postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » איתן כבל, החוק שהגשת מתיר השקעות פרטיות בחינוך

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איתן כבל, החוק שהגשת מתיר השקעות פרטיות בחינוך

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 3.01.12 6:00

ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה היה בין מגישי הצעת חוק "אחריות המדינה לחינוך" של "הכל חינוך", וגם מונה לראש השדולה לקידום החוק על ידי "הכל חינוך". מכתב זה, מדליה בלומנפלד, חברת "עבודה שחורה", מביע תמיהה על התנהלות הח"כ, שאינה משקפת ערכים סוציאל דמוקרטיים, שמפלגת העבודה רוצה לקדם, ומבקש ממנו תגובה על כך

א' טבת תשע"ב
‏27 דצמבר 11

לכבוד חבר הכנסת
איתן כבל
ecabel@knesset.gov.il

הנדון: חוק "אחריות המדינה לחינוך" מנוגד לערכים הסוציאל דמוקרטיים של מפלגת העבודה

 שלום רב,

לפני זמן מה התפרסם כי אתה היית בין מגישי הצעת חוק אחריות המדינה לחינוך ואפילו מונית לראש השדולה לקידום החוק שיזמה "הכל חינוך" בראשות לאוטמן. שותפיך לקידום הצעת החוק הם זאב אלקין מהליכוד, אלכס מילר מישראל ביתנו, זבולון אורלב מפד"ל וזאב בילסקי מקדימה.

במצב הנוכחי, החוק המופעל על מערכת החינוך הוא חוק החינוך הממלכתי, וכשמו כן הוא, חוק של הממלכה, המדינה. על פי החוק הזה הקיים היום, המדינה היא האחראית לחינוך ולמערכת החינוך, והיא זו המתקצבת את החינוך במסגרת תקציב המדינה.

לאור הדברים הללו, לא ברור לי מדוע אתה נרתם ליוזמת הצעת חוק אחריות המדינה לחינוך? הרי המדינה אחראית היום לחינוך, לפי המצב הקיים.

בתור חבר מפלגת העבודה, שנחשבת מפלגה חברתית, בייחוד לאחר עזיבתו של אהוד ברק, אני תמהה על הסכמתך למינויך  לראש השדולה לקידום חוק שלא בא לקדם בדיוק ערכים סוציאל דמוקרטיים, בלשון המעטה.

"הכול חינוך" היא העמותה שהוקמה למימוש רפורמת דוברת, ולמרות שהציבור, ובתוכו ציבור המורים, אנשי חינוך ומומחים, התנגדו לרפורמה, "הכול חינוך" פועלת בשקידה ליישום הרפורמה, ואף מצליחה בכך. ומדובר ברפורמה שמטרתה לאפשר לחינוך להיות משאב כלכלי לבעלי הון ולעסקים. בלשון אחרת, רפורמה להפרטת החינוך.

 "הכול חינוך" הצליחה לממש את רוב מטרות רפורמת דוברת. רק שני דברים נותרו לה לממש: הקמת מועצה לאומית לחינוך וחקיקת חוק חינוך ציבורי. והנה בא ח"כ איתן כבל, חבר כנסת חברתי, ומסכים להתמנות ליו"ר השדולה שתמשיך ותקדם את מטרות "הכל חינוך", ובראשן ההיתר לבעלי הון להשקיע בבתי-ספר.

לפי הכתוב באתר "הכל חינוך", הצעת החוק מבקשת להגדיר את תכולת סל השירותים המגיע לכל תלמיד בישראל, כשהיא מתנה את התשלום בלימודי הליבה. בכך היא מאפשרת הכנסת מימון ממקורות פרטיים לבתי-ספר. אם המדינה תממן 25% או 50% מסל השירותים לתלמיד, הרי ברור שיתר המימון יגיע ממקורות פרטיים, מהורים ומבעלי הון. האם ח"כ ממפלגה חברתית צריך לפעול למען פתיחת מערכת החינוך להשקעות עסקיות? האם לא תקציב המדינה הוא שצריך לממן את החינוך?

אני לתומי חשבתי, שח"כ חברתי ממפלגה חברתית צריך להיאבק למען הגדלת תקציב החינוך בתוך דיוני הממשלה והכנסת על התקציב, ולא לאפשר לבעלי הון להשתמש במערכת החינוך כזירה לפעילות עסקית. אם ח"כים זאב אלקין או אלכס מילר, החברים בקואליציה, בעלי השקפת עולם ניאו ליברלית המיוצגת בקואליציה תומכים בחוק, אפשר להבין זאת. אבל כשח"כ ממפלגה חברתית, שהשקפת העולם הסוציאל דמוקרטית שלה מנוגדת תכלית ניגוד לזו של הקואליציה, תומך בכך, ואפילו מתמנה לראש שדולה שמטרתה לקדם המשך חקיקה ניאו ליברלית, תופעה זו נראית דיסוננס קוגניטיבי.

כחבר במפלגת העבודה שהיא מפלגה חברתית, אני מבקשת ממך לא לקדם מטרות המנוגדות לערכי מפלגת העבודה, כפי שהן באות לידי ביטוי בהצעת חוק "אחריות המדינה לחינוך" (שם אירוני למדי) ובעמידה בראש השדולה לקידום החקיקה של חוק זה.

אם אתה מעוניין בקידומה של הסוציאל דמוקרטיה בראשות מפלגת העבודה, מן הראוי להיאבק למען הפרדה מוחלטת בין הפרטי לבין הממלכתי, ולדאוג שבתי ספר ממלכתיים ימומנו מתקציב החינוך של המדינה בלבד. המעוניינים בהקמת בתי ספר פרטיים יממנו אותם מכיסם או מתרומות פרטיות ולא מכספי תקציב המדינה. ח"כ חברתי צריך לדאוג, שלא ייווצר מצב שתקציבים ממלכתיים מממנים מוסדות חינוך פרטיים, כפי שמציע חוק אחריות המדינה לחינוך. ולצורך זה אין צורך בחקיקת חוק חדש. חוק חינוך ממלכתי קיים ואפשר להכניס בו תיקונים ברוח זו.

דליה בלומנפלד,
מורה במקצוע
פעילה בנושאי חינוך באתר "עבודה שחורה"
blacklabor@gmail.com
חברת מפלגת העבודה

 

קישורים למספר מאמרים בנושא שפורסמו באתר "עבודה שחורה":
"הכל חינוך"  זה לא מדינת רווחה
השר"פ החינוכי או ההזניה של המושג "ציבורי"
כיצד לחזק את החינוך הציבורי? השוואה בין שני מודלים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. דליה :

  עד היום איתן כבל לא השיב למכתב. למכתב קודם ששלחתי בזמנו, הוא השיב.

 2. איתי :

  דליה,

  אני שותף מלא לעמדתך כלפי הצעת החוק. ועם זאת, אילו הייתי איתן כבל, יכול מאוד להיות שגם אני לא הייתי משיב למכתב הזה, או שהייתי שם אותו בתחתית סדר העדיפויות. כי בני אדם, וזה כולל פוליטיקאים, לא אוהבים שנואמים להם נאומי תוכחה, בייחוד אם הם ארוכים.

  מדי פעם את מעירה לי בצדק שחשוב לא רק מה אומרים אלא איך אומרים את זה, זה נכון גם כאן.

 3. דליה :

  יכול להיות שאתה צודק. אבל אפילו אם האיך היה כראוי, נראה לי שתשובה לא הייתה מתקבלת גם במקרה כזה.
  כשהוא נשאל על כך בשיחה, גם לא הייתה לו ממש תשובה.

 4. דליה :

  לפני שבוע קיבלתי מח"כ כבל מייל על תוכניתו להתמודד על ראשות ההסתדרות. איך אוכל לתמוך בו כאשר הוא משתף פעולה עם גורמים שמגמתם הפרטה?

 5. ניצן צבי כהן :

  אני אכן חושב שלא ניתן לתמוך בו לראשות ההסתדרות, עם אלו עמדותיו.

 6. מישהו :

  אני לא מבין מה זה קשור להפרטה
  זה שבעלי הון ישקיעו בחינוך זה יותר מהגיוני
  מי אמר שהחינוך לא ימשיך להיות בחסות המדינה?

 7. עבודה שחורה » איתן כבל: המדינה אינה יכולה להתפרק מאחריותה לחינוך :

  […] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.