חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זה הזמן לבעוט בפוליטיקת הזהויות

נושאים בחירות 2013, דעות, פוליטי ב 18.11.12 1:15

העבודה הפרלמנטרית של חברי הכנסת של מרצ וחד"ש נדחקת לעתים בגלל זהות הרשימה. בליכוד, יש ייצוג לכולם, אבל האם המדיניות היא לטובת כולם? ק. טוכולסקי קורא להפסיק להתייחס לזהויות

ההתקפה שהחלה על חד"ש והעובדה שהאישה הראשונה בה ממוקמת במקום החמישי, נמשכת עכשיו על מרצ שאמנם מלאה נשים, אבל לא שריינה מקום ריאלי לעולה/מזרחי/קיבוצניק. תכלס זה לא משנה מה שמרצ או חד"ש יעשו, זה לא משנה שאלו המפלגות האחרונות בישראל שיש בהן דמוקרטיה מפלגתית חיה וכל אדם שמשכנע את חברי המפלגה יכול להיבחר לכל תפקיד, תמיד יהיה מה לומר בגנותן של מרצ וחדש. בסך הכול הרי אי אפשר להתחרות במרצ ובחדש מבחינת הפעילות הפרלמנטרית מבחינת המאבק הנחוש והסיזיפי של חברי כנסת ממרצ וחדש ממעמקי האופוזיציה למען חלשים ונדכאים, למען עובדים ונתמכים, למען המעמד הבינוני, בזה לא יכולות להתחרות גם מפלגות גדולות פי כמה וכמה מחדש ומרצ, אז כשאי אפשר להתמודד עם עובדות, עוברים לפוסט-מודרניזם, לתערובת הקסומה של נרטיבים (שקרים) וסמלים, לפוליטיקה של זהויות.

אני אקח שתי דוגמאות מהכנסת האחרונה, חבר הכנסת אילן גלאון ממרצ היה יו"ר וועדת המשנה לקביעת תקנות לנגישות נכים. בוועדת המשנה שלו, ובוועדת העבודה והרווחה אילן גלאון נלחם יום יום את מלחמתם של הנכים בישראל. במקביל במשך קרוב לשנתיים, חה"כ מוחמד ברכה מחד"ש היה יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת, ישיבה אחר ישיבה הוא נלחם למען נפגעי הסמים, למען דרי הרחוב הנרקומנים, למען בעלי התחלואה הכפולה, מלחמה קשה למען אוכלוסייה כל כך מודרת שאין לה אפילו ארגונים שידברו בקולה. שניהם פעלו גם בוועדות אחרות ובמאבקים אחרים למען נושאים שונים. אבל מה שחשוב עכשיו הוא לא מה עשו אילן גלאון ומוחמד ברכה, או עמיתיהם שכל אחד ואחד מהם היה פרלמנטר רציני ולוחם נחוש במאבק למען ישראל טובה יותר, לא! מה שחשוב עכשיו זה שבחד"ש אין אישה בחמישייה הראשונה ואין גם מזרחי ושבמרצ אולי יש המון נשים ואפילו ערבי במקום אולי ריאלי, אבל אין מזרחיים/עולים וקיבוצניקים.

כי מסתבר כשאין יכולת להתמודד עם עשייה, עוברים מיד לפוליטיקה של זהויות. כשמנסים לגרום להשחרה של מפלגה שכוללת כרגע את זהבה גלאון, אילן גילאון וניצן הורוביץ ואי אפשר לומר שום דבר רע על עבודתם למען הציבור אומרים שהם לא מזרחים, למזלה של מרצ זכתה זהבה גלאון לעלות מברית המועצות כילדה והיא דוברת רוסית שוטפת! אבל מזרחי עדיין אין. בחד"ש הרוסית של הד"ר אפו אגברייה לא תעזור לו, חד"ש תואשם גם בגזענות וגם במיזוגיניות. ככה זה עובד בפוליטיקה של הזהויות וכל הפעילות הפרלמנטרית למען מגדרים/מיעוטים/נתמכים/אוכלוסיות קצה ועוד לא תסייע לחד"ש ומרצ כי למאבק נגד מפלגות השמאל הפעילות והרציניות גויסה הפוליטיקה של הזהויות.

אז לכולכם חסידי הפוליטיקה של הזהויות יש לי בשורה טובה! יש בישראל מפלגות שיש בהן תמיד עולה/אישה/מזרחי במקום ריאלי, למפלגה הזו קוראים הליכוד, אז מי שפוליטיקה של זהויות חשובה לו יותר ממה מפלגה מקדמת בפועל מוזמן להצביע ליכוד: לימור לבנת, לאה נס, ציפי חוטבלי ומירי רגב (נשים) יולי אדלשטיין (עולה), סילבן שלום ושלמה מעוז, ייצגו אתכם נאמנה כמו שהליכוד תמיד ייצג את הצרכים של נשים, מזרחים ועולים! בהצלחה יש עוד כמה מפלגות שייצגו נאמנה אינטרסים של נשים, מזרחים ומיעוטים: דרך אגב גם בישראל ביתנו יש המון נשים ועולים ואחת מהנשים היא מזרחית, יש גם חבר כנסת דרוזי! בעצמאות יש מספר 2 מזרחי, 2 נשים ודרוזי! לקדימה יש יו"ר מזרחי, לא מעט נשים ועולים ברשימה וגם דרוזי!  מה זה משנה איך מרצ הצביע בעד זכויות השכבות החלשות ואיך הצביעה סיעת ישראל ביתנו, העיקר שאת החלשים דפקו נציגי עולים נשים, דרוזי ומזרחית!, מה זה משנה מה חדש עשתה למען נשים או עובדים, העיקר שבליכוד סילבן שלום, מירי רגב וכחלון הצביעו. אז מי שבאמת חשובה לו פוליטיקה של זהויות, בהצלחה עם המפלגות שדואגות שמשרתי ההון שלהן יהיו מכל הזהויות!

יש כמה מגזרים שהשמאל רץ אחריהם בחירות אחר בחירות, הקולות האבודים שהולכים למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה וכמה בלוגרים זועמים מאוד שבעיני רוחם חושבים שהם מייצגים קבוצות מסוימות ומשסים בשמאל מאמרים זועמים על העדר ייצוג לנשים/מזרחים/עולים. מוטב לו לשמאל להבין כי אלו גם אלו לא מייצגים יותר מדי. רסיסי המפלגות לא ייעלמו, הקאדרים האיכותיים שלהם ימשיכו להביא לבזבוז של כמה אלפי קולות כול בחירות. נידחים מאלו הם הבלוגרים הזועמים שמייצגים "מגזרים מקופחים בשמאל", הם לא מייצגים אף אחד ולמעשה אם פעילי שמאל היו מתעלמים מלהג פוליטיקת הזהויות שלהם אף אחד לא היה יודע שהם קיימים ואולי הם היו חדלים מלהגם. אז כדאי שאנו נפסיק לכלות חלק כה נכבד ממרצנו להתמודדות העקרה עם אלו ועם אלו. יש לנו בחירות לנסות ולהגיע בהם לשמאל כמה שיותר גדול וחזק, שיוכל להוות אלטרנטיבה רצינית לשלטון, אין לנו זמן לשטויות, עלינו לבעוט בפוליטיקת הזהויות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

8 תגובות

 1. יפתח :

  הבעיה עם מרצ וחדש שאינן מפלגות שמאל אמיתיות.
  שתיהן זרוע של הימין-מרכז הפלסטינאי בכנסת, במקרה של חדש והימין מרכז הישראלי במקרה של מרצ. זו הדרך שבה הימין מחליש את השמאל והופך אותו ללא רלוונטי.
  פוליטיקת הזהויות מעניינת כי היא מסירה את הרעלה מפני המפלגות ומראה את פרצופן האמיתי. הצגת המעומדים שבאים מרקע של ניצול עובדים והתעמרות בהם מלמדת על כוונותיהם בכנסת. חמור הדבר במיוחד במשטר פרלמנטרי כי הבחירה לכנסת גם מציבה את אותם אני שררה בתפקידי מפתח ביצועיים.
  שתי המפלגות נמנעות מחברות בקואליציה כדי להמשיך ולהסתיר את פניהן האמיתיות.
  בהסכם אוסלו, מרצ חברה לממשלת שמאל-מרכז כדי לשרת אנטרס פלסטינאי. מרצ מאז לא חברה לממשלה. לא כדי לנתק בין דת למדינה, לא כדי לשרת את ציבור העובדים המקופח, לא כדי לקדם את השלום.
  אולם כמה מבכירי מרצ שלא עלה בידם להבחר לכנסת נפלו למלכודת דבש של ארגונים חוץ פרלמנטרים וכך התגלו פני מרצ האמיתיים במערומיהם –
  בשנים האחרונות התמזל מזלנו (או לא) לבחון את מרצ בהנהגת התאחדות חקלאי ישראל. למי שלא מכיר, מדובר בגוף המעסיקים הנצלן והאכזרי ביותר במשק. תחת הנהגת מרצ הוא נהפך לאכזרי ונצלן אף יותר.
  מרצ החלישה את מעמד עובדי החקלאות ע"י הצפת שוק העבודה בעשרות אלפי מבקשי עבודה תאילנדים, סרי לנקיים, פיליפיניים וויאטנמים. רובם לא מודע לזכויותיהם כך שהניצול בשוק מגיע לשיאים חדשים.
  לא די בזאת אלא שראשי מרצ אף הגדילו לעשות וביקשו שממשלת ישראל תחון בדעבד את המעסיקים הנצלנים שבחרו לרמוס ברגל גסה כל זכות סוציאלית של עובדיהם.
  ראשי מרצ גם נמנעו מניסיון לפתיחת הסגר על עזה והקלות על האוכלוסייה הפלסטינאית בהשגת מזון טרי, דבר שראשי התאחדות החקלאים בעבר מהליכוד והעבודה עסקו בו רבות.
  מרצ וחדש לא ראויות לעבור את אחוז החסימה! לפחות לא בקולות ישראלים וכל עוד פלסטינאים לא מצביעים לכנסת ישראל אין להם מקום בפוליטיקה הישראלית

 2. ק. טוכולסקי :

  יפתח מה שכתבת כאן הוא בדיוק הסיבה שאני מבקש מהקורא להתעלם מ"סטריאוטיפים" ולהתעסק בעובדות.
  מרצ, לא הציפה את שוק העבודה בעשרות אלפי עובדים זרים כי השר שמחון (מזרחי/מושבניק) הוא מהעצמאות ולפני כן מהעבודה. בשנה שמרצ ניהלה את משרד החקלאות (1999-2000) לא נרשמה עלייה במכסה של עובדים זרים בחקלאות ביחס לשנים קודמות. נכון הוא שאבו וילן כמנכ"ל התאחדות החקלאים הוא בובה של סוחרי עבדים אבל הוא לא בדיוק במקום ריאלי ברשימת מרצ והוא גם לא ממש מייצג את מרצ ואפילו לא את התנועה הקיבוצית.
  מרצ התעסקה עוסקת ותעסוק בחקיקה חברתית וחקיקה ירוקה, בשמירה על זכויות אדם ועובדים כולל הזרים. למשל חקיקת החוק נגד סחר בבני אדם שכולל הענשה על עושק והעסקה בתנאי עבדות, ועוד ועוד. אלו עובדות זאת עשיית של מרצ.

 3. א. קוריאל :

  פוליטיקת הזהויות היא תוצאה של חולשת הפוליטיקה המעמדית. אם מרצ וחד"ש (לא חדש כמו שכותבים טוכולסקי ויפתח) רוצות לנצח את פוליטיקת הזהויות הן צריכות לנגן בוקר וערב על הנושא המעמדי. על כך שהליכוד ביתנו/קדימה/עצמאות דופקים בלי הרף את דיירי הדיור הציבורי (מזרחיים ורוסים כמעט כולם), את עובדי הקבלן (מזרחיים ורוסים ברובם), את האמהות החד הוריות ועוד ועוד.
  ככה כל פעם שמישהו מעלה את הנושא העדתי.

 4. יפתח :

  בחקלאות עובדי הקבלן הן ערביות ודרוזיות ברובן. אני לא מסכים שווילן היה בובה אלא מוביל דרך. בתקופתו של ווילן התאחדות החקלאים נקטה קו ניצי בעיניני הקבלנים והעובדים הזרים, הרבה יותר מתקופת כהונת קודמיו מהעבודה והליכוד. עד כדי כך שבענף החקלאות אין יחסי עובד מעביד בין מזמין השירות (המקביל למעסיק בשאר המשק) לבין עובדיו, כשהם עובדי קבלן. מרצ משלמת מס שפתיים לשמאל אך פועלת באכזריות לדיכוי עובדים. גם, קודמיו של וילן הצליחו להקל בסגר על הפלסטינאים, נושא שווילן וחובריו התעלמו ממנו לחלוטין.

  בהעדר מצע מחייב מה נשאר לנו כבוחרים?

  נשאר לנו רק זהותו האישית של הנבחר – הומו יהיה כתובת לפניות אישיות ומגדריות של הומואים, ערבי לפניות של המגזר וקיבוצניק לפניות של מעסיקי חקלאות מושחתים.

  להזכירך, ווילן נבחר לפני יפעת סולל שעל מאבקה האזרחי אין עוררין!
  אלו הם פני מר"צ – עסקנים מושחתים (או בובות כדברי טוכולסקי) לפני פיעילים מובילי דרך. אסור לתת למושחתים להכנס לכנסת. לפחות לא בקולות השמאל.

  בעיניני גרשיים – גם מר"צ צריך לכתוב כך אם מקפידים אולי גם "חד"ש", כי דמוקרטיה זה לא הצד החזק שלהם…
  http://www.haaretz.co.il/news/elections/1.1861111

 5. ק. טוכולסקי :

  א. פסלת גם את חד"ש, אני עוד מחכה לשמוע על מה.
  ב. אבו וילן החל לשרת בהתאחדות החקלאית אחרי שהוא הודח ממקום ריאלי ברשימת מרצ, עמדותיו כמנכ"ל ההתאחדות לא משקפות את עמדת התנועה ובמקביל לפועלו שלא בשם המפלגה פעלו חברי כנסת מכהנים שלה, רן כהן ואחריו ניתן הורוביץ להפחתת מספר הזרים והגברת שילוב הישראלים.
  אבו וילן עצמו חתם לראשונה בשם החקלאים על הסכם עם המדינה שבו נקבעה הפחתה מדורגת של מכסת הזרים.
  בכל מקרה אבו וילאן הוא מס. 8 או 9 ברשימת מרצ לכנסת הקרובה, הרחק מעבר למקום ריאלי, ולא נראה לי שדעותיו לגבי יבוא מסיבי של זרים משקפות את עמדת המפלגה.

 6. יפתח :

  א. "חד"ש" – החזית הדמוקרטית לשלום ושיווין אינה דמוקרטית, כפי שפורסם בהארץ ואינה מגנה על העובדים, אלא משרתת את האנטרס הלאומי הפלסטינאי.
  ב. אבו ווילן נבחר ברשימת מר"צ החדשה לפני הרבה פעילי שטח טובים ממנו בהרבה. אבו ווילן הוא מהבודדים בין חברי מר"צ שאפשר לשפוט אותם על עשייה ולא רק על דיבורים. כך ניתן להפריד בין מס שפתיים לכוונות אמיתיות. אם הנהלת מר"צ לא העיפה אותו לכל הרוחות היא צריכה לתת על כך את הדין! ההסכם האמור מעולם לא כובד ולראייה – ב-2013 אמור מספר הזרים לעלות מ- 22,000 ל- 27,000 כל הכבוד למר"צ.
  אני מקווה שאבשלום ווילן לא יכנס לכנסת. אני גם מקווה שמי שהיה אמור להעיף אותו לא יכנס וגם שגלאון לא תעבור את אחוז החסימה. כך שמשמאל יישאר חזק ומאוחד בהובלת העבודה ושלי יחמוביץ'.

 7. laksi12 :

  ליפתח,
  כמוך אני מיחל לשמאל חזק בכנסת בראשות מפלגת העבודה ושלי יחימוביץ' (בסדר הזה! – הבחירות הן לרשימות לכנסת, לא בחירות אישיות לראשות הממשלה, אלה הן רק לעיריות). אני גם פועל בכוון הזה ואבחר במפלגת העבודה.
  לחלוטין בניגוד לך אני רוצה לראות שוב בכנסת את אילן גילאון ואת ניצן הורוביץ המצוינים. לא פחות מכך אני רוצה לראות בכנסת את תמי זנדברג יקירתנו בעבודה שחורה. בחירתם מחייבת את בחירתה של זהבה גלאון שנבחרה בבחירות דמוקרטיות להיות במקום הראשון שם.
  אני רק מקווה שהקולות במרצ שמנסים לקחת מצביעים ממפלגת העבודה ושתוקפים אותה, כמו גם הקולות ב"עבודה" נגד מרץ (קולך למשל), לא יישמעו יותר.
  מאבק הבחירות שלנו הוא נגד הימין, הליכוד וחבריו.
  את המאבק צריך לרכז נגד היריב העיקרי ולא נגד בעלי ברית שיש איתם מחלוקת.

 8. ק. טוכולסקי :

  שלי יחימוביץ תומכת בעיני, עיני תומך בקבלנים ובחקלאים ביבוא התאילנדים והסינים/בולגרים כי הם רשומים בהסתדרות.
  זאת סיבה להצביע עבודה בערך כמו שאבו וילן הוא סיבה לא להצביע מרצ.
  אם מאחורי כל ההתקפות שלך עומדת שאיפה שאנשים יצביעו עבודה אני מציע לך כמצביע עבודה את מה שאני מציע לאנשי מרצ וחדש, חפשו את הבוחרים שלכם לא האחד אצל השני אלא בקרב מי שלא בוחרים ובימין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.