חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו, הבעיה איננה החרדים והערבים אלא המדיניות שלך

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 5.04.12 20:42

בנימין נתניהו טען בראיון כי האי שוויון נובע ממאפייניהם התרבותיים של החרדים והערבים. נדב פרץ-וייסוידובסקי טוען כי אי השוויון נובע ממדיניותו של בנימין נתניהו, וכי הפתרון היחיד הוא להחליפו

בראיון ל-The-Marketr, אמר בנימין נתניהו, בין שאר האמירות המקוממות, גם את המשפט המדהים הבא:

אם אתה מנכה את הערבים והחרדים ממדדי האי-שוויון – אנחנו נמצאים במצב מצוין בלעדיהם

המשפט הזה מעיד בצורה מצויינת על תפיסת אי-השוויון של ביבי, ועל מדוע המטרה של המחאה חייבת להיות החלפה של ראש הממשלה, ושל כל שדרת השלטון (ולא, שאול מופז הוא לא אלטרנטיבה).

בואו נבחן את המשפט: ראשית, בואו נבחן את התרגילים הסטטיסטיים. הלמ”ס לא מספק נתונים על שיעור העוני בקרב היהודים הלא-חרדים, אבל זה נתון שאפשר להעריך אותו מתוך שיעורי העוני של כלל היהודים, ושל החרדים. תחולת העוני בקרב משפחות יהודיות לא-חרדיות, לפי החישוב הזה, היא כ-11%. שזה, אכן, הרבה פחות משיעור העוני בקרב כלל המשפחות בישראל (19.8%), אבל מביא אותנו קצת מעל ממוצע ה-OECD – בשנה של משבר כלכלי קשה. כלומר, מבחינת ביבי – המצב שבו אחת מכל תשע משפחות חיה בעוני הוא האידיאל.

אבל מעבר לתרגיל הסטטיסטי, כדאי להבין מה האמירה הזו אומרת על האופן שבו נתניהו תופס את העוני. משמעות האמירה הזו היא שלדעתו, הסיבה שיש כאן עוני היא שיש אנשים שהמאפיינים האישיותיים או התרבותיים שלהם הם אלו שגורמים להם לחיות בעוני. יש עוני בגלל שהחרדים לא רוצים לעבוד, או בגלל שהערבים לכודים בתפיסות מסורתיות מיושנות. ומהיכרותנו עם נתניהו – האיש שהביא לנו את תכנית ויסקונסין – אנחנו יודעים שהוא חושב שגם היהודים החילונים שחיים בעוני, נמצאים במצב הזה מכיוון שהם עצלנים שלא רוצים לעבוד.

בפועל, העובדות מראות שזה ממש לא המצב. הייתי יכול לקחת אתכם לשנות ה-70, לתור הזהב של מדינת הרווחה הישראלית, שאז שיעור העוני היה דומה לזה שביבי מייחל אליו – אבל אין צורך. בואו נלך עשור אחד אחורה, לשנת 2002, שאז תחולת העוני בקרב יחידים הייתה כ-17%, ונשאל את עצמנו מה הביא לעלייה דרסטית של 18% בעוני תוך שלוש שנים, מ-2002 עד 2005.

לא נברתי בסטטיסטיקות, אבל אני יכול להבטיח לכם שלא היה שינוי דרסטי לא במספר החרדים במדינה ולא במספר הערבים. השינוי נבע מהתכנית הכלכלית של שר האוצר דאז, אחד בנימין נתניהו, שהסיר את רשת הביטחון שהגנה על רבים מאזרחי ישראל מפני עוני. ביבי קרא לאזרחי ישראל העניים ‘לכו לעבוד’ – והם הקשיבו ויצאו לעבוד. התוצאה: במקום להיות תחת הקטגוריה של ‘מקבלי הבטחת הכנסה’, הם עברו לקטגוריה של ‘עובדים עניים’.

היקפי העוני אינם נובעים מהמאפיינים של קבוצה כזו או קבוצה אחרת. הם נובעים ממאפייניה של מדינת הרווחה, ויותר מכך – ממאפייניו של שוק העבודה. בואו נשאל את עצמנו – מה יקרה אם, באמת, ‘ננכה’ את החרדים והערבים ממדדי האי שוויון?

בואו נניח שנתניהו לא התכוון לנכות, פיזית, את האוכלוסיות ממדינת ישראל, אלא רק לשינוי המאפיינים שלהם, שלשיטתו גורמים לעוני. בואו נניח שמחר, 65,000 אברכים שהצהירו שתורתם אומנותם מקשיבים לנתניהו, ודופקים על דלתה של לשכת התעסוקה. התוצאה הברורה תהיה אחת – מספר המובטלים בישראל יעלה ב-65,000, מכיוון שאין עבודה לאנשים האלה. ומה יקרה אם כל הערבים ילכו ללמוד לימודים אקדמאים ויפסיקו לסבול מאפלייה? בואו נניח שכולם יתחילו לעבוד במקצועות בעלי שכר גבוה. מי יחליף אותם במקצועות הבנייה, הנקיון והחקלאות, שבהם הם עובדים כרגע? התוצאה הטובה ביותר שניתן לצפות לה היא שהמקצועות נמוכי-ההכנסה בישראל לא יהיו מאוכלסים רק בערבים*.

הדרך היחידה לצמצם משמעותית את שיעור העוני בישראל היא יצירת שוק עבודה שמספק תעסוקה לכולם, ומשלם שכר הגון לעובדים בו, ולצידו מערכת רווחה שתומכת במי שאינו מצליח להשתלב בשוק זה. אם שוק העבודה הישראלי יספק עבודה הגונה בשכר הולם, נראה באורח פלא שהרבה פחות חרדים מעוניינים להכריז ש’תורתם אומנותם’, ואת העוני צונח בלי שום שינוי ‘תרבותי’.

אבל העיוורון האידיאולוגי של בנימין נתניהו לא מאפשר לו לראות את העובדה הזו. הוא לא מאפשר לו לומר שהשוק החופשי נכשל במשימת הבטחת רמת החיים של אזרחי ישראל, ויש לחזור למעורבות גבוהה יותר של הממשלה בשוק. ולכן, בנימין נתניהו צריך ללכת הביתה, ולהתחלף בראש ממשלה שמבינ\ה את העובדה הבסיסית הזו.

* למען הסר ספק, אני חושב שעידוד עבודת חרדים ויותר מכך – המלחמה באפליית ערבים הן מטרות חשובות מאין כמוהן. אבל אלו לא מטרות שישפיעו בצורה משמעותית על שיעור העוני.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , ,

7 תגובות

 1. בנימין נתניהו, הבעיה איננה החרדים והערבים אלא המדיניות שלך » הרהורים של אבא :

  […] פורסם במקור בעבודה שחורה […]

 2. איתי :

  מאמר מבריק, תודה!

  דוגמה קונקרטית למדיניות ממשלתית שמעבירה אנשים לקטגוריית "עובדים עניים", תוך שהיא מתפארת בקיצוץ קצבאות ובאבטלה נמוכה אפשר למצוא
  בדברים שאמר לי השבוע ראש מועצה מקומית ערבית בגליל:

  "חלק מהעמותות, בייחוד בגיל הרך, הפכו את הגנים למחסני ילדים. הגן של העמותה הוא קודם כל פרנסה לבעל העמותה. אנחנו נלחמים בתופעה ולא מצליחים.

  במידה והעמותות היו מקבלות את תנאי משרד החינוך מבחינת תשלום שכר, שעות לימודים, תנאים סוציאליים – אף עמותה לא היתה יכולה להתקיים, מאחר שיש שוק עבדים זה יכול לשרוד.

  לכל גן יש סייעת ומורה, אז מעסיקים בחלקי משרות וכל מי שמביאה 4-5 ילדים (מהמשפחה המורחבת שיירשמו לגן) נותנים לה חלק משרה וככה שומרים על הגן. אחת מסיעה את הילדים, אחת מלווה אותם בחצר, כל אחת 500-600 שקל בחודש. אם תהיה השוואת תנאים התופעה תיפסק."

  אישה שמשתכרת 500 שקל לחודש על עבודה חלקית היא לא ממש במצב טוב יותר משל מובטלת, והסיבה לכך אינה "מנטליות מפגרת" אלא מדיניות ממשלתית מזניחה ומפלה.

 3. רביב נאוה :

  אפילו בתרגילים הסטטיסטיים שלו נתניהו לא מדייק. שיעור היהודים-הלא-חרדים העניים הוא אולי קרוב ל-11% כפי שאמרת, אבל רק לפי קו העוני הקיים שמחושב עם חרדים וערבים. אי אפשר לנכות רק צד אחד של המשוואה. ללא ערבים-חרדים (ציבור זניח של כ-35% מאוכלוסיית המדינה) ההכנסה החציונית משתנה ולכן מדד העוני-החילוני ע"ש נתניהו יהיה גבוה יותר. נדמה לי שאם הלמ"ס יפרסם מה קרה למדד הזה במהלך השנים האחרונות, גם התוצאה הזאת לא תהיה משהו שרה"מ מתגאה בו בפרזנטציות הגרפיות שלו.

 4. איתי :

  רביב,

  1. רעיון מעולה

  2. תיקון קטנוני – לא נכון לחלק את אוכלוסיית אזרחי ישראל לשלושה מגזרים – חילונים, ערבים וחרדים.

  למגזר הראשון עדיף לדעתי לקרוא ציונים = חילונים, מסורתיים, ודתיים לא חרדים (נכון שזה מתעלם מכמה אלפי יהודים שהצביעו חד"ש ושמאלה). כלל לא ברור שאלו המגדירים עצמם חילונים מהווים רוב בקרב מי שאינם ערבים או חרדים.

 5. עמית-ה :

  אחל'ה מאמר.
  האם העובדה שנתניהו עובר להסתה ישירה מסמלת עיעור הביטחון העצמי שלו?
  דבר דומר קרה בשלהי כהונתו הקודמת.

 6. לקסי :

  לפי כתבה אחת שקראתי רמת המשכל (IQ) של נתניהו היא אחת הגבוהות שנמדדו.
  הוא תופש שבמחאה המתחדשת יש פוטנציאל להרס מדיניות הפרד ומשול שלו (פוליטיקת הקבוצות) ולכן הוא מקדים מכה לתרופה.
  המאמין הפנאטי הזה בדברי גברת הברזל יעשה הכל בכדי שלא תהיה כאן חברה אלא רק פרטים שניתן להסיתם אלה באלה ואת כולם נגד "הקמים עלינו להרגנו". וכשלא קמים עלינו להרגנו ניזום עוד "סבב"…

  ולנדב, תודה.

 7. דליה :

  נתניהו יודע שהאשמה היא במדיניות שלו. הרי כך הוא מאחז עיניים שנים. אך אם הוא עשה זאת בעבר בדרכי עקלקלות, באמצעות בעלי תפקידים אחרים, אנשי אוצר ואחרים, התקפה ישירה מפיו נגד קבוצות באוכלוסיה חושפת את טכסיס התנהלותו. אני מקווה שזה מעיד על חולשה. הוא עשה אותו דבר לגבי התנהלות וועדי העובדים בראיון החג לפסח של דה מרקר באמרו: "שלטון הוועדם הוא חזק ולעתים חסר רחמים." ואולי כחלון משתף איתו פעולה, ולכן תקף את עמותות המזון?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.