חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת חוק סמלים וכינויים נאצים – מיותרת

נושאים דעות, זכויות אדם ב 15.01.12 1:01

חוקים המסדירים שימוש בכינויים פוגעניים כבר קיימים. לכן, את בעיית השימוש בכינויים אלה ניתן לפתור באמצעים חינוכיים , חקיקה נוספת מיותרת

מאת: מנחם לוריא

חקיקה במקום חינוך

כבר בכנסת ה-17 הונחה הצעת חוק האוסרת על שימוש במילה "נאצי" ובסמלים מהשואה במסגרת חופש הביטוי בישראל. הצעת החוק הזו "נתקעה" ולא קודמה. השבוע שוב הונחה הצעת חוק כזו כשהעונש הוא חצי שנת מאסר וקנס של מאה אלף שקלים. החוק עבר בועדת החוקה של הכנסת ויוגש לקריאה ראשונה.

השימוש בסמלים ו/או בשמות מהתקופה הנאצית הוא נושא טעון בחברה הישראלית, ונחשב לפגיעה קשה מאוד כלפי מי שהופנו אליו. לפני כשבועיים, קבוצה של חרדים קיצוניים, השוללים את הציונות ואינם מכירים במדינת ישראל כריבון, עשו  שימוש, ציני יש לומר, בסמלים נאציים בהחלט מעוררי חלחלה, אבל עדיין בתוך גבולות חופש הביטוי שהיו נהוגים בישראל.

הבעיה:

אין ספק שאדם העושה שימוש בסמלים מהתקופה הנאצית ו/או מכנה את רעהו "נאצי", עושה שימוש במלל מעליב ופוגעני. לא צריך להסביר למה בישראל 2012, נושא השואה והשימוש בו, במסגרת מאבקים ציבוריים, הוא נושא פסול ומעליב אפילו את מי שאין במשפחתו עבר שקשור בשואה. ברם, כשמתחילים, באמצעות חקיקה, להגביל את חופש הדיבור, ואפילו בעידנא דריתחא, יודעים היכן זה מתחיל, אבל אין יודעים היכן זה יסתיים.

האם תפקידה של המדינה להסדיר באמצעות חוק את המותר והאסור בעת ויכוח ציבורי?

אני יודע שבתשובה לשאלה הזו אני נכנס לשדה קוצים, ויתכן שהוא גם ממוקש וללא מפות של המוקשים. ברם, השיח הציבורי, על כל גווניו וצורותיו, איננו ראוי שיוסדר בחוק. ראוי שהחוק יסדיר רק את הקווים האדומים שמהם והלאה הדברים מהווים פגיעה פלילית של אדם ברעהו.

המצב הקיים:

נכון להיום, שימוש בסמלים נאציים ו/או כנוי אדם בשם "נאצי" אינו מעוגן  בחוק ספציפי. ברם, ישנם חוקים פליליים, שכבר קיימים, ואשר עד היום נעשה בהם שימוש ושימוש הוגן, למשל: לכנות שוטר "נאצי" בעת מעצר יגרור תיק פלילי בגין העלבת שוטר. לכנות איש ציבור "נאצי", יגרור תיק פלילי של העלבת עובד ציבור. לכנות את היושב לצידי באוטובוס "נאצי" יגרור תיק פלילי של "תקיפה סתם" (הסעיף הקל של עבירות התקיפה).

ללבוש או לענוד סמלים נאציים תוך כדי הפגנה, מהווה תקיפה על פי הקודקס הפלילי הנהוג בישראל. ולו רצתה משטרת ישראל היה לה בסיס חוקי לבצע מעצרים ולהאשים את החרדים בגין תקיפה בעת ההפגנה שהוזכרה קודם.

דיון:

אחת הרעות החולות של הדמוקרטיה בכלל ושל זו הישראלית בפרט היא עודף חקיקה. במקרה של הדמוקרטיה הישראלית יש עודף חקיקה מדאיג בתחום הסדרת חופש הביטוי, חופש הפרט וחופש התנועה. במקום להוסיף חוק חדש, עדיף שתהיה אכיפה של החוקים הקיימים המכסים מקרה כזה של שימוש בכינויים ובסמלים מתקופת השואה.

סמיכות המקרים בין הפגנת החרדים להעלאה בשנית של החוק הזה יוצרת רושם שאם התופעה תחזור על עצמה, החרדים ייענשו לפי החוק החדש הזה. אך לא כך יהיה. בכל ההיסטוריה של הפגנות חרדים, מדינת ישראל מטפלת בהם בכפפות של משי. טוב שכך וזה ראוי, משום שתפקידו של הרוב לדאוג למיעוט, גם אם הוא קטן וגם אם אינו מכיר לא בציונות ולא בריבונות של המדינה. ברי שגם בעתיד יתנהגו עם העדה הזו בכפפות של משי משום שכוחם הפוליטי גדול לאין שיעור מנציגותם בחברה הישראלית. כך שוב ייווצר מצב שהחוק קיים, אך אין אוכפים אותו. וזאת, גם אם מדובר בנושא כה שנוי במחלוקת כמו השואה, ובמיעוט בתוך העדה החרדית כמו אלה שהפגינו בירושלים.

הזריזות ביוזמה לחקיקת החוק מעידה שהחברה הישראלית איננה סובלנית לשימוש בסמלים וכינויים מהתקופה הנאצית. אבל חקיקה אינה הפתרון לכך, אלא החינוך. כדי למנוע את התופעה הזאת של שימוש בכינויים וסמלים שהציבור רגיש להם, יש להוציא לפועל יוזמות בתחום החינוך ולא החקיקה. המקום להסדיר את השימוש הציני והמרושע בסמלים וכינויים מהתקופה הנאצית הוא בבתי הספר ובבית הפרטי של כל אחד מאיתנו. החוק הפלילי כבר נתן מענה, ואין זה תפקידה של המדינה לחנך את תושביה באמצעות איסורים חוקיים יהיה הנושא בזוי ככל שיהיה.

גם אם הצעת החוק תתקבל, יש בעונש הקנס שהיא נוקבת עלויות קנס הגדולות מהשכר הממוצע במשק, נכון להיום, למשך שנה שלימה. איש מהמפגינים בירושלים לא יכול לשלם קנס של מאה אלף שקלים – אפילו לא אם ישלחו אותו לשנת עבודות פרך בשכר הממוצע במשק (לפי דצמבר 2011). כל זה מביא את הצעת החוק הזו לנוע על הקו שבין מיותרת לבזויה. אין צורך לחוקק חוק שעלות הקנס בו היא כה גדולה.  חוק שמטיל עונש כספי העולה על ההכנסה הממוצעת בשנה הוא לא יותר מגביית מס ואין בו שום תועלת או תוחלת.

במקום לחוקק חוקים מטופשים ובצידם קנסות אסטרונומיים, שברי שאין הציבור יכול לעמוד בהם, צריך להשקיע בחינוך והסברה. את הקווים האדומים של המותר והאסור מצייר, כבר היום הקודקס הפלילי הנהוג בישראל ובצורה טובה מאוד.

ההשקעה של החברה הישראלית בנושא השואה חייבת להיות בתחום החינוך וההסברה ולא באמצעות חוקים שציבור איננו יכול לעמוד בהם.

גלוי נאות והערות:

גם חלק ממשפחתי איננו עוד בין החיים באדיבותם של הנאצים ועושי דבריהם. אין בעובדה הזו כדי להתיר או לומר משהו שיתיר שימוש בסמלים וגינויים נאצים. להיפך. ברם אינני סבור, גם לא כדור שלישי ליוצאי השואה, שהדבר הנכון הוא לחוקק חוק בעניין, ובמיוחד בסמיכות המקרים לאירוע המצוין.

אין לי ספק ששימוש בסמלים ובגינויים מהתקופה הנאצית הוא עלבון חריף לכל יהודי בכלל, ולאזרחי ישראל בפרט. אין צורך להכביר על כך מילים, ועדיין אין צורך לחוקק חוקים על אלה שכבר קיימים על מנת לחנך את הציבור כי חינוך עושים בבתי הספר ובבתים ולא בכנסת ולא באמצעות חוקים.

אני לא מכיר אדם, לרבות חרדי לא ציוני ושאיננו מקבל את ריבונות המדינה, שלא גונב כי יש איסור על כך בקודקס הפלילי. אני כן מכיר, והרבה בני אדם שלא גונבים כי חונכו לכך שזו התנהגות סוטה שאיננה מקובלת על החברה האנושית בכלל והישראלית בפרט.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. יונתן :

  בפועל אין בסיס חוקי כי אנשים ישתמשו בטיעוני "הגנה מן הצדק" וגם ב"זוטי דברים" וגם יהיה להם קייס.

 2. דליה :

  מאמר חשוב המעיד על ההתנהלות הנוכחית בכנסת. יש לחנך במקום לחוקק. חקיקה המנסה לסתום פיות היא פגיעה אנושה בדמוקרטיה.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  למנחם,
  השחוש ב"נאצי" ,הוא לא רק "עלבון חריף לכל יהודי בכלל",אלא יש פה גם זילות השואה,אם לא הכחשה סמוייה שלה.

  הרי,אם "נאצי" הופך למטבע עובר לסוחר,יש פה באנאליזציה של הגרוע מכל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.