חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצ"ח סמלים וכינויים נאצים – פגיעה בחופש הביטוי הפוליטי

נושאים מועד ב', פוליטי ב 16.01.12 1:05

במקום למהר ולהשתיק את חופש הביטוי באמצעות חקיקה, על חברי הכנסת לבדוק מדוע קבוצות שלמות בחברה הישראלית בוחרות להשתמש בדימויים מימי הרייך השלישי

מאת: עו"ד יהונתן קלינגר

0.
האם תתקבל הצעת חוק איסור השימוש בסמלים וכינויים נאצים, התשע"ב-2011 (זהירות, מסמך) לספר החוקים? בכנסת הנוכחית הדבר באמת אפשרי. בנימה אישית, עצוב לי שחבר הכנסת איתן כבל, שזוכה אצלי להערכה רבה בעקבות הפעילות הדמוקרטית והסוציאליסטית שלו, חתום גם הוא על הצעת החוק הזו. להזכירכם, על גרסה קיצונית יותר של הצעת החוק (עוד מסמך) שנדונה בכנסת בשנת 2008 היו חתומים גם שלי יחימוביץ' ואבשלום (אבו) וילן. כבר לפני ארבע שנים כתבתי על הצעת החוק הזו כי "הבעיה, באיסור גורף על ביטוי, היא כמובן בהשלכות הרוחביות שלו; חלק מאיתנו מעוניינים להשתמש בסמלים נאצים על מנת ללמד על השואה, חלק אחר מעוניין להשתמש בהם כדי לקדם מסיבות רייב. בכל מקרה, לא משנה איך תסתכלו על זה, שטנה היא לאו דווקא מטרה, לעיתים היא אמצעי".

1.
מאז 2008 ועד היום דברים רבים השתנו; הכנסת שנתה את פניה והפכה להיות מחוקק מגביל ומצר. במקום לדבר על הגנה על הציבור וחינוך כדי שזוועות השואה לא ישובו, ועדת השרים לענייני חקיקה מתייחסת להשתקת הביטוי בלי לדון בהשלכותיו ובסיבותיו; אף שר לא קם לשאול ולתהות מה גורם לקבוצות שלמות להשתמש בסמלי השואה ולהשוות קבוצות אחרות לנאצים. האם מדובר בכך שישראל מאשרת בחוק את ריכוז המסתננים מאפריקה במחנות מעצר ללא משפט לשלוש שנים או בכך שקבוצות באוכלוסיה מסרבות למכור לאתיופים בטענה ש'הם מסריחים'? יכול מאוד להיות שגם השימוש של קבוצות חרדיות בטלאי הצהוב החריד את המחוקק, אבל לכך תמיד יש שאלה: מדוע?

2.
ומגיע המחוקק ואומר לנו על מה מותר ועל מה אסור לנו למחות, כיצד אנו יכולים לכתוב את הסאטירה שלנו ופוסל אגב אורחא את המערכון של 'ארץ נהדרת' שקורא "היי ליברמן", בעצם, מדובר בחקיקה שלא רק אוסרת על ביטוי, אלא כבר מעצבת את המחשבה. כפי שג'ורג' אורוול כתב ב-"1984": "פשע מחשבתי אינו גורר עונש מוות; הוא-הוא המוות עצמו – משום שכל ביטוי עצמי החורג מרצון השלטון, חייב להימחק יחד עם מי שחטא בו".

3.
כבר בעניין בג"צ 7192/08 המטה להצלת העם והארץ נ' הרשות השניה עלו טענות לגבי הגבלת חירות הביטוי; באותו המקרה, בית המשפט העליון אישר לרשות השניה למנוע ממתנגדי ההתנתקות להשתמש במילה "עקירה" כאשר באו לתאר את תהליך ההתנתקות מגוש קטיף, וזאת בהתחשב בהוראות הקשורות לפרסומות פוליטיות. אבל, בעוד שבעניין המטה להצלת העם והארץ דובר על מסר מסחרי, כאן מדובר על הביטוי הפוליטי או הסאטירי, מהביטויים הרגישים ביותר.

4.
הביטוי הפוליטי הוא אבי חופש הביטוי. "על ביטויים פוליטיים חלים במידה הרבה ביותר כל הרציונאלים לחופש הביטוי. על-כן, בדרך כלל, אין להגביל ביטוי פוליטי אך בשל פגיעתו ברגשות. הגבלה כזאת עלולה לפגוע באושיות הדמוקרטיה" (בג"צ 606/93 קידום יזמות ומו"לות (1981) בע"מ נ' רשות השידור, המסמך כאן). יפה אמר בית המשפט העליון בפרשה אחרת, כאשר הבהיר שמנגד זכותו של אדם להתבטא בצורה שאינה נעימה, עומדת זכותו של האחר להתעלם: "יש להישמר מפני "הגנת-יתר מנהלית" על הבריות, מפני מידע, במיוחד כאשר המדובר בביטוי פוליטי. כל אדם מפתח עבור עצמו מנגנונים לסינון המידע המוצע לו. לוחות המודעות הם חלק מאותו זרם אינפורמטיבי המוצע לו לאדם, ואם דעתו אינה נוחה הימנו – יסב ראשו וייפן. אל מול הזכות שלא להיחשף למידע באופן אקראי וכפוי, עומדות זכויות אחרות, ובהן זכותו של המתבטא לומר את אשר בפיו ולהעביר את מסריו לציבור רחב, ולא פחות חשובה – זכותו של כל אדם להחליט עבור עצמו אילו ביטויים יפים בעיניו, ואילו ראויים להתעלמות או אף לגינוי." (בג"צ 6226/01 מאיר אינדור נ' עיריית ירושלים).

5.
כן, לכולנו קשה לשמוע את המילה 'נאצי', קשה לנו עם השוואה של מקרים לשואה, אבל לא רק: קשה לנו גם עם השוואה לפאשיזם או לתנועות אחרות. אלא, שבלי אותה השוואה, בלי חירות הביטוי והשיח החופשי, לישראל לא יהיה מקום במדינות שמכבדות את אזרחיהן. תנו לאזרחים לטעות, להזנות את השואה ואולי לשכנע, אחד לאחד, מדוע באמת אדם אחר דומה לנאצי.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , , , ,

12 תגובות

 1. ל רפי :

  פיעלפוליסטיקה בגרוש.

  כשאנשים מרבים לעסוק או להשתמש במילים, מעשים ודימויים שמקומם לא יכירם בחברה כשלנו, חייבים בראש וראשונה לעצור את הבולמוס העכור.
  א"כ אפשר גם לבדוק מהן הסיבות לכך ואם סיבותיהם של כל המשתמשים זהות ומה נחוץ לעשות על מנת "שיסכימו" להמנע מכך (ומה נעשה אם בכל זאת לא יסכימו?!…) וכו' וכו'. בחיים לא הכל אקדמיה, תיאוריה ואטופיה. לפעמים יש קודם לעצור את השטף וא"כ לחקור סיבות.
  במדינה שעדיין רבים בה ניצולי שואה, ובני משפחה קרובים לניצולי שואה, לדידי גם אם הסיבה היחידה להמנע בחוק משימוש שווא ארוגנטי ופוגע בסימלי שואה, די בכך. חופש הביטוי אצלינו כל כך רחב, דינמי וגמיש, שחזקה עליו שימצאו לו כלי ביטוי חלופיים ואפקטיביים.

 2. ק. טוכולסקי :

  חוק מסוכן מיותר ואכזר, צריך לאסור לקרוא נאצים לעובדי ציבור במילוי תפקידם ולהמשיך לאפשר לתבוע דיבה כנגד מי שכינה מישהו אחר נאצי.
  ל. רפי ניצולי שואה חיים גם בבתי אבות וכשפקחי עוז פורצים לשם לעצור את הזרים שעובדים שם על מדיהם השחורים אף אחד לא פוצה פה. אז מספיק עם ניצולי השואה, לפחות עד שמישהו יהיה מוכן לממן טיפולים בהם ולא רק לחוקק סמלים להם.

 3. יהונתן קלינגר | צעד אחד לפני פשעמחשבה: הצעת חוק לעשיית דין בלא נחמדים ועוזריהם ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 4. דליה :

  אתמול פורסם מאמר באותו נושא המביע עמדה דומה בשם "הצעת חוק סמלים וכינויים נאצים מיותרת". מדוע נושא זה במאמר ההוא לא זכה לכותרת ראשית אתמול? יש לחזור ולהסביר כי ההתנהלות הנוכחית בכנסת בהקשר זה היא פגיעה אנושה בדמוקרטיה.

 5. רמי בן אהרון :

  טענתו העיקרית של הכותב היא כי "הבעיה, באיסור גורף על ביטוי, היא כמובן בהשלכות הרוחביות שלו;" וכו'. לצערי כבר במילים ראשונות אלה השמיט את הבסיס הלוגי והמוסרי מתחת רגליו. למי שקורא את החוק ברי מיד כי לא מדובר באיסור גורף. לפנינו (טיוטת) חוק המשופע בהגדרות זהירות איסורים שונים ומוגבלים ביותר לכל הגדרה. האינסטינקט של כל לליברל הוא להתנגד לכל הגבלה, אבל הכל מכירים שאין חופש מוחלט. אסור לרצוח, לגנוב, לתת ולקבל שוחד, להוציא דיבה, אנו מתנגדים לכיבוש וגזילת אדמות וכיוב. מטרת החוק הזה הוא למנוע שימוש בשואה ובסמלים הנאצים, שהינם עבורנו כמלח על פצע, מתוך כוונה רעה ועל מנת לפגוע. אין כוונתו לפגוע בלימוד, בוויכוח הציבורי ובהבעת דעה. יש אמנם לבדוק היטב אם אמנם לשוב ולבדור בזהירות אם אכן הוא מקיים כל זאת, ואם כן – מה רע?

 6. דקל עוזר :

  חוק מיותר ואפילו הזוי.

  וק. מה שאמרת זה פאשיסטי לחלוטין: צריך לאסור רק על כינוי שמות לעובדי ציבור.
  סליחה???
  האם עובדי הציבור נעלים מהציבור? זו דעה של מוסליני.

  ל רפי.
  לא מדובר על עמדות של "ליברלים", ומה שאמרת אינו קשור לליברליות (אסור לגנוב וכו' זה דווקא דברים שאתה צריך בד"כ לכתוב לעצמך שאתה אומר "צריך שוק חופשי")
  מדובר על עניין פרקטי, הרי המשטרה לא תזרוק לכלא את הילדים החרדים וביננו, אף אחד לא התרשם ממה שהם עשו, אז למי אכפת מהם.

  ונסיים בסרט שאתם חייבים לראות על הצעת החוק הזאת:
  http://www.youtube.com/watch?v=hrPTH9p8-zc

 7. עמית-ה :

  דיון מרתק בנושא אצל קרן נויבך ברשת ב'
  http://www.youtube.com/watch?v=hkQ4OUxxHJY&feature=youtu.be

 8. אורי יזהר :

  כשחופש הופך להפקרות
  הביטוי נאצי כשהוא מופנה כלפי עובד ציבור הוא מקרה קיצוני שבו חופש הופך להפקרות. צריכים להיות גבולות גם להתבטאויות מהסוג הזה. החרדים הקיצוניים קוראים נאצים לשוטרים כי הם אנטי ציונים פאנאטים, ושונאים את מדינת ישראל. אפילו יהונתן קלינגר, במלוא תבונתו המשפטית והפוליטית לא יצליח לשכנע אותם לחדול מכך.
  ליברליזם חסר גבולות הוא מסוכן ולפעמים צריכים לבלום תופעות בכוחה של המדינה. ומה תגידו אם מחר בבוקר יהיה מצעד של רוסים לא יהודים בעלי נטיות אנטישמיות, ויש כאלה, עם דגלים ועליהם צלבי קרס?

 9. מנחם לוריא :

  חוקים לא מחנכים,אף אחד. ובאותו הקשר –>
  http://www.blacklabor.org/?p=41472

  מנחם.

 10. אורי יזהר :

  לפעמים צריך לבלום, כי אי אשפר לחנך.
  מי שיוכל לחנך את ילדי ונערי העדה החרדית לדמוקרטיה, הומניזם וציונות, יהיה זכאי לפרס ישראל, אם לא פרס נובל.
  (אני יודע שאין פרס נובל לחינוך. זה רק לתפארת המליצה)

 11. מנחם לוריא :

  העונשים (בכסף ומאסר בפועל) בתחום התחבורה הוכפלו ובמקרים מסוימים שולשו בשלושת השנים האחונות. כמות הנפגעים עלתה – חוק לא מחנך אף אחד,וגם לא מפחיד אף אחד.

  הסיבה לתוצאות מלחמת לבנון II לפי שר בממשלת ישראל היא:"חיילי צה"ל לקו באמונתם" אני כבר מעדיף שיקראו לי נאצי וילבשו כותנות פסים וטלאי צהוב על פני ההתבטאות כזו.

  יאלה להניח הצעת חוק על שולחן הכנסת שאסור לדבר על אמונתם של חילי צה"ל !?

  מנחם.

 12. סקירת החקיקה הטוטאליטרית בישראל – חלק 2 – חופש הביטוי | Atheisms :

  […] שנה (שנה לפי חלק) וקנס של עד 100,000 ש"ח. זו חקיקה שנועדה לא רק להשתיק אותנו אלא גם לעצב את המחשבה שלנו ברגע שמעלימים אלמנטים שונים מהתרבות ומהשפה על ידי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.