חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרי גליל – ההשלכות הנוספות שלא מדברים עליהם

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 27.02.12 6:06

עמית הרפז, תושב ראש פינה וחבר המועצה המקומית, פורס בפניכם את ההשלכות הנוספות של סגירת מפעל פרי גליל

כולנו מכירים את מפעל פרי הגליל מפני שיש לו ועד עובדים, מאז שהמפעל נמכר במכירת החיסול של נכסי חברת העובדים ההסתדרותית, העובדים והועד שלהם הם הסיבה העיקרית להישרדות המפעל.

ועד העובדים נאבק למען מקום עבודה שנותן שכר נמוך לאוכלוסיה הכי פגועה בישראל. בשני הישובים מרבית העובדים משתכרים פחות משכר מינימום. בשניהם העצמאיים עניים כמו השכירים ורוב העצמאיים אינם מגיעים למחצית השכר הממוצע. בטובא-זנגריה המשפחה הממוצעת לא רואה את קו העוני מלמטה (30% מתחת לקו העוני). בחצור המצב יותר טוב ועדיין רוב המשפחות שחיות מעבודה נמצאות מתחת לקו העוני.

אבל לא רק בעוני של חצור וטובא-זנגריה אנחנו עוסקים כשאנחנו בוחנים את סיפור פרי הגליל. כי פרי הגליל גם מעבד תוצרת חקלאית של חקלאי הצפון. בצפון הארץ חקלאות היא ענף הפרנסה העיקרי לא צימרים. אבל בצפון הארץ כל עובד שני נמצא מתחת קו העוני כי כאן העבודה לא מחלצת מעוני. כאשר פרי הגליל מצטנן חקלאי הגליל מתאשפזים, ואם לא תהיה להם פרנסה בחקלאות אין להם אלטרנטיבות תעסוקתיות.

עוני הוא הדבר הכי כואב אבל גם הסביבה תשלם מחיר על סגירת המפעל, כי המים ממפעל פרי הגליל עוברים למכון טיהור שפכים ואם אין מספיק מים במכון תושבי צפת חצור וראש-פנה משלמים קנס. לפני שהמים זורמים למכון הטיהור הם עוברים טיהור ראשוני בו מופק מהם גז טבעי המשמש לייצור קיטור וחשמל. בשנים האחרונות הוחלט להעביר אל המפעל גם גז טבעי שנוצר באתר האשפה האזורי. אם המפעל לא יקלוט את הגז יצטרכו למצוא לו פתרון אחר, פתרון שיבוא על חשבון התושבים והסביבה.

במשך השנים נזעקה המדינה לא פעם להציל את המפעל, לא זה לא ממש ביוקר זה אפילו לא מזכיר את עלות ההצלה של הבנקים בארץ ובחו"ל. אבל נשאלת שאלה אם לא עדיף למצוא לבעיה פתרון יסודי ורציני? האם לא הגיע הזמן להלאים את המפעל ולמנות לו דירקטוריון שייצג את כלל האינטרסים במפעל? הוא יהיה מורכב מעובדים, מתושבי האזור, מחקלאים, ונציגי ממשלה. דירקטוריון שימנה מנכ"ל מקצועי שיפעיל את המקום לטובת האזור ותושביו, לא למטרות רווח (רווח הוא מטרה משנית בלבד). אם נעבור כאן בגליל לשיטה אחרת, שיטה בה האזרחים הם המטרה ולא השקלים זה יהיה עמוד האש לאורו תוכל כל המדינה לצעוד.

ג.נ.

עמית הרפז תושב ראש-פנה וחבר המועצה המקומית

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

18 תגובות

 1. הני זובידה :

  הי עמית, אנא צור עימי קשר בפרטי, אני רוצה לראיין אותך לתוכנית רדיו ביום רביעי בנושא פרי גליל…
  תודה
  הני

 2. ל רפי :

  הדברים מדברים בעד עצמם. הבעיה האמיתית אינה דווקא המפעל אלא מדיניות הפיתוח הפריפריאלי של הממשלה, שתעסוקה יציבה ומפרנסת בכבוד היא חלק ממנו.
  לא סביר להטיל אחריות זו על בעלים פרטי, וכל מי שמצפה לכך שבעלים פרטי "יפול על חרבו" יחד עם המפעל ועובדיו, איננו מציאותי.
  יכולה הממשלה לתמוך במפעל או לסבסד את שכר העובדים עד שתביא למקום מפעלים / אפשרויות תעסוקה נוספים, והיא יכולה לבקש מבית המשפט למנות לו מפרק מפעיל כמוצא זמני. חובת הפתרון למצוקת העובדים בהינתן שמפעל הוא מקום עבודה יחיד מסוגו באזור וחשיבותו האזורית רבה, היא על הממשלה.
  השבתת המפעל אינה פתרון ורק תחיף את המצב וטענות כלפי בעל המפעל אינן אפקטיביות, משום שהוא שם וישאר שם רק כל עוד הוא יכול ורוצה לשאת בנטל וחייבים לבדוק עיניינית גם את טענותיו, גם אם העובדים אינם אשמים בהתנהלות הממשלה.
  בכל מקרה אסור להניח לו להרוויח רווח מופרז על גב הציבור (מימון ממשלתי) או על גב העובדים פיטורים כתשובה לכל קושי.
  כפי שאני רואה את בעיית המפעל פתוחה לפני העובדים, ההסתדרות ופרנסי המקום רק אפשרות מעשית אחת: תביעה קטגורית כלפי הממשלה, הבעלים ונציגות העובדים בחסות בית המשפט לעבודה, לשבת יחד ולגבש תוך זמן קצוב, פתרון יציב וארוך טווח לנושא התעסוקה במקום, שהמפעל הוא חלק ממנו, לפחות בטווח הקצר.
  אני מציע להתרחק מסיסמאות כגון הלאמה, האזרחים הם המטרה, דירקטוריון שייצג את כלל האינטרסים בחברה, רווח הוא מטרה משנית וכ"ב. אין בהם ממש והם מעידים על חוסר הבנה של התהליכים הבסיסיים על פיהם מתנהלת תעשיה ברת קיימא, שאינה מרוקנת לכיסוי הפסדיה את כיסי האזרחים העובדים והמשלמים מיסים.

 3. עמית-ה :

  רפי
  העובדות לא תומכות בדבריך.
  ראה כאן – http://www.cbs.gov.il/shnaton62/st14_01x.pdf
  כדאי גם להשוות לנתוני 1996-2010 תגלה שבחישובים ניאו ליברליים פר-אקסלנס מדובר בכישלון של מדיניות.
  מפעל פרי הגליל כמו רובה של התעשייה בישראל תפקד באופן מצוין כאשר הכלכלה נוהלה ע"י המדינה.
  עם ההפרטה והמעבר ל"שוק חופשי" שבו ממשלת ישראל כמו ממשלות המערב תומכות רק במוסדות פיננסיים המפעל נפגע.
  המדיניות הזאת הקטינה את הצמיחה בכל ארצות המערב והעבירה את מרבית הייצור למזרח הרחוק.
  המשבר בו אנחנו נמצאים היום משול לאדם (המשק היצרני) שבמשך שנים פירנס עלוקה (הלופטגאשפט) עד שכל דמו עבר לעלוקה והיא נכנסה לעקה המסכנה.
  עכשיו מקריבים לכבוד הבנקים השודדים של ארה"ב את 99% האזרחים שם,
  ובאירופה את יוון, פורטוגל, איטליה וספרד (והיד נטויה).

 4. דוידי הרמלין :

  חשיבה בהירה ומעניינת.

 5. מנחם לוריא :

  קראו כאן: http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000728055
  לגלול למטה ולעיין – החל מ:"העובדים של פרי גליל כבני ערובה".

  ובעברית פשוטה: למדינה לא אכפת בכלל לא מפרי הגליל לא מחצור הגלילת לא מהחקלאים ולא מטובה-זנגרייה ולא מאף אזרח במדינת ישראל כל עוד הוא לא "טייקון" וגם קצת ספר ומקורב למי שבדיוק צריך.

  הכתובת הייתה על הקיר וכבר ממזמן ומה שמשחק תפקיד זה רק הכיס והכדאיות לעשיית רווח מהיר וגדול של הבעלים. כפי שצויין בכתבה,את המוצרים של פרי הגליל נמשיך לצרוך "בעזרת השם" קרי: ישנו את שמם זו אותה גברת בשנוי אדרת והן ייוצרו במפרץ חיפה כי שם המים זולים יותר (מים בישראל,כזכור, הופרטו). את הפועלים יזרקו לרחוב כי בישראל 2012 עבודה מאוגנת זה פשוט – אסור!

  עמית: לדבר אל המדינה בהקשר של "תדאגו לעובדים" כפי שהציינת במאמר שלך (ותודה על הדברים) זה בדיוק כמו לדבר ללמפה או לבבואת הראי שלך עצמך. את מדינת ישראל לא מענינים העובדים. אם החקלאים יקרסו אין שום בעיה,יפתחו את השוק לתחרות שזה "בעזרת השם" ליבוא מתחרה מחו"ל. הבעלים,וגם האוצר,לא מופסדים שכן אותו מוצר מיוצר ונמכר במקום אחר – מי שנפגע,במקרה הזה,זה רק העובדים של פרי הגליל ולפי הילך הרוח הישראלי 2012 "מגיע להם" כי הם היו ועד בזוי שעוד העיז לשבות.

  מנחם.

 6. מנחם לוריא :

  עמית,

  עוד משהו "קטן": המים במפרץ חיפה הרבה יותר זולים אבל לשנע משאית מעמק החולה לחיפה הרבה יותר יקר מאשר לשנע אותה לחצור הגלילית אבל…. בדיוק כמו שתארת במאמר שלך: בעל הבית,של פרי הגליל ז"ל,יציב בפני החקלאים ברירה פשוטה: אם קניתי מכם את התוצרת בעשרה שקלים לטונה עכשיו,אחרי שהמפעל נסגר, או שתיחנקו אתם והתוצרת שלכם או שאקנה בשישה שקלים. ככה שגם הדלק של המשאיות על חשבון החקלאי ובעל הבית ירוץ להיפטר מהמזומנים -למשל- ברכישת נדל"ן באזור שדה דוב או אולי באזור המפעל של התעשיה הצבאית בואכה רמת השרון באדיבות מ"י המפריט הלאומי. אתו מ"י שאתה רוצה שידאג לחקלאים – השתגעת או משהו כזה….? 🙂

  והחקלאים? הם מימלא עניים וישארו כאלה זה לא ממש היה אכפת ולא יהיה אכפת שיסתדרו…

  מנחם

 7. לקסי :

  מנחם,
  כתבת: "את מדינת ישראל לא מענינים העובדים."
  צ"ל: "את ממשלת ישראל…"

 8. מנחם לוריא :

  לקסי,

  קראתי שבסקר אחרון הליכוד גורף 34 – 39 מנדטים.
  זה כן נראה כמו:"את מדינת ישראל לא מענינים העובדים."

  בשביתת הנמלים (שבתו בגלל שהחברות הממשלתיות המופרטות לא השקיעו את דמי הפנסיה שלהם) התבכיינו היצרנים (אלה שמעסיקים עבדים במקום עובדים) שהם מפסידים מליונים.

  שוב – זה כן:"את מדינת ישראל לא מענינים העובדים."

  ובצער רב.

  מתי הבחירות ???? 🙂

  מנחם

 9. יונתן כ. :

  עמית,על איזו הלאמה אתה מדבר? שהמדינה תקנה את המפעל?

  אולי באמת עדיף שבמקרה כזה של מפעל שהוא עוגן אזורי שהמפעל ינוהל על ידי נאמן מטעם המדינה.

 10. עמית-ה :

  יונתן
  התשובה היא כן, בעיקרון חשוב לדעת ששום מערכת כלכלית לא שורדת לאורך זמן ללא עזרת מדינה.
  במקרה של הבנקים מדובר בביזבוז משווע של כסף כי רובו מסיים את דרכו בכיסים העמוקים של בנקאים שודדים.
  במקרה של מפעלים החל מפרי הגליל ועד רנו (מפעל ממשלתי צרפתי) אם הם לא שורדים ויש להם חשיבות לחברה יש להלאים אותם.
  פרי הגליל למשל מעסיק כ- 6% מהעובדים בחצור + טובא-זנגריה.

 11. לקסי :

  מנחם,
  מי שנסקר בסקרים היא החברה הישראלית, לא המדינה.
  החברה הישראלית הובלה אל התוצאה הת'אצ'רית (אין כזה דבר, חברה. יש רק פרטים) ואל ריסוקה בתחבולה של לוחמה מתמדת ומערכת של הפחדות (ההפחדה התורנית – איראן).
  מערכת ההפחדות נועדה לכנס את המופחדים תחת כנפי המפחידים (34 – 39 מושבים בכנסת…) בכדי שאלה יוכלו להמשיך בלי הפרעה במלאכת הריסוק של החברה ושלילת כל הנכסים והכלים מידי הכלל לידי הפרטים שרוה"מ (רוש הממשלה) רוצה ביקרם.
  הספין התורן, שבו בשקט האירנים זוממים להשמידנו, ואני אפריט את הקרקע וארסק את מערכת התכנון ואגשים את "יא ברעכען" על עובדי הרכבות והנמלים.
  וכשיצוץ מחדש איום בסולידריות בשדרות ובכיכרות נמצא איזהשהו מוצא (את גלעד שליט כבר "בזבזנו" בקיץ שעבר).
  חבר שלי כתב שנתניהו מתנהל ממשבר אל משבר ללא מדיניות וללא תמונת עתיד. זה נכון בהקשר המדיני-בטחוני, שם הכל אלתורים.
  בהקשר החברתי-כלכלי יש לו תמונה ברורה והוא חותר להגשים אותה.
  ועל הדורות הבאים (שבירת הסביבה) עוד לא דיברנו.

 12. לקסי :

  עמית, 6% או 60%?

 13. לקסי :

  אחד הכשלים של השוק החפשי נובע מכלל טבוע בפעילות הכלכלית.
  הכלל הזה הוא הכלל של יתרונות לגודל.
  כלל שני הטבוע במערכת הזו מתואר כ"כוח הכבידה". פעילות כלכלית מצליחה מתוארת כמגנט המושך אליו פעילויות נוספות. דוגמה לכך היא הפעילות שסביב נתב"ג שהחלה להתגבר לפני לא יותר מעשור וחצי.
  ספר ופיתוחו – בהקשר הזה – הם כשל השוק שעליו כתבתי בפתיח. להתקת מטיל פלדה ממגנט דרושה הפעלת כוח. בהקשר של פיתוח אזורי ספר (לא רוצה לכתוב "פריפריה") הכוח הזה יכול לבוא רק מממשלה שיש לה מחויבות אמיתית לעניין הזה.
  בעלייה לחניתה כתב ז'בוטינסקי "אל תלכו אל המקומות הנידחים".
  תלמידו רוה"מ (רוש הממשלה) הנוכחי מגשים את הפרק הזה בתורת רבו.

 14. עמית-ה :

  לקסי
  בתקשורת דובר על כ- 300 עובדים לא בדקתי לעומק. סה"כ השכירים בשני הישובים כ- 5000 על פי דו"ח של ביטוח לאומי שצירפתי למאמר אבל לא פורסם.
  כשאתה מזכיר את רוש הממשלה אתה מתכוון לזרעים הירוקים שאני זוכר? http://www.wildflowers.co.il/hebrew/plant.asp?ID=744

 15. דני זמיר :

  קודם כל והכי חשוב: המפעל בחצור רווחי. גם רווח גולמי-תפעולי וגם רווח נקי.
  הבעלים רוצים להרוויח עוד יותר.
  זכותם? לא. כי הם קיבלו הרבה הטבות מענקים ותמיכות.
  בס"ה ניסיון ציני לסחוט עוד הטבות מהמדינה.

 16. מנחם לוריא :

  עמית.ה (תגובה 10),

  אוך ידידי היקר, כשנהיה משהו דומה לצרפת (לאזרחי צרפת לא לממשלה שלהם) אני מבטיח להפסיק ללהג בע"ש :).

  את האזרח הצרפתי האידאה בחברתית כלכלית של הממשל מעננינת כשלג דאשתקד. הוא מאורגן באירגון עובדים, יש לו פנסיה מובטחת, והוא שובת כל שני וחמישי אם משהו לא נראה לו ואף אחד לא רץ למקבילה של בית הדין הארצי לעבודה ובוכה שהשביתה יקרה לו בעוד הוא עצמו מעסיק עבדים בתנאים שלא היו מביישים את דרום ארה"ב עד 1970 פלוס מינוס. תעשיית הרכב כמו גם תעשיית התעופה הצרפתית נקלעו כמה וכמה פעמים לקשיים הולאמו כמה וכמה פעמים. הצרפתי (הצרפתי לא ראש הממשלה שלו) לא מוכן לסבול שהמדינה תנקוט בשב ואל תעשה בכל דבר שקשור לטכנולוגיה וקידמה שהוא צרפתי. ולא סתם לא סובל. מיד המדינה כולה עוצרת מלכת ומושבתת ויש לכך מליון ואחד דוגמאות. הלוואי עלינו.

  לקסי (תגובה 11),

  מדינת ישראל הוכרזה ב 48 והוקמה כמה עשורים קודם לכן. מאז הוקמה היה לה צוות נבחר שניהל את עניניה בהתחלה הייה זה הקונגרס הציוני ושאר המוסדות והיום זה הכנסת והממשלה. הכנסת והממשלה הם פני הדור כפני בכלב. אם היום המפריט הלאומי מקבל מנדט ל 39 מנדטים אני מאוד מצטער אבל כל המלל והשיח פה בע"ש הוא ללמפה או אם תרצה למקלדת ולעכבר שלנו ובקיצור אנחנו בפלנטה אחרת לגמרי. 39 מנדטים זה כמעט רבע מבעלי זכות הבחירה. רבע מבעלי זכות הבחירה,רבע מבוגרי מערכת החינוך הישראלית וכו וגו חושבים שצריך להפריט את הרכבת,את הנמלים,את התחבורה הציבורית (לא אמרתי שהרבע הזה הוא גם הרבע החכם יש כל הזמן שיח על הפרטת התחבורה הציבורתי אבל היא מעולם לא הייתה בידי המדינה חוץ מרכבת),רבע חושב שצריך לפטר את כל עובדי חברת החשמל ולהפריט את החברה רבע חושב שיש להפריו את המים (סליחה כאן אני הלא חכם – זה,כבר הופרט) ורבע חושב שצריך להפריט את רשות הטבע והגנים… להמשיך?

  לרבע הזה יש הרבה יןתר מרבע שחושב כמוהו בכנסת ה 18 כמדומני מדובר ב 76 ח"כ.

  הזכרת את אירן: היום צה"ל נמצא בשביתה. כן שביתה בדיוק כמו שזה כתוב.

  בגלל ש"קיצצו לו בתקציב" צה"ל השבית שליש מצי המטוסים, קיצץ שעות אימון ושינה תקנים של מפקדים זוטרים למפקדים בכירים על מנת לחסוך ימי מילואים ועוד כמה דברים שבוודאי שכחתי.
  לא ממש הבנתי על מה הצבא מדבר אבל מתי גולן,מגלובס, נותן הסבר שאינני יודע אם הוא נכון אבל הוא הגיוני: תקציב הצבא גדל טבעי ביחס ל 2011 (מראש כך תוכנן ב… 2010) וכן גדל עוד ב 4 מליארד שקל. אז איפה הקיצוץ? הצבא ביקש 10 מליארד לא קיבל לכן לטעמו זה קיצוץ לכן הצבא פתח בשביתה(כן שביתה צבא ההגנה לישראל שובת).

  יש הרבה סיבות למה אני במשרד שלי מאחורי עכבר ומקלדת ולא בלשכת רוה"מ – הינה אחת מהן:לו הייתי שם עוד הערב שוטר היה מחכה למר גנץ (כן,זה הרמכ"ל) ומשליך אותו לכלא לשארית חייו בלי משפט. שישבות אצל אמא שלו לא בצבא שלי.

  איך זה מתקשר למאמר של עמית?

  פשוט מאוד המפעל הזה נסגר רק כי לבעלים זול יתר ליצר את אותם המוצרים (בשמות מותג אחרים,אגב) במפרץ חיפה ולא בחצור הגלילית ולכן הוא סגר ועוד איך עשה את זה !!! עכשיו הכנסת נבהלה מהביקורת הציבורית (עוד מעט בחירות אל תשכחו אחרת זה לא היה מזיז אצבע אחת) וצייצו על סיוע. בעל הבית "הסכים" לפתוח את המפעל ולמה לא? מה רע שאת ההפרש בין כדאיות היצור בחיפה לזו בחצור נשלם אני ואתה פעמיים: פעם אחת כשנרכוש את המוצרים שלו ופעם אחת כשנשלם מיסים. שום דבר אחר לא עומד מאחורי זה.

  תראו: עמית הרפז דיבר במאמר על העורף החקלאי שמספק את התוצרת לפרי הגלילץ העורף החקלאי הזה מוזנח ונשכח ולא מעניין אף פקיד אוצר. בעורף החקלאי הזה גם מיצרים חלב שמגיע לתנובה והוך לגבינת צהובה עמק 28% שומן (לא פרסומת תיכף תבינו). תפתחו את העיתונות הכלכלית (דה מרקר ידיו של ק. למשל) ותראו איזה ניתוחים משכילים ומוסכלים להסביר את אירידה ברוחחיות של תנובה ולא שוכחים להזכיר שזה "בגלל" ההפגנות בקיץ. כן?
  תנובה המסכנה צריכה כסף,כל דבר אחר לא ממש מעניין אותה. מה עשתה? שינתה את האריזות של הגבינה הצהובה,פתחה בקמפיין פרסומי לא זל בכלל אבל…. גבינת עמק 28% במארז של 200 גרם עולה במכולת השכונתית 15.90 ש"ח. 300 גרם של אותה גבינה באריזה החדשה באותה המכולת עולה… 15.90 ש"ח. בסופר שליד המשרד שלי (אחד מהגדולים באזור): 200 גרם הנ"ל עולים 15.32 ש"ח וכמה עולה 300 גרם האריזה החדשה (לפני כן היו רק אריזות של 100 ו 400 גרם) נו כמה עולה: 21 ש"ח. כן כמעט 30 אחוז יותר. אם זה היה הפוך זה היה הגיוני אבל ככה זה לא הגיוני ומ"י שותפה לפשע ולסחיטה הזה משני טעמים: היא לא מפקחת על המחיר בסופרים והיא נהנית מהמע"מ. ולענינינו:האם הרפתן בצפון,ליד הבית של עמית, גם הוא משלשל לכיסו עוד כמה אגורות מהגבינה הצהובה שלא רכשתי בסופר? לא הוא לא רואה מזה כלום אבל צריך להתחרות עם מוצרי חלב שבאדיבות מ"י (הפעם שטייניץ) מיובא מחו"ל במחרי היצף.מעניין לעניין ובאותו עניין.
  (לא לדאוד מארז הגבינה מרגיש מצויין במדף של הסופר אני מעדיף לשלם 30 שקל לבעל המכולת שלי… )

  וזו הכנסת וזו הממשלה שמייצגת את חלק הארי של העם פה אנחנו,פה בע"ש, הסוטים… 🙁

  מנחם.

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  עמית ידידי
  מעולם לא הגבתי בפומבי אבל…תמיד יש פעם ראשונה.
  "האם לא הגיע הזמן להלאים את המפעל" אתה כותב ואני מזדעזע. אני מקווה שטעית בניסוח כי בהמשך המשפט אתה ממשיך " ולמנות לו דירקטוריון שייצג את כלל האינטרסים במפעל? הוא יהיה מורכב מעובדים, מתושבי האזור, מחקלאים, ונציגי ממשלה" שעם זה דווקא אני מסכים איתך אבל זה לא להלאים, להלאים זה שהלאום (המדינה) היא הבעלים. אני מכיר אותך ויודע מה רצונותיך אך הרשה לי לשפר או למתן את הצעתך ואכן לבצע את כל הפעולות של סוף המשפט אך במקום להלאים לעבוד תחת רגולציה. אני לא רוצה לחזור למצב של "המפעלים ההסתדרותיים" מבלי להכנס לפרטים…

 18. רמי סגל :

  לא התכוונתי להיות משתמש אנונימי
  רמי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.