חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

למי להצביע בירושלים?

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 15.10.08 6:08

מיכה רחמן, ירושלמי,  סוקר את מערכת הבחירות המוניציפליות בירושלים ומגיע למסקנה עגומה – לאיש שמאל, אין למי להצביע.


שאלה קשה. נדמה כאילו לאנשי השמאל אין כמעט בעד מי להצביע. דרעי פרש (אבל הוא בכלל לא שמאל..). ומר"צ מפרסמים לנו סיסמאות המרחיקות אנשי שמאל ומקרבות את אלו שפוחדים מהדתיים. איילה סבאג-מרצאינו (הפנתרים השחורים החדשים) פרשה כנראה מהמרוץ. על ברקת וגידמאק חבל לבזבז מילים.

נתחיל מהימין. ברקת שופך כבר כמה שנים טובות הרבה כסף כדי להיכנס למועצת העיר ולראשות העירייה. המיליונר הזה של ההי-טק, זכור לנו באחד ממאבקיו הראשונים בעד פתיחת אזורי רישום לבתי הספר כדי שבנותיו יוכלו לבחור להן בית ספר כרצונן. כידוע הבחירה החופשית הזו איננה חופשת כלל ומחזקת בפועל את בתי הספר האליטיסטים על חשבון מתן הזדמנות שווה באמת. ברקת הוא איש ימין ולפי סקרים אחרונים רוב התומכים בו הם ממעמד בינוני ומעלה, הוא ינהל את העיר כמו שמנהלים עסק, ורווחה היא לא עסק. גידמאק הוא בדיחה עצובה. פופוליזם ציני לחם ושעשועים (בית"ר, כדור רגל) להמונים, בשילוב עם לאומנות, מרשם רע, מעורר זיכרונות היסטוריים קשים.

מר"צ. מר"צ מפרסמת לנו מודעות אנטי חרדיות. מר"צ פונה אל המכנה המשותף הנמוך ביותר החרדות מן האחר שאנו מפחדים ממנו. האנטי חרדיות כסיסמת בחירות הגיעה אל מר"צ מן הסתם מהאסטרטגים הפוליטיים שלה, זה מה שיביא לה הכי הרבה קולות. אבל באנטי-חרדית הזו מתחת לפני השטח, אולי אפילו עמוק מתחת לפני השטח, קיימים יסודות של גזענות. לכאורה אומרת לנו מר"צ אנחנו מביאים חלופה של ירושלים חופשית מול ירושלים חרדית (ובסב-קונטקס: ירושלים שחורה, כפייתית, וכל הסטריאוטיפים הקשורים אצלנו בחרדים). בפועל, הכפייה הדתית של החרדים פחות קשה ממה שנוטים לחשוב, ואסור למפלגה התומכת בליברליות לפרסם סיסמאות מסוג זה. בפועל גם החרדים מבינים שהסטאטוס קוו חשוב להם אם הם רוצים ירושלים משותפת להם ולחילונים. אבל חשוב מכך מה שאין בסיסמת מר"צ: "ירושלים של סובלנות – לא להרס בתי הפלסטינים". סיסמה שכמובן הייתה מרחיקה מצביעים, אבל העומד בראשות הרשימה מאמין בה ואף פעל רבות למען מטרה זו.

הפנתרים השחורים החדשים, בראשות איילה סבג-מרציאנו. זו הייתה חלופה ראויה. לצערי איילה לא תרוץ למועצת העיר משום שבעיר שלנו לעניים אין זכות לרוץ למועצת העיר, כמעט כמו בימים שההצבעה ניתנה רק למי ששילם מינימום ידוע של מיסים. 23 אלף ₪ הם דמי כיס לרשימות הגדלות. הפנתרים השחורים החדשים, לא הצליחו לגייס סכום כזה, גם בגלל שאין לקבוצה זו מערך מאורגן של פעילים ותורמים, אבל גם בגלל שהפעילים והתנועה אינם עשירים מספיק. אבל במידה ואכן יש תמיכה מסוימת בשכונות באיילה סבג-מרציאינו, חבל שבגלל הכסף לא ניתנה לה הזדמנות לנסות ולהיבחר למועצת העיר. הסיבה לתמיכה שלי איילה סבג היא מאבקה חסר הפשרות העקיב והרדיקלי, למען מחוסרי הדיור, העניים והשכונות. בנוף היבש של מאבקים חברתיים בלטה איילה בנחישות מאבקיה. זכור לנו לדוגמה המאבק למען משפחות מחוסרות דיור, ברובן אמהות חד הוריות. איילה הובילה הקמת מאהל למחוסרי הדיור בבור שיבר. במאהל היו גם חרדים, גם חילונים, הרבה מזרחים וגם אשכנזים. המאבק היה במוצהר למען הקבוצות הדפוקות של החברה. בהפגנה הגדולה שתקיימה אז השתתפו גם נציגי הכפרים הלא מוכרים של הבדואים בנגב, ערבים אזרחי ישראל מיפו שהעירייה איימה לפנותם מבתיהם, תושבי כפר שלם ותושבי שכונות העוני בירושלים. כמו שאמרתי, קשה לאיש שמאל להחליט במי לבחור בבחירות הקרובות.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , ,

25 תגובות

 1. יואב רובין :

  ובכל זאת נדב, אנחנו הירושלמים (בניגוד אליך שאינך גר כאן) צריכים להצביע למישהו.

 2. יואב רובין :

  סליחה על ההודעה הקודמת, התבלבלתי בים המחבר לעורך.

 3. דליה :

  אז למי להצביע לראשות העיר? לניאוליברל ימני או לנציג חרדי? האם עירייה בראשות החרדים תגרום לעיר להיות נקייה יותר? מה יהיה עם תקציב התרבות? יקוצץ לחילוניים?
  האם בעירייה בראשות מליונר ניאוליברל ייפתחו אזורי הרישום לביה"ס היסודיים ויגדל הפער החברתי? האם תגדל היזמות העסקית, שתשנה את מראה פני העיר? האם נכון שברקת משתף את אריה דרעי בבחירות, ומגיע לפשרות עם החרדים באינטרסים הנוגעים להם? אם כן, אולי עדיף לבחור בראש עיר חרדי?

 4. טל שחר :

  שלום מיכה

  ראשית תודה על המחמאה בסוף הפסקה עלינו.
  אכן מרצ היא היחידה שפעלה ואין ספק שתמשיך לפעול לצמצום האפלייה והפער האדיר בין שני חלקי העיר.
  לגבי תחילת הפסקה עלינו הרשה לי לתקן אותך. הרבה דברים לא מופיעים בקמפיין מרצ למועצת עיריית ירושלים. בנוסף למזרח ירושלים לא מופיעים גם הפעילות למען ירושלים בת קיימא, הפעילות החברתית העניפה, הפעילות בנושא הנגישות הפיזית והפוליטית וגם המאבק למנהל תקין נעדר מן הקמפיין.
  עוד דבר שלא מופיע בקמפיין הוא חרדים.
  קמפיין מרצ מדבר על כינון מחדש של הסטטוס-קוו בירושלים. לעצור את הכרסום המתמשך של החופש מדת בירושלים.
  אין למרצ עניין בשאלות דמוגרפיות אלו ואחרונות ואני אישית רואה בעיסוק הדמוגרפי גזענות לשמה. מה שיש בקמפיין הוא מאבק בתופעת התחרדות ,שאינה תופעה דמוגרפית כלל וכלל.
  שינויים דמוגרפים גדולים לא היו בירושלים ב10 השנים האחרונות אבל יותר ויותר שכונות נסגרות לכניסה בשבת ואף במרכז העיר נערה תזכה לתגובות מטרידות אם לבושה לא יהיה צנוע על פי הגדרות החרדים. נושא זה לא קשור לכמות החרדים, שכאמור לא השתנתה אלא לסטטוס-קוו שמתערער בירושלים ומאיים להפוך את כל ירושלים – ולא רק השכונות החרדיות בצפון העיר – לעיר דתית נטולת סובלנות ופלורליזם.

  טל שחר
  יו"ר סניף מרצ בירושלים

 5. עמית-ה :

  אני יכול להבין כשמישהו אומר אין אוכל טעים אני לא אוכל. אני לא יכול להבין משהו שמחליט לא לבחור כי אין מועמד שמתאים לו, באופן טבעי רוב המועמדים לא מתאימים לאף אחד. אנחנו הרי מחפשים משהו בדיוק כזה, לא רק דעות נכונות גם מתנהג כמצופה למשפחתו, לא צועק לא מלכלך במנגל בהרי ירושלים.
  צריך להיות פחות סלקטיבי, לשמוח שבכלל יש לנו זכות בחירה ולהשתמש בה.

 6. הראל לייבוביץ :

  צודק עמית.
  זה העיקרון שתמיד צריך להנחות אותנו כאזרחים בעלי זכות בחירה –
  גם אם אין שום מועמד שאנחנו מתחברים אליו, צריכים לבחור ברע במיעוטו, כי הכי גרוע זה פשוט לשבת בבית ולא להצביע.
  ישנן עדיין מדינות בימנו שהאזרחים שם יעשו הכל כדי לקבל זכות בחירה. אז לנו יש, ובכזו קלות אנשים מוותרים עליה?

 7. דליה :

  מסכימה עם עמית והראל. נראה שהרע במיעוטו, במקרה זה, הוא מאיר פורוש. מיכה לא התכוון להטיף להימנעות מהצבעה, להיפך. הוא בעד הצבעה גם במקרה כזה.

 8. ירושלמי :

  אולי אתר עבודה שחורה צריך לראיין את פרוש וברקת או לשלוח להם סדרת שאלות זהות, בדיוק באותם נושאים שהתקשורת ממעטת לדבר עליהם.

 9. ירושלמי :

  לדעתי הוא הכי שפוי מבין המועמדים – אולי אין לו סיכוי, אבל לפחות לא אתן את קולי לעסקנים ימנים

 10. רועי פרלשטיין-דביר :

  חברים.
  אפתח בגילוי נאות – עד תחילת השבוע הועסקתי על-ידי המטה של ניר ברקת.
  אני כותב את הדברים כירושלמי לשעבר, וכמי שהזדמן לו להכיר את הדברים מעט יותר מקרוב – קדנציה נוספת של ראש עיר חרדי משמעה דחיקה מוחלטת של הציבור החילוני מן העיר, ובהמשך גם של הציבור הדתי-לאומי. לופוליאנסקי עצמו התגאה לא מזמן בכך, שהוא האיש שהגה וביצע את ההתחרדות של רמת אשכול. היום יש בשכונה קומץ חילונים בלבד. כאשר בודקים אצל מי יש סיכוי שיסתכל על כלל המגזרים בחברה הירושלמית, ולא על המגזר שלו בלבד, התשובה פשוט לא יכולה להיות פורוש.

 11. שחר :

  ראשית,

  היכולת לגייס כספים היא מרכיב משמעותי בכשירותו של מועמד. אם כל אדם שהתכוון להצביע ל"פנתרים" היה תורם חמישה שקלים בלבד הרשימה הייתה יכולה לרוץ בכיף בהנחה שהיא הייתה עוברת את אחוז החסימה ועוד היה נשאר עודף לקמפיין צנוע.

  כמו האגרה שיש על הגשת בג"ץ, גם דמי הרישום של רשימות לבחירות (שלא צריך לשלם פיזית, אגב, מספיקה ערבות) נועדה למנוע מצב בו כל גחמן או פנטזיונר יכול להשתתף בבחירות אלא רק מי שמצליח להרים מערכת ארגונית ומגייס תמיכה שמתבטאת גם ביכולות כספיות ובכך מעיד על הרלוונטיות שלו כמועמד.

  ואם במועמדים רלוונטיים שהצליחו לגייס מספיק תמיכה וכספים (עם עודף) עסקינן, למה לא שמענו התייחסות ל"התעוררות-ירושלמים"?

 12. יואב רובין :

  שתי הערות: לירושלמים-התעוררות יש סיכוי קטן ביותר לעבור את אחוז החסימה.
  פרוש הוא יותר ימני מדינית מברקת והוא בשום פנים ואופן לא שמאל-חברתי כך שאני לא מבין כיצד הוא נעשה הרע במיעוטו אפילו ביחס לברקת.

 13. נמרוד ברנע :

  אחרי ביקור של יומיים בירושלים וסיבובי בחירות עם ראש רשימת מרצ יוסף (פפה) אללו, ואחרי היכרות של כמעט עשור עימו, אין לי ספק שמרצ בראשותו היא הרשימה הראויה ביותר לאנשי שמאל אלא גם הרשימה הראויה ביותר בכלל.
  נדהמתי לראות את התמיכה שפפה מקבל מחובשי כיפות, את היחס החם שהוא זוכה לו גם אצל חרדים ואת החיבוקים שהוא מקבל מתושבי השכונות בירושלים.
  הצעד של הפנתרים השחורים החדשים היה צעד של פיצול ופלגנות שמזכיר את מחלות הילדות של השמאל.

  גילוי נאות: הכותב חבר הנהלת מרצ

 14. דליה :

  ליואב
  אתה מוכן לפרט, לנמק, להוכיח טענתך שפרוש יותר ימני מברקת?
  ואם הוא יותר ימני מבחינה מדינית מברקת, איך זה רלבנטי למישור המוניציפאלי?
  ברקת הוא ניאוליברל. פרוש לא יכול להיות ניאוליברל, לפי הבנתי. תקן אותי אם אני טועה. המשנה הכלכלית-חברתית היא החשובה לענין המוניציפאלי ולא התפיסה המדינית. לא כן?

 15. יאיר :

  דליה:
  לגבי הנושא המדיני, פורוש כסגן שר השיכון בנה המון בהתנחלויות עד כדי כך שבהתנחלויות (הדתיות לאומיות לא החרדיות) אגודת ישראל קיבלה מנדט שלם בבחירות שאחרי.
  הראייה הבולטת לדברי היא המודעה המתפרסמת ע"י פורוש ומיועדת לציבור הדתי בעלוני שבת ומהללת את פועלו למען ארץ ישראל השלמה.
  לגבי הנושא הכלכלי אני לא יודע.

 16. זאב :

  ממש עצוב שהפנתרים לא רצים פשוט הזדעזתי לשמוע שכסף חסם אותם. האם זה סופי?

 17. יואב רובין :

  הימניות של פרוש. מבחינה מדינית נראה לי שהרקורד של פרוש כבונה הערים החרדיות בשטחים מוכיח את עמדותיו. ראש עיר ימני יכול להשפיע מאוד על האוכלוסייה הערבית במזרח ירושלים. דומני כי על ברקת, במיוחד אם נצליח ללחוץ עליו לעשות קואליציה עם מרץ יופעלו יותר לחצים לטובת הערבים מאשר על פרוש.
  מבחינה כלכלית כדאי לשים לב שפרוש הוא הרבה יותר סקטוריאלי, הוא יחזק (כמו לופליאנסקי) את החינוך החרדי, כלומר המוכר שאינו רשמי והעצמאי. כפועל יוצא מזה גם החינוך המוכר שאינו רשמי הממלכתי והממלכתי-דתי יצא נשכר אך לא החינוך הממלכתי והממ"ד. למעשה יש סבירות גבוהה שכמו שלופליאנסקי יבש בתי ספר כאלה גם פרוש יעשה זאת. אגב כדאי לשים לב שלופליאנסקי לא הגדיל בתי ספר ממלכתיים גם בבית הכרם שהיא השכונה החילונית הגדלה ביותר בעיר ושיש בה מחסור במוסדות לימוד חילוניים. גם מבחינת התחבורה הציבורית – חיזוק של תחבורה ציבורית חרדית (קווי מהדרין) אינו מסייע לציבור הממלכתי בעיר. פרוש גם הצהיר שהוא מוכן "לפגוע בירוק" בשביל לבנות כולל ההצעה להחזיק את ספדיה (וגם הצעות רעות נוספות לבניה כמו E1 או וואלג'ה שניתן להתנגד אליהם מסיבה ירוקה בנוסף לסיבה הברורה של פגיעה בפלסטינים ובשלום אפשרי).
  ברקת מציעה מצע שמאלי למדי בתחום הדיור והדיור בר ההשגה.
  לבסוף ברקת הוא בעל הון אבל גם פרוש מקורב לכמה. כך שבסופו של דבר נראה לי שברקת הוא רע במיעוטו. כמובן שהייתי מועמד אחר אבל אין לי כרגע…

 18. איתי :

  בפריימריס עבודה סיבוב ראשון תמכו הס"ד בפרץ אף שידעו שאין לו סיכויים ולא באילון היחיד שיכול היה לעצור את האנטיתזה לפרץ שזה ברק.

  לכן אולי עדיף ששמאלני י"ם המעטים יצביעו למרצ + דן בירון?

  יואב, אתה כותב "במיוחד אם נצליח ללחוץ עליו לעשות קואליציה עם מרץ" – אך כל התנהלותו של ברקת עד עתה מראה שהוא מבין שבירושלים משתלם הרבה יותר לעשות ברית עם הימין הדתי והלאומני. את מרצ לא סופרים בכנסת וברקת לא יהיה חריג.

  זה שפורוש זה רע לא אומר שאני צריך לוותר על דרישות מינימום מהחלופה – ומה שברקת מבקש לעשות בחינוך זה בהחלט מתחת למינימום שלי. גישת "תמיד חייבים לבחור בפחות גרוע" אינה נכונה תמיד

  הנה כמה מקרים תיאורטיים למחשבה: תארו לכם שהמתמודדים הריאליים הם
  פרוש נגד גאידמק
  פרוש נגד אולמרט
  פרוש נגד ביבי
  פרוש נגד מרזל

 19. ירושלמי :

  אני גם אצביע לבירון.
  ברקת נראה דומה מדי לאולמרט עם הקואליציות הרחבות, החבירה לימין קיצוני ומחסור בחזון – ברקת הוא תאב כוח בנוסח מיקרוסופט, לא פילנתרופ שכולו תכלת

 20. יואב רובין :

  מבחינתי להצביע למועמד שאין לו סיכוי זה זהה ללא להצביע. כך הוא הדבר לגבי הצבעה לרשימות שאין להן סיכוי לעבור את אחוז הרשימה וכך הוא הדבר להצבעה עבור בירון. מי שחושב שהוא רוצה לא להצביע שפשוט יחסוך פתק (זה יותר סביבתי).
  מכיוון שאני חושב שברקת פחות גרוע מפרוש אני חושב שהמטרה שלנו היא למשוך אותו אלינו ולהראות לו שעדיף לו להשען על שמאל (בעיקר במובן החברתי) מאשר על הימין. בעוד שמבחינה מדינית ברור שירושלים היא ימנית מאוד מבחינה כלכלית-חברתית זה לא ברור. למעשה בתחום הזה ברקת כבר עכשיו זז שמאלה (למשל בענייני סביבה ודיור). שוב אין לי אשליות לגבי ברקת אבל דומני שלרבים יש כאן אשליות לגבי פרוש. הוא אינו בחור חביב, הוא לא לופליאנסקי (ואגב כדאי לזכור שגם לופליאנסקי התנגד בדרכים לא חוקיות למצעד הגאווה למשל).

 21. א :

  כתבת "המטרה שלנו היא למשוך אותו אלינו ולהראות לו שעדיף לו להשען על שמאל"

  בפריימריס של העבודה שהיו הרעיון הזה היה יכול להיתרגם ל"נצביע לפרץ בסיבוב א למרות שהוא חסר סיכוי ואז נראה לאילון את כוחנו ונציע תמיכה בסיבוב ב' בתמורה לתזוזה שמאלה כלכלית-חברתית"

  השאלה היא אם לא עדיף לגייס את כל השמאל הירושלמי להצביע בירון ולכפות סיבוב שני, במקום ללכת כצאן לטבח אחרי הברית הלאומנית של ברקת וליברמן. נכון זה הימור, אבל גם הבחירה בפרץ היתה הימור
  (ותראו מה קיבלנו) – לא חושב שרבים מתומכי פרץ חושבים היום שהיה צריך לסתום את האף ולהצביע אילון בסיבוב הראשון.

  בכל מקרה נראה לי שעבור איש שמאל להצביע לרשימה של ברקת זו האיוולת בהתגלמותה, אם רוצים לנופף בכוחו של השמאל. אסתי קירמאייר שם היא היוצא מן הכלל ולא הכלל, בדיוק כמו יחימוביץ' במחנה ברק. ברקת מרויח מהחיבור עם אסתי יותר ממה שהיא מרוויחה מהחיבור איתו – בדומה ליחסי יחימוביץ' ברק.

  מעניין שבמרצ עצמה חלוקות הדעות באשר למועמד רצוי לראשות העיר – ר' כתבה בהארץ.

 22. אבי לב :

  חבל שהכותב, מיכה רחמן, עושה שוב את מה שהשמאל שכלל לדרגת אומנות -יריה ברגלו שלו.
  כרגע ישנה רשימה אחת שמתמודדת לבחירות שכל איש שמאל יכול להצביע לה בלב שלם וזו רשימת מרצ בראשות פפה אללו (שעושה את עבודתו נאמנה).

  למה לעזאזל שמישהו ירוץ עם סיסמא כמו "די להרס הבתים במזרח ירושלים"? כדי להיות צודק ובחוץ? וכשהוא לא יבחר למועצה – מי ידאג שאכן לא יפגעו בזכויות הערבים במזרח ירושלים?

  מרצ לא מריצה קמפיין נגד החרדים אלא קמפיין נגד ההתחרדות של ירושלים – זהו תהליך שמשמיד את ירושלים מבפנים משום שהוא מבטיח שהעיר תהפוך ליותר ענייה, יותר ימנית ומיליטנטית, פחות סובלנית ופחות תשקיע בחינוך ובתרבות.

  באותה נשימה אני גם לא מבין לאן נעלם שמה של מפלגת העבודה מהבחירות המקומיות? ומדוע מפלגת העבודה אינה רואה לנכון לרוץ לבחירות מקומיות בעיר הבירה של ישראל?

 23. ירושלמי :

  לחצו על שמי, יש לינק לדף של בירון
  אפשר גם לראות את המצע באתר של עלה-ירוק
  http://www.ale-yarok.org.il

  בירון הוא המועמד היחיד שמדבר על מזרח העיר, הריסות בתים, יחס שווה לכל תושבי ירושלים.

  הבחירות הדמוקרטיות קיימות כדי שאנשים יגידו את דעתם, לא יצביעו למי שבעל הכוח הגדול ביותר.

  חוצמזה כל הסקרים מראים שפרוש מפסיד, עכשיו נשאלת השאלה מי ינצח.

  אם ברקת לוקח את כל הקופה בגדול זה רק נותן לגיטימציה להתבטאויות הקיצוניות שלו – לפני כמה ימים אמר שיפעל לבניית שכונה יהודית בענתא
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1030731.html

  עכשיו נשאלת השאלה – האם אנחנו רוצים לתת לברקת את הניצחון על מגש של כסף, או שמא כדאי להראות לו שיש גם אנשים שאינם ימין-קיצוני בירושלים?

 24. אבי לב :

  לירושלמי,
  אני חושב כמוך שטוב היה אם לשמאל היה מועמד (שמן הסתם ברקת אינו ממלא את הפונקציה הזו. אבל במצב הדמוגרפי והכלכלי של ירושלים – בכל מקרה לא הייתי נותן למועמד הזה סיכוי.

 25. דני דניאלי :

  ניר ברקת כמועמד מייצר בעיה לא פשוטה לכל איש שמאל.
  קשה לשמוע את עמדותיו שחלקן קרוב יותר לליברמן מאשר לליכוד.
  יותר מזה ,אינני בטוח כלל ועיקר שיש לו תכונות יסוד המתאימות לראש עיריה לא רק מבחינת מנהיגות ומעוף אלא אף מבחינת הבנת סוגיות החינוך החברה והתרבות הקריטיות לעיר.
  עם ואחר כל זאת, אין לאדם רציונלי כל ברירה אלא להצביע עבורו.
  ה"אנינות" היא מידה רעה בעת הזו.
  הצבעה עבור דן בירון( האהוב) כל שכן עבור פורוש או "פתק לבן" היא פסולה.
  קדנציה נוספת של ראש עיר חרדי עלולה ליצור מציאות בלתי- הפיכה.יש לי כבוד רב לדרך החיים החרדית וחברים חרדים רבים ועם זאת ראש עיר חרדי אינו יכול בהגדרה להיות מחויב אלא למיגזר שלו והמשמעויות קשות ובוטות לגבי העיר.
  הדמוקרטיה מציבה אותנו לא מעט בפני מציאות הדורשת לבחור בין אלטרנטיבות בעייתיות ובעניין שלפנינו
  הדבר בולט במיוחד.
  מנקודת מבט זו אין דרך אלא להצביע עבור ניר ברקת.
  חל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.