חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נסיעת חיילים ברכבת – הצורך בראייה ארוכת טווח

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 11.01.12 3:20

הצורך להפסיק את נסיעתם של חיילים ברכבת ביום א' בבוקר הוא עוד עדות לחשיבה קצרת טווח ולהמנעות מפיתוחה של הרכבת כדי שתתאים לגידול במספר הנוסעים

מאת: שרית עוקד

הסכם חדש בין משרד הביטחון לבין הנהלת הרכבת צפוי לשלוח את החיילים למצוא אלטרנטיבה תחבורתית אחרת בימי א' בין השעות 6:00-9:00.

השעות המדוברות הן ללא ספק השעות הלחוצות ביותר של הרכבת – שעות בהן אנשים ממהרים לעבודה, שעות המכילות רכבות עמוסות גם בימי חול. לא רק בימי א' אנשים עומדים לאורך כל דרכם לעבודה ממודיעין, מחיפה ומבאר שבע לתל אביב.

בימי ראשון הלחץ גובר ולנוסעים היומיים מצטרפים אלפי סטודנטים ואלפי חיילים והופכים את הנסיעה לחוויה סיוטית לעיתים.

במדינה צופה פני עתיד, בה התכנון הוא לטווח ארוך, היתה לוקחת הנהלת הרכבת את תוספת החיילים הידועה של יום א' בבוקר (נוסעי החינם- על חשבון משרד הביטחון- חיילנו, הילדים של כולנו) וממנפת אותה להרחבת השירותים לכלל התושבים, לרכישת קרונות נוספים (שיהיו בשימוש גם ביומיום, אבל יורגשו בעיקר בימי א' בבוקר), ולתוספת לתדירות הרכבות (והיום כאשר יש מסילה שנייה, הרי לא צריכה להיות בעיה להוספת עוד רכבות).

מי ירוויח מזה? ירוויחו החיילים שגם הם יוכלו לנסוע בנוחות, וירוויח הציבור הרחב שהתשתיות שלו יהיו יותר נוחות, יותר זמינות ויותר יעילות.

במקום שימוש בצרכי החיילים כמנוף לשיפור ולשדרוג התשתיות לכלל תושבי המדינה החליטו במשרד הביטחון ובהנהלת הרכבת למנוע מהחיילים את הנסיעה ברכבת ולהעמיס עוד כלי רכב, גם אם ציבוריים, על תשתית הכבישים העמוסה גם כך.

הדבר דומה לניסיונות החוזרים ונשנים של הנהלת הרכבת להפריט את שירותי הרכבת ואת החברה בכלל. גם כאן מדובר בחשיבה לטווח הקצר, בחיפוש אחר חיסכון כספי מיידי, אך הרס התשתיות לטווח הארוך.

התוכניות המפוארות של הנהלת הרכבת להוספת מסילות ורישות כלל המדינה בפסי רכבת, תוכניות ארוכות טווח, נדחות משנה לשנה ונותנות את התחושה כי אין אינטרס אמיתי לממש את התוכניות.

הנסיעה ברכבת אינה מותרות. הנסיעה ברכבת היא הדרך הנוחה, הזולה והידידותית ביותר לסביבה להסיע כמות גדולה מאוד של אזרחים ממקום למקום.

נוסעי הרכבת, אל תתנו לפתרון נוח וזמני לעוור את עינכם. אנחנו זקוקים לחשיבה ארוכת טווח, אנחנו צריכים לשדרג את מערך ההיסעים הציבוריים במדינה.

כעת, כאשר עונת הבחירות מתחילה, חשוב שנשים זאת לנגד עינינו בבואנו לקלפי.

הכותבת היא חברת הנהגת "התנועה הירוקה".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. ציוני מודאג :

  ביזיון, בושה והפניית הגב לילדינו המשרתים בתפקידים קשים ואחראיים
  שימו לב מי תמיד צריך להגיע מוקדם ביום א',
  חניכי קורסי הפיקוד, החיילים והמפקדים הקרביים,

  במקום להוסיף עוד 3 או 4 קרונות ואולי עוד קטר, כמו במדינות סבירות.

  הפתרון במדינה שלנו הוא לא לאפשר להם לעלות לרכבת.

  מכריחים אותם לקום בשעות מטורפות,
  או שייקצרו את חופשות השבת שלהם.

  בושה וכלימה.

 2. רביב נאוה :

  בוא לא נגזים, ציוני.
  אני ועוד רבים כאן זוכרים את השירות הצבאי שלנו (שלא היה כל-כך מזמן) ואת התקופה שבה חיילים לא נסעו ברכבת בחינם בכלל. זה לא מנע מאיתנו להגיע בזמן לבסיס, גם בלי לקצר שבתות. הבסיסים, אם אתה שואל, לא היו קרובים יותר.

  במדינות הסבירות שאתה מדבר עליהן, לא מוציאים את כל הצבא הסדיר הביתה כל סופ"ש ומחזירים אותו ביום א'. הגדלת תדירות הרכבות היא לא משהו שניתן לעשות בטווח המיידי. אז חוץ מלכעוס על הרכבת למה הם לא הוסיפו מסילה לפני 10 שנים, אני לא רואה מה עוד אפשר לעשות כדי לדאוג לנסיעה בתנאים מכבדים גם לחיילים שצריכים להגיע לבסיס וגם לי, ששילמתי 30 ש"ח לכרטיס.

  בעניין המאמר – אני מודה שלא ירדתי לסוף דעתה של הכותבת בעניין ההפרטה. רכבת מופרטת, להערכתי, היתה שמחה להמשיך ולהסיע קופסאות סרדינים שימקסמו את הרווח שלה. ההסכם עם משרד הביטחון שווה לה הרבה כסף, הרבה יותר ממה שהיא תפסיד מנטישת כמה נוסעים בגלל הצפיפות. צריך גם לומר ביושר ששירותי הרכבת כן מתרחבים בשנים האחרונות. אולי זה לא מספיק. בכל מקרה, הצפיפות כרגע היא נתון ובשלוש השעות המסוימות ביום א' בבוקר – עדיף שהיא תהיה על הכביש ולא בתוך הקרונות. הכותבת גם מתעלמת מכל אותם נהגים שכיום נוסעים ברכב פרטי ביום א בבוקר ואולי יחזרו לרכבת כשהנסיעה תהיה נסבלת.

 3. דפנה :

  נאווה יקירתי את שוכחת שבמדינות אחרות חיילי הסדיר מקבלים משכורות מכובדת בזמן שירותם הצבאי, החיילים שלנו משרתים את המדינה תורמים את השנים היפות שלהם הזמן שהדתיים לומדים בישיבות לא מתגייסים ולא תורמים למדינה שום דבר ואני ואת וכל אזרח אחר ממן אותם. חיילינו שהם בעצם ילידנו של כל אחד מאיתנו ראויים לייחס מעט אחר ומכבד והמעט שיש לנו לתת להם זה את האפשרות להגיע לבסיסם בשלום ובנוחות המקסמילית ללא טירטורים מיותרים. צר לי אבל אני חולקת על דעתך.
  ומכאן אני קוראת לכל הורה שיש לו חילל/חיילת לרדת ביום א' לפסי הרכבת ולא לתת לרכבת להמשיך בדרכה!!!עד שהמדינה הזו תדע לכבד את אזרחיה ולדאוג לאזרחיה!!

 4. מנחם לוריא :

  הנבואה:

  הנבואה ניתנה לטיפשים,אולם 22 ביונאר (עת יכנס ההסכם בין משרד הבטחון לאכבת) זה לא עוד הרבה זמן ואני מוכן להסתכן – להלן:
  ביום א כשיבואו החילים לתחנות הרכבת הם לא ימצאו אוטובוסים אלא מה שמוכנה בסלאנג הצבאי "גרשון". מה זה "גרשון"? "גרשון" זו משאית שאת הארגז שלה הסבו לטובת הסעת נוסעים. ה"גרשונים" נמצאים בבעלות של כמה וכמה חברות שמספקות,באמצעות ה"גרשונים",שירותי הסעות בשטחי האימונים – היכן שנדרש. בעבר "גרשונים" כאלה היו מעורבים בבעיות תחזוקה קשות ובאירוע של תאונת דרכים קטלנית באזור מעלה אפרים.

  נבואות,הגם שהן מטופשות,צריך להוכיח – להלן:

  לפני לא מעט עשורים,כשאני הייתי בסדיר, מכל הערים המרכזיות בישראל יצאו הסעות של חברות אגד ודן לכל הבסיסים של צה"ל. במרכז החילים היו מגיעים בכל יום א לאזור היכל נוקיה (פוי) ומשם,באמצעות אגד ודן, מפוזרים לבסיסים. חלק קטן מהאוטוסבוסים האלה היו נשארים "ברשות" הצבא לצורך הקפצות בשטחי האימונים ושאר צרכים. בסוף השבוע חזר על עצמו ההליך הזה.

  מאז קרו שני דברים: אוכלוסית ישראל הכפילה את עצמה, וכמות כלי הרכב הפרטיים שילשה את עצמה ואף יותר. אגד ודן פורקו מנכסיהן במסגרת "הפרטת" התחבורה הציבורית ומערך ההסעים הזה איננו אפשרי עוד.

  רכבת ישראל ועיבוי מערך הקרונות:

  לקול שיקשוקי המצלמות הגיעו לישראל,לפני מספקר חודשים, כ 15 מערכי רכבת דו-קומתית תוצרת חברת בומברדייה. למה הקרונות האלה לא על המסילה ובתנועה תשאלו? משני טעמים. הראשון: חברת בובמרדייה צריכה להשלים את בניית המערכים והיא מבצעת זאת במצאות השלוחה הישראלית שלה ובמתקני רכבת ישראל. השנייה: המדינה חתמה עם בומברדייה על הסכם תחזוקה מלא של מערכי הקרונות האלה הסכם שהוא הפרטה דה-פקטו של הרכבת שלה מתנגד ועד העובדים ורכבת ישראל נמצאת בסיכסוך עבודה מוכרז בעניין הזה עם המדינה. יוצא איפה שיקח עוד הרבה זמן,אם בכלל,עד ש 15 המערכים האלה,שנקנו בכסף ציבורי, יהיו זמינים להסעת נוסעי הרכבת לרבות חיילי צה"ל ולא בצפיפות של סרדינים מצויים.

  ולידיעת שר הבטחון והשר להגנת העורף:

  בשעת כתיבת דברים אלה יורד גשם מעכו ומזרחה ועד לאזור הנגב הצפוני. קר בחוץ והחיים בישראל מתנהלים על מי נוחות. אם בעוד שעה (ומאיזו סיבה שלא תרצו) הצבא הסדיר,צבא הקבע וצבא המילואים מחוייב להגיע לנקודות המפגש שמהם מתחמשים ויוצאים לחזית זה פשוט לא יקרה. זה לא יקרה ואכתוב זאת שוה – זה – חברים יקרים לא יקרה!!! כי התחבורה הציבורית בישראל 2012,לרבות מערך ההסעים הציבורי,רכבת ישראל וגם חברת אל על, אינם מסוכגלים לעמוד בעומס הנדרש לביצוע המטלה הזו. אם נזרוק לכיאוס הזה את מערך המילואים שגם יעשה שימוש ברכב פרטי והבלתי אפשרי הופך לאוטופיה. התחבורה הציבורית,רשת הכבישים ומסילות הברזל הוזנחו ואי אפשר לשנע את צבא העם אם וכאשר יהיה צורך.

  הגבנון:

  הסידור בין משרד הבטחון לרכבת הוא גבנון קטן בשטיח שמתחתיו מטאטא הממשלה את מחדליה והשב ואל תעשה המאוס. ואזרחי ישראל,החיילים בצבא הקבע וצבא המילואים,מובילי הטנקים, מטוסי המטען עם הסיוע מחו"ל – כל אלה שיסתדרו בכוחות עצמם.

  בתקווה ששעת מבחן כזו לא תגיע.

  מנחם.

 5. עמית-ה :

  מעניין שלא עושים דווקא דבר כל כך פשוט כמו לתת לאגף כוח אדם הוראה לתכנן את זמן הנסיעות של החיילים בסינכרוניזציה עם התפוסה ברכבות.
  אחרי הכל זה צבא, ועדיין ניתן לומר/לפקד לחיילים מתי לחזור לבסיסים באופן שמתאים למצב התחבורה הקיים.

 6. יונתן כ. :

  אני לא חושב שצפיפות ברכבות ובאוטובוסים היא בראש מעייניו של הצבא.

  אוף טופיק,ניתן לומר "ההיכל שהיה ידוע כיד אליהו" והמהדרין יאמרו "יד אליהו, מכיוון וזה שחברה מסוימת קנתה את האולם ושינתה את שמו לא מחייב אותי להסכים לשינוי השם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.