חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תגובה לכתבה על מר אדר כהן , מפמ"ר אזרחות

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 14.12.11 6:01

מפמ"ר אזרחות, אדר כהן, "זכה" לכתבה מאוד לא מחמיאה בעיתון מקור ראשון. שושי יצחקי, מדריכה להוראת אזרחות, כותבת לשר החינוך גדעון סער מכתב מפורט בו היא עונה על כל הטענות, פורסת את השתלשלות הענינים ואף רומזת שיש בכתבה עילה לכאורה לתביעה לפי חוק לשון הרע.  תגובת אדר כהן נמצאת כאן.

לכבוד                                                                                          ‏יום שלישי י"ז כסלו תשע"ב

מר גדעון סער                                                                                               13 בדצמבר 2011

שר החינוך

רח' שבטי ישראל 34

ירושלים                                                                                       

 

 

א.נ.

 

 

הנדון – תגובה לכתבה על מר אדר כהן , מפמ"ר אזרחות

בכתבה "מהפיכה אזרחית"  שהופיעה ביום שישי  ה 11/ 12/ 09 ב"מקור ראשון" "מזהיר" הכותב מפני מהפכה פוסט-ציונית שמוביל מר אדר כהן מתחת לאפם של ממוניו.

אני הח"מ, לא מסתתרת מאחורי אותיות קטנות לא "ש" ולא "י" ,אינני חוששת וחשה בטחון מלא להציג את שמי ותפקידי:  שושי (מרגריטה)  יצחקי, מורה להוראת אזרחות בתיכון "טשרניחובסקי" בנתניה ,מדריכה ארצית ו,במחוז מרכז וחברת ועדת המקצוע.

בגלל חומרת הדברים, מבקשת  להרחיב ולפרט.

מוניתי למדריכה על ידי המפמ"רית הגב' חנה שפיר, המשכתי לעבוד עם חברתי, הגב' אסתי ברנד שהוזכרה בכתבה , ובשנים האחרונות זכיתי להיות חברה בצוות ההדרכה בראשותו של מר אדר כהן. לאור ניסיוני רב השנים, אני מכירה היטב את עבודת המפמ"ר, וועדת המקצוע ומורים רבים.

גם אם  נדמה שאין צורך להגן על אדר ואין צורך להגיב ל"כתב" שהסתמך על רכילות מרושעת וכוונות קונספירציה משונות, אני חוששת שהכתבה תגיע לגורמים שאינם מכירים את אדר , ועלולה לפגוע בשמו הטוב, אותו השיג בעבודה קשה ורצינית.

אדר כהן הביא עימו למקצוע האזרחות ניסיון עשיר ומגוון  אותו רכש לא רק כעובד ב"מכון הישראלי לדמוקרטיה" (אשר הוזכר בכתבה),  אלא גם כמנחה  מטעם "גשר" ו"יסודות", בנוסף להיותו קצין באחת היחידות המובחרות של צה"ל, הוא משפטן ובוגר "קולות" ומיומו הראשון בתפקיד, פעל לטובת כל הזרמים במערכת וע"פ הערכים המשותפים לכולנו כאזרחים במדינה יהודית ודמוקרטית, וכך תוכל למצוא ייצוג של כל הזרמים בכל צוות עבודה בהוראת אזרחות, בצוות כותבי מבחני הבגרות ,ב צוות ההדרכה הארצי

וכמובן בצוות המדריכים.

אני מעוניינת להתייחס למס' נושאים שהועלו בכתבה ולהפריכם מהיסוד.

 

 1. ספר הלימוד – ד"ר צמרת היה חבר בוועדת המקצוע שכתבה את תוכנית הלימודים בשנת תשנ"ז,    ועליה התבסס ספר הלימוד שהוצא ע"י אגף ת"ל של משה"ח. זה היה הספר היחיד המאושר לכל המגזרים עד הוצאת ספר ע"י "גשר" בהוצאת רכס בשנת 2004 (בו שימש אדר כיועץ פדגוגי)
  בניגוד לכתוב בכתבה – אדר לא ייעץ לספר שהוצא בהוצאת רכס בשנת 2011.

פרופ' דיסקין הוזמן  ,יחד עם מחברי הספר בהוצאת "רכס" , להציג את ספרו בפני המדריכים. בעקבות מפגש זה, וע"פ בקשתו- יידעתי את המורים במפגשים השונים- על נכונותו של פרופ' דיסקין לשלוח ספר לכל דורש,ואף העברתי לו בעצמי מס' בקשות.

ובענין רכישת ספרים,יש לזכור שרכזי מקצוע נדרשים להודיע על ספרי לימוד לשנה"ל הבאה כבר במאי/יוני. ו לנהוג ע"פ חוזר מנכ"ל שקבע שימוש בספרי לימוד מאושרים על ידי משרד החינוך ועל החלפת מהדורות פעם ב-5 שנים.    

 

 1. הוראת האזרחות או הוראת ההיסטוריה? –  ד"ר צמרת הודיע מעל מספר במות שהוא אינו מרוצה מהוראת האזרחות, לא מהתוכנית ולא מספר הלימוד של אגף ת"ל…. לדעתו ניתנו לאזרחות יותר מדי שעות (מאז שמלמדים אותו כמקצוע חובה בהיקף 2 י"ל), בשעה שעלינו ללמד פרקי היסטוריה ותולדות מדינת ישראל במסגרת שיעורי אזרחות.
  ד"ר צמרת זימן אותי לפגישה  כדי לשכנע אותי בחשיבות הוראת ההיסטוריה ,
  הסכמתי איתו- שיש ללמד את תולדות מדינת ישראל- אך בשיעורי היסטוריה ולא  ע"ח שיעורי אזרחות,  לא יכולתי להסכים  לטענתו  שאנו עסוקים "יותר מדי" בקריאת עיתונים ובחשיבה ביקורתית . לביקורת הקשה של ד"ר צמרת  על הוראת האזרחות הגיבו מס' מדריכים, אני ביניהם , אך לא זכינו למענה ממנו.
  למחלוקות והסערות הרבות שהתעוררו בעקבות בקורת זו – הגיב אדר בפתיחות, ביכולת הכלה נדירה ובדיון מתמשך עם מורים מכל הזרמים וכמובן עם צוות ההדרכה שלנו.
 1.  מועד הישיבה של ועדת המקצוע שנקבע –  היה 20 ביוני 2011. בקשתי (ובהמשך נודע שגם חברים נוספים)  מאדר לדחות את הישיבה.
  איני צריכה להסביר לאנשי חינוך מדוע היה קושי להתכנס ביום זה, כשבנוסף לכך שמדובר ביום סיום הלימודים, היה זה ערב מבחן בגרות הקיץ שהתקיים השנה ב- 21 ביוני 2011.
  אדר הבין את מחויבותנו לתלמידים,  אך לאחר שד"ר צמרת התקשר אישית וביקש בכל לשון של בקשה שאבטל כל תכנית אחרת לטובת קידום המקצוע, נעתרתי לבקשתו. הישיבה התקיימה, למרות אי הנוחות שנגרמה לאותם חברים,ב 20 ביוני!
 2.  כידוע לך, יש במשה"ח אגף לאישור ספרי לימודים, והאישור הסופי אינו בסמכות המפמ"ר.

אדר כהן, אכן אינו "פקיד". הוא מפמ"ר ,המנהיג ומוביל שינוי משמעותי ביותר במעבר להוראה ברמה של שתי י"ל וכתיבת מטלת ביצוע, תוך כדי דיאלוג מתמיד עם מורים ומדריכים מכל המגזרים , וזוכה להערכה רבה בזכות מקצועיותו, פתיחותו  ומימוש הזכות לכבוד של כל אדם הנפגש עימו.

אדר יזם שיתופי פעולה עם גורמים פורמליים במשרד- מפמ"רים שונים במקצועות: ספרות, תקשורת, מדעי החברה, מדעי-הסביבה, אומנות , מנהל חברה ונוער- חבר בוועדה למנהל לחינוך ערכי ,ועוד ועם גורמים בלתי פורמאליים כמו: גשר , מעגלי צדק , המרכז להעצמת האזרח ועוד.

ד"ר אברהם ליפשיץ מנהל מינהל החמ"ד – נענה לבקשתו של אדר , והגיע למפגש מדריכים – בעקבות מחאה שלנו- המדריכים החילונים לגבי הנחיה בנוגע להדרכה בבתי ספר של חמ"ד , גם מחלוקת זו- באה לידי ביטוי באופן חופשי וגלוי- ועם הרבה סובלנות ובזכות אדר-אנו מגיעים גם להסכמות שמאפשרות לכול אחד מאיתנו להמשיך לחיות ולפעול יחד למרות המחלוקות.

אדר מקדם מערכת השתלמויות למורים בהיקף שלא ידענו כמוהו: השתלמויות הטמעה ב- 25 פסגות, השתלמויות להתמודדות עם דעות גזעניות; השתלמויות בנושא חיים משותפים יהודים-ערבים השתלמויות המבססות שיח יהודי ודמוקרטי בעולם המקורות ,ועוד .

 בשנה"ל תשעא קיימנו בחופשות –שמונה ! ימי עיון באוניברסיטאות, בביהמש העליון ועוד.

בחודשים האחרונים אדר וצוות היגוי, שוקדים על כנס "מעגלי שיח" של מורים לאזרחות מכל המגזרים בכנס- נדון בסוגיות שעל סדר יומנו כמחנכים לאזרחות במדינת ישראל.

כל אלו ועוד, מעידים על מפמ"ר מקצועי ,מסור המעוניין בהנחלת ידע ובהנחלת ערכים ככתוב בחוק מטרות החינוך הממלכתי.

.

ואם בהשתלמויות עסקינן , אירוני הדבר שבשבוע שעבר דנו במסגרת השתלמות  "קולות" בטקסטים אותם למדנו בעקבות הדילמות של חוק לשון הרע  (ערכין טו ע"א, ע"ב) ולאחר מס' ימים – רבים מאיתנו  חשים שהכתבה מהווה עילה לתביעה בשם חוק זה.

אשמח לענות ולסייע בכל שאלה.

תודה לתשומת ליבך,

                                                                                                                                       בברכה
שושי יצחקי
מדריכה להוראת אזרחות

עותק:   גב' דלית שטאובר– מנכ"לית משרד החינוך

            גב' דליה פניג – מנהלת אגף א' לפיתוח פדגוגי וסגנית יו"ר המזכירות הפדגוגית

            גב' אלירז קראוס- ראש אשכול חברה ורוח, המזכירות הפדגוגית

 

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. אדר כהן מגיב על ההאשמות בפוסט ציונות :

  […] שהבאנו תגובה ממורה לאזרחות להאשמות נגד מפמ"ר אזרחות אדר כהן, אנו מביאים כאן את […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.