חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"חות העוני: עובדים עניים, מכה עולמית

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 31.01.12 2:07

יותר עניים הם עניים עובדים. תכלס זה לא משנה איפה אתה נמצא על הגלובוס, עבודה בעידן הנאו-ליברלי אינה מבטיחה קיום בכבוד. בזמן ששיעור האבטלה יורד שיעור העוני במקרה הטוב נותר זהה במקרה הרע גדל
מאת: ק. טוכולסקי

עבודה כשלעצמה אינה פתרון לבעיית העוני

בגליון של הנויס-דויטשלנד בשבוע שעבר, התפרסמה ידיעה כי הלשכה הסטטיסטית של ברלין וברנדנבורג פרסמה את נתוני העוני והאבטלה בברלין וברנדנבורג. המסקנות העגומות של הפרסום היו שהאבטלה אמנם ירדה לשפל שלא היה כדוגמתו מאז נפילת מזרח גרמניה בשתי מדינות המחוז, אולם נתוני העוני לא השתנו. גם מי שיקרא את נתוני דוח העוני של הביטוח הלאומי יגלה שיותר עניים הם עניים עובדים. תכלס זה לא משנה איפה אתה נמצא על הגלובוס, עבודה בעידן הנאו-ליברלי אינה מבטיחה קיום בכבוד.

לעבודה עצמה אין ערך, בטח לא לעבודות שמוסיפים ביבי והמריונטה שלו, בטח לא לעבודות שאנשים נדחקים אליהם בלי התאמה ובלי עניין ובלי תנאים רק בשביל להתקיים. עבודה שכל ערך עודף שלה נסחט מהעובד המדוכא עד עפר היא לא יותר מאשר עבדות וזאת בדיוק העבודה שמציעים לנו בשנים האחרונות. עבודה ללא ביטחון תעסוקתי, ללא זכות התאגדות, ללא יכולת להיאבק על שיפור התנאים, תנאי השכר ותנאי התעסוקה. לכן אין מה להתפלא שבזמן ששיעור האבטלה יורד שיעור העוני במקרה הטוב נותר זהה במקרה הרע גדל.

את אהבת העבודה של האדם, אותה תפיסה של העבודה כדבר בסיסי שנותן לאדם ערך עצמי מנצלים מעסיקים ופוליטיקאים בלי בושה. אויבי האדם העובד, מדכאיו ומוצצי לשדו מתגאים בכך שהם "מייצרים מקומות עבודה" ו"מורידים את האבטלה", לא משנה היכן, אנגלה מרקל, מיט רומני או ביבי לא יצרו מקום עבודה ראוי אחד. הם יצרו הרבה עבדים. הם נלחמו בעבודה המאורגנת, בהעלאת שכר המינימום, באכיפת חוקי העבודה, המגן והבטיחות והגהות, הכול בכדי לספק לאילי הון ותאגידים תאבי בצע עוד עובדים רצוצים ושפופים שברדיפתם אחר שמירת כבודם העצמי כעמלים ובשאיפתם להתקיים מיגיע כפיהם מוכנים שוב ושוב לפגיעה בתנאיהם. הם חתכו בבשר החי של נזקקים ועובדים באמצעות הורדת קצבאות ואי עדכונן בזמן שהם מורידים מסים לעשירים ומגדילים את הסבסוד שלהם בעוד ועוד הטבות. הם החזירו לעבודת ההמונים את מה שהיא הייתה בזמן המהפכה התעשייתית, אמצעי דיכוי וניכור של ההמונים בשרות ההון.

בכדי שלעבודה יהיה איזשהו ערך, העובד צריך להיות שותף בפירות עמלו ועם העובד החברה. בברנדנבורג וברלין, בארצות הברית ובבריטניה בישראל ובירדן, ערך העבודה הולך ומתרוקן מתוכן, והתוכן זורם בצורת הון לכיסיהם של מעסיקים. הם לא בוחלים בשום שטיק בשביל לחסוך על גבנו ולהעשיר את עצמם. העובדים הופכים עניים, מקומות העבודה מזוהמים ומטונפים, וכאשר גומרים לשאוב כל כסף אפשרי מהעובד ועבודתו, מהמדינה ומהחברה, ממינופים בבורסה, גם סוגרים את מקום העבודה ומשאירים חלל מזוהם ואבטלה מאחור. גם אם לא מדובר במפעל אלא בחברת קבלן שמספקת שירותי אבטחה או ניקיון, העובד יישאר עבד גם בלי פגיעה בבטיחות וגהות או באיכות סביבה. עבד עני וחסר יכולת להתקומם. למי שלא מבין למה צריך להילחם על העסקה ישירה וחוק יסוד זכויות עובדים, למי שלא מבין למה צריך יותר פקחים שיאכפו יותר חוקי עבודה ולא פחות פקחים שיאפשרו הפקרות בשוק העבודה, כדאי באמת לקרוא את דוחות העוני ולראות שלא משנה היכן, כל עוד העבודה תנוצל והעובד יהיה לא מוגן, מעטים ימשיכו להתעשר ורובנו נמשיך להתרושש. עבודה כשלעצמה אינה פתרון לבעיית העוני, עבודה זקוקה לארגוני עובדים חזקים, לחקיקת עבודה רצינית ולאכיפה. את כל זה לא נשיג באמצעות מורידי האבטלה הנאו ליברלים ולא באמצעות קוסמים משרתי הון מהמרכז והימין. אה כן, ושלא יעבדו עליכם!

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  חבר שלי בעל תואר דר' במוסד אקדמי הכי נחשב בגרמניה (מקס פלאנק) מקושש ב-10 השנים האחרונות עבודות זמניות על פני כל גרמניה ולא גומר את החודש.
  יש כאלו שאוהבים לומר "שלא יעבדו עליכם" ומספרים לנו על יוונים רמאים וספרדים עצלנים.
  יש אחרים שמספרים לנו שהדרך לשכר הוגן עוברת דרך השכלה, כי רק השכלה יכולה לפתוח עתיד.
  אז הנה גרמני חרוץ ומשכיל שעובר כל שנה שנתיים מעיר לעיר במרדף אחרי עבודה ועובד בכל מקום שהוא מוצא והסיבה היחידה שהוא צף מעל קו העוני היא שאין לו ילדים.

 2. משתמש אנונימי :

  מה אתה מדבר טוכולסקי – אצלנו דווקא הכל טוב. אירופה רועדת, ארה"ב מפרפרת, העולם הערבי בעונת מעבר הפכפכה ורק פה הכל כל כך יציב ושקט, כמו השקט שלפני הסערה.

  משום מה עולה בזכרוני ה"שטיק" של הנביא עמוס
  על שלושה פשעי ועל ארבעה…(שנתיים לפני הרעש..)
  עמוס פרק א' 3 – פרק ב'.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.