חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שנה לחוק אוויר נקי – האם אפשר לנשום לרווחה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 3.01.12 5:45

במלאת שנה לכניסתו לתוקף של חוק אוויר נקי, פרסמה הקואליציה לבריאות הציבור דו"ח מעקב אחר יישום החוק שנכנס לתוקף בינואר 2011. הדו"ח מצביע על פערים ביישום ונותן דגשים מרכזיים לשנים הבאות, כולל המלצות מעשיות ליישום טוב יותר של מטרות החוק

 בחוק אוויר נקי טמון פוטנציאל רב לשיפור איכות האוויר בישראל, אך המימוש, בתום שנה לחקיקתו, מצביע על יישום חלקי:

· ערכי איכות אוויר: ערכי היעד מבוססים על ההשפעות הבריאותיות של המזהמים השונים, אולם עבור מזהמי אוויר מסוימים קיימים פערים לא סבירים בין ערך היעד לערך הסביבה. למספר מזהמים טרם נקבעו ערכי סביבה, ולאחרים קיימים רק ערכי סביבה שנתיים, מה שמקשה על המדידה.

· זיהום האוויר מתחבורה: החוק כמעט ולא מתייחס לזיהום אוויר מתחבורה ומשאיר את רוב הטיפול בנושא למשרד התחבורה. החוק אכן קורא לצמצום הפליטות מכלי רכב אך לא מעודד את השימוש בתחבורה ציבורית.

· התכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר בישראל: במסגרת החוק ממשלת ישראל מחויבת עד 2012 להכין תכנית לאומית לצמצום זיהום האוויר. התכנית גובשה בהליך מעמיק במהלך 2011 אך היא לוקה בחסר: ישנה התייחסות מצומצמת לתחבורה ציבורית, חסרה התייחסות למאפייני זיהום אוויר אזוריים ויש התייחסות מרובה להמלצות ובחינות ולא לצעדים אופרטיביים.

· ניטור ודיגום: רוב דרישות החוק לגבי ניטור האוויר מולאו כלשונן. עם זאת, באופן מעשי מערך ניטור האוויר לוקה בחסר משמעותי, המקשה על קבלת תמונת מצב של זיהום האוויר והשלכותיו על בריאות האוכלוסייה בישראל. על כן, יש לעבות את הפריסה הגיאוגרפית של מערך הניטור, את סוגי המזהמים המנוטרים וכן לבצע את תכנית הדיגום הרב-שנתית.

· היתרי פליטה: בסעיף זה מצאנו שהחוק מקוים במלואו.

מעין חיים, רכזת איכות אוויר בקואליציה לבריאות הציבור וכותבת הדוח: "חוק אוויר נקי הוא חוק מצוין שנותן כלים רבים לשיפור איכות האוויר, אולם השפעתו האמיתית של החוק נמדדת ביישומו. על אף שרוב דרישות החוק מולאו, בכדי להשיג את מטרותיו יש לעשות שימוש נרחב יותר בכלים שהחוק נתן, בייחוד בשנים הקרובות בהן ייבחנו מחדש ערכי איכות האוויר, יוגשו בקשות להיתר פליטה על ידי רוב מפעלי התעשייה, ייבחן יישומה של התוכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר בישראל בתקווה שתאושר בקרוב, ותישקל הכרזה על אזורים נפגעי זיהום אוויר".

בתגובה לדוח הודיע ח"כ דב חנין, יו"ר הועדה המשותפת לסביבה ובריאות, כי בכוונתו לכנס את הוועדה לדיון דחוף בנושא: "הממשלה מפירה את החוק בכך שהיא נמנעת מלאשר תכנית לאומית להפחתת זיהום אוויר. לכך יש מחיר קודם כל בחיים ובבריאות של בני אדם. בולט במיוחד המחדל בתחום התחבורה הציבורית והמשך הזנחת התחבורה הציבורית שנותרה מזהמת ובעייתית."

לקריאת הדוח השלם

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.