חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת צה"ל והטרמפ על הרכבת ה"חברתית"

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, רווחה ושירותים חברתיים, תחבורה ב 23.01.12 6:05

נסיעת חיילים חינם ברכבת היא אחד הסממנים של הפרטת צה"ל. במקום שידאג בעצמו לתעבורת החיילים לבסיסיהם בכלי רכב צבאיים, העביר צה"ל את התעבורה למנגנונים אזרחיים. על חברי הליכוד וקדימה היה למנוע את ההפרטה במקום להיראות כאילו חברתיים במחאתם נגד איסור נסיעת חיילים בימי א

מאת: א. קוריאל

טרמפ על הרכבת ה"חברתית"

ביום א' האחרון נאסרה נסיעת חיילים חינם ברכבת בקווים שבין חיפה, ת"א ובאר שבע בימי א' בבוקר בין השעות 6:00 – 9:00, ובימי ה' אחה"צ. במקום נסיעה חינם ברכבת מסופקים לחיילים אוטובוסים שמסיעים אותם חינם לבסיס. מטרת ההסדר החדש היא לשים סוף לצפיפות הבלתי נסבלת בקווי הרכבת במועדים אלה. הפסקת נסיעות החינם של החיילים ברכבת  משמשת כר פורה לכמה חברי כנסת שהחליטו לנהל מאבק כאילו-חברתי על גבם של נוסעי הרכבת ושל חיילי צה"ל. אסור להיגרר אחרי הגל הפופוליסטי-לאומני והכאילו-פטריוטי הזה. צריך לומר באופן ברור: לצבא יש אחריות לספק לחייליו תחבורה לבסיסים, ורכבת ישראל אינה חברת ההסעות של צבא ההגנה לישראל.

הח"כים של הליכוד וקדימה לא ידעו עדנה כזו כבר הרבה זמן. אחרי שפספסו בגדול את המחאה החברתית של הקיץ (שעדיין נמשכת, למי שלא שם לב) הם מצאו סוף-סוף דגל "חברתי" לנפנף בו: זכותם הקדושה של חיילי צה"ל לנסיעה חינם ברכבות בבוקר יום א'. יו"ר האופוזיציה לבני בטקסט מתבכיין אמרה שהיא "מחזקת את ההורים שהולכים להפגין מחר בבוקר על הזכות של ילדיהם, ילדינו, המשרתים בצה"ל להגיע בחינם לבסיס והביתה". ח"כ מירי רגב כוננה בשמם של חיילים שהחליטו ברוב פאניקה לקצר את חופשתם ולחזור במוצ"ש והתריעה על ירידה במוטיבציה של החיילים. הגדיל מכולם לעשות ח"כ שאמה הכהן שאמר: "חייל אמור לעלות לקרון לפני אזרח, בטח לפני האזרחים שמניפים דגלים ירוקים" (לתשומת לבם של חברינו במרצ ובתנועה הירוקה).

מהותו של המהלך הכביכול חברתי של ח"כי קדימה והליכוד הוא, כרגיל, להסתיר את העובדה שצה"ל עסוק כבר למעלה מ-15 שנה בהפרטת תחומי אחריות שלו למנגנונים אזרחיים. כאשר אני הייתי חייל בסדיר, אי שם באמצע שנות ה-90, היו הסעות לבסיסי הדרום מת"א. בהמשך שירותי הצבאי עברו ההסעות לבאר-שבע. המשמעות הייתה תלות של החיילים בשירותי התחבורה הציבורית מת"א לבאר שבע. בעוד כמה שבועות אצא לשירות מילואים בבסיס צאלים בדרום. בבסיס זה יש אימונים של יחידות מילואים מדי שבוע. במקום לארגן הסעות ממרכזי הערים הגדולות עבור חיילי המילואים ביום א' בבוקר וחזרה ביום ה' אחה"צ – הצבא מחלק לחיילים תלושי נסיעה בתח"צ, ומסתמך על כך שלרבים מהמילואימניקים יש רכב פרטי. בכך הצבא העביר את אחריות ההגעה לבסיס לחיילים למערכות האזרחיות.

אחת התוצאות של ההפרטה השקטה של תעבורת החיילים לבסיסים הייתה עומס בלתי נסבל על קווי הרכבת בימי א' בבוקר ובימי ה' אחה"צ. העומסים הכבדים גרמו לשירות לקוי לנוסעי הרכבת בשל הצפיפות והעיכובים בלוחות הזמנים. הקורבן העיקרי של תקלות אלה הייתה רכבת ישראל, שניצבה מול תלונות (מוצדקות) של נוסעים זועמים, ומול קריאות ציניות של פוליטיקאים ועיתונאים ימנים להפריט את שירותי הרכבת (בגלל חוסר היעילות, כמובן). אף אחד לא לקח בחשבון שהרכבת לא יכולה להתמודד עם העומסים החריגים בצי הקרונות הקיים, ושאין שום היגיון להחזיק צי רכבות וקרונות גדול במיוחד רק בשביל לעמוד בביקושים החריגים של ימי א' ו-ה', ביקושים שנבעו מתנועת החיילים.

רכבת ישראל מספקת שירות חיוני מאין כמוהו של תחבורה ציבורית בין הערים בארץ. הרכבת היא תחבורה מהירה, נקייה ובטוחה, וגורמת לכך שאלפי כלי רכב פרטיים לא יעלו על הכביש מדי יום. הרכבת אינה, ולא יכולה להיות, חברת ההסעות של צה"ל. אם הצבא החליט לאפשר לחייליו חופשות סוף-שבוע בתדירות גבוהה, יתכבד וידאג לספק שירותי הסעה לחיילי הסדיר והמילואים כאחד. לצבא יש היכולות הלוגיסטיות והכספיות לספק שירות זה, בוודאי לבסיסים הראשיים. כולנו דואגים לחיילים, בדיוק כמו שאנחנו דואגים לאזרחים, ואסור ליפול למלכודת הכביכול-חברתית של "קדימה", הליכוד ושות'. במקום זאת צריך לתמוך בהחזרת אחריותו של צה"ל על חייליו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. רביב נאוה :

  הכל נכון, רק שהפעם לא רק ח"כים מהליכוד וקדימה השתתפו בחגיגה. הפוליטיקאים בסך-הכל גילו לאן נושבת הרוח התקשורתית ונסחפו איתה, אין פה אפילו גילוי של עמדה עצמאית. הרי מירי רגב, כדוברת צה"ל, היתה מוצאת רשימת צידוקים להחלטה הזאת ומופז כרמטכ"ל ושר ביטחון (ואפילו כיו"ר ועדת חו"ב לא בתקופת פריימריז) היה בוודאי מגיע אליה בעצמו. מה שמפריע יותר הוא הפחד של פוליטיקאים אחרים לתת גיבוי להסדר הזה ולעמוד מול הדמגוגיה ההורית והתקשורתית. אם ח"כים שתומכים בהסדר הם לא באמת "חברתיים" (ולזה אני מסכים), איפה הח"כים מהעבודה ומרצ שיגידו שהסידור החדש הוא מידתי ונכון, מתחשב גם בחיילים וגם באזרחים ואפילו, כפי שהוכח ביום א' האחרון, עובד לא רע.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  יש יותר הגיון להגדיל צי הקרונות לביקושים חריגים-הן של חיילים והן של אזרחים-מאשר ליצור עומס מסוכן על מערכת הכבישים והתחבורה המוטורית בכלל.
  כך נהוג באירופה המערבית בשעות השיא.

 3. יונתן כ. :

  האמת שלא עקבתי אחרי הסיפור הזה,אני כבר מסנן אותם כעוד רעש רקע.

  אני דווקא חושב שאולי כדאי להפריט שירותים מסוימים בתוך צה"ל,לפי חישוב של עלות-תועלת,אם יהיה יותר יעיל להפריט שיפריטו ואם יהיה יעיל יותר להמשיך שירות מסוים צבאי שיאירו צבאי.

  תבינו שהצבא מאוד בזבזני והדבר הראשון שהוא מבזבז זה את זמנם של החיילים,הדבר השני זה כסף ובכמויות ובצורה שלא תורמת כלום לאף אחד.

 4. מנחם לוריא :

  גם אני "נפלתי" בפח של השיח המתלהם על כך ששוב לקחו את החוליה החלשה זרקו לרחוב וביקשו שיסתדרו ועל הדרך הפריטו עוד חובה של המדינה לאזרחיה. ואני שמח על ההזדמנות לתקן.

  צה"ל מעולם לא הסיע את החיילים שלו אלא שכר את השירות מחברות התחבורה הציבורית. הדבר הזה התבצע בכמה אופנים,בעבר:הצבא שכר צי אוטובוסים והסיע באמצעותם את החילים עד לפתחי הבסיסים ואחר כך הפסיק לשכור אך שילם את העלות המלאה ואיפשר לחילים שימוש חופשי בתחבורה הציבורית.

  ב 2011 שילם צה"ל,מתקציב הבטחון,650 מליון שקלים לחברות התחבורה הציבורית מתוכם 130 מליון שקלים לרכבת ישראל.

  צה"ל ורכבת ישראל,וגם האוצר,נמצאים במו"מ כבר קרוב לשנתיים במטרה לפתור את עומסי הביקוש לרכבת בימי ראשון וחמישי.

  כפי שאנחנו רואים מהתקציב וכפי שמפת מסילות הברזל בישראל מראה – המסה הקריטית של חילים עושה שימוש בתחבורה הציבורית (אוטובוסים) ולא ברכבת ישראל.

  הצבא כן הקצה כוח אדם לנהל את הסידור החדש. הצבא כן הורה למפקדיו שלא להעניש את מי שיאחר להגיע לבסיס בגלל הסידור החדש והצבא כן בדק את התוצאות וכן פרסם את הממצאים ובפועל לא נפגע אף אחד – אף לא חייל אחד. מי שהתעקש לשלם מחיר מלא ודדקא להשתמש ברכבת ישראל ולא בחלופה שהעמיד הצבא טעה,ולפי פרסומי הצבא מדובר בכמה מאות בודדות של חילים כאלה.

  המסקנות המתבקשות הן:

  1. הצבא לא הפריט את שירותי ההסעה הוא מעולם ללא היה הספק שלהם אלא שכר אותם ושילם עבורם בסקטור הפרטי (אוטובוסים) והממשלתי (רכבת).

  2. הצבא לא שלח את החוליה החלשה לרחוב שתסתדר אלא הקצה משאבי כוח אדם ואחרים על מנת שהפתרון,הזמני יש לומר,יבוצע על הצד הטוב ביותר ולא חסך מאומה – גם לא כסף.

  3. עכשיו כשהצבא צריך לחשוב על התייעלות צריך לבחון את עניין ההסעים מחדש ולראות אולי כן כדאי לרכוש את השירות,במלואו,מהסקטור הפרטי,כפי שנעשה בעבר, ולא לסמוך על התחבורה הציבורית ועל הדרך גם לחסוך,גם להתייעל וגם לספק מקומות עבודה.

  4. הצבא שגה שגיאה חסרת אחריות באופן שבו הציג את המהלך ושאיפשר לפוליטקאים,ובעקבותיהם לשיח הציבורי (ובעוונותי גם לי) לתהלהם נגדו במקום שלא היה צורך בכך – דווקא הפעם הצבא נהג באחריות בהגינות וככל הנראה גם ביעילות. השגיאה של הצבא היא באופן שבו הוצג העניין לציבור ובאופן שבו ראשי הצבא מגינים על החלטתם – החלטה ראויה לשם שינוי.

  תודה על ההזדמנות לתקן גם את ההתלהמות שלי כנגד צה"ל הפעם – לא היה מגיע לו.

  מנחם.

 5. יוסי א. :

  כל הפרשה הזו היא בסה"כ עוד סימפטום של סרטן סופני בו חולה מדינתנו.

 6. מערכת עבודה שחורה :

  להלן ההודעה לעיתונות שהוציאה התנועה הירוקה בנושא:
  התנועה הירוקה: "הגבלת נסיעות החיילים – תוצאה של הזנחה ארוכת טווח"

  החלטת רכבת ישראל ומשרד הביטחון, להגביל נסיעת חיילים בין תל אביב לנהריה ברכבת ישראל בימי א', היוצאת הבוקר לדרך, מציפה בעיות וקשיים החורגים הרבה מעבר לתנאי חיילי הסדיר בצה"ל. יותר מכל, מבליטה החלטה זו את מצב התשתית והמחסור בחשיבה ארוכת טווח סביב ניהולה של רכבת ישראל לאורך העשור האחרון.

  יו"ר "התנועה הירוקה", רחלי תדהר-קנר: "אנו מביטים הבוקר על סימפטום כאוב לבעיה עמוקה. רכבת ישראל היא גוף חולה, המהווה רק חלק מן המחלה של מערך התחבורה הציבורית בישראל. בשנה האחרונה השכיל שר התחבורה, ישראל כץ, לגלגל מעליו את האחריות המערכתית בנוגע להתנהלות רכבת ישראל באמצעות ספינים תקשורתיים. כץ שיכנע את אזרחי ישראל כי הנהלה בעייתית ועובדים לא יעילים, הם הם הסיבה לתקלות, לאיחורים, לתאונות ולשביתות. למשרד התחבורה ולממשלת ישראל נוח שנשכח כי נבחרו ומונו על מנת שינהלו, יקדמו, וישאו באחריות לאיכות מערך הרכבת.

  העובדה שרכבת ישראל משתמשת במאה אחוז מן הקרונות שלה ובתדירות הגבוהה ביותר האפשרית בימי ראשון בבוקר ובכל זאת לא מצליחה לספק את הביקושים, היא תוצאה של תכנון לקוי והזנחה בפיקוח ובניהול הביצוע, בכל הנוגע להנחת מסילות ברזל ורכש קרונות ורכבות בהתאם לצרכים. בזה לא אשם רק השר כץ, שר התחבורה בשלוש השנים האחרונות, אך הוא מצטרף לרשימה ארוכה של שרי תחבורה בעשור וחצי האחרונים הנושאים באחריות המיניסטריאלית למצב התשתית הקיימת.

  על התחבורה במדינת ישראל להסתמך על רכבות ככלי תחבורה יעיל, מהיר וזמין המצמצם פערים גיאוגרפיים, חברתיים וכלכליים ומפחית זיהום-אוויר ופגיעה בשטחים פתוחים. ככזו, עליה להיות מסוגלת לאפשר לחיילים תחבורה הולמת ומהירה לבסיסים גם בשעות השיא. היעדר תכנון ארוך-טווח והתנהלות הדומה לזו שהתרחשה בעשור האחרון תוביל להתרחבות מצוקת הצפיפות והאיחורים בעתיד, ולהמשך הדרתן של קבוצות נוסעים נוספות מתשתית הרכבת עקב חוסר מקום, חוסר במסילות, מחירים גבוהים ועוד, אשר דוחקים החוצה דווקא את האוכלוסיות הנזקקות לשירות זה יותר מכולן".

  במשאל שערכו פעילי "התנועה הירוקה" לפני כחודש וחצי, נמצא כי לא פחות מ-89% מן המשתמשים הקבועים ברכבת ישראל מדווחים על צפיפות כבעיה שכיחה בנסיעות, בעוד 74% מדווחים על איחורים כרוניים. הנסקרים הצביעו על התדירות, הצפיפות ומחירי הנסיעה הגבוהים כבעיות המרכזיות, אותן צריכה רכבת ישראל לפתור באופן מיידי.

 7. רביב נאוה :

  התנועה הירוקה לא היתה צריכה הודעה כל-כך ארוכה כדי להבהיר שאין להם, בעצם, פתרון למצב.

  הכל תמיד הוא תוצאה של הזנחה ארוכת טווח. כולל התנועה הירוקה עצמה. מה עושים בשבוע הבא?

 8. עבודה שחורה » חברתיים נמאסתם – מרב מיכאלי בשירות משטר ההפרטה :

  […] החיילים וגם האזרחים. בעבר קראתי שלא לתפוס טרמפ על "הרכבת החברתית" ולא להיגרר אחר הפופוליזם של "הדאגה לחיילים", […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.