חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם השקעות פרטיות ופילנטרופיות יובילו לחינוך שוויוני?

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 24.01.12 6:03

הצעת חוק אחריות המדינה לחינוך הוגשה לכנסת, אך הציבור אינו מכיר את פרטיה. מכתב שני זה לח"כ איתן כבל ראש שדולת "הכל חינוך" מדליה בלומנפלד הוא תגובה לתשובתו של ח"כ כבל. במכתב בקשה לקבל את נוסח הצעת החוק,  תהיות האם המדינה התפרקה מאחריותה לחינוך, ושאלה על הקשר בין חינוך שוויוני לתקצוב דיפרנציאלי

‏ט"ו טבת תשע"ב

10.1.2012

 לכבוד

ח"כ איתן כבל

 אני מודה לך על תשובתך.

 כתבת שאי הבנתי מוחלטת לגבי מהות החוק. אשמח אם תסביר לי את מהותו כדי שאבין. לשם כך, נחוץ לעיין בהצעת החוק כלשונה כפי שהוגשה בכנסת. אשמח אם תוכל לשלוח את הצעת החוק כלשונה וככתבה  לצורך עיון ולימוד. ועוד יותר אשמח אם אקבל הסבר שלך, שיפוגג את ערפל אי הבנתי במהות החוק.

 שנית, מדבריך ניתן להבין כי המדינה מתפרקת מאחריותה לחינוך, וכי הצעת חוק אחריות המדינה לחינוך תקבע כי המדינה אינה יכולה להתפרק מאחריות זו. במצב היום, מערכת החינוך פועלת מתוקף חוק חינוך ממלכתי, ומשרד החינוך אחראי על החינוך מטעם המדינה. במצב היום המדינה אחראית גם אחראית לחינוך. היא מתקצבת את החינוך, ומפקחת עליו באמצעות מטה המשרד ומחוזותיו. במצב זה, ובהשקעות הנוספות של הממשלה בחינוך, אינני רואה התפרקות של המדינה מאחריותה לחינוך. נהפוך הוא. מה יש בהצעת החוק החדשה שלך שיחזק את אחריות המדינה לחינוך מעבר למה שקיים היום?

עניין נוסף, כתבת שהצעת החוק תאפשר לכל ילד בישראל את החינוך השוויוני ביותר. איך יתאפשר חינוך שוויוני אם התקצוב שלו הוא דיפרנציאלי? הצעת החוק מציעה תקצוב דיפרנציאלי לבתי-הספר לפי מאפיינים חברתיים-כלכליים של התלמידים הלומדים בהם. מאחר שהצעת חוק "הכול חינוך" אינה שוללת מימון ממקורות פרטיים ופילנטרופיים, החזקים שהמדינה תפחית מימונם, יגייסו תקציבים ממקורות פרטיים, ועל ידי כך אף פעם לא יתקיים חינוך שוויוני. איך הצעת החוק החדשה תאפשר את החינוך השוויוני ביותר?  לא ברור לי. הסבר שלך יוכל אולי להבהיר זאת?

 אשמח מאוד לקבל את תשובותיך לשאלותיי.

 תודה

דליה בלומנפלד

מורה במקצוע

פעילה בנושאי חינוך באתר "עבודה שחורה"

[email protected]

חברת מפלגת העבודה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. גליה :

  אם נחוץ לך "לעיין בהצעת החוק כלשונה כפי שהוגשה בכנסת" היכנסי נא לאתר הכנסת ועייני בו.

  אתר הכנסת > חקיקה > תפריט חקיקה> הצעות חוק פרטיות > פריט מס 3507 : הצעת חוק אחריות המדינה לחינוך ציבורי, התשע"א-2011

  בהצלחה

 2. דליה :

  לזכותו של ח"כ איתן כבל ייאמר שהוא מגיב למכתבים הנשלחים אליו. גם מכתב שני זה זכה לתגובה שבעקבותיה תיערך פגישה לדיון על הנושא.
  עיון בהצעת החוק מחזק את התהיות שהעליתי במכתבי. המשך יבוא.

 3. אנוניתי :

  http://www.knesset.gov.il/privatelaw/data/18/3507.rtf

  1. חינוך ציבורי בהצעת החוק אינו מוגדר כמו האינטואיציה שלנו – בתי ספר בבעלות המדינה או העיריה (ומורים העובדים בהעסקה ישירה כעובדי מגזר ציבורי) אלא לפי הכסף – החינוך מוגדר ציבורי אם הוא מקבל כסף ציבורי, גם אם בית הספר הוא פרטי

  2. עבור מי שחושב כמוני שבית ספר של שס או בית ספר חברותא הוא בית ספר פרטי (המדינה מסירה ידיה מהחינוך) לא מובן מדוע המדינה צריכה לתת לבית הספר הזה תקציב, ועוד לקרוא לזה אחריות המדינה לחינוך. בעיני, אחריות המדינה לחינוך היא אם המדינה מספקת את החינוך ולא מוציאה אותו למיקור חוץ.

  3. כפי שמראה דוח אדווה, ההפרטה המשמעותית ביותר בחינוך לא מתקיימת בהקמת בתי ספר פרטיים אלא במסגרת בתי הספר הציבוריים (בדומה למודל השרפ) – בתי ספר מקבלים יותר תקציב ממה שהמדינה נותנת או מעמותות/חברות פרטיות או מתשלומי הורים. היה מצופה שב"החזרת אחריות המדינה לחינוך" נראה הגבלות מחמירות על מימון שכזה, עד כדי איסור מוחלט (כפי שהוצע ע"י צוות החינוך של ספיבק יונה בראשות פרופ' קשתי). במקום זאת, הצעת החוק של כבל וחבריו מתירה פעילות כזו ובעצם מכשירה את המצב כיום שבו המדינה יכולה לברוח מאחריותה לחינוך איכותי וההורים או בעלי ההון ישלמו.

  החזרת אחריות המדינה לחינוך משמעה בעיני שאחוז ההוצאה הפרטית לחינוך יהיה קטן מאוד מתוך ההוצאה הלאומית לחינוך (שכוללת פרטי+ציבורי), נושא שבו אנחנו מפגרים אחרי מדינות ה-OECD.

  לגבי תקצוב דיפרנציאלי – נושא מורכב. כדי שהתלמיד ברהט יקבל שירותי חינוך באותה איכות כמו שמקבל התלמיד ברמת גן חייבים לתת לרהט עוד כסף, כי במשך שנים מערכת החינוך ברהט קיבלה פחות.

  השאלה הגדולה היא אם תוספת התקציב לרהט באה בעזרת קיצוץ בתקציב לרמת גן, דבר שיחריף את הפרטת החינוך ברמת גן (תשלומי הורים או הישענות על בעלי הון).

 4. משתמש אנונימי :

  1. לחיזוק הדברים של דליה ואיתי, להלן קטע מתוך מצגת שחובה לצפות בה:

  "תיעול כספי פילנתרופיה לחינוך חיוני להגדלת מקורות מימון – יש להוביל מהלך לגיוס
  והפניית כספי פילנתרופיה לחינוך על מנת לייצר גיוון בפדגוגיה ובשיטות הלימוד ובכך
  להעצים את המורים והמנהלים ולשפר את הישגי התלמידים".

  המצגת מטעם הכל חינוך שניסחו ודחפו את החוק הכל חינוך, .
  http://www.hakoled.org.il/webfiles/fck/File/usa_schools.pdf

  2. גליה,
  בעד אותו כסף יכולת כבר לשלוח קישור.

  3. האם מהניסוח הנ"ל: "אם נחוץ לך "לעיין בהצעת החוק כלשונה כפי שהוגשה בכנסת" היכנסי נא לאתר הכנסת ועייני בו", מותר לי לנחש שאת מורה?

 5. משתמש אנונימי :

  בחוק המוצע שלושה קודקודים, שכדאי לשים לב אליהם.

  1. סוגי בתי הספר:
  פרק ו' מימון ותקצוב:
  (ב) סל חינוך לתלמיד במוסד חינוך מורשה ימומן ב-25% מעלות הסל.
  (ג) סל חינוך לתלמיד במוסד חינוך ציבורי ימומן ב-50% מעלות הסל.

  2. תקצוב דיפנציאלי – מקורות מימון סעיף 21 :
  (א) מקורות המימון של סל החינוך לתלמיד לפי חוק זה יהיו מתקציב משרד החינוך.
  (ב) מימון סל החינוך לתלמיד ייקבע בתחום פעולה נפרד בסעיף תקציב משרד החינוך בחוק תקציב שנתי כמשמעותו בחוק יסודות התקציב, התשמ"ה- 1985 .
  (ג) מימון סל החינוך לתלמיד לפי חוק זה יהיה מוטל על הרשויות המקומיות ועל המדינה; השר, בהתייעצות עם שר הפנים, ועם הוועדה יקבע, בצו שיפורסם ברשומות, לגבי כל שנת לימודים ולגבי כל רשות מקומית, את שיעור ההשתתפות של המדינה ושל הרשות המקומית בדבר מימון סל החינוך לתלמיד.

  3. סעיף 23 מימון נוסף של מוסד חינוך
  23.
  מוסד חינוך יהיה רשאי לקבל מימון נוסף לפעילותו, מלבד דמי הסל המשולמים לפי פרק זה, מתרומות, תשלומי הורים וכספי רשויות מקומיות בסכומים, תנאים ומגבלות שיקבע השר, באישור הוועדה.

  מהמשולש הזה נובע מעבר מאחריות אוניברסאלית לאחריות דיפרנציאלית וכל הכרזות על שוויון בחינוך מבוססות על העיקרון הניאו-ליבראלי של תמיכה בנצרך ולא תמיכה אוניברסאלית במצרך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.