חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תודה לימין. אולי הוא יכריח את השמאל להיות שמאל

נושאים דעות, פוליטי ב 28.11.11 3:50

הימין בישראל הסיר את שארית הכפפות של "הדר ביתרי" ו"ליברליזם".  הוא בוטה ואלים ופועל בכל דרך לישם את עריצות הרוב, את סתימת פיו של כל מי שאינו ימין.  אולי, נוכח המתקפה הזו השמאל יתעשת ויבין שעליו להיאבק, כי בבכיינות הוא לא יגיע לשום מקום
מאת: ק. טוכולסקי

בשבוע שעבר בתוך המולת היללות הרגילה של עיתונאים/שופטים/עמותות נבגדות שעוררה אצלי רק ייאוש על עליבות השמאל הבליחו לרגע 2 סימנים לכך שאולי יש עוד לשמאל תקווה. הראשון, שוברים שתיקה, קבוצה של חיילים שמעבר לנשיאה בעול לא מסתפקים בלירות ולבכות אלא מתעדים את עוולות הכיבוש פתחה בקמפיין אגרסיבי נגד הימין, במסגרת הקמפיין פונים הלוחמים למנהיגי הימין שרובם ככולם משתמטים או ג'ובניקים ותובעים את עלבונם. נקודת האור השנייה מאמר שהתפרסם ותיאר את מה שהשמאל יעשה לימין אחרי שהוא יעלה לשלטון, תמונת ראי למה שהימין עושה עכשיו. מסתבר שגם בשמאל יש מי שמוכנים לא רק לילל על זה שהימין עושה מה שימין אמור לעשות אלא גם להיאבק ולהגיב על התוקפנות של המחנה הישראפאשיסטי.

למי שעוד לא הבין מה קורה כאן מאז שהכנסת חזרה, כדאי להפנים שמה שקורה כאן טבעי לגמרי. הגיע הזמן להפסיק עם הקשקושים על ההדר הביתרי ועל געגועים לבגין, מה שהימין הישראלי עושה זה מה שימין אמור לעשות, לנקוט במדיניות גזענית, אנטי דמוקרטית, מעוררת ניכור ומתחים בין השבטים השונים שיכולים יחדיו להרכיב מעמד שיאבק בימין ולשרת את ההון. זה מה שימין עושה. ימין הוא לא דמוקרטי והוא גם לא ליבראלי, ימין הוא לא חסיד של שלטון החוק ולא של חופש העיתונות. ימין זה קפיטליזם ולאומנות, פשיזם ועריצות, כל אלו עטופים בסמלים ודגלים מרככים של ניאו-ליברליזם וניאו שמרנות שלא אמורים באמת להסתיר מברי דעת את מה שהימין מהווה, ריאקציה חשוכה שמשרתת טייקונים על חשבון העם, שמבחינתה אחווה היא נאומים נבובים בימי זיכרון על קבריהם (ורצוי שיהיו טריים) של חיילים שאם היו נשארים בחיים היו נידונים ברובם לחיי עוני וניוון כמשרתים של ההון. זה ימין.

אז אני בהחלט מודה לג'ובניקים אקוניס וליברמן שביחד עם זאב אלקין, פאינה קירשנבאום, אבי דיכטר, מאיר שיטרית, ציפי חוטבלי ועותניאל שנלר מאפשרים לנו להבין מה זה ימין ומה הוא עושה. אולי ההבנה הזו תחלחל ואולי היא תגרום לשמאל להבין שלהקים עוד עמותות כתחליף לכוח פוליטי זה אסון. שבמקום לרוץ אחרי מימון מהאיחוד האירופאי הגיע הזמן לרוץ אחרי בוחרים בארץ. שהגיע הזמן להפסיק לילל ולהתחיל להילחם. עכשו צריך לשאת את הנס החברתי יותר מאשר בקיץ ולהגיד לעם, יריב לוין ודני דנון לא ידאגו לכם לדיור ציבורי ולא יעזרו לכם לסיים את החודש, פאינה קירשנבאום ומשה מטלון לא ישפרו את מצבם של הנכים ולא ידאגו לעתידם של הסטודנטים. זאב אלקין ואבי דיכטר לא יפעלו לצמצום פערים ולא יבטיחו את חייהם בכבוד של זקנים. זה מה שצריך לעשות ורצוי לעשות את זה בשפה שהעם מבין.

כי לעם, למי שלא הבין, לא ממש אכפת מתחקירים נגד פוליטיקאים ב"ידיעות" או מהזכות של האגודה לזכויות האזרח לעתור לבג"צ. כדי שלעם יהיה אכפת העם צריך להיות במצב שהוא יכול להרשות לעצמו לקרוא עיתון או להבין מה האגודה לזכויות האזרח עושה למענו. העם, אנחנו, המעמד, כולנו עוד לא שם. לכן השמאל צריך ללמוד מהימין ובמקום לנהל קרבות אבודים וטהרניים, השמאל צריך להיות שמאל כשם שהימין הוא ימין. הימין ירים את נס הלאומנות ואנחנו נרים את נס הסוציאליזם. הימין ידבר על אחווה במלחמה ואנחנו נדבר על אחווה במקום העבודה, בתנאי השכר, בחלוקת ההון. הימין ישא בגאווה את נס העולם הישן, ואנחנו נבטיח את בשורת המחר. אולי ככה יש סיכוי שלראשונה מזה שנים השמאל יחזור לשלטון. צריך להציב אלטרנטיבה, צריך להגיד כשאנחנו נהיה בשלטון אנחנו נעשה דברים אחרים ולא לבכות על מה שהימין עושה בשלטון.

לשלטון לא מגיעים בבכיינות ולשמאל שבניגוד לימין יש תפקיד בשירות הציבור כולו ולא רק בשירותם של קומץ בעלי הון יש דרך קשה לשלטון וגם תמיד קשה להשאר בו. זה לא קל לשרת את טובת העם ולא רק את טובתם של קומץ טייקונים ששולטים בעיתונים. אבל לשם צריך להגיע ולשם נגיע רק במאבק, רק אם נהפוך להיות מה ששמאל אמור להיות, נאבק על צדק חברתי/חרות-שיוויו-אחווה,/ציונות-סוציאליזם-אחוות עמים. הימין בישראל הוא ימין ללא כחל וסרק, הגיע הזמן שגם השמאל יהיה שמאל.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. אבו אלמוג :

  זה כפפות זה?

  אם זה להסיר את הכפפות, אז אני משאיר את הכפפות. ממילא קר כאן. הקמפיין של 'שוברים שתיקה' היה קמפיין שוביניסטי ומדיר. השתמע ממנו שמי שאינו חייל קרבי – רובם המכריע של הנשים, החרדים והערבים, שלא לדבר על שאר האוכלוסיה, צה"ל הרי מורכב מעשרה ג'ובניקים על כל קרבי – אינו בעל זכות דיבור. אותי זה הגעיל. אם בקרב נגד הימין צריכים להשתמש בטקטיקות של הדרה ושוביניזם של הימין, לא תודה. אני כאיש שמאל יכול לחשוב על טקטיקות אחרות.

  ודרך אגב, אני די בטוח מה קורט טוכולסקי האמיתי, הפציפיסט, היה כותב על זה.

 2. ק. טוכולסקי :

  שלום אבו אלמוג, לפעמים גם אני חוטף חררה מהכותרות שהעורך השבועי בעבודה שחורה בוחר לתת למאמרים שלי, אבל חיים עם מה שיש. הכותרת שלי היא השורה הראשונה מתחת לכותרת הממורקרת והיא לדעתי הרבה יותר טובה.

  *** הערת העורך, הכותרת שונתה, על-פי בקשת המחבר ***

  הקמפיין של עבודה שחורה דיבר בשפה שארגוני שמאל לא מדברים, השפה שהציבור מבין ומוקיר, השפה של המיינסטרים וכל השינוי בשפה לא שינה את משמעות המסרים. אבל זאת בדיוק הבעיה של השמאל בישראל, הוא מדבר בשפה שמבינים תורמים באירופה לא בשפה שמדברים ההמונים בישראל ולכן למרות הרצון הטוב הליכוד וישראל ביתנו שולטים ולנו יש עמותות עם מימון אירופאי. כאיש שמאל אתה מוזמן להציע טקטיקה אחרת שתעבוד בינתיים קשה לומר שיש.

 3. אבו אלמוג :

  אני לא ממש בטוח שזו 'השפה שהציבור מכיר ומוקיר'. הנושא של הטקטיקה של השמאל בתקופה הזו הוא מעניין, ואני חושב זה שלב העניין הוא איך להתחבר לאנרגיות האדירות של המחאה החברתית, שלמרות כל הקשקושים על זה שהיא 'לא פוליטית' היא הייתה שמאל טהור דווקא במונחים שאתה מדבר עליהם בפוסט הזה של סולידריות וצדק חברתי. אני מרגיש שהקמפיין של שוברים שתיקה לקח אותנו רחוק משם להתנשאות הרגילה של השמאלן האשכנזי ששירת בקרבי (ואחרי כן הלך ללמוד כלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב וכיוצא בזה). זה הגרוש וחצי שלי על טקטיקה, וגם אותו לא הייתי תורם אילולא נתבקשתי.

 4. ק. טוכולסקי :

  תודה לעורך על ההענות המהירה.
  אבו אלמוג זה עובד, אתה לא יודע כמה זה עובד ולא רק על אשכנזים.
  המחאה החברתית היא המפתח לשינוי פוליטי וככל שהשמאל יתחבר אליה בלב שלם יהיה יותר טוב.

 5. א. קוריאל :

  אלה שמדברים ואלה שעושים

  אני מפנה את חברי לפעילות אחרת שמתפרסמת היום באתר עבודה שחורה:
  "ארגוני עובדים והנהגות המחאה נפגשים לדיון". מפגש בין נציגי ארגוני עובדי לבין מנהיגי המחאה החברתית, שיתקיים מחר בבית העם ברוטשילד 69 בשעה 19:00. אלה בדיוק החיבורים שהשמאל צריך לחפש. זה השילוב האמתי בין האידאולוגיה של השמאל לבין מה שבאמת כואב לאנשים.
  לאירוע בפייסבוק:
  https://www.facebook.com/event.php?eid=140430266062513

 6. עדן ב. :

  כדאי מאוד לקרוא – יתכן והחקיקה האנטי-דמוקרטית היא ניסיון לנטרל את השפעת המחאה החברתית על המצביעים ה"שבויים" של הימין:
  http://www.facebook.com/notes/ofer-barkan/%D7%94%D7%AA%D7%A8%D7%92%D7%99%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%A7-%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%A2%D7%93-%D7%9C%D7%90%D7%A0%D7%A9%D7%99-%D7%94%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9F-%D7%94%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99-%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%99/294657227221957

 7. דקל-דוד עוזר :

  שאלה טובה האם הימין מחזיר את השפיות לשמאל? תלוי איפה הוא ייעצר.
  כנסת כבר אין בישראל ומפלגות דמוקרטיות זה גם מוצר שלא ממש קיים כאן.

  אותו ה"שמאל" שאנחנו מאמינים שיתעורר לפעולה – הוא אותם הפרשנים שכותבים מאמרים מהסוג הזה, אז מאיפה יגיעו ניצני ההתעוררות?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.