חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זהבה גלאון: על מרצ להציג עמדות ברורות, רקורד עשייה מכובד ותוכנית פעולה רלוונטית

נושאים חדשות, פוליטי ב 22.01.12 6:04

 לקראת הבחירות  במרצ ב-7 בפברואר, שלחה ח"כ זהבה גלאון, המתמודדת על ראשות הרשימה, מכתב לחברי המפלגה, המתווה את דרכי הפעולה להצלחת מרצ ואת החזון שעל המפלגה להציג בפני הציבור

חברות וחברים

בעוד שלושה שבועות, ביום שלישי, ה-7 בפברואר, ייערכו הבחירות בהן אתמודד על ראשות מרצ.

מול ימין מקצין ואנטי-דמוקרטי ומרכז רופס המשתף עמו פעולה, אני מאמינה שזו ההזדמנות של מרצ להמציא את עצמה מחדש. אבל כדי להצליח במשימה הזאת, עליה לגבש אסטרטגיה, להגדיר את זירת ההתמודדות ואת קהלי היעד.

שלוש מפלגות מרכז ינסו לקבל את קולות המצביעים, שאין להם אג'נדה אידיאולוגית ברורה: קדימה, העבודה ומפלגתו של יאיר לפיד. המאבק הפופוליסטי במרכז מותיר בשמאל חלל ריק, שעל מרצ למלא. ניסיוננו מלמד שאם מרצ תנסה להתמרכז היא תיכשל. היינו גדולים ומשפיעים כשהיינו מבודלים, ברורים ומחודדים. עמדות מטושטשות הובילו לתוצאות מאכזבות, כפי שהוכיחו הבחירות ב – 2009.

מצביעי השמאל הם לגמרי לא בכיס של מרצ, ולפני שמנסים לפנות ל"קהלים חדשים", על מרצ להתייחס בכבוד לציבור השמאל האידיאולוגי שמצפה ממנה להציג עמדות ברורות, רקורד עשייה מכובד ותוכנית פעולה רלוונטית לעתיד.

בבחירות האחרונות אנשי שמאל רבים הצביעו לקדימה, כי לא ראו הבדל בין מרצ לקדימה, או נשארו בבית, כי לא חשו שהם מזדהים עם מרצ. אנחנו חייבים ויכולים לחזור להיות הכתובת עבורם, ועבור צעירים מצביעי פעם ראשונה.

השנה אנחנו מציינים 20 שנים להקמת מרצ, מפלגת זכויות-האדם והאזרח, שבישרה על חזון של ישראליות מוסרית, של תקווה ושל שותפות.

אני מאמינה כי אלו עיקרי החזון שעלינו להציג בפני הציבור הישראלי:

מדינת ישראל שיש בה שוויון מלא לכל הישראלים/יות, בלי הבדל מוצא, דת, נטייה מינית ו/או מגדר, התנגדות למבחני נאמנות כתנאי לאזרחות או לקבלת זכויות.

ישראל המגנה על זכויות-האדם והאזרח, ומתייחסת באנושיות גם לאלו שבאים כפליטים בשעריה.

סיום הכיבוש, ופתרון הסכסוך בין ישראל לעולם הערבי על בסיס שטחים תמורת שלום.

מדיניות כלכלית שמאלית, סוציאל-דמוקרטית, שתצמצם את הפערים החברתיים, תפסיק את חליבת מעמד הביניים וההתאכזרות לאוכלוסיות המוחלשות כדי לממן טייקונים, התנחלויות וישיבות. ישראל שיש בה רשת ביטחון חברתית הדוקה, עם מערכת בריאות מתקדמת, חינוך איכותי ושירותי רווחה טובים.

הפרדת הדת מהמדינה, כינון לימודי ליבה בכל זרמי החינוך, נישואים וגירושים אזרחיים.

אשמח אם תצטרפו אלי כדי שיחדיו נוכל להוביל וליישם עקרונות אלו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

18 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  נשמע טוב ונשאלת רק השאלה, האם חברת הכנסת גלאון לקחה בחשבון שאם כל הרצון הטוב מנהיג הוא לא רק פרלמנטר מוכשר אלא סמל ושהיא לא ממש מסמלת כלום לציבור? מה הערך המוסף שתביא זהבה גלאון למרצ, שיאפשר למפלגה זו לראשונה מאז 2003 לשנות את מגמת ההצבעה?

 2. מאיר :

  המכתב של גלאון, ובייחוד הלגלוג הנרמז על פנייה ל"קהלים חדשים" מבטא את הקלקול העמוק בשמאל שהיא מייצגת – שמאל שבע ומנותק שאיבד כל קשר ואחיזה בציבוריות הישראלית

 3. מאיר :

  וכמובן השילוש הקדוש – טייקונים, חרדים ומתנחלים – ממש כמו… יאיר לפיד

 4. מעין דותן :

  מרצ איבדה קולות כי לא היוותה כוח לוחם בסוגיות חברתיות ואזרחיות. דווקא בסוגיות מדיניות המיצוב של מרצ ברור לחלוטין.

  במידה וזהבה גלאון תיבחר היא תיקח את המפלגה עוד שמאלה מבחינה מדינית (איזה קהל מצביעים יש שם בדיוק???) ולא תהווה חלופה משמעותית בנושאים חברתיים-כלכליים ואילו בתחום האזרחי הבוחרים יעדיפו כבר להצביע ללפיד.

  מבין המתמודדים הנוכחיים רק אילן גילאון עומד על השילוב בין שמאל ציוני שפוי מבחינה מדינית, מדיניות סוציאל-דמוקרטית מובהקת מבחינה חברתית כלכלית ושמירה על העמדות המסורתיות של מרצ בתחום האזרחי-דמוקרטי.

  ואגב, הפנייה לקהלים חדשים, למרות הלגלוג של זהבה גלאון אפשרית גם אפשרית.

  למשל, בבחירות שנערכו לאחר העברת חוק הדיור הציבורי בהובלת רן כהן מרצ גרפה כשני מנדטים בשכונות שלא היו קהליה הטבעיים.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  ל(2+3),
  בהנחה שהשמאל לוקה ב"קלקול".
  מה מציע המגיב?
  עוד יותר מאותו ביבי?

 6. ק. טוכולסקי :

  מיכאל אני חושב שהם דווקא מכוונים לחשיבות האלטרנטיבה הס"ד, אותה מייצג במרצ למרות כוונותיה הטובות של חה"כ גלאון חה"כ גילאון.

 7. אורן :

  אני מצביע מפלגת העבודה, שעוקב באדיקות אחרי הפעילות הפרלמנטרית של שני המועמדים, ואני חייב לומר שדווקא גלאון מציגה יותר הישגים ס"ד מאשר אילן גילאון. אני שם לב שכמעט לא חולף שבוע מבלי שהיא מעבירה חוק או פועלת בועדת הכספים כדי לקדם אג'נדה שמאלית כלכלית מובהקת וחכמה. האמת שהופתעתי מרמת הבקיאות והידע שהיא הפגינה כי גם אני סברתי שהיא עוסקת רק בנושאים מדיניים.
  לעומתה אילן גילאון הוא מועמד חיוור שלא בלט במיוחד בקדנציה הזאת, למרות חביבותו.

 8. שירה :

  אם מרץ שוב תבחר גבר שתשכח מנשים. הקשקוש הזה על זה שגילאון כביכול יותר פופולרי מתבסס על התפיסה הסקסיסטית שנשים דעתניות זה לא מושך. דווקא מהאנשים פה, שמחשיבים עצמם אנשי שמאל, הייתי מצפה ליותר מודעות עצמית.
  בעיני גלאון היא אייקון פמיניסטי ישראלי. פוליטיקאית שלצד פעילות פרלמנטרית ענפה בהרבה נושאים, לא הזניחה לשנייה אחת את אחיותיה הנשים, ונלחמה למען שוויון מגדרי גם כמדובר במאבקים שאין בצידם שכר פופוליסטי.

 9. ק. טוכולסקי :

  אם מרצ שוב תבחר באשה ליברלית רק כי היא אשה ליברלית שתשכח מקולות השמאלנים, נשים וגברים.
  שירה המשפט הזה אינטיליגנטי בערך כמו המשפט שלך. אחרי הפיאסקו הנשי עם ציפי לבני אפשר היה לחשוב שהמשפט על תסתכל בקנקן אלא במה שיש בתוכו היה מתחיל לדבר לסוג מסוים של מצביעים.

 10. שירה :

  גלאון היא ממש לא ציפי לבני שלא עשתה דבר למען נשים.היא אישה עם פעילות, דעות ואג׳נדה . יש הבדל עצום בין בחירת אישה פמיניסטית ומחיובת לבין הצבעה לאישה שמנצלת את המודעות המגדרית של נשים למטרותיה הצרות. זהבה גלאון היא לא ״קנקן״ בפי שכתבת בסקסיזם גס, יש בה הרבה יותר תוכן מאשר במתחרה. אני מציעה לך לשים לב כמה מהר הפלת את מסכת ה״פוליטיקה״ וגילית סימפטומים שוביניסטיים סדרתיים – שוב האישה היא כדי להסתכל בה, היא כלי ריק, גברים לא יזדהו איתה וכד׳. מעבר לתגובת האיכס האינסטינקטיבית, אני מזכירה שכך תמיד – אבל תמיד- מתייחסים לנשים שמגיעות לעמדת כוח. תמיד נשלף קלף המכשפה/כלבה/טיפשה. גלאון היא ההיפך משלושתם וכדאי לטפל בחרדת סירוס באמצעים אחרים מאשר גרפומניה פוליטית

 11. ק. טוכולסקי :

  כל מה שאת כותבת נכון, זה לא משנה את העובדה שהטיעון שלך נגע למגדר של המועמדת וזה לא רלבנטי. אם גלאון היתה גבר שמחוקק למען נשים. מילים כמו סקסיזם לא מפחידות אותי וכל שימוש בביטוי או משל שהוא בדרך כלל בעל עבר יכול להיות מוטה.
  בניגוד אליך אני לא בוחר באדם בגלל מינו/צבעו/מוצאו וכל קטגוריה לא רלבנטית אחרת אלא בזכות תרומתו האפשרית למעמד.

  גלאון אינה טפשה, אינה כלבה ואינה מכשפה אף אחד לא טען טענות אלו כאן בגנותה ורק את מעלה אותן כי שוב למעט הטיעון המגדרי אין לך מה לומר בזכותה. מה שהיא לא זה לא סוציאליסטית ואני לא מבין במה האג'נדה שלה שונה מזו של אורית זוארץ או נינו אבסדזה בקדימה ואני גם לא מבין מה הערך המוסף שלה לשמאל, היא תלחם בחד"ש על רבע מנדט והתוצאה תהיה כמו תמיד בשנים האחרונות מרצ חלשה יותר וכנראה גם חדש חלשה יותר.

 12. שירה :

  דווקא יש לי מה לומר בזכותה:
  גלאון היתה הקול היחיד במרצ שהתנגד לשתי מלחמות שציפי לבני תמכה בהן (הנה, אתה רואה – אני לא תומכת אוטומטית בכל אישה בגלל מגדרה). גלאון עשתה בישראל את המאבק נגד סחר בבני אדם – הצורה הנוראית ביותר של אלימות מעמדית שיש. שום פעילות חברתית של המועמד השני (שאני בהחלט מעריכה) לא מתקרבת אפילו למהפכה שגלאון עשתה ביחס לזנות, אלימות נגד נשים וסחר בבני אדם או אבריהם בכלל.
  אני זוכרת גם את הצורה האמיצה שגלאון יצאה נגד ההטרדה המינית של השר חיים רמון נגד חיילת שפוליטיקאיות אחרות (בשל חישובים פוליטיים) התעלמו או לא פעלו בנושא.
  יכול להיות שאתה חושב שנושאים מגדריים הם פחות חשובים – אבל אני חווה אותם כל יום מחדש כקריטיים לחיי ולחיי הסובבות אותי.

 13. שירה :

  ועוד משהו: אני מאוד מאוד מאוד מעריכה את נינו אבסדזה ואת אורית זוארץ, שהן נווה מדבר בקדימה.
  הערך המוסף של זהבה גלאון לשמאל הוא ראשית במנהיגותה, שנית בכך שבשעות המבחן היא תמיד התייצבה בלי להסתכל לצדדים ובלי לבדוק מה קורה מאחור היא הובילה ולא הובלה. שלישית, בכך שהיא לא משקשקת מטיפול בפינות החשוכות של החברה שלנו, בגזענות, באפלייה מגדרית, באלימות מינית, ורביעית היא שמה בקונטקסט את המאבקים הללו – היא מקשרת בין המאבק לכיבוש למאבק המעמדי, בין המאבק האזרחי למאבק לשוויון מגדרי – ולדעתי בכך טמון הייחוד שלה כמנהיגה וכפוליטיקאית. גלאון היא לא פלקט, היא אישה עם עומק וחזון שמבינה שהמאבקים שלובים זה בזה. היא מבינה באופן הכי עמוק את המילה סולידריות. סולידריות נשית, סולידריות מגדרית, סולידריות מעמדית – ולדעתי זה צריך להיות הדגל של מפלגה כמו מרצ.

 14. מורן :

  טוכולסקי (למה אתה מתחזה לאדם מת?), גלאון סוציאליסטית בדיוק כמו גילאון. אבל הסוציאליזם של גילאון נעצר בקו הירוק. נעצר כשמדובר בפלסטינים ישראלים. מהבחינה הזאת הוא כמו יחימוביץ- סוציאל דמוקרטיה ליהודים בלבד. את הקרבות הקשים הוא משאיר לאחרים, ולכן, אם ייבחר לא יהיה צורך במרצ – כי את הקרב שהוא מנהל יחימוביץ עושה טוב ממנו.

 15. ק. טוכולסקי :

  שירה כל מה שאמרת נכון גם לגבי זוארץ יושבת ראש וועדת המשנה למאבק בסחר בבני אדם. יש גם לי הרבה מה לומר בזכות גלאון וכל זה לא קשור למגדר שלה, אני גם לא אתמוך במפלגה או לא אתמוך במפלגה בגלל המין/הדת/המצוא או כל הגדרה לא רלבנטית אחרת של מנהיגה אלא רק בגלל דעות המנהיג והמפלגה.
  מורן אם את באמת לא יודעת למה בישראל בשנת 2012 אנשים כותבים בשם עט אין לי מה לומר לך. אשרי מי שיכולים לכתוב בשמם ולא נזקקים לכסות ומגן.

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זהבה גלאון הוכיחה את עצמה במשך שנים רבות בפעילות פרמנטרית וחוץ-פרלמנטרית רחבה כמי שמייצגת את השמאל האמיתי בכללותו. גם במישור המדיני וגם במישור החברתי. זהבה גלאון מחזירה את מרצ להיות רלוונטית מתמיד.

 17. רם אזרח :

  הויכוח כאן רלוונטי וחשוב כמו השלג שירד בחרמון לפני שנה. יש בחירות במרצ, ישנם שני מועמדים וצריך לבחור בניהם. בחירות כלליות לא באופק, אז אפשר להמשיך לברבר.
  מי שחשוב לו שמאל משמעותי במדינה, שמשמיע את קולו ונוכח בכל מקום שנדרש, יעשה את החשבון. מי שרוצה להמשיך לקטר, ימצא בקלות מקומות אחרים.
  מבין שני המועמדים, זהבה בולטת מכל הבחינות – לטובת השמאל ולרעת כל מי שמתנגד לו. מרצ לא תיראה כמו שנראתה בשנים האחרונות, עם זהבה בראשה, וזה רק לטובה

 18. ק. טוכולסקי :

  דרך אגב שיהיה ברור אני אמנם מעדיף את גילאון אבל שני המועמדים ראוים ומכובדים וכל מפלגה בישראל היתה יכולה להתכבד בהם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.