חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקיצוץ במגזר הציבורי יעלה לנו הרבה יותר מהדלק

נושאים דעות, כלכלת בית ב 8.04.12 1:05

ק. טוכולסקי מסביר כיצד הפכו ראש הממשלה ופקידי האוצר את הדלק למכשיר שבאמצעותו הם מבצעים חיסול ממוקד בגופים ציבוריים ומקדמים את ההפרטה

כל חודש, לקראת קביעת מחירי הדלק, מתפללים פקידי האוצר להתייקרות, וכל חודש הם כבר מתחילים לפנטז איזה נכס יקר ערך הם ייקחו מהציבור בתמורה להפחתה של כמה אגורות מהמחיר המנופח להפליא. הנבואה אולי נתנה לשוטים, אבל מסתבר שגם במשרד האוצר ידעו לנבא את עליית מחירי הדלק ואת הנלווה לעלייה זו, את עליית ההכנסות מהמס הרגרסיבי על הדלק, והם גם בנו על מה לעשות עם הכסף. לאף אחד לא נראה מוזר שהעלייה הקיצונית במחירי הדלק הייתה בבסיס התקציב הדו שנתי? אחרת איך ניתן להסביר את העובדה שאי העלאת המס גורעת מהכנסות המדינה? בכל מקרה, ביבי מצא טריק חדש להונות באמצעותו את הציבור. אמנם בלי שהתבקש, אבל כנראה בכל זאת לשביעות רצונם של הבוחרים, הוא ממיר נתחים שוליים מהעלאת המס בגזירות שהשפעתם ניכרת פחות בשוטף – למשל, קיצוץ רוחבי בתקני השירות הציבורי.

וכך, בתמורה לקיצוץ של כמה אגורות במחיר הדלק, הועברה החלטת ממשלה על קיצוץ תקנים רוחבי במשרדי הממשלה. ההחלטה אמנם לא תביא לפיטורים במשרדי הממשלה, אבל היא בהחלט תמשיך את העיכוב בהתפתחות השירות הציבורי – ותביא לכך שהשירות הציבורי ייתן שירות פחות טוב, ויהיה הרבה יותר קל להפריטו. קחו לדוגמא את שירות התעסוקה. גם כך בישראל יש הכי הרבה תיקים לפקיד השמה, יותר מבכל מדינה אחרת ב-OECD, אבל גם שם יקצצו. קחו את משרד התמ"ת (האמון על פיקוח על זכויות עובדים, בטיחות וגהות בעבודה, ואפילו בטיחות מעליות). במקום תוספת או אפילו שימור במספרי התקנים המגוחכים שיש למשרד האמון על בטיחותנו וזכויות העובדים שלנו, יהיו פחות תקנים ופחות עובדים. אולי יאפשרו למשרד להעסיק עבדי קבלן בחוזים אישיים כדי לעשות את העבודה. בכל מקרה, אנחנו מפסידים הרבה יותר מאשר במחיר הדלק – ואילו ביבי ופקידי האוצר הזחוחים מרוויחים. הם הפכו את הדלק למכשיר באמצעותו הם יכולים מדי חודש לבצע חיסול ממוקד בגוף ציבורי כלשהו או בכולם יחדיו. מעין חוק הסדרים בזעיר אנפין המבוצע בזמן שהציבור מטושטש. אפילו האופוזיציה לא תעשה כלום – מי יעיז לצאת נגד הורדה במחיר הדלק? – ועד שהציבור יבין מה עושים לו יעברו חודשים ואולי אפילו שנים.

תכל'ס, עדיף לנו לוותר על ההורדות הסמליות במחיר הדלק. במצטבר חסכנו מאז הקיץ שעבר בערך חצי שקל לליטר בהפחתות מס על הדלק, ויש עוד איזה 20 אגורות בקנה של הממשלה. מצד שני, הקיצוצים בתקציבי המשרדים ובכוח האדם שלהם יעלו לנו בכסף, בבריאות וברווחה. נכון, מחיר הדלק נורא, אבל מה שאנחנו צריכים בטווח הקצר הוא הורדה של המס הרגרסיבי הזה, החלפתו במיסוי פרוגרסיבי אפקטיבי, ובטווח הארוך – גם תחבורה ציבורית יעילה 24/7. לא הפחתות של כמה אגורות פה וכמה אגורות שם, שיוצרות (גם אם לא נרצה בכך) אפקט פסיכולוגי של הכרת תודה לשליט שבעצם פוגע בנו השכם וערב בלי הפסקה.

במקום להיות אדישים או לכעוס על הכורסא, אנחנו חייבים לעצמנו ולחברה כולה את ההבנה שהשלטון הזה מקיז את דמנו ומוצץ את לשדנו, ויותר מכמה אגורות לא נקבל ממנו כלום. נתניהו ושותפיו הפוליטיים לקואליציה (וגם האידיאולוגיים – קדימה, יאיר לפיד, דרעי) לא ישנו את המצב. הם כולם מאמינים בפרוטות, בהאבסת העשירים בשביל שאנחנו נלחם על הפירורים. הם כולם רוצים לחסל את השירות הציבורי, ואם על הדרך הם יכולים לעשות את זה ועוד להוריד את מחיר הדלק – הם יעשו את זה.

המהלך הנוכחי של נתניהו מבריק והרסני. אם הוא יצליח, הוא יחזור עליו גם בעתיד. הורדת 10 אגורות על הדלק בתמורה להפרטות נכסי ציבור, הורדה של 10 אגורות על הדלק בתמורה לזיכיונות במחירים מופחתים בכדי לפצות את האוצר, וכן הלאה וכן הלאה. כך מצליח הקוסם גם להחליש את המגזר הציבורי ולסרס אותו, וגם להצטייר כטוב ומיטיב בעיני הציבור. אם זה יצליח אנחנו נשלם מחיר כבד, ישראל תמשיך להתייבש וההפרטה תמשיך להתקדם. ושלא יעבדו עליכם!

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. דליה :

  נתניהו ממשיך במדיניותו הכלכלית ומיישם את דבריו אודות המגזר הציבורי, שהיה שמן בעבר, אך רזה מאוד בשנים האחרונות, עד כדי אנורקסיה. זה לא מונע מנתניהו להמשיך ולעשות לו דיאטה. הפחתת מחיר הדלק היא אחיזת עיניים של השליט להיראות רחום וחנון כלפי נתיניו. אבל האמת היא שהוא אינו כזה, ומנסה להראות לנו שאם במקום אחד הוא מוותר, הוא ייקח את הכסף ממקום אחר. הרי על כל דבר צריך לשלם. אבל נראה שהמעמדות הנמוכים צריכים לשלם, ולא אלה העשירים. הם – משכורותיהם גבוהות, ולהם נתניהו מפחית את המסים. נתניהו ממשיך במדיניות כלכלית מעוותת והרסנית, מגדיל את הפערים, מגדיל את חוסר התקווה. הוא מרע את מצב האזרחים עד כדי כך, על ידי הקטנת המגזר הציבורי, שנועד לשרת את ציבור האזרחים, שבסופו של דבר ככל שיירע כן ייטב.

 2. משתמש אנונימי :

  "לאף אחד לא נראה מוזר שהעלייה הקיצונית במחירי הדלק הייתה בבסיס התקציב הדו שנתי? אחרת איך ניתן להסביר את העובדה שאי העלאת המס גורעת מהכנסות המדינה?"

  "לאף אחד לא נראה מוזר שהעלייה הקיצונית במחירי הדלק הייתה בבסיס התקציב הדו שנתי? אחרת איך ניתן להסביר את העובדה שאי העלאת המס גורעת מהכנסות המדינה?" (מתוך הפוסט)

  אם היה מדובר בציבור הרחב, הרי שנתניהו הוא גאון – לך תסביר ותוכיח שהצפי להכנסות ממס על הדלק נקבע במנותק מנדנדת המחירים = כשהמחירים עולים מעל למסגרת התחזית, אפשר לבצע פעולת חסד של השליט ו"לוותר" במקרה הכי גרוע על חצי ש"ח. במקרה הטוב (התקציב הדו-שנתי לא צפה את המחאה) אפילו לא יהיה צורך לוותר.

  אבל, איפה התקשורת? איפה הכתבים שאמורים להאיר את עיני הציבור?
  איך זה שהם לא "שמו לב"?
  גם עליהם ביבי מצליח לעבוד בשיטת "המרפסת"? (זרוק טיעון פשטני קצר וקולע שעושה פוקוס על בעיה אחת נקודתית מתוך התמונה המורכבת שאותה מטשטשים במכוון).

  ואיפה האופוזיציה? אכן לא קל להפוך את המשוואה – למקד את הביקורת נגד נתניהו בשיטה שלו עצמו, אבל אין ברירה.

  דווקא נהגי המוניות עשו את זה. אין נהג מונית שלא מדקלם את:
  "איך שילמנו פחות כשמחיר החבית היה גבוה יותר? זה בגלל המס שמטפס למעלה בקצב קבוע בלי קשר למחיר העולמי של הדלק".

  (כשהערתי לנהג אחד "טוב אתה חבר מרכז הליכוד וזה ראש הממשלה מטעמך שעושה את זה" הוא ניסה להתחמק ולטעון שזה לא ביבי, אבל הרגיש מהר שהטיעון שלו לא מחזיק מים אפילו לשניה, ואז עבר לטענה אחרת "אבל הממשלה הזאת היא הממשלה הכי חברתית כבר הרבה שנים", ונתן לי את דוגמת הדיור. הזכרתי לו שבדיוק חמש דקות קודם הוא הסביר לי למה תכנית הדיור של הממשלה עובדת בכיוון ההפוך ולכן היא לא תצליח, ואז הוא האשים את הדתיים……

 3. ק. טוכולסקי :

  הי אנונימי
  הנה אנחנו בעבודה שחורה שמנו לב, לצורך העניין אנחנו התקשורת.
  לגבי הדוח של בנק ישראל, הייתי במילואים עד יום חמישי, לא ראיתי דוחות מכסימום ידיעות אחרונות ואת הגדר עם עזה/;מצריים. בכל מקרה לא נשמע אמין.

 4. מנחם לוריא :

  ק.:
  מפי האתון: http://www.bankisrael.gov.il/deptdata/mehkar/doch11/heb/p1.pdf

  מנחם.

 5. משתמש אנונימי :

  תודה.
  לא מצאתי את השיפור במצבו של המעמד הבינוני. הוא מתחבא מן הסתם בטבלאות. כן ראיתי ירידה בשכר הראלי של החמישון התחתון באופן עקבי במשך מספר שנים, כשבשנת 2011 המצס בסטטי -וואו, אחרי ירידה עקבית לאורך שנים הגיעו לתחתית?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.