חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העלאת שכר המינימום ולא מס הכנסה שלילי

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 14.03.12 23:47

זכאי החזר על-פי חוק מס הכנסה שלילי, אם הם בכלל מודעים לזכאותם, צריכים למלא שאלון שקשה להם למלאו.  איתן קלינסקי התנדב לעזור להם, ראה את הקושי והוא מציע להעלות את שכר המינימום במקום הפיצוי שבחוק הזה

אני מוצא לנכון בראשית רשימתי הקצרה לתת מחמאה לרשות המסים, שניכר כי הם עשו מאמצים כנים להגיש שאלון קריא ופשוט למי שזקוק למילוי השאלון כדי לזכות בהחזר הכספים את הזכאים להם בעקבות חוק מס הכנסה שלילי.

אך נראה שברשות המסים לא חשו ולא הבינו את עוצמת הפער הקיימת בין העובדה שהם כן התאמצו להגיש שאלון יותר פשוט, לבין המציאות המרה ומאוד קודרת בשטח שלפיה השאלון, שנראה פשוט, במציאות הוא סכר ליותר מדי אנשים קשי יום שזקוקים לאותם עשרות שקלים נוספים כל חודש.

מה שנראה לעובד רשות המסים ולי, כמי שלא נזקק למילוי השאלון, כמסמך קריא ונוח, לצערי, במרבית המקרים הוא מטלה קשה מנשוא דווקא בקרב האוכלוסיה הזקוקה להחזר כספי הצנוע שמסתכם, כאמור לעיל, בכמה עשרות שקלים לחודש. רשות המסים מתנה את ההחזר הזעום לזכאים על פי חוק מס הכנסה שלילי, רק אם הזכאי לכך הצליח להתגבר על קשייו בהבנת הנקרא בשאלון. מטילים עליהם משימה שרבים אינם יכולים לעמוד בה.

למרבה הצער, חלק הארי של הזקוקים לשאלון הזה אינם עובדים במקומות מסודרים, שיש בהם וועד עובדים, שיכול להגיש סיוע לנזקק במילוי השאלון.  בבתי הדואר, שם מצויים השאלונים, אין מי שיסייע בידם. החמור ביותר הוא, שרבים רבים מהזכאים להחזר כספים על פי חוק מס הכנסה שלילי כלל אינם מודעים לכך שמגיע להם כסף, ואינם מודעים לדרך המובילה אל קבלת החזרי הכספים.

אין בידי הכלים לקבוע כמה עובדים, הזכאים לפיצוי כספי בעקבות התקנות של מס הכנסה שלילי, אינם מקבלים את הפיצוי המתאים עקב אי ידיעה שמגיעים להם כספים.  תופעה חמורה נוספת היא שאם כבר יודעים, קצרה ידם במילוי השאלון ובאיסוף כל המידע, הפרטים והמסמכים הנדרשים.  כפי שמצוין בשאלון. גם אם לרשות המסים ישנם ממצאים לפיהם חלק הארי מקבל את המגיע לו, הרי שנעשה כאן חטא בל יכופר לגבי אלו שאינם מקבלים את השכר המגיע להם בדין.

מבלי להיכנס לויכוח מה שיעור הזכאים שלא קיבלו את הפיצוי הכספי בדין, אני מציע למשרד האוצר לאמץ את הדרך שלפיה ניתן להגיע למצב ש-100% מהזכאים יקבלו את מלוא השכר, וזאת אם יאמצו את החלופה של שכר מינימום. במקום ניירת ובירוקרטיה של מערכת שלמה הנדרשת לטפל בכל בקשה, יש הצדקה להחליט שמעלים את השכר לכל אותה שכבה של זכאים.

החלופה של העלאת שכר מינימום מחלצת את העובד מההשפלה של חיזור אחר הפתחים במילוי שאלון, בו הוא פורס בפרהסיה את פצעיו. חלופה שמחלצת את המערכת של משרד האוצר מנטל בירוקראטי. חלופה הזוקפת במידת מה את קומתו של העובד, בכך שהוא מקבל את העלאת השכר בדין עבור עמלו ובלי לחזר על הפתחים ולכרוע תחת נטל של ניירת שמשפילה אותו.

אני כותב את הערכתי על השאלון, כפעיל חברתי שרק התנדב לסייע בעירי חולון במילוי השאלון לאנשים שכרעו תחת משא כבד מנשוא של אותיות, מלים  ומשפטים. ים המלים הברורות והנהירות לפקיד ברשות המסים רחוקות מלהיות ידידותיות למי שבאמת נזקק  להם. אלה אנשים שאינם יכולים להתחבר למשרד של רואה חשבון, שיטפל בענייניהם.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. אלמונית :

  מי שחיבר את השאלונים האלה , היה חייב לעשות"טסט חם" ולראות את הקשיים המיותרים , שהוא מעמיד על כתפיו של אדם שזקוק לכל אגורה נוספת למשכורתו כנראה לעשות את הטסט הזה על חם זו בקשה מיותרת או מוגזמת .

  דווקא וועד עובדי רכבצ זואג למילוי הסאחונם לחמס מאטות עד ששח מסםפחותצ זקוקות לשאלונים כחמצן ח=לחחים המעלה אצ השבר בעוד100-150 שקל לחודסץ

 2. לקסי :

  אלמונית,
  תרגמי נא את הפיסקה המדגימה…

 3. מערכת עבודה שחורה :

  עפי מחקר של בנק ישראל, שיעור מימוש מס הכנסה שלילי ממוצע בתום השנה הראשונה – 45%

  http://www.bankisrael.org.il/deptdata/neumim/neum358h.pdf

  כלומר אחד משני אנשים שמגיע להם המענק לא מקבל אותו

 4. תומר ישראלי :

  הקושי במילוי השאלון הוא רק עוד סיבה (שולית יחסית) למה מה הכנסה שלילי הוא רע לעומת שכר מינימום גבוה יותר. הסיבות המרכזיות הם:
  שכר מינימום לא הולך אחורה, רק קדימה.
  שכר המינמום משפיע על פיצויי פיטורין ועל ההפרשות הסוציאליות.
  שכר המינמום מוסיף כבוד לעובד ומחייב את המעסיקים ליחס מכבד יותר.

  ובכלל, לא מובן לי למה רשות המיסים לא מסוגלת להפעיל את הזיכוי באופן אוטמטי ללא שום טפסים. הרי כל הנתונים אצלם ואין להם שום בעייה לעשות זאת כשמדובר בגבייה, כולל קישוריות מלאה לתשלומי ביטוח לאומי ואחרים.

 5. יונתן כ. :

  גם אני חושב שמס ההכנסה השלילי צריך להנתן אוטומטית על ידי רשות המסים לפי דיווחי השעות של המעבידים,זה בטוח יביא ל100% מימוש.

  שינוי שכר המינימום הוא דבר בעייתי עם השפעות על המשק כולו שצריך לשקול לעומק ולא רק לפי ממד אחד של חוסר הצלחה במימוש מס ההכנסה השלילי.0כמו שקצבאות ילדים שניתנות אוטומטית על ידי המדינה ממומשות במלואם).

 6. דקל עוזר :

  מס הכנסה שלילי הוא תוספת שכר במימון המדינה (ולכן האוצר עושה טריקים ושטיקים).
  במקום זה אפשר לקבוע תוספת שכר מינימום והחזר למעסיקים מסויימים ואז מעבירים את הנטל הבירוקרטי למעסיקים שבלאו הכי מעסיקים רואי חשבון.
  עם זאת, אם נאמר את האמת, הפיתרון הנכון הוא שרשויות המס יתקדמו לשנת 2012.

  ספציפית אני חושב שצריך להנהיג מדרגה שנייה לשכר מינימום שתלויה ברווח לפירמה העסקית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.