חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכתב התפטרות של מורה ממערכת החינוך

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 13.01.12 2:35

מורה אמיצה אחת הגיעה למסקנה שתפיסותיה החינוכיות אינן עולות בקנה אחד עם אלו של מערכת החינוך, והחליטה להפסיק את עבודתה בבית הספר. להלן קטע ממכתב ההתפטרות שהגישה השבוע

אני כותבת מכתב זה על מנת להודיע לכם שהחלטתי להפסיק את עבודתי בבית הספר. הגעתי למסקנה שבית הספר אינו מתאים לי, כשם שאני לא מתאימה לבית הספר. כשבחרתי לעסוק בחינוך בחרתי במה שהיה נראה לי כדבר המשמעותי ביותר שאוכל לעשות, מתוך אמונה שלחינוך השפעה עמוקה על האדם, ושהחינוך הוא הבסיס לשינוי העולם (כמו שכתב יאנוש קורצ'ק: "לתקן את העולם, פירושו לתקן את החינוך"). בעייני, חינוך הוא הדרך בה אני מאפשרת ונותנת יד לילדים לגדול ולהתפתח באופן הנכון ביותר עבורם כיחידים, מתוך אמונה בטוב שבבסיס כל אדם ומתוך תחושה שהטוב שבאנשים גם יצמיח את החברה בכללותה.

המפגש עם בית הספר הבהיר לי שאמונה זו אינה עולה בקנה אחד עם התפיסות החינוכיות של משרד החינוך, כפי שהן מתבטאות בבית הספר. החינוך בבית הספר כפי שאני רואה אותו היום מעודד צייתנות, פסיביות, תחרותיות, שאיפה לתעודות וציונים במקום שאיפה לדעת. הוא מלמד את תלמידיו הישרדות. הוא מדכא אחריות, שנובעת בהכרח מתוך בחירה חופשית, הוא מדכא את הסקרנות האישית כשאינה עולה בקנה אחד עם נושא השיעור, הוא מדכא עבודת צוות ומציאת פתרונות משותפים, הוא מדכא יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה ולמידה אמיתית.

לקריאת המכתב המלא בבלוג "חמורה"

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. ל רפי :

  אכן אמיצה, אבל לא בטוח שחכמה.

  אין שום רבותא להשתלב במערכת תומכת שכל מה שנדרש המורה לעשות בה הוא ללכת בתלם שהיא חורשת עבורו.

  כשם שמצביעה המורה המתפטרת עצמה, הליכה בתלם אינה משאת נפשה בחינוך ובכל זאת היא אינה מצליחה להאציל ראיה זו להתנהלותה שלה. אין ספק שלהיות נון-קונפורמיסט במערכת קונפורמית הוא אתגר קשה, אבל… חינוך היה תמיד ונתר גם כיום אתגר קשה, ועם זאת לא חסר הישגים…
  אם הרעיון המרכזי הוא למחות, ברוח ההדרות והחרמות המקובלות בימינו אלה, אזי המהלך מוצלח. עובדה שבא לידי ביטוי גם באתר זה. אם המטרה היא לפרוש מהציבור ו"לעשות לביתך", הדברים מובנים גם אם אינם מבורכים.
  כך או כך, אסור שמורה ימשיך לתפקד במערכת החינוך אם אינו מרגיש שהוא כשיר לכך, מוכן לכך ומסוגל לשאת בנטל.

 2. שושי פולטין :

  צר לי, לא הייתי מכנה את הצעד הזה אומץ – לנטוש באמצע השנה, זה לא מעשה אמיץ בעיני.
  יחד עם זאת אני כואבת את העובדה שמחצית מהמורים החדשים עוזבים את מערכת החינוך לאחר זמן קצר ולא בכדי. זה היה אמור לעורר את כל מי שאמון על המערכת ולצערי זה לא.

 3. סיכום ביניים « חמורה :

  […] כל תודה. באמת. קראתי כל תגובה בתשומת לב – פה, בסלונה , באתר עבודה שחורה, במייל, גם כמה תגובות בפייסבוק (— אם במקרה נקלעתי […]

 4. משתמש אנונימי :

  היא מציינת בתגובות שלה בבלוג שזו השנה הראשונה שלה במערכת (יסודי, תיכון?).
  ברור שלא נעשתה כל עבודת קליטה משמעותית של המורה הזאת, ונראה שדי מהר נחסם בפניה כל אופק של תקווה להשפיע משהו במערכת האומללה הזאת.
  זאת בעיה מוכרת.

 5. דוד :

  להתפטר בסוף השנה זה כן מעשה אמיץ?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.