חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כיצד הפכה מעורבות ההורים להתערבות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 23.09.08 6:05

בד בבד לשחיקת המורים הראויים, הסתננו למערכת החינוך מורים הרואים במקצוע ההוראה ברירת מחדל. בתווך ניצבים ההורים החשים שעליהם להתערב כדי להגן על הילדים מפני מורים לא ראויים המגובים ע"י ההנהלה והמערכת 

מאת: ענת כנפו

נקודת המבט של ההורים – איך הפכה המעורבות להתערבות?

לאורך השנים התחולל במערכת החינוך תהליך הדרגתי שבו נשחקו המורים הראויים –  מעמדם ירד, שכרם נשחק,  הם עייפים וחסרי אונים מול מערכת …. רבים וטובים עזבו.במצב זה, "הסתננו" למערכת מורים שאינם ראויים.

 

ככל שגדל המחסור במורים ראויים, תופעת הסתננות המורים הבלתי ראויים – גדלה.

חשוב לעשות אבחנה בין מורים ראויים למורים לא ראויים –  בין מורים שרואים במקצוע שליחות, לבין הרואים בו ברירת מחדל. לדעתי רוב המורים הם ראויים, אלא שתנאי המערכת שוחקים אותם עד כדי שבקושי באים לידי ביטוי במערכת כאותית. אני אישית מכירה רבים וטובים, כאלו שעליהם אנחנו בונים את חינוך ילדינו ואת תקוות המדינה לעתיד טוב יותר. הם אלו הנושאים על גבם את עול החינוך המתמשך.

 

אולם, ישנם גם מורים שרואים במקצוע ההוראה ברירת מחדל. חופשות טובות. שעות נוחות לאמא עובדת. יום עבודה קצר יחסית. אינני אומרת שפה ושם לא יכולה להיות מורה טובה שלאחר שלא התקבלה לשום מקצוע ולשום מוסד לימודי בגלל ציון 400  בפסיכומטרי, הלכה ללמוד הוראה.

כך למשל בסמינר דוד ילין בירושלים. נתקלתי במקרים שבהם מועמדים שלא  קיבלו אפילו  400 בפסיכומטרי, נגשו לועדות חריגים והתקבלו. יכול להיות שחלקם ראויים מבחינה ערכית, אבל רמת הידע שלהם, היכולת שלהם לעמוד מול כיתה, להבין לעומק את התהליך החינוכי, ברבדיו העמוקים ביותר – יכולת זו נמוכה ביותר.

 

אך בואו נחזור לתופעת המורים הבלתי ראויים – הם מסיימים סמינר, נכנסים למערכת החינוך ונפגשים עם ילדינו.

או אז מגיע המפגש של מורים אלה אתנו ההורים ונוצר מפגש טעון ביותר. כזה הגורם  לאבדן האמון שלנו במערכת החינוכית. ככל שמתרבים המפגשים הטעונים שלנו ההורים עם מורים לא ראויים, אנו מבינים שקרה משהו למערכת החינוך.  אלה אינם אותם מורים שלימדו אותנו כשהיינו תלמידים. לא כולם.

 

בשלב זה, אנו מוצאים עצמנו מבולבלים, מודאגים וחסרי אמון. אנחנו לא יודעים לאבחן באיזה מורה ניתן לבטוח ומאיזה מורה יש לשמור ולהישמר. אנו נפגשים גם עם מורים איכותיים שעם הזמן, נשחקו. 

לרוב, אנו מבינים, שיש להיכנס לעובי הקורה. להיות פעילים כדי לשמור על האינטרסים של הילדים…כך מתחילה המעורבות. 

מבינים שאם התמזל מזלך וקיבלת מחנכת ראויה השנה, כמעט הכל יהיה בסדר. גם כאשר יהיה משבר עם מורה מקצועי לא ראוי – היא תדע כיצד להתנהל. אולם, מי מבטיח שכך יהיה בשנה הבאה? לכן, צריך לעמוד על המשמר.

 

ואז נתקלים במורה שהתעללה בתלמיד מילולית, אחרת שנתנה סתירה, עוד אחת שסתם השפילה ופגעה לו בדימוי לכל החיים, ואז אנחנו מתחילים להתערב. אנחנו מרגישים שאנחנו צריכים ממש להגן על הילדים מפני מורים לא ראויים. מישהו יכול להאשים אותנו?

 

אנו  מוצאים את עצמנו נכנסים להיות פעילים בוועד רק כדי למנוע ממורה שפגעה בילד הראשון שלנו, לחזור וללמד את הילד השני. 

כאן כבר ההתערבות שלנו משפיעה על הורים נוספים. כי אנחנו עדים למקרים נוספים של מורות לא ראויות והשפעותיהן הבעייתיות על הילדים. התופעה מתחילה להתרחב.

המצב מחריף לאין שיעור, כשמורה כזו, שיודעת לעשות "חנדלך" להורים, וגרוע יותר למורים ולמפקחים עליה במשרד החינוך, ואז, או אז, היא נעשית מנהלת. מנהלת של מורות ראויות, מחנכות ותיקות, עם יכולות גבוהות, שלא מרגישות שיכולות להיות מונהגות על ידה. מכירות מנהלות כאלו? ודאי שאתן מכירות. אתן לויאליות, ולכן, לא יכולות לומר מאום. אבל, ודאי אתן יודעות על מה אני מדברת. בכל מקרה, ולצערי הרב, אני מכירה.  

 

כיצד תשמורנה מנהלות לא ראויות על מקומן? הן עושות ברית עם נציגי הורים, מהזן הגרוע ביותר. אלו שחושבים שאם יהיו קרוב לצלחתה של המנהלת, הבן שלהם ידקלם בטקס כשראש העיר יגיע לבית הספר.

שיכורים מהכוח של עצמם להשפיע על בית הספר, בטוחים כי הילד שלהם, אם לא נולד גאון, בקרוב יהפוך לכזה. הורים אלו נכנסים לתפקיד כל כך טוב, שהם מזדהים ממש כאילו חזרו לילדותם, מחסלים חשבון עם בית הספר שלמדו בו, וכל זאת על חשבון הילדים שלנו.

 

המנהלות הבלתי ראויות, מגדילות לעשות כשהן ממליכות ליו"ר ועד הורים את ההורה הכי מלקק, כדי שתוכלנה לקבל שקט תעשייתי, ולגייס אותו לנבוח על ההורים כשהם שואלים שאלות קשות כמו – מדוע הורידו את שעות האנגלית השנה, מדוע אין סיוע למתקשים במתמטיקה כמו בשנה שחלפה, מדוע המורה שפגעה בכל כך הרבה ילדים, נמצאת פה גם השנה ואף קיבלה קידום להיות רכזת השכבה?

 

גם הורים אלו נקראים מתערבים. וגם כאן יש לעשות את האבחנה. בין מי שמעורב והופך למתערב כי אין מנהיג לבין הספר, המתדרדר והולך. לבין יו"ר ועד הורים שמחפש כבוד, ועל מזבח הכבוד שלו מקריב את כולנו, הילדים, ההורים והמורים.

מהמנהלת הזו בד"כ פחות אכפת לי מהטעם הפשוט – אם היא אינה ראויה, שתפנה את מקומה. מדובר בחינוך, בעתיד הילדים, לא במפעל ליצור גרביים.

 

כמי שמאמינה במורים הראויים, עומדת מאחוריהם במאבקיהם ונרתמת אישית לכך, כמי שחושבת שאף רפורמה בחינוך לא תצליח בלי שהמורים הראויים, יהיו חלק מתכנונה, כתיבתה, וביצועה, כמי שחושבת שהעול המצטבר על המורים הפך קשה מנשוא לאור שנת המאבקים האחרונה שהסתיימה בבושת פנים, בביזוי מנהיגות המורים, האמורה להובילו ערכית קדימה, אני מבקשת מכם, המורים הראויים-:

 

עצרו רגע מהגיבוי המלא שאתם נותנים לחבריכם לעבודה. חשבו רגע, האם צריך ונכון לבצע אבחנה בין שני סוגי המורים? האם מורים שחוקים אמורים להמשיך ולקלקל את תדמיתכם? האם בעטיים תמשיכו לספוג עלבונות וימשיכו לתכנן לכם מחטפים דוגמת "עוקץ חדש" כדי לחסוך בהוצאה על סעיף שכר המורים בתקציב הממשלתי? האם אתם ראויים לכך שירמו אתכם בגלל שיש ביניכם ציבור שחוק, וחלק קטן (אבל בולט) מביניכם הנושא בגאווה את התואר "מורה" אינו מתאים להיקרא כך?

האם לא בעטיים של מורים אלו, אתם סופגים קיתונות של הכפשות וביקורת מצד כל אלו שאינם מבינים בהוראה ורוצים להתערב בתחום המקצועי שלכם? האם לא בשל קיומם של מורים אלו איבדתם את הפרופסיה שלכם? האם לא זו אחת הסיבות לכך שהמערכת ממשיכה להתדרדר ולכן אנשי עסקים והיי-טק חושבים שהם מבינים יותר טוב מכם במקצוע שלכם?

 

אינני מאשימה אתכם כמובן, אני בעצם לא מבינה מדוע אתם באים בכלל לעבודה מדי בוקר. איך אתם ממשיכים לקוות שמישהו יבין את מורכבותה של מערכת החינוך הדואבת שותתת הדם, ויצליח להנהיג שינוי כולל.

 

מנהיגות חינוכית ומה ניתן לעשות?

 

·         שיתוף המורים בתהליך ומידור כל הגורמים הלא מקצועיים המשפיעים על החינוך כולל הפוליטיקאים. הייתי נותנת למורים מנדט להגדיר את הבעיות, לשבת בישיבות מקצועיות יחד ולהמליץ על דרכי פתרון. פשוט לא?

 

·         הייתי מקימה צוות חשיבה של נציגי הורים (ראויים) מורים ומנהלים (ראויים) כדי לקבוע דרך המאתרת מורים שאינם ראויים או שחוקים, ומאפשרת להם לשחרר אותנו מנוכחותם המעיקה.

 

·         ניהול זמן המורים: יש לקיים חשיבה בתחום ניהול זמן המורים, על ריבוי מטלותיהם צוות של מורים בכמה בתי ספר בארץ שיציעו דרכי פתרון.

 

·         בניית מערכת תגמול והערכה למורים: הייתי מאתרת את המורים האיכותיים ומפתחת משוב המאפשר לזהות עבודה מאומצת של מורה העובד מתוך שליחות ומתגמלת אותם.

 

·         כדי שאלו, לא יברחו לנו מהמערכת, הייתי דורשת מהמדינה, מערכת תגמול מיידית למורים ראויים. שיראו מה הם עושים, יכירו ויוקירו. כאן ועכשיו, כשהמערכת שותתת, ומורים אלו הולכים עם ראשם עמוק באדמה כשעל גבם, עדיין, מערכת החינוך כולה.
הכנסת כוחות חדשים ורעננים למערכת: הייתי מכניסה כוח רענן להוראה גם כי חסרים מורים וגם כי מורים העוסקים בתחום העניין שלהם רוב הזמן, וחלק מהזמן מלמדים, הם מורים המעודדים סקרנות של תלמידים בכך שהם מביאים תחומים עדכניים לכיתה.

 


כשנצליח להרחיב את "ברית החינוך" לכוח ארצי של מורים, הורים, סטודנטים מרצים ותלמידים, שידרוש חינוך, נצליח להשפיע על אותו מנהיג שישים את המחנכים לכתר בראשה של המדינה.

יחד, נוכל לדרוש שיאפשרו למורים להוביל בשיתוף הורים ותלמידים, לשינויים במערכת החינוך כולה.

 

בהצדעה לכם המורים הראויים,

ענת כנפו

"ברית החינוך"

[email protected]

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. שושי פולטין :

  לענת בוקר טוב,
  אענה לך בקצרה , אוטוט יום לימודים מתחיל אך לא יכולתי להתאפק ולשאול – איך "תאבחני" "מורה ראוי" ?
  בדיוק כתבתי פוסט
  "תלוי במשקפיים שאתה מרכיב"
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=636110
  זה נכון גם לגבי ההגדרה כאן.

 2. דליה :

  ענת
  נראה לי שהבעיה היא לא המורים, אלא השיטה. אם במערכת החינוך עובדים מורים חסרי נתונים מתאימים להוראה (השכלה, תעודות, סקרנות, כישורים, מיומנויות), הרי האשמה היא קודם כל בשיטה, ואחר-כך במנהלים, במפקחים, במשרד החינוך, שאינם מבצעים מלאכתם נאמנה. בודאי לא במורים.
  לכן, צריך לבדוק מה לא בסדר בשיטה. אם בי"ס אמור לתפקד באיזון תקציבי ואם מנהלו עוסק בבעיות כספיות כדי להתקיים, המשמעות היא שמתייחסים לחינוך דרך עיני הממון. כדי לחסוך בכסף שוכרים מורים צעירים (הם זולים יותר), עם מינימום תעודות או בלי תעודות (סולם השכר שלהם נמוך יותר), מאפשרים לקרנות להכניס מורים לבי"ס במיקור חוץ (עבודה לפי שעה זולה מעבודה חודשית עם זכויות סוציאליות). בי"ס כזה יכול להיות בסוף מאוזן תקציבית, אך לקוי פדגוגית.
  ההורים צריכים לבדוק את השיטה ולהתערב כדי לשנותה.

 3. עבודה שחורה » כיצד מחליטים מיהו מורה ראוי? :

  […] עם אלו שעברו את המבחן ובכל זאת אינם? שושי פלוטין מגיבה למאמרה של ענת כנפו שפורסם בשבוע שעבר בעבודה […]

 4. ענת כנפו :

  דליה ,
  אינני מטילה אשמה על המורים. לא על אלו ולא על אלו. אני חושבת שאם תהיה אבחנה כל שהיא מצד המורות, על מורות כאלה ואחרות – קל יהיה להורים רבים, להצטרף להורים כמוני, שמבינים שצריך לגבות את המורים. לגבות את בית הספר, לגבות את המנהלים כדי שתתקיים למידה.

  בלי סמכות של המורים, אי אפשר להטיל עליהם את האחריות להצלחת או אי הצלחת המערכ גם בהגעה להישגים, חינוך לערכים, וכ"ו.
  מתן סמכות בעיניים עצומות תמיד מלווה אצל ההורים בחשש מפני המורים הבעייתיים שינצלו זאת לרעה. יש כאלה. אי אפשר להתעלם מכך. כשהילד שלך עומד מולם והדימוי העצמי שלו נפגע – יש הורה המגיב באיפוק וניגש מנהל, ויש הורה שמגיב בצורה הפוגעת במורה, בכבודו, בסמכותו, ובסופו של דבר פוגע הדבר גם בילדו כי סמכות המורים באופן כללי נפגעת.
  אל לנו להיות סובלניים כלפי הורים לילדים הפוגעים בסמכות המורה, המנהל או בית הספר, כמו שאל לנו להיות סובלניים כלפי מורה הפוגע בדימוי העצמי של הילדים.
  ענת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.