חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה נשמע בביצת ההפרטה?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 22.11.11 6:03

להלן לקט מידע על כתבות אקטואליות בנושאי הפרטה, וחוות דעת קצרה עליהן

מאת: מנחם לוריא

לקט:

בעקבות המאמר הזה על צה"ל פה ב"עבודה שחורה", גם צה"ל מצטרף לחברות הסלולר ולחברת אל-על ומפטר עובדים בתואנה של התייעלות תקציבית הינה כאן.

ומה עם ים המלח?  ביום א. בישיבת הממשלה השבועית שוב לא עלה נושא ים המלח. לעומת זאת, ועדת החוקה דחתה את הצעת החוק של עמותת "אדם טבע ודין", שאמור לתת מזור לימה ההולכת ונעלמת ולא על חשבון משלם המיסים. אבל אישרה הועדה הצעת חוק פרטית באותו נושא. והאוצר? האוצר גורר רגליים וטרם השלים את המו"מ עם כי"ל בעניין שיקום ים המלח. הינה כאן 

לפני כמה חודשים זכתה חברת בזק בינלאומי במכרז של משרד החינוך בהקמת ענן מחשוב. כל מי שסבר שמדובר בענן מחשוב שיעזור להביא לבתי הספר טכנולוגיות מודרניות,”מחשב לכל ילד" והנגשה של רשת האינטרנט לצרכים פדגוגיים – הינה יצא המרצע מן השק. הענן, שבו ישקיע משלם המיסים מיליוני שקלים, נועד למדוד בזמן אמת את נוכחות המורים בבתי הספר היסודיים על פי תוכנית "אופק חדש". הינה כאן

ב 2006 הוקמה הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים במטרה להגן על המידע הפרטי של אזרחי המדינה. לאחרונה התבשרנו שהרשות הזו חקרה ומצאה את האשמים בגניבת מאגר המידע של מרשם האוכלוסין ובהזדמנות זו למדנו שהרשות הזו הפקיעה ממשטרת ישראל אי אילו סמכויות חקירה שהיו לה. ב 2002 החליטה הממשלה להקים במשרד ראש הממשלה את המטה הקיברנטי הלאומי .ראה כאן  וועדת הכספים "מצאה" 12 מליון שקלים לתקצב את פעילות המטה לצורך מאבק ב"האקרים"  – הינה כאן

סיכום:

קודם צה"ל מפריט את השמירה בישובי יו"ש,אחר כך מסלק מאשקלון את סוללת כיפת ברזל,ומחזיר אותה אחרי שנהרג אדם, כי כל טיל בסוללה עולה עשרות אלפי דולרים ועכשיו – כשנדרש לקצץ בהוצאותיו ברוח העת,כמו כל חברה שמכבדת את עצמה צה"ל:מפטר עובדים…

נותרו עוד 38 שנה עד שים המלח יהפך לביצה יבשה. חלקו הדרומי כבר יבש לפני למעלה מעשור ומה שנמצא בו אינו אלא בריכות שתפקידן ליבש את מי הימה ולספק חומר גלם למפעלי ים המלח. ים המלח הזה יאלץ להמתין עד שפקידי האוצר יואילו בטובם להגיע להסכמה שתהייה מקובלת על הבעלים של כי"ל…

מאוד משמח לדעת שענן המחשוב שמומן מכיסו של משלם המיסים לא יופעל לטובת הילדים של משלם המיסים אלא לטובת המעסיק של המורים שמא יגנבו דקה בבטלה לא מוסברת…

והביטחון הקיברנטי. ובכן מה איתו? אם יגנבו למנחם את מאגר המידע של הלקוחות שלו יסור האיש למשטרה יקבל מהם את היחס המגיע לו ובמקרה הרע ישלם למשטרה 10 אגורות אחרי שיתבע אותה על רשלנות בחקירה (ראה פה). אם וכאשר יפרץ המאגר הביומטרי של משרד הפנים או אז יעוטו על הפושעים החוקרים הנמרצים של רמו"ט ולעומתם כבר 9 שנים הלוחשים על אוזנו של ראש הממשלה ומייעצים לו כיצד להימנע מהתקפות של "האקרים" ובכן – לאלה נמאס לעבוד בחינם וסוף סוף קיבלו תקציב של 12 מליון שקל. סכום נאה ללחישה על אוזנו של הבוס – אותו בוס שמתעלם מעיצות,שניתנו בחינם, כיצד לבנות את המאגר הביומטרי כך שגם אם ייפרץ יהיה חסר תוחלת.אני תקווה שבסכום הזה לפחות יקבל הבוס את עצותיהם של המומחים…

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

13 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  בהפרטה כמו במערב אין כל חדש. אבל להערכתי האולי אופטימית מדי בולמוס ההפרטה והחקיקה הגזענית של הממשלה שניהם כאחד נובעים מחשש אולי בלתי מבוסס ואולי אני מקווה כן מבוסס שמשהו הולך להשתנות.

 2. מנחם לוריא :

  ק.

  ה"משהו" הוא תקיפה באירן. כל שבוע שומעים פה או ראיון הזוי של שר הבטחון או תרגיל או חפיץ מעופף ומחר ניסוי צופרים באזור המרכז. זה ה"משהו".

  מנחם.

 3. יונתן כ. :

  לפעמים צריך לפטר כדי להתייעל או כדי להגיע לאיזון תקציבי,זה לא נעים(ודי נוראי בשביל המפוטר) אבל אין מה לעשות,זה לא מראה על איזה רוע מסוים וגם לא על שרירות לב או זלזול בעובדים.

  אי אפשר לתת הכל לכולם,אם רוצים תקציב אחראי וגם הרחבת שירותים חברתיים הרי שצריך למצוא מקומות לקצץ ולהתייעל,כולם יודעים שיש עודפים במערכת הבטחון שצריך לקצץ מהם.

  לגבי בזק ומשרד החינוך,משרד החינוך רוצה מערכת שתעזור לו לאכוף את המדיניות הניהולית,זה בהחלט דבר חשוב(בין אם המדיניות אהודה או לא) שמשרד ממשלתי מהגדולים במדינה ינסה לאכוף ולמדוד את המדיניות המוצהרות שלו,רק כך הוא יכול להשתפר.

 4. מנחם לוריא :

  ליונמן כ תגובה 2:

  "לפעמים צריך לפטר כדי להתייעל או כדי להגיע לאיזון תקציבי,זה לא נעים(ודי נוראי בשביל המפוטר) אבל אין מה לעשות,זה לא מראה על איזה רוע מסוים וגם לא על שרירות לב או זלזול בעובדים."
  אני מכיר עובדות אחרות:פיטורי עובדים משפרים את השורה התחתונה בטווח המידי מעלים חיוך על פני בעלי המניות ואז ממלאים את השורות החסרות העובדי קבלן.[מכיר חברה בשם פרטנר…?]

  "אי אפשר לתת הכל לכולם,אם רוצים תקציב אחראי וגם הרחבת שירותים חברתיים הרי שצריך למצוא מקומות לקצץ ולהתייעל,כולם יודעים שיש עודפים במערכת הבטחון שצריך לקצץ מהם."
  אין,עדיין, החלטת ממשלה לחצץ 2.5 מליארד שקלים מתקציב הבטחון מה גם שתקציב 2011 לא נפתח. צה"ל איננה חברה פרטית של אף אחד ועם צריך לקצץ צריך הדבר לשזוף את עין השמש. פיטורי עובדים הם לא הפתרון אלא,במיוחד במקרה הזה,אמצעי לחץ ורמז דק לנערי האוצר העולזים.

  "לגבי בזק ומשרד החינוך,משרד החינוך רוצה מערכת שתעזור לו לאכוף את המדיניות הניהולית,זה בהחלט דבר חשוב(בין אם המדיניות אהודה או לא) שמשרד ממשלתי מהגדולים במדינה ינסה לאכוף ולמדוד את המדיניות המוצהרות שלו,רק כך הוא יכול להשתפר."
  כן, באמת? באמצעות מאגר ביומטרי שמכיל טביעות אצבע של המורים? אם זה נוח לך אתה במדינה הנכונה – לי זה לא נוח ואינני אוהב מה שעושה המשרד הזה עם הכסף הציבורי. את 130 מליון ש"ח שהשקיעו מכספי הציבור בענן היה צריך – והיה ברור שלשם כך נלקח הכסף – להשקיע בחינוך ולא במאגר טביעות האצבע של המורים.

  מנחם.

 5. יונתן כ. :

  אז אף פעם לא צריך לפטר עובדים? עובד נכנס לעבודה ועד יום מותו לא יוצא בלי קשר להשפעה על החברה?

  לפעמים צריך לפטר,אין מה לעשות,בכלכלה הכי ס"ד בעולם גם מפטרים מדי פעם.

  תקציב הבטחון חסוי וצריך להשאר כך,זה לא צריך למנוע התייעלות ופיטורים(ואלו לא אותם הדברים),התייעלות היא ביצוע אותם משימות ושמירה על אותה רמת כשירות בפחות משאבים,פיטורים הם אמצעי לכך.

  הביטוי "נערי האוצר" צריך לעבור מהעולם,אתה יודע שהם לא שומרים על הכסף הפרטי שלהם אלא על הכסף של כולם.

  משרד החינוך מנהל יותר מ20 מילארד ש"ח,עשרות מיליוני ש"ח על מערכת שמסייעת לאכוף את המדיניות זאת השקעה מאוד סבירה,לא צריך להתנגד לכל דבר.

  יש קו מנחה שעובר בכל ההתנגדויות האלו,ההתנגדות היא לכך שגוף ציבורי יתנהל בצורה עסקית.
  זאת התנגדות שלא במקומה,המדינה צריכה להתנהל בצורה יעילה,כל השירותים שאנחנו רוצים שהמדינה תתן כמו רווחה,חינוך,בריאות וכו' אמנם צריכים להיות נרחבים ככל האפשר אבל עצם הניהול שלהם צריך להיות יעיל כלומר שאת כל השירותים האלו צריכים להשיג במינימום השקעה.

  אין שום טעם לדרוש השקעה גדולה יותר בבריאות אם הכסף מתבזבז וההשקעה הגדולה יותר בבריאות לא תביא לעוד בריאות וכך בכל שירות ציבורי אחר.

 6. מנחם לוריא :

  יונתן כ. תגובה 5

  בלי שמץ של ציניות: בוודאי וללא ספק צריך לפטר עובדים כאשר הם אינם יעילים לעסק. בודאי שצריך,לפעמים, להוציא עבודות למיקור חוץ ולא לעשות אותן לבד כי זה יותר בריא להתנהלות העסקית הנכונה. אבל: לא נולדים מנהלים ולא מוכשרים לזה בקורס לפיקוד ומטה של צה"ל. ניהול הוא דספלינה מאוד רחבה ומואכבת וצריך לדעת מה עושים ולא רק לרצות את בעלי המניות.

  העיתונות המקוונת מרוחה,לאורכה ולרוחבה, בציטוטים מהדוחות הכספיים של חברת פרטנר ושל חברת אל-על לרבעון 3 2011. יש בפרסומים גם התייחסות של המנכ"לים של תי החברות הציבוריות האלה לדוחות הכספיים. תקרא. ואחרי שתקרא תראה שבמקרה של פרטנר מדובר בפיטורי עובדים כדי להעשיר את השורה התחתונה ולמשוך דבידנט לבעלי המניות. במקרה של אל-על החברה באמת בצרות ומגיע למנכ"ל שלה שאפו גדול על כך שגם הוא משמש דוגמא לעובדים שלו -קרא בעצמך העיתונות המקוונת.
  אפשר ולפעמים צריך לפטר השאלה מה מהטרה. לצערי ההתנהלות של פרטנר היא המודוס ויואנדי של המעסיקים בישראל ובעיקר של המעסיק הגדול מכולם בנימין נתניהו ומועצת המנלים שלו (פעם קראו לזה ממשלה).

  תקציב הבטחון איננו חסוי. סעיפים בתקציב הבטחון חסויים וטוב שכך. זה לא סוד (ובאמת מפורסם) כמה צה"ל מוציא על שכר עובדים ולחילופין כמה משלם צה"ל עבור הרכשת מערכות מידע ארגוניות. ולכן אפשר וצריך לדון דיון ציבורי בתקציב הזה.

  נערי האוצר: לא צריך לעבור מן העולם. הם פקידי ממשל ולא נבחרו בבחירות. תפקידם לשמור על הקופה הציבורית נקודה. ולא לשמור עליה מתוך עמדה פוליטית כזו או אחרת. גם לנהל תקציב לאומי איננו משחק ילדים ובוודאי שאיננו נתון לגחמה של תאוריה פוליטת זו או אחרת. כשנערי האוצר ישמרו על התקציב כי זה תפקידם ולא ישמרו עליו כי זו אמונתם הפוליטית אהייה הראשון להפסיק להשתמש בשם הגנאי הזה.

  לגבי משרד החינוך: כאשר השקיעו נערי האוצר 130 מליון ש"ח בענן של בזק,הצהירו שההשקעה הזו נועדה לחינוך באמצעים טכנולוגים. עכשיו שוב מוציאים כסף ציבורי (לדידך עליהם לשמור עליו) ולא רק זה לא מפרסמים כמה ועושים שימוש בענן כדי לבדוק את שעות העבודה והמנוחה של המורים. אם זו לא חוצפה ציבורית אז חוצפה ציברית מהי. וכבר נמאס לי להתייחס למהות קרי באמצעות ט.ע של המורים עצמם – יופי של חינוך ושמירה על הכסף הציבורי.

  מדינת ישראל לא הוקמה למטרות רווח. לפחות לפי מה שכתוב במגילת העצמאות. מדינה מספקת שירותים שאינם רווחים כמו רכבת כמו חינוך כמו רווחה ועוד. לשם כך היא קיימת. התפקיד של הניהול הפיננסי הלאומי הוא לא להשיג רווח אלא לחלק את העוגה התקציבית במקסימום יעילות. וזה לא קורה פה ולכן מוזכר חדשות לבקרים.

  מצטער את המשפט האחרון שלך לא הבנתי. בריאות היא הוצאה נטו אין שום הכנסה בבריאות. אנשים בריאים קמים בבוקר לעבודה,מרווחים כסף ומשלמים מיסים וזה אינטרס לאומי מהמדרגה העליונה. אנשים בריאים גם יחטפו את הטילים של אמניגאד וישרדו וימשיכו לעבוד ולשלם מיסים וזו מטרה עליונה. לחשוב על בריאות במסגרת ניהול המקובל בעולם העסקי זו טעות חמורה. זה,כמובן, לא אומר שמערכת הבריאות חייבת בהתנהלות פיננסית דקדקנית חסכונית ויעילה – והיא לא. מעניין למה…

  מנחם.

 7. יונתן כ. :

  הסיפור של פרטנר הוא סיפור מורכב,לא בחנתי אותו לאורכו ולרוחבו(גם אני לא בטוח שיש לי את הכלים לכך).

  אי אפשר לקיים דיון אמיתי בתקציב הבטחון,דיון בתקציב מחייב לדעת גם מה היכולות של אותו ארגון,מטרות,התפתחות וכו',הסעיפים החשובים חסויים.

  אפשר ללכת לפי המלצות כמו ששר האוצר רוצה ללכת לפי המלצות ועדת ברודט.

  אני מתכוון שאת עוגת התקציב צריך לחלק ביעילות,לכך צריך להשתמש בכלים עסקיים.

  *המשפט האחרון שלי די ברור,אם ההשקעה בבריאות לא מביאה לעוד בריאות הרי שמדובר בבזבוז.

  דוגמא,אם הוספנוX תקציב לאחיות וכתוצאה מכך עלה מספר האחיות הרווחנו,אם לא נוספו אחיות אלא כל האחיות קיבלו תוספת שכר התקציב הזה בוזבז.

 8. מנחם לוריא :

  "אי אפשר לקיים דיון אמיתי בתקציב הבטחון,דיון בתקציב מחייב לדעת גם מה היכולות של אותו ארגון,מטרות,התפתחות וכו',הסעיפים החשובים חסויים."
  זוהי בדיוק הטעות של ממשלות ישראל לדורותיהן. לא צריך לדון מהי הטכנולוגיה של דור 2 בטילי דלילה צריך לדון האם יש מקום להשקיע בפיתוח של דלילה דור 2 או מה שיש מספיק והכסף ילך לרווחה טו לטובת רכישת כיפות ברזל מהמפעל בסינגפור. כי,למשל,שדה הקרב השתנה והוא לא בגבולות אלא מעל לראש שלנו האזרחים ורווחה פירושו,גם,לכידות חברתית ואת זה אנחנו צרכים כשיורים עלינו טילים – ויורים עלינו טילים כמעט כל יום – תשאל בעוטף עזה.

  "אני מתכוון שאת עוגת התקציב צריך לחלק ביעילות,לכך צריך להשתמש בכלים עסקיים."
  ממש לא. ישנו ענף במדעי החברה שנקרא מדינאות. מדינה מנהלים כמדינה לא כחברה פרטית בשום פנים ואופן.

  בכלל אין דבר כזה מדינה. ממתי "המדינה" היא גוף עצמאי. בסך הכל איננו יכולים לנהל את החיים המשותפים שלנו בעצמינו ולכן ממנים נציגים שלנו (בבחירות דמוקראטיות) שיעשו את זה בשמנו ו/או יגנו על זכויותינו המידה ואנחנו מיעוט. זה כל הסיפור לא חברה עסקית ולא כלי ניהול מהמתחם העסקי מדינאות משילות ושמירה על המיעטים דווקא כן.

  "*המשפט האחרון שלי די ברור,אם ההשקעה בבריאות לא מביאה לעוד בריאות הרי שמדובר בבזבוז."
  מקבל את ההבהרה. מסכים איתה. המילה בזבוז היא בעייתית, כי אם הכסף שהוספנו לבריאות הלך לשכר עבודה אבל מקבלים עובדים יותר יעילים ויותר מרוצים ונתני שירות טובים יותר אז לא בוזבז שקל אחד. הטיעון שאתה מעלה כדוגמא הוא בדיוק הטיעון הניאו-ליבראלי וההמשך שלו:נפריט את שירותי האחיות כי השוק החופשי מתנהל היעילות. הוא לא חופשי והוא לא מתנהל ביעילות.

  תודה על ההבהרות.

  מנחם.

 9. עמית-ה :

  לדיון הזה אני מבקש להוסיף שני נתונים.
  א. כאשר בוחנים את דו"ח אירגון הבריאות העולמי רואים כי במדד של כסף לשנות חיים איכותיים ישראל
  היא המדינה בעלת מערכת הבריאות הכי יעילה בעולם.
  ב. בעשור 2001-2010 הייתה הצמיחה לנפש בישראל 1.43% בממוצע לשנה, זה הנתון הכי נמוך לעשור בהיסטוריה של ישראל.

  המסקנה שלי היא היא כי יש לקצץ מתקציב ושכר נערי האוצר ולהעביר לרופאים.
  לנערים זה יהיה קנס על כישלון מערכתי ולרופאים בונוס הצטיינות.

 10. יונתן כ. :

  ובמה בדיוק הנתונים האלו עזרו לך? נראה לך שאי פעם יהיה תקציב בלי שיהיו "נערי אוצר" שישמרו עליו?

  ומאחר ואתה כזה חובב נתונים ,חשבת אולי שאנחנו מדינה מאוד צעירה ועשירה יחסית?

  מנחם,כלים עסקיים הם בסה"כ כלים,יסלחו לי כל לומדי מדעי המדינה שבעולם אבל אני יודע לנתח מערכות ארגוניות הרבה יותר טוב מהם ואין שום הבדל בין תור בביטוח לאומי לתור בבנק ועם שניהם אפשר להתמודד בעזרת אותם השיטות.

 11. מנחם לוריא :

  יונתן - תגובה 10

  הטעות שלך טמונה במשפט הפתיחה. תפקידם של פקידי האוצר היא להוציא לפועל את ספר התקציב הלאומי שנקבע וחוקק על ידי הכנסת!!!. ספר התקציב הלאומי אמור להגדיר מה הם היעדים לשנת התקציב, לתעדף אותם ומולם מקורות הכנסה כשבסוף השנה הפיסקאלית ספר התקציב צריך להיות מאוזן במקרה המעולה או במינוס במקרה הרע אבל בשום פנים ואופן לא ברווח כי מדינה איננה חברה למטרות רווח. ואם יש רווח חייבת האוצר,על פי חוק התקציב חוק לא עיניו היפות, להשקיע את העודפים למשל:בהחזרת חובות, למשל שהשקעות בתועדפו נמוך בחוק התקציב, למשל ברווחה למשל במשילות ועוד ועוד.

  ספק התקציב הוא חוק במדינת ישראל. חוק שמתקבל כדת וכדין ופקידי האוצר מפירים את החוק ברגל גסה יום יום שעה שעה. יש אלפי דוגמאות של סעיפים החוק התקציב שהאוצר פשוט לא מעביר את הכספים. למה? כי הוא יכול ולא משום סיבה אחרת ובוודאי שלא מהסיבה שהכסף טרום נגבה מהאזרחים כי כבר שנים שיש עודפי גבייה. במילים אחרות פקידי האוצר גובים את הכנסות המדינה עד לאגורה האחרונה אבל,ובגלל שהם יכולים ובגלל שיש להם אגנדה פוליטית, הם לא מעבירים את הכספים לפי חוק התקציב.

  למשל: נערי האוצר לא מעבירים כמה מליוני שקלים לרענון ערכות המגן. לא העבירו ב 2010 לא העבירו עד לשבוע שעבר. למה? כי הם יכולים. למה זה חשוב? כי ביבי רוצה להחטיף מכה לאירן ואולי הפרסי ישלח לפה פצצות מצחינות שצריך בשבילן ערכות מגן – וגם אם לא זכותי כאזרח לחשוש שכן ואני רוצה ערכה מרועננת בעלות שתשלום על ידי המדינה ולא מכספי הפרטי.

  הינה לך דוגמא אחת (מני רבות) שהם האגנדה הפוליטית של פקידי האוצר גורמת להם להפר חוק ואין דין ואין דיין ואף אחד לא נותן דין וחשבון.

  לגבי השאלה שלך לעמית -ה מה שאמרתי זו בדיוק הכוונה שלו. נערי האוצר לא שומרים על התקציב חוק התקציב שומר עליו הם שומרים על הגנדה הפוליטית שלהם של הבוס שלהם ושל הטייקונים שאחרי המשרה הממשלתית יעברו לעבוד אצלם וגם פה יש מאוד דוגמאות זו איננה דמגוגיה בשקל.

  ועוד דוגמא: בחוק התקציב לשנים 2010-2012 (עוד בושה וחרפה מבית היצר הניאו-ליבראלי ופטנט עולמי-תקציב דו שנתי) יש סעיף ובו 150 מליון יורו לטובת רכישת קרונות וקטרים לרכבת ישראל. מה עושה השר כץ ושלוחו היו"ר המדומה של הרכבת מר יוגב. לקוחים 150 מליון יורו מתקציב המדינה רוכש קטרים וקרונות אבל את התחזוקה שלהם מעביר לספק ולא לעובדי הרכבת שאותם אותו חוק מממן. עכשיו תגיד: יפה עשה השר קפץ על המציאה וחסך כסף. תקפוץ אתה על מציאות בעסק הפרטי שלך. כץ ויוגב לא מנהלים עסק פרטי. כתוב בחוק שירכשו קרונות וקטרים שירכשו קרונות וקטרים ולא יקפצו על שום מציאות בטח שלא יעשו כן בלי לשאול אותי,אותך ואת שאר בעלי זכות הבחירה בא"י ארץ הקודש. ואם הייתה הזדמנות לרכוש קרונות וקטרים בפחות מ 150 מליון יורו (כי בומברדייה לא מתחזרקת את הקרונות והקטרים החינם) אז שיחסוך בסעיף ההוצאה הזו ואת העודף יעביר למשהו אחר או לא וישתמש בו לאיזון התקציב. שיוגב וכץ יקפצו על מציאות בעסק הפרטי שלהם לא בתקציב במדינה שלי – ושניהם עובדים אצלי ואצלך ולא בעסק פרטי. יוגב,היו"ר המדומה, והשר כץ הם מפירי חוק. לצערי בחוק התקציב אין עונשין וחבל…
  מנחם.

 12. עמית - ה :

  ועדיין לא הזכרנו את הכסף ששוכב בקופה ללא כל שמוש, לא החזרת חובות, לא תיגמול רופאים, לא בניית כיתות, אפילו לא משביח כמו גבינה הולנדית או כינור איכותי, סתם יושב בקופה.

 13. מנחם לוריא :

  עמית -ה (12)

  ושכחת: הכסף םטור ממס… 🙂

  ככה בדיוק נוהגת חברה עיסקית עם הרווחים שלה 🙁

  הא,כן: לפי מילמן ופדהצור (מעיתון הארץ) המלחמה עם אירן תעלה לנו שבעים (70) מליארד שקלים בחודש אולי לזה אוגרים – מטרה ראויה לא?

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.