postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » גדעון סער שוקל להעסיק עוד מורים באמצעות חברות קבלן – דיון במליאת הכנסת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון סער שוקל להעסיק עוד מורים באמצעות חברות קבלן – דיון במליאת הכנסת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 11.03.12 4:07

ביזמת המטה למען העסקה הוגנת של מורות ומורים קיימה הכנסת דיון מיוחד על כוונת שר החינוך, ח"כ גדעון סער להעסיק עוד אלפי מורים באמצעות חברות קבלן.  בתשובתו לא שלל השר את הכוונה הזו
מאת: לילי בן עמי

בשבוע שעבר חברי הכנסת יואל חסון, דניאל בן סימון וניצן הורביץ נענו לקריאתנו (מיום 26.2.12) והגישו הצעה דחופה לסדר במליאת הכנסת. בניגוד לציפיות, נשיאות הכנסת אישרה את ההצעה לדיון בכנסת (סה"כ מאושרות רק 5 הצעות בהולות לדיון מדי שבוע). אישור ההצעה מקנה לכל אחד מחברי הכנסת הפונים את הזכות להציג את הנושא מעל בימת המליאה, מביא את השר להגיב על הדברים ומוביל לדיון רחב במליאה כולה.  האישור אף מאפשר הבאת הנושא לטיפול בועדת החינוך.

הדיון קיבל את הכותרת "כוונת שר החינוך להעסיק אלפי מורים באמצעות חברות קבלן". הדיון נקבע ליום שלישי 6.3.12, בערב.  שר החינוך הגיע למליאה (הריקה יחסית) במיוחד בשעה שמונה בערב כדי להגיב.

לאחר תגובת שר החינוך והצבעה במליאה הוחלט שהנושא יעבור לדיון בועדת החינוך.

ציטוט רלוונטי מדבריו של שר החינוך גדעון סער מהדיון במליאה (עיינו בפרוטוקול הדיון במלואו כאן):
"יש אפשרויות שאנחנו בוחנים אותן, ואני אעלה כמה אפשרויות שקיימות. אחת היא שמורים במשרה קבועה שעובדים בבתי-הספר שיהיה להם עניין לעבוד עוד שעות יועסקו במודל הזה בשכר תוספתי לשכר הרגיל, ואנחנו מדברים על אותם מורים שעובדים, שיש להם קביעות וכדומה.
אפשרות שנייה היא, כמובן, להעסיק סטודנטים או מדריכים, שזה כוח עבודה זמני, למשל לסייע בהכנת שיעורי בית. יכול להיות שזה אפשרי ויכול להיות שזה לא אפשרי. בודקים את האפשרויות השונות. לא כל מי שיועסק באותה מסגרת בוודאי יהיו אנשים עם תעודות הוראה. להערכתי, זה יהיה המיעוט".

באשר לאפשרות הראשונה אנו מברכות עליה. בזכות קול המחאה שהשמענו- שר החינוך נמלך בדעתו והחליט שבמסגרת הרפורמה של יום לימודים ארוך לא יהיה מצב בו מורה תקבל שני תלושי משכורת, האחד ממשרד החינוך והשני מחברת הקבלן (בעבור השעות הנוספות), אלא תלוש אחד ממשרד החינוך (אגב, לצערנו התופעה הזו קיימת כבר היום, בעיקר בעל-יסודי). כאמור, אנו מברכות מאד על שינוי עמדה זה ומצפות לראות את זה קורה.

האפשרות השניה מגלה כי מוקדם לברך על המוגמר. האפשרות השנייה שמציג שר החינוך בדבריו מדאיגה. משמעה הוא הרחבת התופעה של העסקה בשיטת קרן קרב (מורות שהן לא בהכרח בעלות תואר או תעודה) המועסקות ע"י גוף קבלני (במקרה של קרב- חברת מרמנת) בצורה פוגענית וללא זכויות סוציאליות. ו… כן, זה יוצר מעמדות בחדר המורות.
הדרישה שלנו: העסקה ישירה של כל הצוות החינוכי בתוך בית הספר הציבורי, ע"י מעסיק אחד (המדינה או הרשות המקומית), כי משרד החינוך צריך לקחת אחריות על החינוך, כי העסקה מתווכת היא – ברוב המכריע של המקרים – העסקה פוגענית (פוגענית כלפי העובדות/ים וכתוצאה מכך גם כלפי התלמידות/ים ומערכת החינוך כולה).

אנו מודות לח"כ יואל חסון וח"כ דניאל בן סימון שמשתפים עמנו פעולה ומשמיעים את קולנו.

הכותבת היא מרכזת המטה למען העסקה הוגנת של מורות ומורים

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. ל רפי :

  ובעצם, מדוע לא?!
  השאלה האמיתית אינה איך יעסיקו אותם, אלא במה ומה יהיו התנאים בהם יועסקו והתמורה שיקבלו.
  מציע לעסוק בעיקר.

 2. גאולה :

  כדאי לדייק וחבל שאין כאן את כל הדברים, שר החינוך דווקא מצמצם את מורי הקבלן, והוא גם הודיע שהוא יעשה זאת בעתיד, אין כוונה להעסיק מורי קבלן בשביל לתפעל את יום הלימודים ארוך (שלא יהיה לימודי אלא יותר ההעשרה), גם האפשרות השניה שמוצגת נראית לי הוגנת לחלוטין מאחר ששוב לא מדובר בלימודים אלא בשעות ההעשרה ושיעורי בית.

 3. מערכת עבודה שחורה :

  לגאולה (תגובה 2 לעיל),
  הרחיבי נא את תגובתך, פרטי את הדברים ונפרסם אותם כפוסט תשובה ולא כתגובית שהחשיפה אליה נמוכה.
  שלחי נא לכתובת blacklabor@gmail.com

 4. שושי פולטין :

  אוצר החינוך
  על חברת מרמנת
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3577527,00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.