חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד האוצר שוב עומד לנצח, וכולנו מפסידים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 11.02.12 23:58

ההסכמות המתגבשות בין משרד האוצר ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הן לעג לרש, פשוטו כמשמעו   

מאת: ק. טוכולסקי

מי יותר גרוע? אלוהים יודע. על עופר עיני, משרד האוצר, המעסיקים והעבדים

בשישי בבוקר התקווה האחרונה שנותרה לי ממאבקה של ההסתדרות הכללית למען עובדי הקבלן הייתה שכל העיתונאים משקרים וכל הכותרות מוטות. היות שאני לא באמת מאמין שכל מה שאני קורה בעיתונים הוא שקר אחד גדול, תערובת עצובה של מפח נפש, תסכול וייאוש, החלה מתגנבת ללב. 1,000 עובדי קבלן שאולי יקלטו או לא, תוספות שכר שאולי יינתנו או לא, יותר פקחי אכיפה במשרד התמ"ת שאולי יאכפו או לא, מהשביתה הכללית במשק שלא הייתה באמת כללית במיוחד לא יצא דבר. אם יש בישראל רק 200,000 עבדי קבלן ולא 300,000 ומעלה גם אז לפי ההסכם החדש רק חצי אחוז יזכו להיות עובדים מן המניין במקומות עבודתם. זאת בשורה חשובה וטובה ל-1,000 עבדים אבל זאת לא פחות מקטסטרופה לכולנו.

בבחירות הקודמות להסתדרות, יצאתי ממקום עבודתי וצעדתי בגאון לקלפי הטלתי לתוכה 2 פתקים, האחד של חד"ש והשני של עופר עיני. בבחירות האלו אם חד"ש ושותפותיה לרשימה לא יציגו מועמד לראשות ההסתדרות אני אטיל לקלפי רק פתק אחד. כי עיני אכזב ובגדול. להשבית את המשק במשך יומיים וחצי בשביל להגיע להישגים כל כך עלובים זאת פשוט בדיחה. אזרחי ישראל, העובדים, מקבלי הקצבאות והמובטלים, מגיע להם יותר.

לשלם יותר לבעל חברת הקבלן בכדי שייתן לעובדים שלו יותר זה פשוט לתת לבעל חברת הקבלן יותר כסף לשים בכיס. חלק מהתוספת המובטחת קשורה בכלל לעדכון הקרוב של שכר המינימום, והשאר פשוט לא יגיע לעובדים.

לדבר על תוספת של פקחי אכיפה שתשלים את מספר הפקחים של התמ"ת ל-100 בזמן שלפקחי האכיפה של התמ"ת יש סמכויות מוגבלות זה מגוחך, במיוחד לאור העובדה שמשרד התמ"ת מתקשה לאייש את המשרות הקיימות בגלל השכר העלוב שניתן לפקחים. בהנחה שיצליחו לאייש את הפיקוח, כמה זמן עוד יישאו עורכי דין אמיצים ובודדים בתמ"ת בכל נטל האכיפה הפלילית וכמה זמן עוד ימתינו במשרד התמ"ת להרחבת הסמכות המנהלית? בקיצור בהישגים של עוד כסף לחברות קבלן ובהבטחה לאכיפה אין בשר.

האוצר זיהה את הבעיה שוב וכל הכבוד לאוצר. כשם שהאוצר ניטרל את הדרישה המרכזית של העובדים הסוציאליים להעסקה ישירה או לפחות לשוויון בתנאים וכשם שהאוצר ניטרל את השיפור  של מערכת הבריאות הציבורית בשני המקרים תמורת אולי לא מעט אבל בטוח לא מספיק כסף, כך גם כעת. האוצר ייתן כסף לבעלי החברות ובתמורה ימנע כניסה של עוד עובדים מאורגנים ובעלי זכויות למגזר הציבורי וימשיך בהנצחת הנורמה של העסקת עבדים באמצעות חברות. לא משנה איך יוצגו בידי ההסתדרות, העיתונות או כל אחד מהצדדים התוצאות של המשא ומתן, ללא הבטחת הזכות להעסקה ישירה וללא קליטה מידית של כל עוד שמועסק כעבד דרך קבלן כבר 9 חודשים, עכשיו ומיד ללא האפשרות לפטרו באמצעות הקבלן במקום לקלטו, המאבק נכשל.

כל עוד עובדים סוציאליים, מאבטחים, מורים, עובדי ניקיון, סייעות בגני ילדים, עובדי משק וגינון, עובדי מחשוב לא יקלטו ומיד אצל מעסיקיהם בפועל כעובדים מין המניין השביתה הזו נכשלה.

האוצר עומד לנצח שוב, וכולנו מפסידים. כולנו כמעט כל האזרחים ומשלמי המסים שהאוצר אמור לדאוג לאינטרסים שלהם, מפסידים שוב. ומי מרוויחים, כרגיל, בעלי חברות כוח האדם והמעסיקים הגדולים, שיוכלו להמשיך להעסיק עבדים. אין שום הצדקה להעסקה לא ישירה. אין שום אמת בכך שאי אפשר לפטר עובדי מדינה או עובדים מן המניין. אבל השקרים האלו מופצים חזור ונשנה עד שהם נדמים כאמת. לכן חובה עלינו לחזור גם כן על הסיסמא הפשוטה והנכונה "עובדי קבלן זה פשע מאורגן".

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

13 תגובות

 1. רביב נאוה :

  אני לא מכיר את פרטי ההסכם שעוד אין, אבל כמו שציפיתי, יש מי שגם אם עיני יוציא אקדח ויירה בשר האוצר במהלך פגישתם, הוא עדיין ייחשב בעיניו למשת"פ. היה אפשר להמשיך ולצעוק שצריך לקלוט את כל עובדי הקבלן במכה אחת כל הדרך עד לצו-מניעה היום בבוקר. במה זה היה עוזר לעובדים בדיוק?
  בהסכם המתגבש עם הממשלה, ובעיקר בזה עם הסקטור הפרטי יש יתרונות רבים . הוא לא מושלם והוא בהחלט לא סוף המאבק אבל תפקיד יו"ר הסתדרות, בין השאר, הוא להגיע לפשרות מעשיות, לא לצאת מרטיר.

 2. ק. טוכולסקי :

  בוקר טוב
  לא ציפיתי לקליטה מלאה של כל עובדי הקבלן הבוקר.
  אבל רביב יקירי ההסכם הזה הוא לעג לרש.
  אפשר היה להכניס הצהרה עקרונית ששיטת ההעסקה הזו פסולה. אפשר היה להגיע להסכמה בדבר חקיקה שתגדיר בדיוק איזה סוגי העסקה יש ותמנע את השטיק הבא במעבר מחברות כוח אדם לחברות קבלן ונותני שירותים. אפשר היה לדרוש שעובדים שכבר הועברו ממעמד למעמד לא יוכנסו להסכם.
  את כל זה עיני לא עשה.אני מקווה רק שעל ההסכם כפי שהוא מודלף לתקשורת עיני לא יחתום, אני מקווה שההדךפות באות לא רק מהאוצר אלא גם ממנו במטרה להבחון את השטח והשהשטח יהיה נחוש נגד מה שמסתמן, אולי כך נגיע להסכם טוב.

 3. שי כהן :

  הניתוח שלנו צריך להיות של המגמה לעתיד – יכלתנו להמשיך ולהאבק ולצמצם את התופעה הפסולה הזו עד להחזרתה לשולי השוליים המתאימים לה.
  אי אפשר לטעון שההסכם הזה הוא הישג משמעותי, וגם היה קשה לצפות לכך – אבל איזו מגמה הוא פותח? האם זהו צעד ראשון במסע או מלכודת פתאים?

  כנראה שימים יגידו – מזל שיש אלטרנטיבות לדרך הפשרנית מדי, רווית האינטרסים בה מובלת העבודה המאורגנת בעת בה אנו זקוקים לה חזקה ונאמנה.

 4. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  רביב: אם אנחנו מסתכלים לרגע, רק על ההסכם מול הממשלה (כי עד כמה שאני מבין, ההסכם מול המעסיקים היה סגור עוד טרם השביתה) – קשה לי לראות מה ההישג פה.
  בשביל 800 עובדי קבלן, לא צריך לצאת בהצהרות שעיני יצא איתן, ולא צריך להשבית את כל המשק. אני מסכים שאי אפשר לצפות שממחר, כל עובדי הקבלן יהפכו להיות עובדי מדינה – אבל אפשר, למשל, לבנות מתווה ארוך-טווח לצמצום התופעה. אפשר לדרוש התחייבות מהממשלה שהתופעה לא תתרחב. ואפשר, ואפשר ואפשר. כשרוצים יצירתיות, אין בעיה.

  אני חייב להודות שאני לא מאוכזב – היה לי ברור שהשביתה הזו לא תשיג שום דבר משמעותי. אבל זו בדיוק התוצאה.

 5. אורי מתוקי :

  ההסכם הזה הוא חד משמעית שינוי מגמה. הזלזול שמפגינים קבוצות מסויימות של אקטיביסטים שרואות, בהעלאת משכורת והצמדתהלשכר עובדי המדינה, בקליטה גם אם קטנה , אכזבה גדולה, מוכיחה את נכונות דבריו של אילן גלאון על השמאל שאוהב את האנושות אך שונא את האנשים.
  יש פה הישג. לא מה שראוי, אבל מול הממשלה הכ"כ אטומה הזאת זה ההחישג היחיד עד כה של המחאה. למה לא דורשים את ראשם של ראשי המחאה על כך שחצי מיליון המפגינים לא השיגו דבר

 6. שי כהן :

  לשאלה שלך מתוקי – אולי בגלל שמנהיגי המחאה (כולל אותך יקירי) לא זכו למשכורת של שר, למינויים נחשקים לבני משפחה ופילגש. לכוח של שביתה כללית במשק

  אני משוכנע שאתה פועל בהסתדרות בנאמנות ומתוך שליחות, אבל האם יש לך על מי לסמוך שם בראש הפרמידה? לעובדי הקבלן ברור שאין להם

 7. הפתרון :

  הנוער העובד צריך לקחת את משרות האכיפה. גם כך הם עובדים בשכר זעום ומכיוון שיש להם זיהוי אידיאולוגי עם עיני הם יכולים לעשות את פעולת האכיפה באופן יעיל.

 8. שי כהן :

  אכיפה כבודה במקומה מונח, אבל אני הייתי מציע שהפעילים האידיאליסטיים יקחו על עצמם להיות פעילים ומודעים גם בהכרעות הדמוקרטיות (ככל שיש כאלו) על דרכה של ההסתדרות ועל הדילמות הקשות העומדות בפניה בשאלות של מנהיגות ודרך.

 9. ק. טוכולסקי :

  והנה תמה השביתה, אתמול סיפרה לי גיסתי עובדת סוציאלית בעמותה שסוף סוף העלו להם את השכר בהתאם להסכם מלפני שנה, לא רטרואקטיבית כמובן אלא סתם מהחודש וגם אמרו להם שזה לפנים משורת הדין והיא יודעת מקולגות ללימודים שלא בכל המקומות קיבלו תוספות. אבל זה בסדר, עיני התותח הראה לנו מה הוא יודע לעשות.

  ההסכם הזה מנציח את ההעסקה באמצעות קבלנים ואת המשך העבדות. עיני שוב נכשל, בדיוק כמו ב-2009 אז הוא השיג למי שכבר שכח מהממשלה התחייבות לקליטה בעבודה של עובדי קבלן אחרי 9 חודשים שלא יושמה עד היום.

  מגוחך כל העסק הזה, פשוט מגוחך.

 10. שי כהן :

  טוכולסקי – רק תיקון קטן
  אנחנו כן יודעים מי יותר גרוע – האוצר הרבה יותר גרוע מעופר עיני

 11. יעל קונש :

  אני חוששת שלא רק שלא מדובר בשינוי מגמה אלא שמדובר בגלולת שינה לציבור הישראלי שעלול לחחשוב עכשיו שעם כמה שקלים תוספת לשכר ועוד כמה תנאים סוציאליים השרץ הזה כשר.
  אם ההסתדרות תקלוט את עובדי קבלן שעובדים אצלה, ברשת משען למשל ותתחיל בכל מו"מ שהיא מנהלת לפעול גם לקליטה ישירה של עובדי הקבלן, אני אתחיל להאמין שמדובר בשינוי מגמה.

 12. מיכאל לינדנבאום :

  שי כהן-רק תיקון קטן
  מי שגרוע יותר זה פושע ההפרטה ביבי,וחבורת חברי מרכז הליכוד בעלי חברות כח אדם.
  האוצר הוא רק הבריון שלהם.

 13. ק. טוכולסקי :

  האוצר עושה מה שאוצר בממשלה נאו ליברלית אמור לעשות. ההסתדרות כמה שאני יודע לא אמורה לשרת את אותם הרעיונות.
  רוב האנשים בישראל עוד עלולים ללכת הלילה לישון בחושבם שהמצב השתפר הנה אפילו עיני אמר ועשה. אנחנו חייבים לכבוש את ההסתדרות!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.