חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בני בגין, לא לגרש 700 פליטים מדרום סודן

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 29.03.12 0:53

מכתב זה מבקש מהשר בני בגין להתערב בהחלטת משרד הפנים לגרש מישראל 700 פליטים מדרום סודן, ולהביא את ההחלטה לדיון בממשלה. אם יוחזרו לדרום סודן, הם צפויים לסכנת רעב ולמוות

לכבוד השר בני בגין

הנדון: בקשה לדיון בהחלטה לגרש 700 פליטים דרום-סודנים

 כבוד השר שלום רב,

בתור אזרחית מדינת ישראל ברצוני להביע התנגדות להחלטת משרד הפנים לגרש כ-700 פליטים, רובם ילדים, לדר' סודן. אני מבקשת שתתערב בהחלטה ותביא אותה לדיון בממשלה. החלטה זו תעמיד אותם בסכנת רעב ואף מוות, ואני מסרבת לאפשר זאת.

בתור אזרחית המדינה אני דורשת כי אתה, נבחר ציבור ואדם בעל מצפון, תפעל כדי למנוע מעשה מביש ולא מוסרי זה. אינני יכולה לעמוד מנגד כאשר שולחים אנשים אל הסכנה, ואני מאמינה כי גם אתה ושאר חברי הממשלה תבטלו גזירה זו אם תדונו בה.

ראשית, למרות ההכרזה על עצמאותה של דרום סודן, טרם תמו הקרבות והעימותים המזויינים. האו"ם מדווח הן על המשך ההתקפות החמושות (הפצצות אוויריות ופלישות קרקעיות) של צפון סודן כלפי דרום סודן (האחרונות התרחשו במרץ 2012), והן על קרבות בין שבטים ומיליציות בדרום סודן עצמה. האחרונות כוללות מעשי טבח, עימותים מזויינים ופעולות נקם חמורות שהתרחשו כולם בחודשים האחרונים של 2011. בנוסף, דרום סודן סובלת מרעב קשה ומחסור חמור בשירותים רפואיים.

לפי דיווחים של הארגון WFP) World Food Program) ושל הארגון העולמי למזון וחקלאות מפברואר 2012, יותר מ-50% מאוכלוסיית המדינה, כ-4.7 מיליון איש, נמצאים במצב של חוסר בטחון תזונתי חמור. ה-WPF הגדיר את מצב המדינה כמצב עוני ורעב בדרגה 3, היא הדרגה החמורה ביותר. הרעב במדינה צפוי להחמיר עקב חזרתם של כחצי מיליון גולים, ובשל מצבה הכלכלי הקשה של המדינה. כמו כן, יש מחסור עז בשירותים רפואיים ורק לרבע מאוכלוסיית המדינה יש נגישות לשירותי בריאות כלשהם.

הארגונים השונים חוששים במיוחד למצב הנשים והילדים במדינה. נשים חשופות לא רק לאלימות מצד המיליציות אלא גם לתקיפות מיניות חמורות ואונס. ישנם דיווחים רבים על מקרי אונס רבים וחמורים במדינה. לפי דיווחים שונים, דרום סודן היא המדינה בה אחוז תמותת הנשים בזמן הלידה הוא הגבוה ביותר בעולם. גם תמותת הילדים היא בין הגבוהות בעולם, כאשר 1 מכל 7 ילדים מת לפני גיל 5.

ולארי איימוס, תת-מזכ"ל האו"ם ויו"ר הסוכנות ההומניטרית של האו"ם, ביקרה בדר' סודן בפברואר 2012. היא תיארה את המצב במדינה כבלתי בטוח בצורה קיצונית והביעה חשש מהדרדרות נוספת. היא התנגדה מפורשת לגירוש כפוי ואמרה שיש להתיר חזרה וולונטרית בלבד. ארה"ב החליטה להאריך את ההגנה על פליטים דרום סודנים עד למאי 2013.

לאור נתונים אלו, עליהם מעיד גם דוח מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ברי כי אסור שהחלטה מנהלית פנימית תוביל לגירוש של 700 איש למציאות זו. ההחלטה על גירוש מסכנת את חייהם של אותם אנשים שנסו מהתופת שהיתה מנת חלקה של מדינתם בעשורים האחרונים.

לא ייתכן שמדינת ישראל תסיר הגנתה מאנשים אלו, ובטח שלא ייתכן שממשלת ישראל תאפשר להחלטה קשה זו לעבור בלי דיון.

לכן, אני דורשת מכם להביא החלטה זו לדיון. אם מדינת ישראל אכן מוצאת ב-700 מבקשי מקלט איום כלשהו, או יכולה להצדיק את ההחלטה לגרשם, עליה לעמוד מאחורי החלטה זו באופן גלוי ולא להסתירה מאחורי החלטה מנהלית. לא ייתכן שבירוקרטים יקבעו האם 700 איש יחיו או ימותו.

בתקווה כי תמנעו את האסון הזה, שיטיל כתם שחור על מדינת ישראל ויעמיד בספק את מידת המוסריות שלה כמדינה ושל כל אחד ואחת מאתנו כאנשים פרטיים.

מצפה לפעילותך הנמרצת כנבחר ציבור וכאדם.

"במקום בו אין אנשים השתדל להיות איש"

רויטל אלקיים

תל אביב

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    משרד החוץ ממליץ ברגע האחרון: להאריך בחצי שנה את זכות ההגנה למסתננים
    http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1675105

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.