חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו – רטוריקה חברתית צינית

נושאים דעות, כלכלת בית, פוליטי ב 11.01.12 3:26

בזמן שהחברה הישראלית נקרעת לגזרים, ראש הממשלה ממשיך לדבר על סיוע לשכבות החלשות ולזוגות צעירים. בזמן שמיליארדים נשאבים מהדיור הציבורי וממערכת הבריאות, הוא מרשה לעצמו לזרוק לנו פירורים כמו חינוך חינם לגילאי 3-4

מאת: ק. טוכולסקי

פתחתי את כלכליסט והכותרת הראשית קבעה: נתניהו ממשיך להפעיל לחץ על השרים לתמוך בקיצוץ תקציבם. לדבריו, "מי שמתנגד לחינוך חינם פוגע בשכבות החלשות ובזוגות עובדים". אכן מילים כדורבנות, במיוחד כשהן יוצאות מפיו של מי שיודע, מי שבעבר –  הן כראש ממשלה והן כשר אוצר – נתן ידו להקפאה חוזרת ונשנית של חינוך חינם לגילאי 3-4 ועכשיו מחליט לזרוק לעם פירורים. מצער רק שבצד אותן מילים כדורבנות יש בעיקר דורבנות אותן נועצת ממשלתו של ביבי הקוסם בבשרו ההולך ורזה של רוב הציבור; דורבנות לא פחות כואבים ולא פחות חמורים בפגיעתם בשכבות החלשות ובזוגות עובדים.

בעניין הדיור: נתניהו לא מסתפק כידוע בכך שמנהל מקרקעי ישראל הפך למקור הכנסות מרכזי למדינה, בכדי להשלים את פועלו ולקצץ עוד ביכולתה של המדינה להתקיים. רה"מ גם רוצה להפריט את המנהל ובכך לסייע בניפוח נוסף של מחירי הנדל"ן. השכבות החלשות והזוגות הצעירים ישמחו לקבל חינוך חינם לגילאי 3-4, אבל הם גם ישמחו לקבל נגישות לרכישת דירה או שכירת דירה ובוודאי שהם ישמחו על דיור ציבורי. את המיליארדים שנשאבו בברכתו מדיור ציבורי לכל צורך אחר ביבי לא יחזיר. בנוגע לבריאות: השכבות החלשות והזוגות הצעירים ישמחו לדעת שביטוח הבריאות שלהם מכסה יותר ולא פחות, אבל זה יוק – דווקא שם מקצצים. לגבי אכיפת חוקי העבודה: השכבות החלשות והזוגות הצעירים ישמחו לדעת שהם מסוגלים לפחות להרוויח מינימום כחוק ולקבל תנאים וכן כל תשלום נוסף על כל עבודה נוספת. כמובן שזה לא יקרה, ואם הקוסם יקצץ זה רק יתרחק מהם. יותר ויותר עובדים שהם זוגות צעירים או מהשכבות החלשות מועסקים באמצעות חברות קבלניות, אבל גם זה לא הולך להשתנות – למרות שגם זה פוגע בזוגות הצעירים ובשכבות החלשות.

בקיצור, ביבי כבר לא מבין אפילו שהוא ציני, הוא כבר הרחק מעבר להיבריס – אבל הנמסיס הזאת היא לא גזירת גורל. הנמסיס של נתניהו יהיה אחד: הפסד בבחירות. כמו שהסקרים מלמדים אותנו, זה לא יקרה בקרוב. לכן הוא מרשה לעצמו להשתמש ברטוריקה חברתית בזמן שהוא קורע את החברה לגזרים, ואין מי שיפצה פה ויגיד שזה נלעג. הציבור מרשה לו להתנהג ככה, ומריע לאיש שמדיניותו הכלכלית גם תביא אלינו שפל שכמותו לא ידענו וגם בינתיים קרעה את החברה לגזרים. כל הכתרים שקשרו לראשו עיתונאי חצר לא ישנו את העובדה שהחברה שלנו מקוטבת ופעורה יותר, שהעניים עניים יותר, שמהמעד הבינוני חלש יותר ושהעשירים עשירים יותר. אבל אם הוא מרשה לעצמו לנזוף במי שלא תומכים בקיצוץ הרוחבי בתקציב כמי שפוגעים בשכבות החלשות ובזוגות הצעירים, ואנחנו הקהל ששומע אותו – כנראה שכבר באמת אין לנו את היכולת לשנות את המציאות. אפשר רק לקוות שהשמאל יתארגן להציג אלטרנטיבה עד הבחירות, ושכל אזרחי ישראל ישכילו להבין שמהימין-מרכז, בין שבשלטון ובין שבאופוזיציה, וכל מה שמימין לו – לא תבוא ישועה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    הציניות חוגגת. למרות מצוקת הדיור, מנהל מקרקעי ישראל גובה כמה שיותר כסף על הקרקע, והקבלנים מגלמים את מחירי הקרקע המאמירים במחירי הדירות. בירושלים יש מצוקת קרקעות. מחיר הקרקעות יקר. הקרקעות שהמנהל שחרר באזור דרך חברון, קרוב לאזור תעשייה תלפיות, לאחרונה, יקרות יותר מאלה שהוא שחרר לפני זמן ליד קיבוץ רמת רחל. המנהל ממשיך ומעלה את מחיר הקרקע, ואינו מתייחס כלל למצוקת הדיור שהאזרחים שאינם עשירים אינם יכולים לרכוש, ובעיקר משפחות צעירות. המוחים צועקים ומפגינים, אך הממשלה ממשיכה בדרכה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.