חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפנסיה שלנו – עוד ספין של האוצר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 3.01.12 5:55

באוצר נבהלו מירידת ערך הפנסיות המובלות לתספורות בבורסה.  נבהלו ועשו "כאילו שינוי", אבל לא שינוי אמיתי. נדרשת חזרה לגיבוי הפנסיות בעיקר ע"י המדינה
מאת: ק. טוכולסקי

משרד האוצר החליט לפתוח את השנה בצפירת הרגעה לחוסכים לפנסיות, וכמו תרועת הניצחון של השנה הקודמת, זו שעסקה בהישגים לכאורה מול כי"ל והעלאת הכנסות המדינה מתמלוגים על מפעלי ים המלח, גם בבשורת הפנסיה של האוצר יש הרבה רעש וצלצולים, אבל מעט מאוד ביטחון לחוסכים. ביבי הקוסם כבר אינו שר האוצר, אבל ברוח המפקד גם פקידי האוצר הפנימו שכותרות שוות לפחות לטווח הקצר לא פחות מעשייה אמתית.

משרד האוצר ישנה את השיטה ואגרות החוב שהמדינה נותנת כמרכיב פנסיוני לא ינתנו עוד לחוסכים צעירים אלא רק לחוסכים מבוגרים. המטרה הבטחה שחוסכים מבוגרים לא ישארו בלי כלום. תכלס הבשורה הכי גדולה בשינוי השיטה היא בהודאה שהשיטה הנוכחית לא מבטיחה את עתיד החוסכים. לא צריך להיות הגאון מוילנה בשביל להבין שהשיטה הנוכחית טובה מאוד למנהלי ובעלי חברות הפנסיה שגוזרים קופון שמן מדמי הניהול ולחברות ותאגידים שיכולים לנפח את השוק בעוד ועוד איגרות חוב שקרנות הפנסיה קונות. במהלך 2012, צפויות רבות מאיגרות החוב האלו להתגלות כחסרות ערך וביחד עמן גם חלק לא מבוטל מהפנסיות שלנו. למעשה לא משנה אם אתה חוסך ותיק או חוסך צעיר, בסיכום 2011 וכנראה גם בסיכום 2012, החלק היחיד בפנסיה שלא הפסיד כסף הוא אגרות החוב הממשלתיות בריבית המובטחת.

אז מה באוצר לא יודעים את זה? בטח שהם יודעים! למעשה הם יודעים כל כך טוב שהם החליטו שהם חייבים לפעול ומהר בכדי למנוע כל שינוי אמיתי. בהתבסס על נתוני העשור הראשון של המאה ה-21 בו רוב הזמן המרכיב הספקולטיבי של הפנסיה היה בעלייה, החליטו באוצר שעכשיו הזמן לפעול ולשחק משחק סכום אפס. במקום להגדיל את החלק המובטח בפנסיות לכולנו הם מעבירים את מלוא התמיכה לחוסכים וותיקים ובכך לטענתם מבטיחים את הפנסיות.

למעשה האוצר לא מבטיח כלום, המצב לא יהיה יותר רע אבל הוא גם לא יהיה יותר טוב. השיטה הנוכחית כאמור גם כך לא מבטיחה לנו משהו ביד כשנסיים לעבוד וגם לאחר הספין החדש של האוצר כלום לא ישתנה. במקום לצבור מעט לאורך שנים בגלל גבייה מופרזת של דמי ניהול מהקרן ותוצאות עלובות בשולחן ההימורים של שוק ההון לאורך כל שנות הפנסיה, נקבל עכשיו גבייה מופרזת בשנים הראשונות ואובדן מובטח כמעט לגמרי של מה שישאר לספקולציות של הבורסה ואז כשנגיע להיות חוסכים וותיקים נוכל להתחיל בעצם לחסוך לפנסיה במשך בערך 15 שנה, גם מחיסכון זה ינגסו דמי ניהול כמובן ומה שישאר בסוף יהיה מעט מאוד.

בקיצור במשרד האוצר חושבים שהציבור מטומטם, תכלס יש להם סיבות טובות לחשוב ככה. אם אנחנו רוצים שישאר לנו ממה לחיות הגיע הזמן להראות לאוצר שאנחנו לא מטומטמים. שהגיע הזמן שלא 30% אלא לפחות 67% מחסכונות הפנסיה יהיו מגובים באג"ח מדינה שישמש את המדינה להשקעות מניבות כמו דיור ציבורי והשקעה בתשתיות שיבטיחו תשואות לאורך שנים. כל זמן שרוב הפנסיות יהיה מושקע בשוק ההון/רולטת ההימורים, לא אנחנו נהנה מהכסף. יהנו ממנו כרגיל מנהלי ועובדי חברות הפנסיה וחברות ותאגידים שגורפים כסף בשוק ההון ונותנים לנו ניירות חסרי ערך. אה כן ושלא יעבדו עליכם!

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. עמית-ה :

    וכאן הממונה לשעבר על הבנקים להמן אומר (דקה 12.5) שהפנסיה זה לא בשביל פנסיונרים זה בשביל קזינו בורסה.
    http://www.youtube.com/watch?v=xwq_12uL9NU

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.