postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הגז הטבעי – לא אנחנו נהנה ממנו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגז הטבעי – לא אנחנו נהנה ממנו

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 12.04.12 1:00

ישראל היא אולי מעצמת הגז היחידה בעולם המפותח שמחיר החשמל בה מאמיר, ועכשיו הטייקונים גם רוצים לייצא את הגז לחו"ל. ק. טוכולסקי קורא לרפורמה יסודית בניהול משאבי האנרגיה

בויינט ראיתי ערב החג כותרת – מסתבר שנמצא עוד מאגר גז. אני לא יודע מה חוגגים בדיוק בויינט, אבל לנו הישראלים אין מה לחגוג. במקום שהגז שלנו, נכס לאומי ממדרגה ראשונה, ינוהל לפחות לטובת המדינה ואזרחיה באמצעות רשות גז ממשלתית (ויש לנו המון תגליות שאם וכאשר יפותחו לבסוף לא אנחנו נהנה מהן), רוב ההכנסות יזרמו לכיסיהם של תאגידים וטייקונים. רוב הגז יזרום לארצות אחרות. אנחנו נישאר עם חורים בקרקעית הים, כמה פירורים בכיס הציבורי ההולך ומתרוקן והזדמנות פז לשלוח כמה מלצרי קבלן לחתונה הגרנדיוזית הבאה של משפחת תשובה. ישראל היא אולי מעצמת הגז היחידה בעולם המפותח שמחיר החשמל בה מאמיר היות ואין גז להפעיל באמצעותו את משק החשמל. כך אנו – יחד עם ניגריה, שהיא מעצמת נפט שסובלת ממחסור כרוני בדלקים – חולקים יחדיו את ראשות מועדון הטמטום של מדינות עולם שלישי עתירות במשאבי נפט.

למי שלא הבין, לא אנחנו נהנה מהגז. כניעת ששינסקי גרמה בינתיים בעיקר לדבר אחד: תאגידים וטייקונים לא יפיקו ולו קוב אחד של גז, עד שיקבלו הטבות והנחות נוספות לצורך זה. הם יסחטו מהמדינה כל דבר אפשרי, ממכסות עבדים זרים לצורך הפעלת הקידוחים, דרך הקמת מתקן קליטת גז יבשתי מסוכן לאדם ולסביבה, ועד הטבות והחזרים שיאפשרו להם לשלם פחות. מעבר לכך, הם ידאגו באמצעות שליחיהם במפלגות השלטון (לוביסטים זריזים ויחצ"נים במדורי הכלכלה) לשלם פחות מסים על חשבון מה שהם נדרשים לשלם תמורת הזכות לקחת מאתנו את הגז שלנו. ככה העסק עובד תחת שלטון הימין מרכז-ימין-מרכז בישראל, ועד שלא נחליף את השלטון גם זה לא ישתנה.

עכשיו הטייקונים רוצים לייצא מפה את הגז. לא מספיק שהם לא רוצים לשלם עליו כמעט כלום, הם גם לא רוצים לדאוג לבטחון האנרגטי של ישראל לעתיד לבוא. הרבה יותר נוח לייצא גז לאירופה מאשר למכור טיפין טיפין לאזרחי ישראל את רכושם השדוד. תכל'ס הם כנראה מאמינים יותר מאזרחי ישראל עצמם באפשרות שאזרחי ישראל יתפכחו, ומעדיפים לסיים כמה שיותר מהר את השוד המביש. הם יכולים להירגע, אין צורך לייצא את הגז לאירופה. גם אם אזרחי ישראל כבר היו קולטים מה קורה פה, היה נמצא מי שילחש למקופח א' שתשובה מזרחי כמותו, ולכן הוא אינו האויב, ולדפקו-אותי-נמאס ג' שהחרדים והערבים אשמים בזה שהגז יקר. זה בדרך כלל עושה את העבודה. אבל בינתיים השוד נמשך. מן הסתם הם עוד ידרשו לשלם פחות מסים בגלל שהם מייצאים – משפחת עופר כבר שנים נהנית ממסים מופחתים על יצוא מהפריפריה, ומדוע שנובל אנרג'י ושאר הברונים השודדים של אימפריית הגז הימית ייהנו פחות?

אין ברירה. אם אזרחי ישראל רוצים אי פעם להיות חלק ממי שמרוויחים מהגז שנמצא פתאום אצלנו בחצר, הגיע הזמן לעשות את מה שהיה צריך לעשות מראש: להלאים את כל משק הגז ולהתחיל מהתחלה את ניהול משאבי האנרגיה בישראל. לחלק מחדש זיכיונות שהתמלוגים על השימוש בהם יעמדו על לפחות 80%, פחות מהמקובל בנורבגיה ומצרים, קצת יותר מהמקובל בבריטניה וקנדה ובדומה לבוליביה. בעת חלוקת הזיכיונות יש להודיע שמי שלא יתחיל להשמיש תוך 90 יום את מאגרי הגז להם קיבל זיכיון ולא יתחיל בתפעולם תוך זמן נקוב מראש, הזיכיון שלו יוחזר למדינה. להודיע כי מדינת ישראל לא תייצא גז, תוך השארת האפשרות ליצוא גז למדינות שכנות במסגרת הסכמים אזוריים לפיתוח ושיתוף פעולה.

את הגז שלנו גונבים, רוצים למכור לנו חלק ממנו במחיר מופקע ובכמה שפחות תמלוגים לנו, ועכשיו רוצים לקחת אותו מכאן ולהפקיר את הביטחון האנרגטי שלנו לעתיד. שוב צריך לצאת למאבק על מה ששלנו ולהחליף את השלטון, אחרת נאבד גם את הגז.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. אריה רפפורט :

  אני בעד הפרטה חכמה ומאוזנת ,
  אני נגד שוד בלי בושה.
  מר תשובה הינו יזם חכם ומוכשר שזכותו לההנות מתגמולי הגז ,
  אבל עם כל הכבוד ולמרות שמדובר בחברות בע"מ אבל ציבוריות יש חובה מוסרית וענינית לדרוש שקודם כל יועברו תגמולים בגובה התספורות שעשה – לפיצוי המשקיעים ורק אחר כך יוכל להשתמש בתגמולים כפי
  שיוחלט על ידי מועצות המנהלים שלו.

 2. עמית - ה :

  פשרת שישנסקי היא אכן טמטום מושלם, הרעיון שזכות הקניין של טייקון עומדת מעל זכות הקניין של החברה (אזרחי המדינה) כל כך הזויה שפשוט אין לי מילים.
  התופע עליה מדבר ק. חוזרת על עצמה גם במקרה כריית הפוספטים, שם טייקונים לוקחים דשן חקלאי חיוני ומייצאים אותו כאילו אין מחר כאילו אנחנו לא נצטרך את החומר הזה שהולך ונגמר בארץ ובעולם.
  התופעה הזאת קיבלה תפנית במקרה ים המלח שם הציבור שמקבל אחוזים בודדים מאוצרות הטבע שלו נדרש גם לשאת במחיר הסביבתי ובעלות השיקום.
  מדינת ישראל לא רק הפריטה את עצמה היא גם מכרה את אזרחיה כעבדים לשורת טייקונים שכל הונם מקורו בנכסי הציבור.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  לטוכולסקי ועמית,
  רק לחשוב על זה שעשרות שנים היו 4 חברות אנרגיה ממשלתיות,שהופרטו כולן על ידי פושעי ההפרטה שעלו לשלטון ב-1977 .
  רק לחשוב כמה כסף נשדד מאיתנו יום יום דרך מחירי העושק של ברוני זכיונות הגז ,ודרך קרקס ה"תמלוגים" הנמוכים ביותר בעולם.

  כל הרכוש הזה שנשדד על ידי ההפרטה,חייב לחזור לידי בעליו ,ממשלת ועם ישראל דרך הלאמת הזכיונות.
  הגז ממילא היה ונשאר משאב טבע של עם ישראל.

 4. לקסי :

  מילה של איפכא מסתברא…
  כמה מילים על הפרטה של משאבי טבע.
  מוכרים נכסים אזילים שהדורות הבאים בישראל יצטרכו ליבא ממקורות שאולי לא יהיו כל כך ידידותיים.
  צריך גם לראות למי בדיוק מוכרים, לחברות ישראליות? לחברות עולמיות שמרכזן בישראל? לחברות רב לאומיות עם ניהול ישראלי? לחברות זרות?
  מה גם שה"בעלים" של אותם נכסים מציעים אותם למכירה בשוק העולמי ובהיותם חברות רב-לאומיות או זרות אין להן שום אינטרס בהבטחת מצאי מהמשאב לדורות הבאים.

  כאן צריך לחשוב בחכמה ולפעול בזהירות.
  לחשוב בחכמה אלה משאבים אפשר להמשיך וליצא ואלה משאבים אסור ליצא בכלל ואיך מטילים מגבלה כזו על חברה שאינה בשליטת הממשלה.

  לדוגמה: אנרגיה – אנרגיה מגיעה לכדור הארץ בשטף רציף מהשמש, שטף שעתידו נאמד במיליארדי שנים.
  כיום אנחנו שורפים כדלק לצורותיו השונות (פחם, נפט, גאז ועץ) אנרגיית שמש שנאגרה בדלק הזה. כשהמקורות האלה יכלו עדיין תימשך זרימת האנרגיה מהשמש.
  הצורך יגרום להאצת פיתוח כלים ל"השמשת השמש".
  משמע מכאן שמותר ליצא מוצרי אנרגיה.
  צריך לשקול באיזה קצב ליצא אותם, כך שנישאר בין האחרונים שתהיה להם רזרבה של דלק בעידן שבו האנושות תגיע לפיתוח נאות ולזמינות לכל של אנרגיה מתחדשת.
  דוגמה הפוכה פוספטים… http://www.blacklabor.org/?p=44528

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.