חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הון ושלטון: שחיקת הדמוקרטיה, התפוררות שלטון החוק

נושאים דעות, התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 19.12.11 6:07

האוליגרכיה התאגידית שחקה את ערך השוויון בפני החוק. אם בעבר התפיסה הייתה שהאזרחים כפופים לשלטון החוק על בסיס שוויוני, הרי במצב הנוכחי החוק משמש נשק בידי בעלי הכוח הפוליטי והכלכלי כדי  להגן על זכויותיהם שהושגו בדרכים לא הוגנות

מאת: אמנון פורטוגלי

שלטון החוק בעידן החדש

גיא רולניק בדה מארקר מסכים עם עיקרי המאמר "הון ושלטון בעולם החדש" (עבודה שחורה 14 לדצמבר) וכותב: המנגנון המניע והמחבר בין רבים מבכירי ההון והשלטון שאיפשר בשנים האחרונות לקבוצה קטנה מאוד לנהל כרצונה את הכלכלה תחת מסווה דמוקרטי.  חבורה קטנה ואלימה של אנשים אלו השתלטה על עמדות הכוח בשוק ההון והם מהתלים בשלטון ובכל כלבי השמירה של השוק החופשי.

המנגנון המניע והמחבר בין רבים מבכירי ההון והשלטון שאיפשר בשנים האחרונות לקבוצה קטנה מאוד לנהל כרצונה את הכלכלה תחת מסווה דמוקרטי.  חבורה קטנה ואלימה של אנשים אלו השתלטה על עמדות הכוח בשוק ההון והם מהתלים בשלטון ובכל כלבי השמירה של השוק החופשי.

לדעתו של רולניק, לכל תנועות המחאה שצמחו בשנה האחרונה בעולם יש מכנה משותף אחד: זעקתם של מעמד הביניים או של השכבות החלשות נגד מיליציות קטנות של הון-שלטון שנתפשות כמי ששדדו את העתיד הכלכלי והחברתי באותן מדינות.  את הציבור לא מעניינות יותר הסיסמאות הישנות, החלוקה לשמאל והימין, לקפיטליזם ולקומוניזם, לסוציאליזם ולשוק חופשי ממעורבות ממשלתית, כבר לא רלבנטית.  הציבור הבין שאלה סיסמאות ריקות שלא מונעות מכנופיות קטנות המקורבות לשלטון לינוק אחוז הולך וגדל מהעוגה הכלכלית, תוך אימוץ מדיניות כלכלית שמתמקדת בשמירת כוחן.

הוא מסכם בהערכה כי העיתונות לא תמהר להרחיב, להעמיק ולנתח את התופעות האלה. ככלות הכול, ברוב המדינות נשלטים כלי התקשורת על ידי המוטבים העיקריים מהסדר הכלכלי הזה – אבל האינטרנט שחיבר מאות מיליוני אנשים סודק בהדרגה את ההגמוניה שיש לקומץ כלי התקשורת על השיח הציבורי והכלכלי באותן מדינות.

דה מארקר פרסם מאמר נוסף המביא את דבריו של פרופ' לורנס לסיג המאמין שכסף קונה תוצאות בפוליטיקה, ושהדמוקרטיות במדינות המערביות נמצאות במצב קריטי.

במאמר זה  אדבר על מאפיין נוסף של העידן החדש, ריסוק חלק מהותי מאושיות הדמוקרטיה המערבית: "כל בני אדם נולדו בני חורין ושווים בערכם ובזכויותיהם", ו"כל בני האדם שווים לפני החוק".

בעידן החדש, אנשים מסוימים הם חשובים מדי מכדי להיות חשופים לדין פלילי. תפיסה זו הייתה מקובלת בעבר כלפי פוליטיקאים בכירים, אך חסינות דומה מפני הדין ניתנת כיום, ובהיקף הרבה יותר גדול, גם לאוליגרכיה הכלכלית ולבעלי ההון. זו התפוררות של שלטון החוק. זו הדרך בה שלטון החוק משמש לא כערובה להזדמנות שווה, או אפילו כלגיטימציה לאי-שוויון בתוצאה, אלא כנשק בידי בעלי הכוח הפוליטי והכלכלי כדי לבסס את הפררוגטיבה שלהם וכדי להגן על הזכויות שהם קבלו בדרכים לא הוגנות.

פטור מעונש לאליטות הוא אחת התכונות המאפיינות של רפובליקת בננות, והוא חודר יותר ויותר לארצות המערב 'הנאורות'. מערכת הצדק הדו שכבתית של העידן החדש,  הדרך שבה האליטות הפוליטיות והפיננסיות נהנות עכשיו מחסינות משפטית, כמעט בקנה מידה מלא, גם עבור העבירות השערורייתית ביותר, בעוד שהאזרחים רגילים, במיוחד העניים, המיעוטים, והזרים על בסיס גזעי ואתני, חשופים לטיפול הפוך, למערכת משפט חסרת רחמים, זה הרס בקנה מידה מלא של שלטון החוק.

הניו יורק טיימס פרסם, באפריל 2011, מאמר הממחיש את מערכת הצדק הדו שכבתית של אמריקה ואת האופן שבו היא מחסלת את השוויון בפני החוק.

הכותרת של המאמר מספרת את עיקר הסיפור: בכל המשבר הפיננסי, לא הועמדו לדין אף אחד מאחראיים לו.

In Financial Crisis, No Prosecutions of Top Figures

המאמר שואל: "מדוע, בעקבות המשבר הפיננסי שהביא למאות מיליארדים דולרים של הפסדים, אף אחד מאלו שהביאו לאסון, בעלי הפרופיל הגבוה, לא הועמדו לדין?". על פי המאמר, לא רק שאין אף אחד מבעלי הפרופיל הגבוה שהוגש נגדו כתב אישום (או אפילו שהוא נתון בחקירה פלילית משמעותית), אלא שמעטים מהם 'סבלו' השלכות כספיות כלשהן, אם בצורת תביעות אזרחיות או תביעות אחרות.

הראיות לעבריינות רווחת שהובילה למשבר הפיננסי של 2008 הן מכריעות, אבל אולי הברורה והמשכנעת ביותר באה מהנגיד לשעבר אלן גרינספאן, שהודה כי הרבה מההתנהגות שהביאה למשבר הייתה "בלתי חוקית ובהחלט פלילית בעליל" וכי "הרבה דברים שנעשו היו רק ​​הונאה פשוטה."
למרות הבהירות ושפע הראיות המוכיחות עבריינות נפוצה, לא היו חקירות פליליות אמיתיות או העמדה לדין. זאת בגלל 'עקרון העל' של מערכת המשפט בעידן החדש כי תביעות פליליות הן רק עבור האספסוף הרגיל, ולא לבעלי העצמה הפיננסית או הפוליטית. כך נוצרה מערכת משפט דו שכבתית אשר לדעת משפטנים היא סימן ההיכר של תרבות פוליטית פורעת חוק.

אי השוויון הכלכלי התקבל בעבר כחלק ממצב העניינים, והלגיטימיות של אי השוויון נשענה על הרעיון כי כל האזרחים כפופים לשלטון החוק על בסיס שוויוני.  כיום ברור שזה לא כך, ושהחוק לא מוחל באופן שווה על כולם. הטייקונים של וול סטריט עסקו בעבריינות שערורייתית, מעשים שהרסו את הביטחון הכלכלי של מיליוני אנשים ברחבי העולם, מבלי לחוות את ההשלכות המשפטיות של מעשים אלו.  מוסדות פיננסיים ענקיים נתפסו 'על חם' בהונאה מסיבית ושיטתית לחילוט בתים, והתגובה של הממסד הפוליטי הייתה להגן עליהם מפני השלכות מעשיהם, במקום לתבוע אותם לדין. זו היא התוצאה של שליטה אוליגרכית, החותרת תחת הדמוקרטיה, על התהליך הפוליטי. האליטה התאגידית-פיננסית שולטת עכשיו על כתיבת החוקים וכיצד הם מיושמים.

במהלך ארבעת העשורים האחרונים, עקרון השוויון בפני החוק בוטל לכל דבר ועניין. במקום זה נוצרה בעיקר בארה"ב (אך גם בארצות אחרות) מערכת דו שכבתית של צדק המבטיחה כי האליטה הפוליטית-כלכלית של המדינה הינה למעשה בעלת חסינות מפני העמדה לדין, ומורשית לפעול ללא מעצורים. המשבר הכלכלי המתמשך מאז 2008 לא היה רק כתוצאה של החלטות שגויות, אלא של הונאה מסיבית בכל המערכת הפיננסית מצידה של וול סטריט ומערכת הבנקאות. ובכל זאת, אין כמעט חקירות פליליות מכל סוג שהוא, שלא לדבר על העמדה לדין או דין וחשבון. יש פער עצום בין האופן שבו מטפלים באמריקאים רגילים במערכת המשפט, כולאים אותם על עבירות קטנוניות טריוויאליות, לעומת היחס לאנשים החזקים ביותר והעשירים ביותר, שיכולים לעשות מעשי הונאה ומרמה בקנה מידה עצום ללא נטילת אחריות, ועם פטור או חסינות מעונש. במקום להיות כפופים לשלטון החוק, האוליגרכיה הפיננסית והתאגידית החזקה שולטת כעת במערכת החוק והמשפט, ופטורה ממנו.  בהעדר שלטון החוק – יישום כללים שווים לכולם – מה שיש לנו עכשיו, בעידן החדש, היא מערכת דו שכבתית של מערכת משפטית שבה החזקים פטורים מפניה בעוד שהשאר נענשים ללא רחם. גרוע מזה, החקיקה הפכה למעוותת כך שהיא הפכה לנשק חזק בידי האוליגרכיה לביצור אי-השוויון, לשליטה בחלשים, ולהבטחת תוצאות מושחתות.

הגאות שהייתה אמורה להרים את כל הספינות למעשה הטביעה חלק גדול מהאזרחים. בתהליך זה הסתבר שאין כללים וחוקים משותפים לכולם, ולכן אין עוד עוגן ללגיטימציה לפער העצום בהכנסות ובעושר. כיום ברור כי העושר של המאיון העליון הוא לא תוצר של יזמות ונטילת סיכונים, אלא, בין השאר, של שליטה הרסנית ומושחתת על מערכות החקיקה והממשל. בזכות שליטה זו, האליטה התאגידית והפיננסית יכולה להכתיב חוקים שאין להם שום מטרה אלא לבטל את המגבלות המועטות שעדיין מגבילות אותם, כפי שקרה במהלך אורגיית הדה-רגולציה של וול-סטריט בשנות 1990 בארה"ב, וכפי שקרה בהורדת המיסוי על תאגידים ובעלי ההון בארץ. בזכות שליטה זו הם יכולים לפטור את עצמם, רטרואקטיבית, מעבירות שביצעו בכוונה למטרות רווח.  ההכרה ההולכת וגדלה של הסיבות לצמיחה הכלכלית הלא שוויונית, למשבר ולתוצאותיו, הביאה לזעם אצל האזרחים ולתנועות המחאה.  אלו מבינים עתה שאי השוויון, שהביא ומביא לסבל רב להרבה אנשים, אינו לגיטימי, ושורשיו בהפקרות ובשחיתות.  ההסתרה והעמעום של עובדה זו היה הגורם העיקרי שהציבור קיבל בעבר את השוויון הכלכלי הגדול והגדל. כיום זו עובדה גלויה ובוהקת ויהיה קשה לטשטש אותה מעתה והלאה.

אמנון פורטוגלי

המכללה החברתית-כלכלית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. אלי סתוי :

  כשתגיעו לתובנה היחידה שעמדה במבחן הזמן ,שאני כמעט כבר הספקתי לשכוח,שענף המזון בישראל בשל נפח המכירות ותקציב הפרסום הענק שלו, מהווה זה כעשור שנים הפלטפורמה האידיאלית למינוף קשרי הון ,שלטון ,רגולציה ותקשורת ,הקובע מי יהיו הפרצופים שיאכלסו את כסאות עור הצבי בכנסת ישראל , לבטח תחדלו לבקש הסברים על דברים כה ברורים ומוחלטים .

 2. אהרן לוינשטיין :

  הון ושלטון - מכון לאסון

  וועדת טרכטנברג שהוקמה בעקבות המחאה החברתית ניסתה לכאורה להתמודד עם המצב הקיים שבו אחוז ניכר מהאוכלוסיה אינו מתפרנס בכבוד וברור שאין לו יכולת להשיג דיור או לחסוך לעתיד

  הזרמת משאבי המדינה באמצעות קומבינות למקורבים ולסקטורים בעלי יכולת השפעה על תקציב המדינה כלל לא נדונה בוועדה

  הסיפורים שמשמיע ביבי ופקידים מטעמו בדבר רווחה כלכלית לכולם
  הינם זריית חול בעיני הציבור ואין בהם כל פתרון למצב

  מהפכה חברתית צריכה להתחיל מלמטה ולזעזע את המוסדות השלטוניים
  קרוב היום שבו אזרחים מתוסכלים ינפצו חלונות ויבעירו צמיגים עקב תסכולם מהמצב הכלכלי והחברתי המתדרדר

  אז לא יעזור שום טרכטנברג וגם לא נאומים נבובים והממשלה תיפול

 3. דקל עוזר :

  זה אולי יפתיע או לא אבל אחד המפתחות לטיפול בבעיה הוא להפסיק "לטפל" במה שאינו בעיה.

  משאבי אכיפת החוק מוגבלים וכשמחזיקים בית כלא שלם ועוצרים 30,000 אנשים על עישון גוינט ומגישים כ3000 תביעות פליליות, זה מבטיח שלא יטפלו בשום דבר בעל משמעות.
  http://WWW.dorhaemet.Co.il
  אני מפנה לתנועה שהקמתי ואני מודיע כאן כי הפתרון יבוא רק מהתעוררות בעניין הזה

 4. לקסי :

  משהו מעבר לים: http://www.storyofstuff.org/movies-all/story-of-citizens-united-v-fec/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.