חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דב חנין – דו"ח חקיקה בכנס החורף

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 22.12.11 6:05

ח"הכ דב חנין מחד"ש מבקש מכם להקדיש כמה דקות לעיון בדו"ח תמציתי על פעילות החקיקה שלו בחודש האחרון בכנסת

מושב החורף של הכנסת ניפתח בנחשול של יוזמות חקיקה אנטי-דמוקרטיות. המאבק החריף שניהלנו נגדן, בכנסת ומחוץ לה, הצליח לתקוע את רובן המכריע.

בלטה הצלחת מלחמת ההתשה הפרלמנטרית שלנו נגד חוק הכתבת ייצוג עורכי הדין בועדה למינוי שופטים. הממשלה והימין לא הצליחו להשלים החקיקה במועד ולשכת עורכי הדין בחרה נציגים טובים לועדה, ובהם – לראשונה בהיסטוריה – גם עורך דין ערבי.

הדי המחאה החברתית סייעו לנו לשנות לטובה גם את חוק אכיפת דיני העבודה ולהכליל בו מנגנונים אמיתיים של הגנת עובדי קבלן, אמנם רק בתחומי ניקיון, שמירה והסעדה.

בכוונתי להמשיך להיאבק כדי להרחיב את ההגנה הזו גם על עובודת סוציאליות, מורים, רופאים, אחיות בריאות הציבור – ולכלל עובדי הקבלן בישראל.

הצלחתי בחודש הזה לקדם הצעות חוק רבות שיזמתי. אציין כאן את החוקים הבאים:

החודש העברתי בקריאה שנייה ושלישית את חוק ההליכים החלופיים לעבירות של בני נוער. כניסת החוק לפועל היא מהפכה אמיתית: לשלוח נערים לכלא, זה להכשיר עברייני עתיד – רע לנערים ורע לחברה. במסגרת הליכים חלופיים, בני נוער מקבלים אחריות למעשיהם ומעורבים בפעולות תיקון. ניסיון עולמי מלמד שזה צודק יותר וגם יעיל יותר. העברת החוק סיימה מאבק ממושך בו החל עוד ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול.

יחד עם שדולת הנשים וח"כ נחמן שי העברתי החודש בקריאה טרומית חוק המרחיב את איסור האפליה בשירות התעסוקה ומכליל בו גם איסור על אפליה בגין נטייה מינית, הורות או הריון הרחבת איסור האפליה בגין נטיה מינית היא חשובה במיוחד בימים של התקפה על חירויות חברתיות בסיסיות.

אישרנו לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק הנותנת מעמד לנפגעי עבירה בתאונות דרכים לגבי הסדרי טיעון עם העבריינים. הייתי אחד מיוזמי ההצעה, שהוביל ח"כ זאב בילסקי, מתוך תפיסה שחיוני להרחיב את זכויותיהם ומעמדם של נפגעי עבירות.

בחזית הפעולה הפמיניסטית, העברתי בקריאה ראשונה הצעת חוק שלי ושל ח"כ זהבה גלאון המאפשרת לאישה במקלט לנשים מוכות לקבל גמלת הבטחת הכנסה. שהות במקלט לנשים מוכות לא יכול לשמש אליבי למדינה להתנער מאחריות. נשים השוהות במקלטים לנשים מוכות זקוקות יותר מכל להבטחת הכנסה מאחר ואין להן מקור פרנסה אחר והן מגיעות למקלט חסרות כל.

העברתי בקריאה ראשונה גם הצעת חוק הבטחת תשלום מזונות גם לאישה שביקרה בחו"ל (עם ח"כ פאינה קירשנבאום). על פי ההצעה, המוסד לביטוח לאומי ישלם מזונות לאישה ולילדים זכאים, כאשר החייב מסרב לשלם (ויגבה אחר כך את החוב מהחייב) גם במקרים שהאישה "העזה" לצאת לביקור בחו"ל.

בחזית החברתית, העברתי החודש בקריאה ראשונה גם את חוק איסור עיקול דמי ליווי לעיוור (עם ח"כ מאיר שיטרית).  שורת הבעיות הקשות שאנשים ללא יכולת לראות צריכים להתמודד  איתם בחיי היומיום היא עצומה – ביכולות למצוא עבודה ולהתפרנס, ביכולת ללכת ברחוב ולקנות בסופר או ביכולת לרכוש השכלה. מאחר וחלק ניכר מאוכלוסיית העיוורים בישראל חיים מתחת לקו העוני רבים מהם סובלים מעיקולים על חשבונותיהם בשל חובות. הצעת החוק קובעת כי לא ניתן יהיה לעקל את המענק החודשי המוענק לעיוורים ולקויי ראיה לצורך ניידות והשתלבות בחברה.

העברנו בקריאה טרומית  גם הצעת חוק שלי ושל ח"כ דניאל בן סימון המחייבת מעסיקים וקבלני כוח אדם להעמיד לרשות מאבטחים ושומרים עמדה מוצלת או מחוממת לפי הצורך.

הצעה נוספת, שלי ושל ח"כ איתן כבל שעברה בקריאה טרומית קובעת כי בנק לא יוכל לממש משכנתה לפני בדיקה מעמיקה של סיוע ללווה. מטרת הצעת החוק היא לתקן עיוות הקיים בדין הנוכחי, אשר מביא לפגיעה מיותרת בחייבים אשר נקלעו למצוקה בהחזרי הלוואות לדיור, כמו גם לעומס מיותר על מערכת ההוצאה לפועל.

העברנו בקריאה טרומית הצעת חוק המטילה פיקוח על מחירי ספרי הלימוד ועל החלפתם, שהייתי אחד מיוזמיה יחד עם ח"כ אורי אריאל ונוספים. המאבק נגד עלויותיהם של ספרי הלימוד חשוב אם אנחנו רוצים להתקדם גם במציאות למימוש העיקרון של חינוך חינם.

וועדת החוקה של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה הצעת החוק שלי המחייבת פרסום החלטות הנהלת רשות המקרקעין (לשעבר: מינהל מקרקעי ישראל). זהו עניין חיוני: רשות המקרקעין חולשת על יותר מ- 90% מהקרקעות בארץ. אבל מתוך 1800 החלטות ההנהלה שלה התפרסמו רק 51. העדר שקיפות במוסד כזה הוא אסון: פתח לשחיתויות, לאפליה, להעדפת מקורבים ובעלי הון. רשות המקרקעין ומשרד השיכון והבינוי ממשיכים להילחם נגד ההצעה (ראו כתבה בווינט).

בתחום הגנת בעלי החיים, העברנו בקריאה טרומית את הצעת חוק עיקור/ סירוס כלבים, שלי ושל ח"כ איתן כבל. מטרת החוק היא להתמודד באופן אנושי עם תופעת אלפי הכלבים משוטטים שמומתים מדי שנה בייסורים או חווים התעללות קשה. ע"פ החוק, מי שיעביר את כלבו סירוס או עיקור יחזיר בתוך שנתיים את ההשקעה בזכות ההנחה שיקבל על האגרה.

בקריאה שנייה ושלישית אישרנו את חוק איסור עקירת ציפורניים שלא למטרות רפואיות. את הצעת החוק קידמתי יחד עם ח"כים נוספים: איתן כבל, ניצן הורביץ ויואל חסון. עקירת הציפורניים עליה אוסר החוק מתבצעת לרוב עקב רצונם של בעלי חתולים להגן על הריהוט הביתי. זהו ניתוח בלתי הפיך, הגורם לכאב רב לחיה. תקופת ההחלמה נחשבת לארוכה ובמהלכה, כפות רגליו של החתול חבושות במשך פרק זמן ארוך והוא לא יכול לדרוך על אצבעותיו. עקירת הציפורניים משבשת את שיווי המשקל של החתול, פוגעת ביכולתו ללכת, לחפור ולקפוץ ומותירה אותו חסר הגנה מפני תקיפות או יכולת לטפס על עצים.

כתמיד, נשמח להערות והצעות.

ניתן להיות איתנו בקשר דרך כתובת המייל: [email protected]

וכן ניתן לעקוב אחר פעילותנו בכנסת באופן יומיומי  בעמוד הפייסבוק, בחשבון הטוויטר ובאתר הרשמי .

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. דני זמיר :

    מרשים מאד. כל הכבוד ויישר כח! (כמו שאומרים חברינו הסרוגים..)

  2. חד"שניק :

    כבר בבחירות האחרונות עברתי מהעבודה לחד"ש. ממליץ בחום!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.