postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התחזוקה של שר התחבורה כץ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התחזוקה של שר התחבורה כץ

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, תחבורה ב 29.02.12 17:43

אמנון פורטוגלי מסביר את הסיפור האבסורדי של תחזוקת קרונות הרכבת, ואיך הוא נועד להפריט כמה שיותר, בלא התחשבות באף גורם

שר התחבורה ישראל כץ רוגז, והוא כועס ולא ירצה להתפייס. השר נתן אולטימטום פומבי (חדש) להנהלת חברת הרכבת לחתום על הסכם מיקור חוץ לתחזוקת הקרונות החדשים עם היצרן בומברדייה עד סוף החודש.

האולטימטום נשמע תמוה, כתרגיל ביחסי ציבור למתחילים.  שר נותן אולטימטום לדירקטוריון חברה ממשלתית לחתום על הסכם עם חברה זרה ללא תלות בתנאי ההסכם, שלא לדבר על מחוייבות של ההנהלה לדון עם ועד העובדים בנושא זה. ואולי האולטימטום נועד לחברת בומברדייה, לשר פיתרונים.  מספר ימים אח"כ נמסר כי דירקטוריון רכבת ישראל אישר הסכם להעברת תחזוקה של 132 קרונות חדשים לידי היצרנית, חברת בומברדייה.

 

אבל סיפור תחזוקת הקרונות החדשים אינו אלא סיפור כיסוי. בזמן שהשר דורש לחתום על הסכם מיקור חוץ לתחזוקת הקרונות החדשים, הנהלת הרכבת הציעה שמערך התחזוקה של הרכבת הוא שיתחזק את הקרונות החדשים ורק הקרונות הישנים מסוג IC-3.יעברו לתחזוקה במיקור חוץ.

 

כדאי להרחיב על 'סיפור' זה שכן הוא דוגמה מאלפת לשיטות התיחמון של חסידי ההפרטה, ולמניפולציה של דעת הקהל שהצליחה להפיל בפח את קובעי דעת הקהל, עיתונאים זוטרים ובכירים, ובסיכומו של דבר גם את השר עצמו.

אתחיל בהחלטת הממשלה 1421 מפברואר 2010, האומרת, בין השאר כי ההתקשרות עם ספקי הקרונות תכלול גם חוזי תחזוקה. בשלב הבא נמסר ממקורות עלומים, ופורסם שזו דרישה של יצרן הקרונות החדשים, בומברדייה, ובגירסה אחרת שזה כדאי ומקובל להעביר את תחזוקת הקרונות החדשים ליצרן.הרציונל לכאורה ברור, יצרן הקרונות ידע טוב יותר מרכבת ישראל כיצד לתחזק את הקרונות, אלא שאין זה כך.  בומברדייה, יצרן הציוד, חייב לספק את ספרי התפעול והתחזוקה לציוד, אבל אין הכרח שהיצרן הוא שיבצע את התחזוקה,  להיפך, יש טיעון בטיחותי חזק שהוא לא יבצע אותן. שכן הפרדה זו, היא אחת האלמנטים למניעת כשלי תחזוקה המובילים לתאונות בתחום הקרונות.

עובדות שאינן תואמות את הסיפור נדחקו והועלמו. כמו העובדה שעובדי הרכבת מתחזקים קרונות זהים לקרונות החדשים מזה כמה שנים. שליצרן אין יכולת בארץ לתחזק את הקרונות ושנוכחותו בארץ מסתכמת במשרד ייצוג בלבד. שעובדי אל על הם אלה העוסקים בתחזוקה של מטוסי אל-על, בעוד שהיצרן – חברתבואינג מספקת שירותי תמיכה, הכשרה והטמעה של מערכות ונהלים.

גרוע מזה, דוח שנערך על ידי יועץ חיצוני ואומץ על-ידי חברת רכבת ישראל קבע כי תיקון רשלני של בומברדייה הוא הגורם לתאונת שריפת הקרונועים בסוף 2010, שבומברדייה לא שתפה פעולה עם רכבת ישראל בחקירת תאונות,  מתחמקת מנטילת אחריות כיצרן, ושמתעורר ספק לגבי איכות השיפוץ שביצעה בומברדיה.

 

עכשיו מסתבר שכל סיפור תחזוקת הקרונות החדשים הינו עורבא פרח. החלטת הממשלה דרישות היצרן ושאר הסיפורים שנמכרו עד היום על הצורך, או ההכרח במיקור חוץ של תחזוקת הקרונות החדשים נזרקו לפח. בחודשים האחרונים נעו המדינה וחברת הרכבת בין דרישות שונות למיקור חוץ. עתים ביקשו להעביר למיקור חוץ את תחזוקת ציוד הנייד החדש, בטענה שזו דרישת היצרן או החלטת הממשלה, ובפעמים אחרות ביקשו להעביר למיקור חוץ את תחזוקת הקרונות הישנים (IC3) בתואנה אחרת. ברור שלא החלטת הממשלה דרישות היצרן ושאר הסיפורים שמכרו לנו עד היום על הצורך או ההכרח במיקור חוץ של תחזוקת הקרונות החדשים הם הסיפור האמיתי,  אלא הפרטת נכסי צבור במחירי מציאה, פירוק העבודה המאורגנת ופירוקה של חברת הרכבת לגורמים, בצורה שבעולם החליטו מזמן שאינה נכונה ואף מסוכנת.

 

כל סיפורי מיקור החוץ של התחזוקה ברכבת מטרתם לכסות על מדיניות הממשלה והאוצר להפרטה, למיקור חוץ ולריסוק העבודה המאורגנת, בכל מחיר וללא תלות בתוצאות ההרסניות הצפויות.  עובדי הרכבת עשו טעויות לא מעטות בחודשים האחרונים. אבל זה לא אומר שהם לא צודקים עקרונית.למרות ההשבתה והפעולות השגויות של עובדי חברת הרכבת, יש לתמוך במאבקם, שכן בסיכומו של דבר הוא גם לטובת זכויות ואינטרסים חשובים של הציבור. הפרטת הרכבת תפגע בכלל הציבור בישראל, תפגע בעבודה המאורגנת, תגדיל את תופעת עובדי קבלן ללא הגנות וזכויות בסיסיות. גם מסיבות פרקטיות יש להתנגד להפרטת הרכבת. גישת משרד התחבורה והנהלת הרכבת לפיצול חברת רכבת ישראל ולהפריט חברות אלו, היא גישת הפרטה הדומה למודל ההפרטה הבריטי, שכידוע  נכשל כישלון חרוץ.  אם לא נתעורר כעת, כציבור, נוכל רק לבכות בשנים הבאות על הלוקשים ששר התחבורה והנהלת הרכבת מוכרים לנו כיום.

.

אמנון פורטוגלי

המכללה החברתית כלכלית

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  אמנון,

  איפה האמת?

  בובמרדייה (כפי שפורט במאמר שמופיע בלינק שבמאמר שלך) לא מתחזקת קרונות לא שלה ולא של אף אחד אחר.זו עובדה.

  אם זה לא קורה אז מה כן קורה?

  הרככבת פירסמה (למיטב ידעתי) מכרז למיקור חוץ הקשור בתחזוקת המסילות. התחזוקה אמורה להתבצע בשבת על ידי קבלן ובסיוע הרכבת בצורת הסעת מערך רכבת כחלק מהבדיקות כי לאף אחד אין רישיון להסיע רכבת. איפה עומד המכרז הזה לא יודע. פניתי לרכבת,גם מעל גבי ע"ש,בעניין הזה תשובה לא קיבלתי.

  לפי מה שכן פורסם תחזוקת הקרונות תתבצע במתקנים של רכבת ישראל – זה בעצם אומר שמי יבצע את התחזוקה יביא את הפועלים ציוד וכו על חשבון הרכבת קרי אני ואתה משלמים את זה.

  מאיפה יבוא כוח האדם והמידע הדרושים הן ל"תחזוקת הקרונות" והן לתחזוקת המסילה? אין לי תשובה אבל לא מדובר בכוח אדם וידע שאפשר לאסוף בפינת הרחוב במה במכונה בפי העם "שוק העבדים".

  אני מסכים שאם ניקח את העובדות ונצרף אותן אז התמונה היא כזו:

  1. תפעול יום יומי של הרכבת : רכבת ישראל – הציבורית.

  2. רכש של ציוד מתנייע: מדינת ישראל באמצעות רכבת ישראל.

  3. תחזוקת ציוד מתנייע – מןפרט בהליך הפרטה/בפטפטת על הליך הפרטה.

  4. תחזוקת מסילה בהליך הפרטה הרחק מעין הציבור וללא פיקוח ציבורי.

  5. חישמול מסילת הברזל ת"א חיפה – לא ידוע סביר להניח שגם פה ישנו הליך של הפרטה מכל מקרה החסמים מבחינת היתרי בנייה ושינוי הנוף הוסרו רק אתמול. מי מבצע – לא ידוע כנאה בהליך הפרטה או בפטפטת הפרטה. אגב: תהייה זו רכבת בחשמל עילי כלומר הציוד שנקנה ב 2011 ב 130 מליון יורו לא יישים למסילה הזו.

  6 ביטחון. רכבת ישראל ומתקניה מוכרזים כתשתית לאומית לשעת חירום ונושא הבטחון הוא באחריות שב"כ. כן? אני בכלל לא בטוח בזה.פיקוח של שב"כ אולי יש ואולי אין הביצוע היה בידי מג"ב עד לפני כשנתיים. נכון לשבוע שעבר הביצוע בידי חברה קבלנית – גם פה הופרט השירות.

  אם כל זה התמונה הכללית בכלל לא ידוע ובנתיים כסף ציבורי זורם כמו מים.

  אם יש בידך להבהיר את התמונה מאוד אשמח.

  תודה על המאמר מאיר העיניים.

  מנחם.

 2. התעוררתם? בוקר טוב! :) חדשות ליום חמישי, 1.3.12 • מחאת הדיור :

  […] את האופן שבו שר התחבורה מבצע מניפולציות כנגד ועד עובדי הרכבת על מנת לעודד הפרטה. ● יוזמה שעלולה לעלות לכמה אנשים ברשיון הנהיגה שלהם […]

 3. ישראל כץ ואדון ביבי :

  אנחנו נפגש בבחירות. ואני בנוסף מוותר על היותי חבר מרכז

 4. אמנון פורטוגלי :

  למנחם לוריא

  כל מה שכתבת נכון
  בקשת גם "אם יש בידך להבהיר את התמונה מאוד אשמח."
  במשפט אחד המופיע במאמר:
  כל סיפורי מיקור החוץ של התחזוקה ברכבת מטרתם לכסות על מדיניות הממשלה והאוצר להפרטה, למיקור חוץ ולריסוק העבודה המאורגנת, בכל מחיר וללא תלות בתוצאות ההרסניות הצפויות.
  אפשר להוסיף, אם אפשר גם להוסיף ולהרוויח מזה רווח אישי, הרי זה משובח.

  אמנון

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.