חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חיים כץ, פעל לביטול השתמטות של ספורטאים

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 15.04.12 0:45

י. ב.  כותב לח"כ חיים כץ, יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ומבקש ממנו לפעול לביטול ההנחות בשירות הצבאי הניתנות למי שרואים עצמם כספורטאי צמרת

חיים כץ שלום

זכור לי שאתה היית זה שדחף ואישר את התיקון לחוק שאפשר לספורטאים שמוגדרים כעילוי בספורט לא לשרת כלל בצבא אלא לפעול בחו"ל ולשמש מעין "שגרירים"
לא בטוח שאני מדייק אבל זה פחות או יותר העניין.

לאחר מספר שנים בוא ונבדוק מה קרה ולצורך הבדיקה ניקח את הכדורגל שהוא הספורט המכניס ביותר לשחקן.

להווה ידוע שספורטאים מצטיינים לא בדיוק עושים שירות צבאי כמשמעו אלא זה יותר קייטנה של מספר שעות ביום (בתפקיד לא בדיוק מחייב) כאשר שאר היום מוקדש לאימונים

הטענה שהשרות הצבאי גורם לפגיעה בקריירה של השחקן לא נכונה ולראייה ששחקנים מוכשרים (להבדיל מכאלה שמחשיבים את עצמם לכאלה או שההורים שלהם חושבים כך) כמו אלי אוחנה, רביבו, ברקוביץ, רוזנטל בניון ועוד רבים עשו קריירה מרשימה בחו"ל גם לאחר שעשו 3 שנות שרות נינוחות בצבא אבל לפחות ולו למראית עין עשו את המוטל עליהם מבחינת החובה האזרחית.

לאחר שהחוק אפשר לעילויים להשתמט משרות צבאי בוא ונראה מה קרה:

דוגמא 1 – ב. – הבחור הסתובב במספק קבוצות ונכשל בכולן, חזר בעונה הקודמת להפועל ת"א ועשה עונה יפה והשנה משחק באוקזר / האחרונה בליגה הצרפתית הראשונה ועד עתה במאזנו 3 שערים ב- 29 משחקי ליגה- בחלק לא קטן מהמשחקים הוא לא משחק כלל או משותף לפרקי זמן לא רבים – לא בדיוק הצלחה והבחור כבר בן nn כלומר אם היה אכן עילוי הייתי מצפה שכבר יפרוץ.

דוגמא 2 – ג. – בן nn – הסתובב בברצלונה (לא שיחק שם), עבר למנצסטר סיטי (לא ישחק שם כלל) וכעת הושאל לברייטון מהליגה האנגלית השנייה (אם הוא כזה עילוי אז הכיצד הוא מתדרדר לקבוצה מהליגה האנגלית השנייה (הליגה נקראת הליגה הראשונה אבל הליגה הראשונה נקראת פרמייר ליג). גם בברייטון הוא משותף לפרקי זמן קצרים – בקיצור כישלון.

דוגמא 3 – נ. – עוד אחד שטוען שהבטיחו לו עילוי ואחר כך זה נתקע (לא מכיר את הסיפור שלו במדויק) – גם הוא הסתובב בספרד, לא זכה לדקות משחק והגיע לפני חודשיים למכתבי פ"ת. ציפיתי שמאחר שקורא לעצמו עילוי והוא כבר בן nn אז לפחות בקבוצה חלשה כמו מכבי פ"ת הוא יבלוט וגם לא צריכים להיות לו קשיי הסתגלות- אבל לא, גם במכתבי פ"ת הוא כמעט לא משחק והרי אם המאמן היה חושב שהוא יכול לסייע לקבוצה במאבק הירידה אז הרי היה משלב אותו יותר אבל כנראה שגם הוא מבין שהעילוי הוא בעצם לא כזה.

כול העניין הזה של עילוי הוא פארסה שלא מובילה לשום פריצת דרך של אף ספורטאי, גם לא בתחומים אחרים וראוי שיבוטל וטובה שעה אחת קודם.

לכול מי שהוא באמת ספורטאי מצטיין הצבא מאפשר להתאמן ולא להפסיד את הקריירה ודי אם ניקח שחקנים כמו עמרי כספי בכדורסל (שהשירות הצבאי לא מנע ממנו להגיע לאן.בי.איי).

הגולשים שחר צוברי ונמרוד משיח (מדליסטים עולמיים), אריק זאבי ושאר ספורטאי מופת שהגיעו למה שהגיעו בזכות הצבא.

לברוח מהארץ בגיל 17 או 18 באצטלה של עילוי ועוד בחסות חוק של חברי כנסת שנראה לי שלא בדיוק התעמקו בסוגיה זה פשוט מקומם אזרח שגם לחם במלחמת יום כיפור וגם 2 בניו נלחמו בלבנון השנייה ובעופרת יצוקה.

זו פשוט השתמטות בחסות החוק.

י. ב.
(שמו של כותב המכתב, שמותיהם של הספורטאים ופרטים מזהים נוספים שמורים במערכת)

מערכת עבודה שחורה מתנצלת על השיהוי שאירע בפרסום מכתב זה

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. שושי פולטין :

  כספורטאית לשעבר (ששרתה שרות מלא ורגיל) אני בהחלט תומכת במתן אפשרות לספורטאים להתפתח. לא אחת זמן השרות הצבאי, זו התקופה של פריצת הדרך של הספורטאי. (שחר פאר, שחר צוברי המתעמלות בהתעמלות אומנותית אשר רק אתמול זכו במקום רביעי בסבב העולמי ואחרים). אם אנחנו רוצים שהספורט התחרותי יתקיים בישראל (אני רוצה) חייבים לאפשר להם להתפתח.
  יחד עם זאת על פי התאור שלך ישנה זילות בעניין. ייתכן שיש להתנות את ההקלות בפעילות בארץ בתקופה מסויימת לאחר השרות, או לבדוק מחדש את הקריטריונים, לגופו של ענף (המקרים אותם ציינת מתוך מה שהבנתי קשורים לכדורגל שגם כך לא מתעלה על עצמה בארץ), אבל לא הייתי מבטלת את ההסדר.

 2. ק. טוכולסקי :

  השירות הצבאי המיותר בדרך כלל שעושים ספורטאים מצטיינים רק פוגע בקריירה הספורטיבית שלהם. אני חושב שצריך או לשחרר אותם לגמרי מהצבא בתמורה לשירות לאומי בתחומם, כמו הנחייה והדרכה בבתי ספר או לגייס אותם לשירות ספורטיבי שבו הם יתאמנו כל הזמן. מלהפוך אותם לחיילים רגילים הספורט בישראל רק יפגע.

 3. יודע דבר :

  הבהרות לכותב הטור-
  על פי ההבנות שהשיג ח"כ חיים כץ עם צה"ל ומשרד הביטחון- תנאיו של ספורטאי עילוי המשחק בחו"ל ייבחנו מידי שנה ובהתאם יקבע המשך אופי שנת השירות הבאה. דהיינו, צה"ל ומשרד הביטחון בהחלט יכולים להחזיר להמשך שירות מלא בארץ את הספורטאים שכבר אינם מוגדרים כספורטאי עילוי (אם נופו מסגלי נבחרות, עברו לליגות משנה וכו..)
  תנאי השירות של ספורטאי עילוי נקבעו בסופו של דבר לא כחוק, אלא כהבנות שהתבססו על תנאי שירותה (ומספר הימים ששירתה בפועל)של שחר פאר, ששילבה שירות צבאי עם משחקים בחו"ל. בן סהר וספורטאי עילוי נוספים גיא אסולין לא בהגדרה כי אינו חייב בשירות) משרתים בצה"ל בפועל בזמן שהם בארץ, לפחות 60 יום בשנה (שחר פאר כדוגמא הייתה נוכחת בצבא, הרבה פחות).
  לגבי ספורטאים מצטיינים, שזו דרגה אחת מתחת לעילוי הפתרון כתוב בתגובה 2. הבעיה היא שצה"ל מתנגד לכך נמרצות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.