חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בכנס שדרות לחברה, שיח פריפרי חסין שינויים

נושאים דעות, זכויות אדם, פוליטי, שיכון ושלטון מקומי ב 1.12.11 5:30

למי שהאזין היום "בכנס שדרות לחברה" לנאומים שנשאו במושב שעסק בנגב הייתה תחושה שהוא לוקח חלק בריטואל, שביטוייו נצחיים ולא ניתנים לשינוי בחלוף העיתים והתנאים. המלל של: ציונות, הפרחת השממה, נטיעת עצים והקמת עוד ועוד יישובים לאוכלוסייה החזקה מהמרכז – לא רק שאינם מבשרים שינוי לטובה במדיניות כלפי הנגב, אלא אף מקפלים בתוכם את המשך החלשתו
מאת: 
בתיה רודד

אותו יחס פטרוני עלה מחזונם של מנכ"לית משרד הנגב והגליל, נציג הקק"ל, ראש מועצה מקומית עומר ואיש התקשורת של כי"ל. דבריהם ציירו תמונה של נגב מיוער, נגב של כפרי סטודנטים כמענה לצרכי ערי הפיתוח, נגב של יישובים קהילתיים ל"אוכלוסייה חזקה" שתגיע מהמרכז, ונגב של מפעלי כי"ל, מושיעי התעסוקה. נדמה היה, כי אפילו נאומו הצודק של חיים אורון (ג'ומס) הינו חלק מריטואל זה, כנותן לגיטימציה להחריש את הדברים הקשים בהם יש לדון באמת כדי לשקם את הנגב.

התחושה שעלתה למשמע הדברים הייתה של רדידות, זלזול בקהל השומעים והעדר כל בשורה חדשה. כרגיל, נפקד מקומם של אזרחי ישראל הבדווים, שליש מתושבי הנגב, הן כנושאי דברים והן כנשואי הדיון. הנגב ריק מבדווים ומדיון בהם על אף העובדה שכל עוד יישוביהם מוזנחים ונושא הבעלות על הקרקעות שבסכסוך עם המדינה אינו מיושב – לא ייטב לנגב כולו.

הקרן הקיימת, גוף ארכאי שסיים את מזמן את תפקידו, ממשיך לזמר את זמר הנטיעות, אך מעלים את מטרתן – הסתרת הריסות של יישובים בדווים וכלי לדחיקתם מהמרחב בשירותו של מנהל מקרקעי ישראל. פיני בדש, ראש המועצה המקומית עומר, ממשיך בשיח העשירים ומייצג את אלה שלא יעלו על דעתם לחיות יחד עם ה"עלובים" בערי הפיתוח, שהחלשתן אינה כוח טבע, אלא תוצר של מדיניות עקבית רבת שנים.

אך הגדיל עשות מכולם בשן, מנהל התקשורת וההסברה של כי"ל, אשר נשא את הדקלום הידוע על גדולת אדוניו: עד כמה הם תורמים לנגב, עד כמה הם משקיעים בסביבה. זה לא מכבר שמענו את דבריה המלומדים של פרופסור דפנה שורץ בכנס לכבודו של פרופסור גרדוס. נתוניה הצביעו על חלקה הגדול של התעשייה הכבדה בנגב כנתון המסמן חוסר השתלבות ראויה בכלכלה הגלובלית ביחס לאזורי הארץ האחרים. למדינה אמנם נוח שכי"ל פותרת לה את בעיית התעסוקה בנגב, אך הנגב לא ייוושע מכך, כפי שניתן להבין ממצבו עד היום.

בשן המשיך והתרברב בהשקעה האדירה של משלמי משכורתו בתחום הסביבתי. כפי הנראה הוא לא ביקר במישור עמיעז שבסמוך להר סדום. אזור ייחודי זה נהרס כליל כדי לשרת את צרכי המפעלים בים המלח ואין כל אפשרות לשקמו. הוא גם לא יודע מה עשו המפעלים לפנינת הטבע והתיירות הקרויה "ים המלח", שתושבי ישראל ניסו להשיג עבורה מקום יוקרתי בין פלאי הטבע העולמיים. כפי הנראה השתכנע בשן מהקמפיין השקרי של מפעלי ים המלח שכיכב בערוץ 2 עד שהורד בלחץ הציבור.

הנה כי כן, בשורה לא יצאה מהמושב שאמור היה להפיח חיים ולהביא רוח חדשה לנגב ולתפוס מקום ראוי בכנס הנערך בנגב על רקע המחאה החברתית. הבה נקווה שהמושבים האחרים ה/יצילו את כבודו של כנס רב-חשיבות זה.

ד"ר בתיה רודד תושבת ערד, מלמדת בחוג לגיאוגרפיה ותכנון סביבתי במכללה האקדמית אחוה וחוקרת הנגב.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. נ. :

  תודה, בתיה. זאת ועוד:

  מי שבודק היטב את תכנית הכנס ואת הרכב הפאנלים שבו, מוצא שהאלוף הג'ובניק ממפעל הפיס שעומד מאחוריו – יותר משהוא דואג לתשובת הממשלה למצוקות החברה, הוא דואג ליחסי הציבור של עצמו בדרך לאותה הממשלה ממש.

 2. אורי יזהר :

  הייתי בכמה כנסי שדרות בשנים עברו והגעתי למסקנה שחבל על הזמן. הכנס הזה, כמו רבים אחרים, הוא אירוע סטטוס, שאליו באים אנשים כדי לראות ובעיקר להיראות. אפשר אולי לקדם עניין כלשהו באמצעות השתתפות באחד הפאנלים, אבל אני בטוח שיש גם דרכים אחרות לעשות זאת. עבור הבעיות הכלכליות והחברתיות הקשות של ישראל, אין בכנס כל תשובה. גם אם נאמרים דברים נכונים פה ושם, הם הולכים לאיבוד בים המלל. ריבווי הפאנלים מבטיח שלא תהיה התמקדות בשום בעיה קרדינלית.
  ולבסוף, מה שאמר מגיב מס' 1 על נשיא הכנס, עוזי דיין ממפעל הפיס, מקובל גם עלי. לא כדאי שנהיה קהל המעודדות שלו.

 3. לקסי :

  אלו מציאות נ(1) בעבר

  http://www.blacklabor.org/?p=23326#comment-319246

 4. עמית-ה :

  או בעברית כנס קיסריה לעניים

 5. חקלאי :

  מכתב שקיבלתי מאבו וילן

  אבו וילן מראשי מרצ ותושב הנגב במכתב לכל החקלאים:
  עובדים זרים – עמדת התאחדות חקלאי ישראל

  ‏01 דצמבר 2011

  התאחדות חקלאי ישראל פנתה לשרי האוצר, חקלאות, פנים ותמ"ת וכן למנכ"לים חברי ועדת הארבעה בדרישה להגיע לנוסחה חדשה במסגרת הסכם העובדים הזרים.

  1. ההתאחדות דורשת להקפיא את מספר העובדים הזרים לשנת 2012, כדוגמת שנת 2011 על 26,000 עובדים. במקביל ההתאחדות מציעה לגבש הצעה לפרויקט גדול של עובדים עונתיים ל-9 חודשים לחקלאים שירצו בכך.
  לשם כך, יש להתחיל מיידית בתוכנית ניסיונית (פיילוט) שתבדוק התחום ברצינות ובמהירות המתבקשים.

  2. ההתאחדות דורשת להוריד מינואר 2012 את מס המעסיקים בסך 10% משכר העובדים הזרים. במקביל – יש להשלים החקיקה לגבי התשלום בנושא הזכויות הסוציאליות ובהתאם לנאמר בהסכם – המדינה תיקח אחריות לכל נושא תביעות העבר כנגד חקלאים ע"י עובדים שעזבו.

  3. התאחדות חקלאי ישראל מוכנה לשקול שינויים בהסכם בתחום מימון הטכנולוגיה החלופית כמחווה עניינית.

  4. כל נושא העובדים הישראלים צריך להיבדק מחדש.

  ב ב ר כ ה ,
  אבשלום (אבו) וילן
  מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל

  אם זו עמדת מרצ והשמאל כבר עדיף ללכת עם הליכוד!

 6. מערכת עבודה שחורה :

  פנייה לחקלאי - מגיב מס' 5

  הנושא שהעלית מצדיק מאמר (פוסט) עצמאי, כתוב ושלח לכתובת המערכת
  [email protected]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.