חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – לשמר את היתרונות ולהסיר את המכשולים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 27.12.11 6:04

הגר קנטור, העובדת כמורה בבית ספר שנכנס להסכם עוז לתמורה, מתארת את המכשולים ופורסת את היתרונות שיש לשמר. קנטור פרסמה את הדברים בתגובה לאחד המאמרים בנושא הרפורמה, ותגובה זו ראוייה לבמה יותר נרחבת

אני מלמדת בבית ספר מדגים מוביל שנכנס לעוז לתמורה באופן מלא וכמו כן נערך בו תיעוד. אני הייתי מהתומכים הנלהבים ברפורמה וכעת עם התבהרות התמונה התלהבותי הצטננה. אני מאלה שסבורים כי יש לשמר את היתרונות של ההסכם ולהסיר את המכשולים.
מכשולים
1. חד צדדיות של הפעלת השעון- כל שהייה לפני שמונה ואחרי ארבע שלא באישור מיוחד לא נספרת, לא מתוגמלת ולא מתקזזת. כל איחור בהעברת הכרטיס לעומת זאת נספר. התוצאה היא פגיעה בעבודה מתוך משמעות דבקות במשימה תרומה אישית מעבר לנדרש, כאשר הגמול הוא גמישות במידת הצורך או האפשר

2. הטענה כי המורה מתחיל בשמונה ומסיים בארבע אינה נכונה ואף לא יכולה להיות נכונה מעצם אופי המקצוע. ערבי הורים מתקיימים בערבים, ישבות פדגוגיות נמתחות הרבה מעבר לשעה ארבע, כאשר הורה מתקשר בערב אני לעולם לא אומרת "מצטערת העברתי כרטיס בארבע"

3. שעות השהייה לצורך בדיקה והכנה של חומרי למידה אינן ריאליות. דרוש זמן רב הרבה יותר ובעיקר דרוש למורה מרחב העבודה האישי שבנה לעצמו וזמני העבודה שסיגל לעצמו (לפעמים השקט של השעות הקטנות) פינות העבודה בביה"ס לעולם לא יהוו תחליף הולם

4. גמישות במקצוע ההוראה היא גורם משמעותי ביותר למניעת שחיקה.

הצעות
1. כדאי לחסוך את תקציבי העתק עבור בינוי פינות עבודה למורים ולהשתמש בהם לשיפור הכיתות וחדרי הלימוד (אוורור, אקוסטיקה, אבזור ועוד) לממן באמצעותם הקטנת כיתות וקבוצות לימוד

2. להשאיר את השעות הפרטניות בתוך המערכת במקביל למורים מלמדים כדי ליעל את הלמידה בקבוצות קטנות ולא להאריך את יום הלימודים

3. להשאיר את ישיבות הצוות כחלק מהמערכת המתוגמלת

4. להחזיר את מתכונת ההשתלמויות כפי שהייתה. ברפורמה מורה לא יוכל לקבל יותר מגמול אחד בשנה

5. להוציא את שעון הנוכחות או להגמיש את השימוש בו- יש להבין כי אופי מקצוע ההוראה אינו מכני. מכאניות וחד צדדיות של השימוש בשעון פוגעת בנשמת המקצוע. ניתן לעקוב אחר המורה על פי שעות המערכת שהוא ממלא או להפוך את השימוש בשעון לדו צדדי. מתוך הבנת התפקיד העקרוני של השעון מתבררת פגיעתו.

הגיג שלא קשור ישירות לרפורמה
הרפורמה נובעת מתפיסת עולם הרואה בחינוך מוצר בתלמיד לקוח ובמורה פועל או נותן שרות. ההישגים מוגדרים כמטרות מדידות סטטיסטית. התוצאות העגומות במקום שיפנו אותנו לבחינה מהותית של פני החברה ומטרות החינוך מגבירות את הלחץ בכיוון שמהווה את הבעיה מלכתחילה מכאן שהבעיה הולכת ומחריפה. רק כאשר החינוך ישוב ויתפוס את מקומו כמעצב פני החברה והתקופה והמורה כשליח נוכל לחוש סיפוק הכרוך במילוי ייעוד. עד אז נמשיך להיות קבלני סטטיסטיקות שמשמעותן אחת, המטרה מקדשת את האמצעים ועדיף להסב מבט מההשלכות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

13 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אין שום יתרון או דבר חיובי אחד בתכנית הנקראת עוז לתמורה. זהו נסיון כושל לרמות את ציבור המורים תחת השרביט של ארגון המורים. זהו נסיון לברוח מן המציאות ומי שעומד בראש הארגון יודע היטב שההתנגדות להסכם מתחילה להתפשט כמו אש בשדה קוצים. והיא רק בתחילתה.
  אם מישהו בקרב הנהגת ארגון המורים חשב שיוכל להשתיק ולבזות את המורים באמצעות של דיכוי, של ביטול פורום באתר המורים, של ביטול היכולת לשאול שאלות וכן באמצעות הטלת אימים על ציבור שלם- הוא טעה והוא טועה. ההסכם הוא ביזיון עבור כל מורה באשר הוא ובוודאי עבור מורי העל- יסודיים.
  הרעת תנאים בכל פרמטר היא ההוכחה לכך שההסכם הוא איוולת נוראה.
  עדיין לא נשמע שהסכם יקויים
  באופן חד צדדי.
  מנעת הביקורת והנסיון של מדיניות של בת-יענה שהונהגה בארגון מביאה אותו לתוצאה ההפוכה והיא: מורים יעשו הכל על מנת לסכל את ההסכם המביש הזה. מזמן הם הפסיקו להיות הפראיירים השותקים על כל מעשה של עוול הנגרם להם.
  יש כאן גם עילה לתביעה משפטית נגד המעסיק או כל גורם האחראי ליישום ההסכם משום שיש בהסכם הרעת תנאים ועוד דברים שלא ניתן למנות כאן.
  דבר אחד בטוח: ההסכם הזה לא יוכל למהשיך לעבור בשתיקה.מורי ישראל מתאחדים להם מכל רחבי הארץ ובמיוחד אלה שנכנסו- לצעריהם- להסכם המטופש הזה-על מנת לסכל אותו. זהו הזמן לפעול בשיא העוצמה.
  המורים אינם עבדים אלא עובדי הוראה. המורים ממשיכים לעבוד 12-14 שעות ביום ומי שטוען שבפיילוט המורים מסיימים את עבודתם בשעה 1600 משקר במכוון. זאת אחיזת העיניים הגדולה ביותר עבור מורי העל-יסודיים אשר "זכו" לקבל הסכם האומר: אתם תעבדו פי שניים יותר ותקבלו הורדה של ערך שעת הוראה אשר מגיעה עד 40 % עבור חלק מיכר מן המורים.
  ההסכם-אות קין לכל מי שנתן את ידו לחתימה עליו.

 2. רביב נאוה :

  זו צריכה להיות רוח הדיון סביב עוז לתמורה ולא קריאות קרב חסרות תכלית.

  לעצם ההצעות:
  – אני לא סבור שצריך להפנות את התקציבים היועדים לפינות עבודה אישיות לטובת שיפור הכיתות. ראשית, משום שהוא לא יגיע לשם ושנית משום שפינות עבודה הן קריטיות, גם עבור מורים שכן יקחו חלק מהעבודה הביתה בסוף היום. זה גם משדר מסר חשוב לגבי מקומו של המורה בביה"ס וראיית המערכת את צרכיו, ולא רק את צרכי התלמידים.

  – שעות פרטניות במקביל ללימודים – למיטב הבנתי נוסה ב"אופק" בלי הצלחה גדולה. שילוב בין לימודים פרטניים במהלך היום ללימודים בסופו נראה לי אופטימלי.

  – שעון הנוכחות יישאר. השימוש בו אכן צריך להיות דו-צדדי. נקודת המוצא צריכה להיות שלמרות השהייה הארוכה יותר – לא 100% מעבודת המורה תתבצע בביה"ס וזה צריך להשתקף בשכר הבסיס.

  עם הגיג הסיום לא נותר לי אלא להזדהות.

 3. דבורה גולשן :

  אני עובדת מאחד מבתי הספר שנכנסו לפיילוט מלא והבעיות שהועלו על ידי הגר ואחרים קיימות גם אצלנו, וגם הועלו בפניו של רן ארז שהיה בבית ספרנו.בתי ספר שנמצאים ב"פיילוט" אמורים לגלות בעיות בשטח על מנת לשנות דברים לא ישימים בהסכם. לצערי, נראה שלמשרד החינוך בתמיכתו המלאה של ארגון המורים יש כוונה להכיל את ההסכם כפי שהוא עם החלקים הבלתי ישימים , אלא אם אנחנו המורים נביע את דעתנו באופן חד משמעי ונדרוש להפסיק את ישומו. זוהי תוכנית גרועה למורים כי:
  שעת העבודה של המורה ירד בכעשרים אחוזים
  נוספו לו עוד שש עשרה שעות עבודה:שש שעות פרטניות שבהחלט יכולות לתרום לתלמידים, שעתיים השתלמויות שלא בתחומי הדעת שלנו – מצב שמחייב אותנו להשתלמות כפולה.שעה פגישה עם הורים, שעתיים ישיבה וכך אנחנו נותרים עם עוד חמש שעות תומכות הוראה שלפי המצב של חדרי המורים היום נשאר לנו רק לתמוך אחד בשני ולקטר יחד על הצרה הזו שהפלנו על עצמנו…אך התוכנית הזו היא בעיקר פוגעת במערכת החינוך ובתלמידים. מורים חסרי מוטיבציה, מרירים , כועבסים ומרגישים מרומים הם בוודאי לא הופכים למורים טובים יותר אלא לאנשים עייפים שמגיעים להחתים את כרטיס הנוכחות בין שמונה לארבע. רק מי שמימיו לא התנסה בעבודת הוראה אמיתית ובחינוך אמיתי יכול להשוות בין עבודת החינוך לבית עבודות אחרות שאכן מתחילות בשמונה ומסתיימות בארבע אך לא מחייבות מוכנות מלאה לענות להורים ולסייע לתלמידים בכל שעות היום, לצאת לטיולים שנתיים ולעבוד במשך ארבעה ימים עשרים וארבע שעות ביום…אנחנו בית ספר שבו כל הדברים האלה הם דברים ברורים מאליהם והסיוע לתלמידים הוא חלק בלתי נפרד ממנו. אנחנו ממש לא זקוקים לשום "עוז" ללא תמורה כדי להפוך למורים טובים יותר ..חשבנו לתומנו שאולי כדאי שנהיה קצת יותר מתוגמלים… כנראה אחרים חושבים אחרת ..ואנא שיחסכו מאיתנו את ההסבר על התוספות המרחיקות לכת…קיבלתם את התלושים …

 4. זיו :

  לעניות דעתי הצנועה, אין דרך אחרת אלא לבטל תא ההסכם הזה לחלוטין ולבנות הסכם שכר חדש.

  כל שינוי שינסו לעשות בהסכם הקיים יהיה בבחינת טלאי על טלאי ומה שיותר גרוע, בבחינת הוצאת עז אחד והשארת שניים.
  ראה מיקרה אופק חדש שלמורה-אם לא היו שעות שהייה ואז הורידו להם פרטנית והוסיפו להן שעה וחצי שהייה ואחר כך עוד מתפארים "ששיפרו" את ההסכם.
  לא רוצה שישפרו לי שני שעיפים וישאירו במסגרת המשא ומתן על השיפורים דברים מקולקלים אחרים.

  ולכל הטוענים שאי אפשר לדרוש לחזור להסכם הישן, אני טוען שהוא טוב אלפי מונים מהרפורמה, ועדיף שנקודת ההתחלה למשא ומתן יהיה שוב העולם הישן ולא כל הקלקולים של הרפורמה.

  אפשר בהחלט להוסיף ברפורמה עתידית שעות פרטניות (אם כי אני מתנגד שזה בכפייה לכולם), אפשר להוסיף שעות שהייה (ושוב, עם גמישות שנתית) וכ"ו.
  בהחלט יתכן שיהיו סעיפים משיקים להסכם חדש, אך נקודת המוצא חייבת להיות העולם הישן ולא הקלקולים שמשרד האוצר הצליח להשיג ממי שאמורים להיות נציגנו.

 5. עופר :

  לזיו
  מצטרף לדעתך

 6. מיכה שפיר :

  במקום לדבר על מעמד המורה, יש לשנות את הפוקוס לשינוי מעמד התלמיד. יש לבטל את מנגנון ומבנה ההוראה הקיים כי פשוט עבר זמנו.
  השיטה של הוראה כפי שהכרנו בעבר פשטה רגל! המורה של היום אינו חי בוואקום, יש לו משימה והיא העמדת דור אזרחים חדש: דור מתקדם עם יכולת קבלת מסרים מהירה ועם אורינטציה טכנולוגית. דור שאינו קורא ספרים לא בגלל שהספר לא טוב אלא בגלל שקריאת ספר מתקדמת לאט מדי למוחו המהיר של הילד…
  הנוער של היום מעיף מחשב כי הזמן שעבר מהפעלתו ארך שניות ארוכות מדי… האם דור זה מתאים לשיטת ההוראה האיטית מפיו של מורה טרחן? השיטות של ״פעם״ אינן עובדות עוד התכנים החינוכיים שמופקים ע״י המורים אינם מספקים, לא לתלמיד ולא לאקדמיה שמקבלת ילד משובט ילד של גוגל שיוצא ידי חובה בהעתקה של חומר משונן שנכתב בידי אחרים במקום תלמיד קיבלנו מכונת צילום… ולא ילד יצירתי… דיכוי האידיבידואל מלמד על מצב המורים העגום… המורה של היום אינו מסוגל להתמודד עם הלקוח שלו מושא עבודתו והסיבה היחידה לבואו בבוקר ל״עבודה״ ולעצם קיום מקצוע ההוראה… התלמיד הוא הלקוח ולא המורה!!! המורה הוא אמצעי לסיפוק צרכי הלקוח… יש לבטל כל תכנית בה המורה נמצא במרכז ולהפיק תכנית חדשה בה יושם התלמיד במרכז. להדגיש ולתמרץ את החינוך לשונות ולא חינוך לפרט בעדר … חינוך למצויינות לא להשגיות! חינוך שוויוני ללא מבחנים המדגישים השגיות של יחידים המתכופפים לתנאי מועדון השיבוט.
  לצערי אין היום הגדרה נכונה לתפקיד המורה… הנוער היום לא בנוי לישיבה ממושכת לקריאת חומר ולשינון!!! זה אולי טוב לשחקן תאטרון המשחק תפקיד של אחרים לא למדען או לממציא העתידי ולכן תפקיד המורה חייב לקבל תפנית… יש לעצור את המערכת ולתכנת אותה מחדש…

 7. חפשו בפייסבוק antioz :

  חפשו אותנו בפייסבוק

 8. בראבה :

  יש לבטל את ההסכם מיד – ואם לא ניתן- יש לאפשר לכל מי שחתם על הסכמתו להיכנס לפיילוט לצאת מן ההסכם האווילי הזה.
  לא רן ארז ולא מישהו אחר לא יוכלו לכפות דבר כלשהו בכח.זמן הדיקטטורה והעידן ההשתקה הסתיימו להם ואין איש כבר חושש לא מדיקטטורים ולא מרמאים או משקרנים שניסו לעבוד על המורים וחשבו שהענין יעבור בשקט.
  ההתנגדות להסכם האווילי הזה רק תוספת תאוצה וזאת רק ההתחלה.
  הסכם עוז לתמורע- מת!

 9. שושי פולטין :

  פינות עבודה הוא דבר חשוב בכל מקרה ואין לוותר עליהם.
  בסעיף ט' בהסכם מדובר על הכנת התנאים הפיזיים בבית הספר.
  במקביל לקיום ההסכם מצד המורים יש לעמוד על קיום סעיף זה.
  כל עוד לא נבנו פינות העבודה, לא ברור כיצד מחייבים את המורים לקיים את שעות השהייה בבית הספר.
  אגב, עוד סעיף שרן ארז הבטיח…
  הוא אמר שכל עוד לא יהיו פינות עבודה, שעות השהייה יבוצעו בבית.
  אז קדימה. זה חייב להתבצע תחילה!

 10. זיו :

  שושי,
  אז יקימו לך תאים קטנים וצפופים בחדר המורים + הרעש מחדר המורים חינם.

  עכשו אפשר לפי דבריך לבצע את שעות השהייה?
  כל הבעיות של עבודת המורה בבית הספר נפתרו והרפורמה יכולה לצאת לדרך עם אותם תנאים???

  צריך לבטל את ההסכם הנ"ל מעיקרו ולהתחיל לדבר על הסכם חדש מהתחלה ולא לעשות טלאי על טלאי בהסכם הנוכחי.

  יש מורים שבונים על כך שלא יהיו פינות עבודה (שימי לב שמדברים על פינות עבודה ולא חדרים חס וחלילה) ועל כן ההסכם לא יוכל להתממש.
  ואם יעשו להם פינות עבודה? כל טענותיהם יסתתמו.

 11. שושי פולטין :

  לזיו,
  כן אני כבר מכירה את "פינות העבודה" – את אותם כוכים אשר מתכוונים להקים.
  אני גם יודעת שלא מתכוונים בכלל להתייחס לתשתיות אחרות ,אשר נבנו מלכתחילה על בסיס העובדה שמספר המורים בבית הספר קטן יותר.
  או אפילו פרט שולי כמו מקומות חניה לכלל המורים שישהו בבית הספר
  (שלא לדבר על שרותים…)
  בכל מקרה, כוונתי לאותם בתי ספר שהצטרפו, לא ברור לי מדוע הם שוהים בבית הספר ללא פינות עבודה.
  אם אני חושבת על בית הספר שלי , אין מקום לשים את ה…., שלא לדבר על התיק אשר תופס לעיתים את המקום…
  אני מוכרחה לומר שהייתה לנו פנטזיה שיבנו חדר מורים נוסף עם פינת אוכל ופינות מרווחות לכל שני מורים.
  עד שקיבלנו את ההצעה בפועל, כדוגמת זו:
  http://cms.education.gov.il/NR/rdonlyres/E28C4B71-0D01-40C4-9B61-B9152CDAEBBB/133761/ozltmura7copy1.jpg
  הצעה המיועדת להבנות בתוך כיתה קיימת.

 12. גל מהצפון :

  הרפורמה הזו איומה. בסיס השכר לשעה ירד,אין גמישות סביב שעות העבודה(באתי ברבע לשמונה-האם מישהו תיגמל אותי?), מורים כל כך ממורמרים עד שההשגים יראו זאת בבירור.
  יש לעצור אותה מייד.
  מורה לספורט מעולם לא בדק בחינה אחת בבית -האם הוא יכול להחליט?

 13. עוז לתמורה במתכונת מלאה – הרוב חיובי :

  […] לביקורת של מורים על עוז לתמורה, אנו מביאים כאן דעה של מורה החווה את מימוש ההסכם בצורה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.