חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד האוצר – הגורם העיקרי ל"נזק למשק"

נושאים דעות, כלכלת בית ב 6.02.12 0:06

כאשר משרד האוצר מזהיר מפני נזקי השביתה הצפויה, כדאי לבדוק אילו נזקים גורם הוא עצמו לכלכלה הישראלית

מאת: ק. טוכולסקי

אי אפשר לומר שזה לא היה צפוי, אבל משרד האוצר הגיב לאפשרות שניתנה להסתדרות להשבית את המשק, בהערכת הנזק שהשביתה תגרום. המספר שנזרק הפעם בלי שום הסבר או כיסוי הוא 2 מיליארד ₪ למשק. מעניין שאותם פקידי אוצר שלא ניצלו את השבועות הארוכים שנועדו למשא ומתן בכדי למנוע מאתנו את "איימי השביתה", מסוגלים במהירות שכזו להפריח בועות מספרים באוויר. 2 מיליארד ₪, באמת איום ונורא, בואו ונספור כעת יחדיו כמה עולים למשק יום וחצי מנוחה בסופ"ש, חגי ישראל ויום כיפור. למעלה ממאה מיליארד ₪ הולכים לאיבוד כל שנה. אין מה לדבר, גם ההגבלה של יום העבודה ל-8 שעות היא מכה חמורה למשק, ניתן להוסיף למשק פריון של לפחות 730 מיליארד ₪ אם היינו עובדים 16 שעות כל יום לאורך כל השנה.

הרבה דברים יכולים לגרום נזק למשק, אבל הגורם מספר אחת לנזק למשק הוא משרד האוצר. ביום רביעי שעבר עלה שר האוצר בכנס הרצליה ודחה את האחריות של משרד האוצר לאסון הכרמל. הנימוק של שר האוצר היה שהמשרד אחראי על התמודדות עם המשבר העולמי ושמירה על הכלכלה הישראלית. טענה מעניינת, כי בנוסף לכך שמשרד האוצר כבר שנים מנהל מדיניות הרסנית ובריונית כנגד משרדי ממשלה אחרים וכנגד אזרחי ישראל, קשה לומר שמשרד האוצר עושה משהו בהצלחה כנגד המשבר הכלכלי העולמי או בשביל לשמור על הכלכלה הישראלית. יותר מכך, כבר שנים שמשרד האוצר מנהל מדיניות הרסנית כנגד הכלכלה הישראלית וקושר אותה בעבותות ברזל אל המשקולות שייקחו את הכלכלה הישראלית לתהומות המשבר העולמי, לדוגמא: חיסול כל אוטרקיות בכלכלה הישראלית, התבססות על שוק ההון במקום על כלכלה ריאלית, ניהול מדיניות כלכלית שתורמת לשכבה דקה של בעלי הון ותאגידים בזמן שרוב החברה הישראלית מתרוששת וכמובן חיסולה האיטי אך המגמתי של מדינת הרווחה.

כך גם במקרה של עבדי הקבלן, נזק רב נגרם מדי שנה למשק מעצם קיומם של עובדים שמשתכרים פחות מדי ומועסקים בתת תנאים. הנזק נגרם בהוצאות למערכות הבריאות והרווחה, הן בהשלמת הכנסה לעובדים ובהוצאות על תשלומי אבטלה וכן בתשלומים למי שיצאו לפנסיה ואינם מסוגלים להתפרנס גורמים למשק נזקים כבירים מדי יום. עבדי הקבלן הם נטל על כולנו בזכות משרד האוצר. כי מעבר להשפלה ולדיכוי, מי שמועסקים בתנאים מחפירים ומהווים עובדים עניים נזקקים יותר מכולנו לסיוע. משרד האוצר בהתעקשותו על עבדי קבלן הופך את ישראל לענייה יותר ומובילית פחות, למקום שבו למעסיקים קל יותר לפגוע בעובדים. קחו את ענף הבנייה, גם שם כבר מעט מאוד עובדים מועסקים בידי החברות ויותר דרך קבלני משנה, הקשר לריבוי התאונות בענף ברור, העדר יכולת של העובדים להתארגן ולהילחם על זכויותיהם בהחלט תורמת וזאת רק דוגמא אחת.

לכן מומלץ למשרד האוצר במקום לזרוק מספרים מפחידים שלא אומרים כלום ובמקום להשתמט מאחריות על המדיניות שהוא עצמו מנווט ובעיקר במקום לחשוב שכולנו מטומטמים להבין שהוא האחראי מספר אחד לכל מנזק שנגרם למשק. אם משרד האוצר היה רוצה באמת משק יעיל שכולל גם עובדי קבלן הוא היה צריך לדאוג שישמרו על זכויותיהם אבל הוא לא עשה את זה ובכך הרוויח ביושר את החזרה להעסקה ישירה. משרד האוצר כל כך אטום שהוא מציע לשפוך עוד כסף לכיסי הקבלנים, לכאורה לצורך הטבת תנאי העבדים, וחושב שאנחנו לא יודעים שמה קורה תמיד לכסף שבעלי העבדים מקבלים הוא שהוא נשאר אצל הנוגשים ולא ניתן לעבדים. לכן מומלץ למשרד האוצר להתעורר ולקחת אחריות, לנצל בפעם הבאה את הזמן שבית המשפט מקצה לצורך הדברות, לצורך משא ומתן ולא לעוד המתנה עקרה עד שהשביתה פורצת. כי היום במקום לדאוג למדינה ואזרחיה, משרד האוצר רק גורם לנו נזק.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  ק.
  תודה.

  ציבורית משרד האוצר שיחרר הודעה שהוא מוכן לקבל לא מעט מגחמות ההסתדרות,בקשר לעובדי קבלן,אבל "זרק" שאלה: למה המדינה צריכה להעסיק בהעסקה ישירה את עובדי הניקיון? עובדי הניקיון הם דוגמא טובה לכשל המחשבתי:הרי כן משולם שכר מהקופה הציבורית ולא בהכרח נמוך אלא שבדרך הקבלן "גוזק קופון". יוצא איפה שדווקא בהעסקה ישירה עובדי הנקיון דווקא יהנו ואנחנו לא נוציא שקל אחד יותר ממה שמוציאים היום.ושאר הדברים כתבת במאמר שלך.

  באותה שיטה של כולם טמבלים ולא מבינים דבר מתייחס משרד האוצר לאובדן הכנסה בגלל השביתה. בא נהייה רציניים זה לא יום חופש ורוב האזרחים,אלה שלא שובתים – וזה הרוב, כן יוצאים לעבודה וכן מיצרים וכן משלמים מיסים ככה שסיפור הנזק הוא עורבא פרח.

  למשרד האוצר יש מוסר תשלמים מאוד נמוך. לא לשלם שכר לעובד קצת בלתי אפשרי אבל לעכב תשלומים לקבלנים (ולא רק בתחום הניקיון) אפשר גם אפשר ושהם יסתדרו עם זה. ולכן נוח לאוצר "שומר הכסף הציבורי" שיש דבר כזה קבלנים. כדי לשמר את השיטה שלפיה פשוט לא משלמים אבל את העבודה מקבלים צריך עובדי קבלן כי בהעסקה ישירה זה קצת קשה לעשות. את הכוח הזה,פשוט לא לשלם, משרד האוצר לא ישמוט מידיו ולכן כל הפרסומים ה"מפחידים" והמתלהמים.

  סיפורי פוגי…

  מנחם.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  שלא לדבר על הנזקים העצומים ממשטר ההפרטה שמעביר נכסי-ציבור במאות מיליארדים שקלים(כי"ל,גז,פז,בתי-זיקוק,בזק)לכמה טייקונים שדואגים להבריח הכל לחו"ל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.