חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

די למונופול הפיס על ההימורים החוקיים

נושאים כלכלה ותקציב, מועד ב', משפט ופלילים ב 27.03.12 12:59

מפעל הפיס הוא המונופול על הימורים בישראל.  לצד הפיס קיים "שפע" של הימורים בלתי חוקיים שמחד סיכויי הזכייה בהם גבוהים משל הפיס, מה שמביא לפריחתם, ומאידך אינם מפוקחים והם חממה לפשיעה מסוגים שונים.  מוצע להרשות הימורים תוך פיקוח ומיסוי קפדניים.  מפעל הפיס ייעשה הגורם המפקח
מאת: יהונתן קלינגר

0.
לפני שלוש שנים איים משרד האוצר לבטל את ההיתר לפעילות מפעל הפיס עקב שינויים בסיכויי הזכיה. הרצון לבטל את ההיתר נבע משינוי בסיכויי הזכיה, שכבר בלי קשר היו נמוכים בצורה חריגה בהשוואה להימורים אחרים. אם הסיכוי לזכות בלוטו הוא אחד לכמה מיליונים, והסיכוי לזכות בטוטו הוא אחד לכמה עשרות מיליונים, אז צריך לזכור שמנגד הסיכויים לזכות בהימורים הלא-חוקיים גבוהים בהרבה (אחד לשלושים ושמונה ברולטה וקרוב לחמישים אחוז בבלאק-ג'ק).

1.
אלא, שהבעיה בהימורים החוקיים והלא-חוקיים בישראל היא לא רק זליגת ארגוני הפשע פנימה אלא גם כניסתם של ההימורים החוקיים לשיטות של עולם הפשע; החל מהקמת ברים עם מכונות מזל בחסות מפעל הפיס ותחת אותו היתר, ודרך הרחבת תחומי ההימורים של הטוטו על משחקים רבים מכפי שדרוש; בסופו של דבר, מדובר על מונופול על הימורים ולא על שימוש בהם לצרכי מטרות מבורכות.

2.
אכן, בהימורים יש סכנה התמכרותית, יש סכנה לשלום המשפחה וסכנה לבטחון האישי. לכן יש לפקח ככל הניתן על ההימורים ולדאוג שהם ירחקו מגורמי פשיעה.  אלא שהפתרון המוצע כעת על ידי המדינה ומובא לאישור גורמי הממשלה בימים אלה, לפקח על ההימורים החוקיים ולהטיל חובות הזדהות ובדיקת הלבנת הון, אינו הפתרון הראוי.  הבעיה היא הצטברות כח רב מדי אצל גורמי ההימורים החוקיים, ולא הזליגה לעולם התחתון. דווקא הפתיחה של השוק, הפסקת המונופול של מפעל הפיס והמועצה להסדר הימורים בספורט, צריכה לדאוג לרווחה יותר גבוהה.

3.
הפתרון הוא פתיחה של השוק בצורה של רשיונות: כל מי שרוצה להפעיל משחק הימורים יעשה כן תחת מעטה של כמה חובות: חובת הזהרה, בה יזהיר את הציבור מהסכנות בהימורים ויפרט את סיכויי הזכיה במדויק; חובת מיסוי, בה ישלם מס רציני על רווחיו שילך למטרות ייעודיות כגון חינוך או בריאות; חובת פיקוח, בה ידרש לנהל את ספריו בצורה שקופה ולהתרחק מגורמי עולם תחתון; ואחריות, בה יהיה אחראי על כך שהמשחקים בחצריו יהיו הוגנים וימנעו ממשחק לא אחראי.
דווקא כך, על ידי הפיכת הפיס לגורם מפקח במקום גורם רווחי, יגדל הרווח המדינתי.

4.
אם נצא מנקודת הנחה שההימורים הלא-חוקיים מגלגלים חמישה עשר מיליארד ש"ח, פי שלושה מההימורים החוקיים, אפשר להבין בדיוק כמה החברה יכולה להרוויח מכך: הגדלת סיכויי הזכיה (על ידי מעבר למשחקים בהם יש יותר סיכוי לנצח), הוצאת הכסף מהשוק השחור והרווחת מסים, ושימוש ראוי בכספי הציבור שמעוניין להמר. הבעיה היא שדווקא כאן, נסיון המדינה לנקות את גורמי הפשיעה ממוסדות הלוטו וההימורים בספורט לא ינקה את העולם התחתון מתוך הימורים לא-חוקיים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.