חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אישור המלצות בפרק הדיור של ועדת טרכטנברג – יצירת גטאות לעניים

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 25.03.12 6:08

אשר רוכברגר בוחן את המלצת ועדת טרכטנברג שאושרה בממשלה ועוסקת בדיור. במאמר שלפניכם טוען רוכברגר שבהחלטה הזאת, הממשלה מתנערת מאחריותה לדיור ציבורי, והוא מפרט את ההשלכות הקשות

אני רוצה להתמקד  בנקודה אחת בלבד בהחלטת ממשלת ישראל השבוע לגבי האישור של פרק הדיור בהמלצות ועדת טרכטנברג.

עקבתי אחרי התגובות בימים האחרונים ולדעתי עוד לא נתנו משקל מספיק לכל הקשור להגדלת דמי הסיוע לשכירות לזכאים וההשלכות החברתיות והדמוגרפיות של ההחלטה הזו. להזכירכם, ההחלטה שהתקבלה אומרת שהממשלה מקבלת החלטה אסטרטגית להתנער מכל אחראיות על הדיור הציבורי. היא מסתפקת בהעלאה מסוימת של דמי הסיוע לזכאים (בלי להיכנס לדיון על הקריטריונים לזכאות כי זה נושא חשוב, אך נפרד). על מנת לסבר את האוזן,  המשפחה שזכאית לסיוע הזה תקבל עד 3000 ₪ לחודש. הדבר הוצג לציבור כדאגה בלתי נלאית של הממשלה לשכבות חלשות. בוא ננסה להבין מה באמת מסתתר מאחורי הקלעים.

 כל בר דעת שעיניו בראשו וחי בארץ יודע עד כמה זינקו מחירי השכירות בשנים האחרונות ובמיוחד באזור המרכז. בהיותי תושב לוד שלא נחשבת כמקום יוקרתי במיוחד בשלוש השנים האחרונות עלות השכירות של דירת 3 חדרים זינקה בכ25%. גם בשכונות לא הכי יוקרתיות בדרום תל אביב לא תמצאו היום דירה ממוצעת למשפחה ממוצעת שעלות שכירותה תהיה 3000 ₪ לחודש. גם במקומות במעגל השני או השלישי כמו ראשון, אשדוד – המצב דומה. חוששני שבקרוב המחירים בשכונות או בערים כאלה ירקיעו שחקים, כי בעלי דירות לא ירצו להיות פראיירים. כתוצאה מכך זה לא רק לא ייטיב עם הציבור הזכאים, אלא גם ישפיע לרעה על אלה שאולי לא מוגדרים כזכאים , אך גם לא מתגוררים במגדל "אסותא". גם אין לשכוח שבנוסף אנו עדים לזינוק מתמשך בארנונה וחשמל.

לעניות דעתי כתוצאה מהצעד ה"מאוד חברתי" הזה , רבים מהשכבות החלשות מהאזור שבין גדרה לחדרה יאלצו להדרים או להצפין לעיירות פיתוח כי הם לא יוכלו לעמוד בתשלומי החובה בהתחשב שקרוב ל70% מהשכירים במשק משתכרים שכר מינימום. כתוצאה מכך, זה עוד יותר יעמיק את הפער בין המרכז לפריפריה בכל הקשור לנגישות לחינוך, בריאות, תעסוקה , תחבורה  . באתר הזה נכתב רבות על כל בעיות ותחלואיי הפריפריה, לכן לא אעריך מבחינת "כל המוסיף- גורע".  אני בשום פנים ואופן לא רוצה לזלזל בערי הפריפריה ולא רוצה להישמע כאחד מגוש דן שמתנשא על ירוחם או חצור הגלילית, אבל אין מה לעשות- כל הממשלות לא יוצא דופן לא הצליחו לצמצם את הפערים. ידוע גם מהניסיון העולמי וגם המקומי כאחד , שהסיכוי להתרומם ולהצליח , כאשר נקודת הזינוק היא עיירת פיתוח ענייה ונטולת כל מה שמרכיב היום את איכול החיים, היא מאוד בעייתית וכל מביא דוגמאות של הצלחה ואינני מתכחש לכאלה,שוכח שזה בבחינת יוצא מן הכלל שמוכיח את הכלל.

ההיבט הנוסף של ההחלטה, הוא שאין לנו שוק דיור לשכירות לטווח ארוך, כמו במדינות מפותחות. רוב הדירות המוצעות לשכירות זה איזה ירושה או "עודף" שכרגע לא צריכים. זאת אומרת שאותם הזכאים יצטרכו כל הזמן לשבת על המזוודות כי סביר להניח שכל כמה שנים הם יצטרכו לעבור דירה . לגביהם לא יהיה נכון לומר ביתי זה מבצרי. חוץ מזה אם עד היום היה סיכוי ולו קלוש שאנשים האלה יוכלו מתישהו לזכות בבעלות על הדירה ולהוריש את המעט שיש להם לילדיהם, היום הם יוכלו להוריש רק את שמם הטוב.

אני כבר ציינתי שההחלטה הזו היא אסטרטגית מבחינת רצון הממשלה להתנער גם מאחראיות על הדיור אפילו לקבוצות המוחלשות ביותר. אם ניקח כדוגמא את חברת האכלוס הגדולה במדינה, הלא היא חברת עמידר, אז ידוע שקרוב למחצית הדירות שבבעלות אינן מאוכלסות, משום שהן נמצאות במצב תפעולי גרוע ביותר. הרי אם באמת רצו להטיב עם הנזקקים, היה אפשר להזרים את אותו הסיוע שישולם להם לשיפוץ אותן הדירות ההרוסות והדירות האלה נמצאות בכל אתר ואתר- תל-אביב, ירושלים פתח תקווה, ראשון לציון וכו'. ייתכן ובראייה ארוכת טווח זה היה אפילו יותר משתלם תקציבית, אז זה היה מעיד על כך שלממשלה איכפת מהאזרחים, לפחות החלשים ביותר- ולא כך פני הדברים.

 מי שלמד היסטוריה, יודע שבעבר כאשר השלטון במדינות כאלה או אחרות  לא רצה או נרתע או סלד מהקהילה היהודית – הוא המציא פתרונות יצירתיים- גטאות או מה שהיה באימפריה הרוסית – תחום המושב. כולנו יודעים שראש ממשלתנו משתבח באהבתו להיסטוריה- לפחות תכונה אחת טובה שהוא הוריש מאביו. גם שר האוצר כנראה מבין בהיסטוריה יותר מאשר בכלכלה –הרי הוא דוקטור בפילוסופיה. אני לא רוצה לפתח כאן תיאוריית קונספירציה חדשה, אך בוא נדמיין אחת מפגישות העבודה ביניהם, בה הם מתדיינים, מה לעשות עם אותם העניים שבמילא הם לא רואים מחלונות הוילות בקיסריה ובמבשרת ציון.

ביבי: יובל, אתה יודע מה, יש לי אחלה רעיון , איך אומרים, רחוק מהעין- רחוק מהלב, נכון? אז בוא נייצר תנאים כאלה שאנשים האלה יצטרכו לעוף לאנשהו- לאופקים, קריית שמונה, בית שאן. הם לא יזדקרו לנו בעיניים ואיכשהו יסתדרו. אני זוכר שאבא סיפר לי שבעבר באירופה היהודים היו מופרדים מכל השאר.

יובל (ממש לא מבולבל) : ביבי, אתה גאון. החברה שלי מאגף התקציבים יעשו את כל העבודה הטכנית ואני כבר אמצא דרך להסביר לכולם קבל עם ועדה, עד כמה זה מיטיב עם הנזקקים.

כנראה ראש ממשלה ושר האוצר שכחו פרק נוסף בהיסטוריה אירופאית. הייתה דמות היסטורית אחת, שכשהודיעו לה שלעם אין לחם, תגובתה הייתה "אם אין לחם, שיאכלו עוגות" והשאר- היסטוריה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.