חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מועמד העבודה בחיפה: מניאו-ליברליזם לסוציאל-דמוקרטיה

נושאים פוליטי, שיכון ושלטון מקומי ב 12.10.08 6:03

לקראת הבחירות המקומיות בחיפה, יזם "חוג חיפה במפלגת העבודה" מפגש עם מזכיר המחוז, ישראל סביון, המועמד מטעם מפלגת העבודה לראשות העיר. היה זה מפגש טעון ומשמעותי עבור שני הצדדים. סביון מצידו הבטיח לפעול לקידום מדיניות של רווחה וצמצום פערים

במפגש השתתפו רבים מחברי החוג, וביניהם אברהם דגני, יו"ר הסגל הזוטר באוניברסיטת חיפה, שי כהן יו"ר המכללה הכלכלית חברתית ומראשי אירגון "כוח לעובדים", אריה גור יו"ר ועד עובדי החברה לאוטומציה, רפי קימחי יו"ר המכללה החברתית-כלכלית באיזור הצפון, ופרופ' דני גוטווין מיסו"ד. ישראל סביון פתח בתיאור קורות חייו והציג את חזונו לעיר חיפה, שתמציתו – על ידי יצירת 15,000 מקומות עבודה עם שכר של 15,000 ש"ח ברוטו, ניתן לפתור את בעייתה של חיפה. לפיכך, סיכם סביון "הדרך להשארת הצעירים בחיפה עוברת דרך יצירת מקומות עבודה חדשים והבאת יזמים לעיר". זה לא היה טיעון חדש או מפתיע. סביון, איש אמיד המכהן כמנכ"ל הגרנד-קניון בחיפה, ומי ששמו נקשר לא אחת עם בעיסקות נדל"ן בשותפות עם קבלנים בעיר, היה מאז ומעולם אחד המאמינים הגדולים ביזמות פרטית ובכלכלה ניאו-ליברלית.

התפתח ויכוח סוער ובמהלכו טען הפרופ' דני גוטווין שמדיניות הציפיה ליזמים כשלה ויש להמירה ביזמות ציבורית, מדינתית ועירונית. דני הסביר שהגורם המרכזי לשקיעתה של חיפה היא דווקא אותה מדיניות ניאו-ליברלית בה דוגל סביון. מדיניות זו, ובמרכזה ההפרטה, הננקטת במישור הארצי, גורמת להתרכזות העושר במרכז הארץ ולדלדול של כל האיזורים המצויים מחוץ לו. לפיכך לחיפה, כמו לפריפריה ההולכת וגדלה של ישראל, יש עניין בקידום מדיניות הפוכה – סוציאל-דימוקרטית – שתיאבק למען חלוקה הוגנת יותר של העושר הלאומי. לכן, לצד גיבוש מצע סוציאל-דימוקרטי במישור העירוני, טען דני, חייבת מפלגת העבודה בחיפה להתייצב בראש מאבק לשינוי מדיניותה והנהגתה של המפלגה במישור הארצי.

סביון, שלא רצה להצטייר כמי ששולל לחלוטין את עמדת "חוג חיפה", במיוחד לא לפני הבחירות, ענה שגישתו לנושא הבחירות חייבת להיות מעשית וכי יש להיזהר בהצגת רעיונות שעלולים לפגוע בהצלחת המפלגה בבחירות המקומיות. סוציאל-דמוקרטיה, אמר, היא מילה שיכולה להפחיד הרבה אנשים…

בעקבות הפגישה החליט "חוג חיפה" כי בהמשך למאבק על שינוי דמותה של מפלגת העבודה, יש לנצל את מערכת הבחירות העירונית כמצע למאבק רעיוני בתוך המפלגה. חברי החוג נטלו חלק בגיבוש מצע המפלגה ונאבקו להפיכתו מניאו-ליברלי לסוציאל-דימוקרטי. הם תבעו לתת ביטוי לשינוי הדגשים ברשימת המועמדים לעיריה, ולאור זיקת הגומלין בין הפריפריאליזציה של חיפה למדינית הניאו-ליברלית, תבעו להמשיך את המאבק לזירה המפלגתית הארצית.

מאז עבר חודש ימים ומערכת הבחירות בחיפה החלה להתחמם. לפני כשבוע כינס סביון מסיבת עיתונאים ובה הציג את רשימת מועמדי המפלגה למועצת העיר. מה רבה היתה ההפתעה לטובה, כאשר סיפר סביון שבעקבות שיחות עם חברים מהמפלגה עבר תהליך של "המרת דת וחזרה בתשובה", ומחסיד הניאו-ליברליזם המובהק הפך למאמין ונושא הדגל של הרעיון הסוציאל-דמוקרטי בחיפה. סביון אמר שחיפה סובלת מכל הסממנים של תהליך הפריפריליזציה: בריחת צעירים, סגירת חברות, הפסקת השקעות, תרבות בשקיעה ומחירי נדל"ן בצניחה. הדרך לשינוי פני העיר, אמר, הינה באמצעות השיטה הסוציאל-דמוקרטית, באמצעות מדיניות של רווחה וצמצום פערים."על מפלגת העבודה", אמר, "לחזור לערכיה הישנים והטובים, והוא עצמו יפעל כך שמחיפה תצא הבשורה לראשות המפלגה."

האם אנו עדים למהפך שיווקי של פוליטיקאי ותיק ומשופשף היודע לזהות לאן נושבת הרוח? האם זו סנונית ראשונה של תהליך כלל ארצי, שיתפוס תאוצה בשל המצב הכלכלי? ימים יגידו. מה שברור הוא שהתפיסה הגורסת שניתן לשנות את המערכת מבפנים, התפיסה שלשמה הוקם "חוג חיפה" לפני כשנה, נחלה הצלחה ראשונה.

מאת: נורית פגי

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. עמית-ה :

  יכול להיות שנפילת המולך (שוק ההון) מזכירה לעובדי האלילים מאיזה מעמד באו, ולאן לעולם לא יגיעו.
  כך או אחרת אני מקווה שנוצר כאן טרנד, ובעתיד כל ערי הארץ.

 2. חיפאית :

  הרשו נא לי להטיל ספק בכנות "החזרה בתשובה" של מר סביון. כפוליטיקאי משופשף מאוד הוא בהחלט הבין לאן נושבת הרוח. אין סיכוי שאצביע עבורו.

 3. ירמיהו :

  היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?

 4. דוד :

  אפרופו החזרה בתשובה, מתי ישראל סביון מתכוון לעשות משהו בנוגע לחבדניקים הפועלים בתחום הגראנד קניון. הם מחזיקים שם דוכנים של גברים ותפילין ונשים ונרות שבת, מטרידים עוברים ושבים בהעות להניח תפילין ולקבל מידע אודות "היהדות שלנו" (ברוח החבדניקית כמובן המנסה להשתלט על כל מה שקרוי יהודי) וגם לא בוחלים בפניה לקטינים ושידולם לאותם נושאים.
  כמה פעמים פנו לישראל סביון והוא הבטיח כי הדוכן פועל רק עבור מי שרוצה לפנות אליו מרצונו-אולם בפועל אין הדבר כך והבחורים המצויינים של חב"ד עושים א כל מה שמצווה עליהם למען ניסיונות גיוס לשורותיהם כולל שיטוט ברחבי הקניון ושיחות חבריות לכאורה עם הזבנים הצעירים -באסטרטגיה ומטרות ידועים מראש.
  מדוע בכל צריך את הדבר הזה בגאנד קניון? האם סביון פוזל לקולות הדתיים בבחירות המקומיות?
  האם יתן כך גם את ידו להמשך ההשתלטות החרדית בחיפה, כדוגמת נווה שאנן המתחרדת, חלקים מהדר שנראים כמו שטייטעל, ונסיונות כיבוש של רוממה ומרכז אחוזה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.