חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לו הייתי חרדי, לו הייתי ערבי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 8.04.12 1:03

בנימין נתניהו הוא האדם המשפיע ביותר על הכלכלה והחברה ב-16 השנים האחרונות, טוען אשר רוכברגר. מדוע הוא מסרב להתייחס באופן ענייני לבעיות החרדים והערבים במדינה?

מה היה קורה אילו אנגלה מרקל האשימה בכל הבעיות של גרמניה טורקים וערבים? מה היה קורה אם סרקוזי היה מאשים בבעיות שבצרפת מהגרים מהמושבות שלה בעבר? מה היה קורה אם בוש או קלינטון היו מאשימים בבעיות של ארה"ב את השחורים או המקסיקנים?

מה היה קורה עם כל אחד מהדמויות הנ"ל או כל אישיות אחרת, רמת דרג כמותם, הייתה מאשימה בבעיות הכלכליות של ארצו את היהודים? ברור שהארץ הייתה רוגשת וגועשת, וקיתונות דיו היו נשפכים בתגובות זועמות. כל מי ומי היה רץ אחרי כל עיתונאי כדי לזכות ב-20 שניות של ראיון,ושר ההסברה בפנים זועפות היה מרצה על הגברת האנטישמיות. אבל כאשר ראש ממשלת ישראל מרשה לעצמו להאשים ולהכפיש כ-30% מאוכלוסיית המדינה (ערבים וחרדים ביחד), התגובות הן יחסית מינוריות. בוודאי שכמה פרשנים ואין ספור טוקבקיסטים הגיבו על זה, אבל לא שמעתי שהרבה פוליטיקאים דרשו למשל לכנס ישיבה דחופה של הכנסת, לא שמעתי את נשיא המדינה או ראשי מפלגות אחרות מגנים את האמירה האומללה, אך המחושבת מאוד, של ראש הממשלה.

ברצוני להתייחס לכמה זוויות של הפרשה המביישת (קודם כל את ראש הממשלה ואת צוות יועציו), שלעניות דעתי לא הובהרו מספיק. כנראה תחת ההשפעה של הקושיות של ליל הסדר, גם אני אתחיל משאלות: מי אחראי על הרכבת הקואליציה והמינויים בממשלה ובכנסת? מי אחראי על קביעת סדר עדיפויות בהזרמת תקציבים של משרדי הממשלה, מי אחראי על קביעת מדיניות בתחום החינוך (הכנסת תוכנית הליבה לחינוך העצמאי), השלטון המקומי, הרווחה ושאר התחומים של מדיניות הפנים? מי שם לו כמטרת-על יציבות הקואליציה בכל מחיר? התשובה היא פשוטה וקצרה – ביבי, ראש ממשלת ישראל, יושב ראש הליכוד, שר הבריאות, שר האוצר-על, כלומר מר בנימין נתניהו.

ב-16 השנים האחרונות אין בן אדם אחר בארץ זולת נתניהו שהשפיע כה רבות על הכלכלה והחברה, וכל אחד ישפוט על פי דעותיו, האם ההשפעה הייתה שלילית או חיובית. בהיותו ראש הממשלה פעמיים ושר האוצר באמצע, היו ועדיין יש לו אין ספור כלים לשיפור המצב בכל מגזר, שטעון שיפור כזה, ובין היתר המגזר הערבי והמגזר החרדי. בנאומו הנבוב ובציורי העצים לא מצאתי שום התייחסות עניינית, לדרכים שבהם הוא ו/או ממשלתו ו/או הקואליציה ניסו או מנסים לפתור את הבעיות שאכן קיימות במגזרים אלו.

נתחיל מהמגזר הערבי. לא חיפשתי נתונים סטטיסטיים מדויקים, ואני בטוח שהם ישנם, אבל מניסיון האמפירי – בהיותי תושב עיר מעורבת, לוד – אני יכול להעיד שיש המון ערבים וגם ערביות שעובדים בדיוק כמו שכניהם היהודים. רופא המשפחה שלי בקופת חולים, הרוקח בסופר פארם, נהג האוטובוס או הקופאית בסופר, משלמים מיסים בדיוק כמו כל אזרח אחר. אם תבדקו בפקולטות מסוימות בכל אוניברסיטה (רפואה, רפואת שיניים, משפטים, ראיית חשבון, רוקחות, עבודה סוציאלית, סיעוד, חינוך) תוכלו לראות שאחוז הסטודנטים מהמגזר הערבי הרבה יותר גבוה מחלקם באוכלוסיה. נכון שקיימת בעיה עם תעסוקת הנשים בכפרים. אבל כמה גני ילדים, מעונות יום וקווי אוטובוס הקציבה המשלה כדי באמת לתקן את המצב? קופאיות ערביות מלוד נוסעות למודיעין בלי שום בעיה כי יש תחבורה סדירה. כל עוד אין תחבורה ואין גן, או שעלות הגן גבוה יותר ממשכורת של האישה – האישה תמשיך לשבת בבית, בין אם היא ערביה או יהודיה.

אני מכיר מקרוב את המגזר החרדי, שכשלעצמו הוא מגזר רב-גוני. יש לו נציגם בכנסת, ואפשר להתווכח עד כמה ש"ס ויהדות התורה באמת מייצגים את הציבור שנותן להם את קולו. בכנסת הנוכחית, כמו גם בכנסות קודמות עם שינויים מאוד מינוריים, כוח הציבור החרדי שווה לכ-16 מנדטים. נו, נהיה לארג'ים ונוסיף עוד 3 חנונים מהבית היהודי, אז הגענו לקצת פחות מ-20. אם נחזור 3 שנים אחורה, עת הרכבת הקואליציה, לעבודה היו 13 מנדטים וקדימה היתה כפי שהיא עדיין היום, עם 28 מנדטים. אף אחד לא יכול להגיד שלביבי לא היה מרחב תמרון. הוא בחר מה שהוא בחר, ונתן את כל מה שביקשו ממנו. יש לי הרבה ביקורת על ציפי ליבני, אך כאן המקום לזקוף לזכותה שהיא וויתרה על רשות ממשלה כדי לא לתת את המיליארד וחצי שדרש אלי ישי. אולי זה לא היה חכם פוליטית, אבל לפחות זה היה מעשה ערכי. ביבי ב-3 השנים האחרונות נתן לציבור חרדי הרבה הרבה יותר.

מי קבע שבין הקריטריונים לזכאות של משרד השיכון לא יהיה מיצוי כושר ההשתכרות, ניצן הורוביץ? מי חסם את הכנסת תוכנית הליבה לחינוך העצמאי, שלי יחימוביץ? מי השאיר את הברז התקציבים בידי אלי ישי, מרינה סולודקין? גם כאן התשובה היא קצרה ופשוטה – נתניהו.

לו הייתי חרדי, אין לי שום תמריץ לצאת לשוק העבודה. ברגע שאני עושה צעד מטורף כזה, ואני עוד לא מרוויח שקל אחד שחוק, אני אוטומטית מפסיד הרבה מאוד שקלים. זה לא הקצבאות (הן באמת נמוכות) אבל כל מה שמסביב, כל ההנחות, הפטורים והזכאויות – כל זה מסתכם בכסף רב. אם כבר כל כך מתחשק לי לעבוד, מי אמר שיקבלו אותי, כאשר אני נראה שונה ולמעסיק יש סטיגמות רבות ולא תמיד נכונות עלי, על הרגלי ואורח חיי? נכון שיש התקדמות בנושא של תעסוקת הגברים והיא מבורכת, אבל היא לוקחת זמן ולא מתחשבת בלו"ז של חיי הקואליציה והממשלה. מה לעשות, יש תהליכים ארוכי טווח ולא הכול "זבנג וגמרנו".

הנה עוד נושא שהוא משותף הן לערבים והן לחרדים והן לשאר המגזרים בשוק העבודה בארץ. יתכבד ראש ממשלתנו היקר ויענה על שאלה פשוטה – מה הוא עשה בשלוש השנים האחרונות, על מנת לשפר את מערך ההכשרה המקצועית ולתאמו לדרישות השוק המודרני? הרי מה שעשה שר האוצר בנימין נתניהו לפני ב-2003, הוא חיסול ממוקד של כל מערך ההכשרה וגם של החינוך המקצועי. אדם שמכיר היטב את תחום ההכשרות המקצועיות, הלא הוא ראש אגף ההכשרות במשרד התמ"ת שלום בן משה, מודה שבעשור האחרון תקציב האגף קוצץ ב-80%.

נוסיף לזה שאם בן אדם מובטל התקבל להכשרה, הוא יצטרך להיות די עשיר כדי ללמוד ולסיים אותה, כי הוא לא יקבל דמי אבטלה לכל אורך ההכשרה. אף אחד גם לא יציע לו סטאז' ולכן רק כ-40% ממסיימי ההכשרות עובדים במקצוע הנרכש. חוץ מזה גם בתקופה שהוא כן יקבל דמי אבטלה, יקצצו אותם ב-30%. בנוסף, אנשי התמ"ת מודים שאין להם שום מיפוי של שוק העבודה, וההכשרות המוצעות ממש לא קשורות למציאות בשוק.

בימים אלו מרבים לדבר על האחדות וארבעת הבנים שהתאספו סביב השולחן. ביבי מנסה להשאיר ליד השולחן רק בן אחד, שלא מופיע בהגדה – טייקון ממגדלי אקירוב ומווילה בקיסריה, ולזרוק למימי היאור את הבנים האחרים.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.