חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על דברי השבח לנתניהו באזכרה באסון הכרמל ועל איכותה של מנהיגות

נושאים דעות, פוליטי ב 22.12.11 6:04

האם ראש הממשלה יפעל כמנהיג ויהיה במקום שזקוקים לו בעת אסון או משבר לאומי?

מאת: מנחם לוריא

נקודת מפנה

הקדמה:

השיח הציבורי מלא בדברי גנאי ובוז לדברי ההלל והשבח שהרעיף דן כנר על ראש הממשלה נתניהו בטקס יום השנה לנספים האסון הכרמל. לכאורה מדובר בויכוח בין תומכיו ומתנגדיו של ראש הממשלה ומנגד נשאלת השאלה האם הדברים היו ראויים ומי כתב אותם?

באפריל 2011 ביצע פיקוד העורף את התרגול השנתי שלו להתגוננות העורף בפני מתקפת טילים. התרגיל כונה "נקודת מפנה 5”. בתרגיל הזה, ולראשונה, נפתח הבונקר של ראשי המדינה. אותו בונקר המוטמן אי שם בהרי ירושלים, ונבדקו תקינות מערכות השליטה והבקרה שבו. בבונקר שהו ראש הממשלה, שריו הבכירים, בכירי מערכת הביטחון וצה"ל. על פי פרסומי השר שאחראי לעורף, מתן וילנאי, בנקודת מפנה 5 תורגלו כל תרחישי הקיצון שעשויים לקרות בישראל המותקפת בטילים.

אסון הכרמל:

כאשר נודע למר נתניהו היקפו של אסון השריפה בכרמל,  היקף הנפגעים, היקף הכוחות המעורבים בכבוי השריפה ובניהול האסון, וכן הסכנה לערכי טבע לאומיים, לישובים ולעיר חיפה, עשה מר נתניהו,את המוטל עליו קרי: לקח את המושכות ויצא לנהל את המשבר ולהנהיג את הכוחות בשעת הדחק. לא מגיע לו על זה, לא דברי שבח ולא דברי גנאי – זהו בדיוק התפקיד שלו כראש ממשלת ישראל, וזה בדיוק מה שמצפים ממנו ומה שנדרש ממנו.

נקודת מפנה 5:

נתעלם,לרגע, מהעובדה שנקודת מפנה 5 הייה תרגיל ונחשוב שהיה מדובר באירוע אמת שכל תרחישי הקיצון, שבמתווה התרגיל,אכן  אירעו, ונשאל את השאלה הזו: היכן היה מר נתניהו במהלך האירוע? היכן היה שר הביטחון והיכן היו ראשי מערכת הביטחון, כאשר אויב מכה חובט וזורע הרס בעורף הישראלי על אנשיו ועל מתקניו האסטרטגיים? ובכן היכן הם היו: בבונקר המצויד לעייפה מתחת להרי ירושלים. רחוק מהחזית. רחוק מהעם שלהם, שבדיוק בשעה הזו זקוק למנהיג שייקח את המושכות לידיים ויעשה את המוטל עליו – ואת זה בלבד.

דיון:

הביקורת על נתניהו איננה צריכה להיות על דברי ההבל שהושמעו בעצרת הזיכרון לאסון הכרמל, אלא בהקשר הרחב של הדברים, קרי: כאשר קורה אסון או שעת הדחק הופכת מתרגיל העורף למציאות – היכן נמצא ומה עושה מי שמופקד על ניהול המדינה.

בעברינו ידועים כמה וכמה מקרים שבהם ראשי ממשלה השתנקו בעת שמדינת ישראל נכנסה לאירועי דחק ביטחוני. נזכיר את רבין ואת אשכול בזמנם, ומקומה של ממשלת גולדה ביום הכיפורים לא נפקד מהיכל התהילה הזה. כבר ידענו מנהיגים שבשעת הדחק – לא מספקים את הסחורה וזה עוד בלשון המעטה.

על פי מתווה תרגיל נקודת מפנה 5, גם ראש הממשלה הנוכחי וגם אלה העתידיים לבוא, לא תרגלו, וכנראה אפילו לא חשבו על כך, שבשעת דחק ביטחונית, כמו גם בעת אסון טבע לאומי, המקום האחרון שבו הם יכולים להיות זה בבונקר הנוח בהרי ירושלים. הם כן צריכים להיות במסוק חיל האוויר ובזירת האירועים על מנת להנהיג,לקבל החלטות לתכלל, להזיז כוחות, להקצות משאבים ולזרוע תחושת אמון ומנהיגות –  ואת זה מהבונקר בהרי ירושלים קשה לעשות.

סיכום:

ראש הממשלה, נתניהו, צריך ללכת לנשיא ולהחזיר את המנדט שניתן לו חזרה לבוחרים. לא בגלל דברי ההבל שדאג שיאמרו עליו בטכס בהר הכרמל, אלא כיון שאנחנו יודעים מראש, שבאסון הלאומי הבא, קרי, בעת התקפת טילים על ישראל רבתי, הוא יהיה ספון ובטוח בבונקר בהרי ירושלים , וכדרכו, יניח לנו, אזרחי המדינה, להסתדר בכוחות עצמנו.

ממילא עסוק מר נתניהו בבחירות המקדימות במפלגה שלו, וספק אם הוא עסוק בניהול המשברים החברתיים והכלכליים שמתחוללים פה מדי יום ביומו, וסביר שנצפה ל"היעלמותו" בשעת הדחק – כפי שתורגל בנקודת מפנה 5.

יואיל מר נתניהו לעשות דרכו למשכן הנשיא – ויפה שעה אחת קודם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  נתי יפת במאמר שפורסם בהעוקץ בשם : "איפה תום הלב" מתייחס גם הוא אל התנהלותו של נתניהו. התנהגות של שליט ולא בדיוק של מנהיג. וכידוע, שליטים ודמוקרטיה, זה לא כל כך הולך ביחד. הנה נוסח כותרת המשנה: משום מה, התקשורת הישראלית עדיין מתייחסת אל נתניהו וממשלתו כאל מי שמנסים להיטיב את מצבו של הציבור. נתי יפת חושב שביבי הרבה יותר דומה לשליט מאשר לשליח
  http://www.haokets.org/2011/12/21/%d7%90%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%aa%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%9c%d7%91/

 2. נ. :

  ראו בהקשר זה קטע נפלא החל מ-11:40"
  http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?entryId=1973040

 3. יונתן כ. :

  גם לנשיא ארה"ב יש בונקר כזה…האם גם הוא צריך להתפטר?

  אין במקרה הזה שום דבר מיוחד,הבונקר התחיל להבנות גם לפני תקופת נתניהו כרה"מ.

  אולי נשמור את קריאות ההתפטרות לדברים רציניים ונמנע מקריאות סרק נוסח "זאב,זאב"?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.