חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"ההסלמה בדרום" – הפוליטיקה של המלחמה

נושאים דעות, פוליטישוק ב 18.03.12 4:32

מי מרוויח מעוד "סבב" של אלימות מול עזה ומדיבורי המלחמה נגד איראן?

מאת תמר זנדברג

 "לישראל אין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים" מצטטת הקלישאה בשמו של הנרי קיסינג'ר. מדי פעם נוחתת תזכורת כואבת לפרשנות הצינית.

למשל, אחרי חמישה ימי לחימה בדרום. 25 הרוגים בעזה, למעלה ממליון ישראלים ישבו חמישה ימים במקלטים, שלושה ימי עבודה ולימודים באזור הדרום בוטלו וירדו לטמיון, והתחזקות של ארגון קיצוני בשם "ועדות ההתנגדות העממית"; למשל, כאשר המלחמה עם איראן מתקרבת, ובחסות פוליטיקאים מוכי טסטוסטרון ועיתונאי חצר הופכת מאפוקליפסה הרסנית למשחק מחשב פטריוטי, מעין חסמב"ה עם כובע טמבל שממתיק סודות על תקיפה נועזת בעורף האויב.

לאחר המבצע בדרום, מדברים פרשנים ופוליטיקאים ישראלים על "תבוסת החמאס", ומתעלמים לחלוטין מן העובדה שחמאס נוקט זה מספר חודשים במדיניות אי-אלימות, שוועדות ההתנגדות העממית הפרו בעקבות תקיפה ישראלית. כנראה שגם לפלסטינים יש פוליטיקה פנימית, עובדה שתמיד מתקבלת בישראל בהפתעה; גם הסנקציות הבינלאומיות על אירן מתקבלות בישראל בחשדנות הגובלת באכזבה. הרי היה לנו הרבה יותר נוח אם ארה"ב והעולם היו שוב מותירים אותנו בבדידות מזהרת מול צורר פרטי, כפי שקורה לעם היהודי כבר אלפיים שנה. גם הפוליטיקה הפנימית של אירן מסוקרת יותר כקרב ליצנים בסוף המהדורה ופחות כהתרחשות פוליטית.

את המרוויחים הברורים מה"סבב" בדרום יש לחפש במדורים אחרים שמופיעים כאילו במנותק מסיקור הלחימה. למשל רפא"ל, האחראית על פיתוח כיפת הברזל, כבר הנפיקה אגרות חוב בגובה חצי מיליארד שקל, לאור ה"יעילות המבצעית" של המערכת. בהיפוך יוצרות בין הלקוח ובין מספק השירות, ידיעות הכלכלה אף ציינו כי על הממשלה "מופעל לחץ" לרכוש ארבע מערכות נוספות. מעניין מתי ובאילו נסיבות יוכיחו אלה יעילות מבצעית.

בנוסף, בשבועות האחרונים, במקרה או שלא בצמוד ל"סבב" בעזה ולשיח המתלבה על מלחמה עם אירן, צצה לראשונה בסקרים מפלגת העצמאות של אהוד ברק. עד כה פרשנות פוליטית חזתה לשר הביטחון חבירה לליכוד תמורת שריון מנתניהו, תוך נטישת ארבעת חבריו שנשכבו בשבילו על הגדר. אבל בליכוד לא פרייארים. נתניהו אמנם ניצח בגדול את הפריימריס, אבל המושכים בחוטים והקובעים גורלות הם חברי הכנסת והמתפקדים מן הימין הקיצוני. הם לא יסכימו לשריון, ובליכוד של היום איש לא מסתבך איתם.

המצב מתחיל להיראות יותר ויותר כמו התקופה של טרום בחירות 2009, אז מבצע עופרת יצוקה ריסק את רסיסי השמאל וביסס את שלטון נתניהו-ברק לקדנציה נוספת. נדמה כי השניים עלו על דרך שיטתית להסיח את דעת הציבור מהמצב הכלכלי הרעוע, מהצטמקות המעמד הבינוני ומהרפורמה המזיקה בחוק התכנון והבניה. הקלף החיובי היחיד שהיה להם – שחרור גלעד שליט – נשחק במהירות ועתה הם הולכים ומשכללים את השיטה. אחרי המלחמה עם אירן, אם עוד יישאר כאן מישהו לעשות את זה, איש לא יתעסק בקטנות של דיור בר השגה.

בספרה דוקטרינת ההלם מפתחת העיתונאית נעמי קליין את מה שהיא קוראת לו "שלטון הקפיטליזם של האסון". קליין קושרת את ההלם הציבורי וחוסר האונים במצבים של אסונות קולוסליים, שהולכים ומתגברים בעידן המודרני, עם הקלות והמהירות שבה ממשלות ותאגידים משליטים ומבססים את הקפיטליזם. אל מול דוקטרינה זו הקשר הון-שלטון נראה ונשמע כמו חרוז ילדים תמים.

אז בפעם הבאה שאתם קוראים עוד ניתוח שדן ארוכות בשאלה האם ישראל תתקוף לבד או בסיוע ארה"ב; בפעם הבאה שאתה קוראים על עוד חיסול שלא צריך היה לצאת לפועל, על עוד מאות אלפי ילדים מושבתים מלימודים ואימהות שנשארות בבית ללא תשלום ימי חופש; בפעם הבאה שאתם לא מבינים איך החידושים הטכנולוגיים לא פוטרים מהחרדה הקולקטיבית של הדרום, ובוודאי שלא מונעים את ההרוגים הפלסטינים מכל סיבוב במשחק; בפעם הבאה שזה קורה, תחשבו על משחק המנדטים-טכנולוגיה-הון-טילים-מלחמה שכולנו רק פיונים קטנים בו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

8 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  ודיון על מצב העורף והמוכנות לספיגת המיאנרות של ב.ב (ביבי ברק) מתקיים ב.. וושינגטון פוסט:
  http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/in-israel-prospect-of-war-with-iran-raises-questions-about-home-front-defense/2012/03/16/gIQAlICgIS_story.html?hpid=z3

  תרגום עברי:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4204053,00.html

  סיכום קצר: דיבורים דיבורים ומעש אין. האוצר,כרגיל,מיבש כל מקור וגם הפעם נסתדר לבד – כש ב.ב. ישכנו אחר כבוד בבונקר שבהרי ירושלים.

  מנחם

 2. מנחם לוריא :

  וגם ב New-York times:
  http://www.nytimes.com/2012/03/18/world/middleeast/iran-intelligence-crisis-showed-difficulty-of-assessing-nuclear-data.html?_r=1&hp

  תרגום עברי:

  http://news.walla.co.il/?w=/90/2517424

  סיכום קצר: ב.ב יודעים יותר טוב מהמוסד ומה CIA ישראל,לפיהם,נמצאת במצב של בריטניה נכון ל 1939…

  מנחם.

 3. מנחם לוריא :

  ולסיום:

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000733082

  מנחם

 4. יונתן כ. :

  ראשית כל האינטרס המדיני הוא לשמור על תשומת הלב העולמית ממוקדת באירן ובעוד סנקציות משקות ולא בהתחדשות האלימות עם ארגוני הטרור,זה כבר חור לא קטן ברעיונות הקונספירציה שרצים כאן,ראיה לכך ניתן למצוא בכך שלמרות שנורו יותר מ200 רקטות לא יצאו למבצע צבאי גדול(והיה צריך בהרבה פחות מזה כדי להניע את "עופרת יצוקה").

  שנית,לא עדיף לדבר ולאיים וליצור "איום אמין" מאשר להגיע למצב שבו באמת צריך לצאת למלחמה באירן? אין לנו על מה לדבר עם אירן,אין לנו איזה סכסוך לאומי אתם שאפשר לנסות ולפתור בעזרת דיונים,יש את יצוא הטרור שלהם,את ההתחמשות בנשק גרעיני ואת האיומים למחיקת ישראל מהמפה וזהו.

  שלישית,אני די בטוח שכבר קראתי גרסא של המאמר הזה באחד מסיבובי האלימות הקודמים,הניתוח נשאר זהה והמציאות בכלל לא משנה לו.

 5. עמית-ה :

  אני חושב שהמטרה הייתה הקיצוץ בתקציב הבטחון והוא יורט ונקבר (הקיצוץ).
  אני מסכים עם יונתן שלטווח רחוק עדיף לשמור את תשומת הלב ממוקדת על אירן אבל לפעמים צריך להקריב פיונים (בדרום יש הרבה מהחומר הזה) בשביל שהמלכה תהיה מבסוטה.
  לגבי תקיפה באירן אני לא חושב שתהיה כזאת, שום דבר מלבד כיבוש או סנקציות כלכליות לא יכול לעצור את התוכנית האירנית ואת זה יודע אפילו אהוד ברק.
  אז למה עושים עניין כזה מאירן? לדעתי בכדי שיהיו לנו עוד 40 שנים של "שקט" בשטחים הכבושים.

 6. מנחם לוריא :

  יונתן-כ:
  קראתי שוב ולא הבנתי איפה מצאת קונספירציה.

  יש פה שני דברים:
  הסנקציות הכלכליות.
  תקיפה של אירן על ידי ישראל ו/או/וגם ארה"ב.

  לגבי הסנקציות הכלכליות: הדבר מאוד מוגבל משום שברגע שאירנים רק ירצו מחירי הנפט יעמירו והעולם ימצא תירוץ להתקפל. ישראל בנושא הזה איננה שחקן בכלל – אלא אם המשלוחים של האחים עופר לאירן פסקו….

  לגבי תקיפה: על איזו קונספירציה אתה מדבר? הילד הישראלי לא יכול לעשות את זה,ולא רוצה לעשות את זה ואת זה צריך להבין,לקבל ולחיות עם זה. את הסיבות יש בלינק לכתבה בוושינגטון פוסט…שאותו אי אפשר להאשים בחוסר אהדה לישראל שלא לדבר על ממשלות ישראל בארבעים שנה אחרונות.

  מנחם.

 7. יונתן כ. :

  איפה מצאתי תיאוריות קונספירציה? הטענה שסבב האלימות נובע מ"משחק המנדטים-טכנולוגיה-הון-טילים-מלחמה" ולא מהסלמה שנבעה מהמצב המדיני והבטחוני היא תיאוריית קונספירציה ותאוריה מכוערת במיוחד שמניחה רצחנות של כל הגורמים המעורבים כדי להשיג מטרות אישיות וכלכליות.

  לא דיברתי על תקיפה באירן,דיברתי על הצורך המדיני להתמקד בסנקציות וביצירת איום אמין.

  אני לא יודע מה יהיה עם הסנקציות,בניגוד לאנשים מסוימים אני לא מתיימר לחשוב שאני יודע יותר טוב מכל אנשי המקצוע שעוסקים בתחום,אני כן יודע שעדיף שינסו זה את דרך הסנקציות וה"תחזיקו אותי" מאשר שיתקפו. (וכשיש איום קיומי הרבה דברים בלתי אפשריים הופכים לאפשריים).

  עמית,יכול להיות שמערכת הבטחון תנצל את סבב האלימות למלחמה על התקציב (אין ספק בכך) אבל אני לא רואה איך אפשר לומר שהיא יזמה אותו וזה הבדל חשוב.

  אני לא חובב של מערכת הבטחון,אני חושב שצריך לקצץ אותה בלי רחמים אבל הספינים והשקרים וקרבות התקציבים נעצרים בחיי אדם.

 8. עמית-ה :

  יונתן
  אני לא חושב שצריך לקצץ בתקציב הביטחון ובכל מקרה אני לא רוצה שמישהו מהאוצר יגע בו.
  ראינו היטב שבשרד האוצר לא מסוגלים לנהל מערכת כלכלית רק חסר לנו שינהלו גם את הביטחון אחרי שחיסלו את החינוך והבריאות.
  הספינים והשקרים לא נעצרים אצלנו בחיי אדם ובוודאי שלא כאשר מדובר באדם מהסוג המתכלה (expendable) כמו פלשתינאי מעזה/ גדה / ישראל /גוי חסר בית/ גוי / עולה מבריה"מ חסר בית / אתיופי חסר בית / וכו'.
  אני לא תומך בתאוריות קונספירציה משום שאני מכיר את היכולת (אמפוטנציה) של הגיבורים שלנו.
  ראה חוק המרפסות האידיוטי שנתניהו מנסה להעביר או הפרטת הנמלים האידיוטית לא פחות.
  זה עדיין לא אומר שהם לא מנסים ולפעמים מצליח להם.
  במקרה הספציפי הזה אני מניח שרצח האיש כבר היה להם בתכנית והם החליטו על העיתוי מסיבות ציניות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.