חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כבר שנים שהדמוקרטיה בסכנה

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 21.11.11 6:02

הזועקים היום חמס על הסכנה, הם אותם אלה שנתנו ידם לקיום שלטון המכרסם בדמוקרטיה. הדמוקרטיה היא גם הגנה על זכויות היסוד החברתיות כלכליות, ועל זכויות אלה צריך להיאבק

מאת: ק. טוכולסקי

הדמוקרטיה בסכנה, זועקים כבר שבוע בתקשורת, בפייסבוק, בכל מקום שבו יש דיון ציבורי. אין סיבה מיוחדת לחלוק על כך. הדמוקרטיה בישראל אכן בסכנה, רק מה. הדמוקרטיה בישראל כבר שנים ארוכות בסכנה ומהרבה סיבות, והנה פתאום נזכרו גורמים מסוימים בעלי עניין מסוים שיש סכנה. זה לא קרה סתם.

הדמוקרטיה בישראל בסכנה כבר שנים, היא נמצאת בסכנה מאז שאליטות ההון של החברה הישראלית ובני חסותם בפוליטיקה, בתקשורת ובבתי המשפט החליטו להפר את האיזונים והבלמים של החברה והכלכלה בישראל, ולהכריז מלחמה על מדינת הרווחה. משום מה במשך שנים שבהם יסודות מהותיים של הדמוקרטיה כמו העסקה ישירה שאפשרה לעובדים להתאגד ולהתגונן מפני שרירות לב של מעסיקים (דמוקרטיה בעבודה) חוסלה והוחלפה בצורות שונות ומשונות של עבדות. הדמוקרטיה הישראלית בסכנה מאז שרכוש הציבור שנרכש, פותח ושובח בכספי כל האזרחים ולמענם, נמכר בפרוטות ובתואנות שווא למספר בעלי עניין וקשרים על חשבון קופת המדינה, העובדים והנהנים מהשירותים שהמדינה העניקה. הדמוקרטיה בסכנה מאז שאת התפיסות הפרטיקולאריות שלנו, על תפיסת הקהילה והסולידריות הלאומית היהודית ואת קורטוב האינטר נציונליזם הסוציאליסטי שפיעמו בקרבנו, ולו להלכה על כל הבעייתיות שבהן, החלפנו בסגידה  לקפיטליזם ניאו-ליבראלי אמריקני-פרוטסטנטי שאפשר כל עוולה חברתית כלכלית, כל הפרטה של מקומות עבודה ועובדים, כל שוד וגזל של נכסי האזרחים. כל הזמן הזה הייתה הדמוקרטיה בסכנה.

החוקים החדשים שנחקקים עכשיו בכנסת פוגעים בדמוקרטיה, זועקות כותרות של אותה עיתונות ליבראלית, שכבר שנים שרה את שירת ההלל לפרימת הסולידריות החברתית והרחבת הניכור הבין-מעמדי והפערים בחברה. זה לא ממש מעורר אמון לשמוע את זעקתם של מי שנתנו במשך שנים ידם לפגיעה בדמוקרטיה שמציעה מדינת הרווחה. בית המשפט העליון מותקף, אותו בית משפט שמסוגל לפסול חוקים ולהתערב בכל החלטה פוליטית, אבל לא מסוגל לקבוע את רף ההכנסה המינימאלי לקיום בכבוד. אותו בית משפט, שבאמצעות פרשנות מאוד נרחבת לחוק יסוד חופש העיסוק, מאפשר כמעט כל עוולה אפשרית של מעסיקים, כולל יבוא עבדים מחו"ל בשל חופש העיסוק. אותו בית משפט, שנותן יד לשבירת שביתות וניצול עובדים. אותו בית משפט, שבעצם, במשך שנים, נתן ידו לפגיעה בדמוקרטיה באמצעות מתן גושפנקא חוקית לכל עוולה חברתית כלכלית, מותקף. זוהי אכן פגיעה בדמוקרטיה, אבל מי נשאר להגן עליו עכשיו מול כוחות האופל? שופטיו המורמים מעם נתנו לעם ליפול  לעוני ניצול וניכור ונותרו כעת לבדם.

הדמוקרטיה בסכנה זועקות עמותות שלא יוכלו לגייס תרומות, אבל גם הן תרמו להתפוררות הדמוקרטיה. יש משהו מאוד בעייתי בעצם קיומם של עמותות, שמבקשות להביא לשינויים לא באמצעות אמון הציבור וצבירה של כוח פוליטי, כי אם באמצעות קידום פרויקטים על בסיס הכנסה מתרומות. זה מאוד לא דמוקרטי להתבסס על פילנתרופיה כתחליף לאמון הציבור. זה מאוד לא דמוקרטי להיות חלק מהליך ההפרטה של אחריות המדינה. זה מאוד לא דמוקרטי להחליף את השיח הציבורי ואת סדר העדיפויות הלאומי בלקיחת אחריות מהמדינה באופן סלקטיבי לטובת פרויקטים שיש להם תורמים.

הדמוקרטיה בסכנה אבל מהי  דמוקרטיה? דמוקרטיה היא לא רק שלטון הרוב תוך שמירה על זכויות המיעוט. דמוקרטיה היא שלטון הרוב תוך שמירה על זכויות המיוחדות של המיעוט וזכויות היסוד של הכלל. מי שזועקים עכשיו חמס נתנו ידם במשך שנים לשלטון מיעוט של בעלי הון תוך ניצול של הרוב וכרסום בזכויות היסוד של הכלל.

הדמוקרטיה אכן בסכנה, וכדאי לכולנו להגן עליה, אבל הגיע הזמן שיפנימו אלו שבמשך שנים תורמים לפגיעה בדמוקרטיה ועכשיו זועקים. דמוקרטיה היא לא רק הזכויות הליבראליות של הבורגנות, היא לא רק בית משפט שמגן על הזכות למות ברחוב והזכות לעסוק במה שרוצים. דמוקרטיה היא גם הגנה על זכויות היסוד החברתיות כלכליות. דמוקרטיה היא גם תקשורת חופשית מאינטרסים של בעלי הון בצידה של תקשורת פרטית של בעלי הון. דמוקרטיה היא גם ייצוג בבית המשפט לא רק לדתי, ערבי, אישה ומזרחי ליבראליים אלא גם לשוחרי הצדק החברתי. דמוקרטיה היא לא רק עיתון שמתיימר להיות שמאלני בגלל הליבראליות שלו, בזמן שהוא משתלח כאחרון תועמלני הימין בעבודה המאורגנת, ושר שירת הלל לקפיטליזם חזירי, תוך התעלמות בוטה מתפיסות אחרות ומהמציאות הכלכלית-חברתית הקשה.

כבר שנים ארוכות הדמוקרטיה בישראל בסכנה, תמיד טוב להילחם למענה. אבל את המלחמה הזו אי אפשר לנהל רק למען כמה מדגלי וסמלי הדמוקרטיה. אי אפשר להילחם למען דמוקרטיה בזמן שזכויות היסוד של הכלל נרמסות כזכות להעסקה ישירה והתארגנות במקומות העבודה. אי אפשר להיאבק למען דמוקרטיה בזמן שנכסי הציבור נשדדים לטובתם של מעטים וההמונים מתרוששים והולכים. מי שרוצה יותר דמוקרטיה צריך לשאת גם את נס מדינת הרווחה, הצדק החברתי וצמצום הפערים אל שדה המערכה, אחרת הדמוקרטיה תישאר בסכנה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

7 תגובות

 1. שי כהן :

  מצד אחד צודק מצד שני אנו זקוקים למסר מחבר

  אכן – הניאו ליברליזם, פירוק המנגנונים של מדינת הרווחה והעבודה המאורגנת והסגידה ל"שוק חופשי" הם האיום על הדמוקרטיה.
  אולם אנו זקוקים למסר מאחד, מחבר- גם לעבד המקלדת ההוא, ששירת כמעט בהתלהבות את המולך צריך להיות מקום לצדנו עלינו להזמין את כולם – הזמנה להתעוררות…

 2. ק. טוכולסקי :

  נכון שי אבל אנחנו צריכים לדרוש מהם סולידריות גם אחר כך. שלא נגמור כמו מי שתמכו בהתלהבות בעובדי רשות השידור ה"חברתיים" רק בשביל לגלות שהם נותנים יד לרשות השידור היום.
  לפני שאנחנו מתגייסים לעזור למשרתי ההון של ערוצים 2 ו-10 צריך לדרוש עיתונות שלא תתקע לנו סכין בגב יום אחרי.

 3. א. קוריאל :

  ואף מילה על השטחים

  זקני השמאל טחנו במוח במשך שנים ששליטה על עם אחר תביא להשחתה פנימית. עכשיו, כשחזונם העגום מתגשם מול עינינו, אפילו אין מי שיגיד "אמרנו לכם".
  אי אפשר לקיים דמוקרטיה תוך שלטון ארוך שנים ואנטי-דמוקרטי בעליל על מיליוני אנשים. המשוואה הזו פשוט לא מסתדרת.
  יריב לוין, זאב אלקין וחבריהם פשוט עושים סדר: סתימת הפיות היא המהלך הסוגר שמאפשר את שלטון הנצח של הקפיטליזם החזירי והכיבוש האכזרי.
  הדרך לשבור את המעגל היא להגיד בקול שדמוקרטיה היא דמוקרטיה לכולם. לעניים ולעשירים, ליהודים ולערבים. לעובדי קבלן ולעובדים מאורגנים.

 4. דקל-דוד עוזר :

  מצד אחד אתה צודק ומצד שני אתה צודק.
  עמותות השמאל קידמו אנארכיזם ואי-השתתפות בתמורה לתרומות. "א-פוליטיות" הם קראו לזה.
  פעילי השמאל הליברלי עודדו א-פוליטיות על מנת לשמור על סוברניות בכל מוסדות השלטון וחשבו שכך הם ישלטו בציבור.

  ההפיכה שמבצע כעת הימין אינה נגד "השמאל", אלא נגד האליטה וזו אליטה רעה רעה רעה. אלו לא דמוקרטים.
  מה שהליכוד אולי לא מבין זה ההשלכות של מפעל החיסול שלו, כי העמותות האלה וכל המנגנון האנטי דמוקרטי שאנשי ה"שמאל עלאק" השליטו כאן היה הבסיס עליו צמח הליכוד. בהיעדרן יצמחו חלופות פוליטיות שישנו את המפה.

 5. ק. טוכולסקי :

  דקל הימין עושה מה שימין אמור לעשות, ניסיון להפוך מדינה דמוקרטית לפשיסטית. עמותות השמאל הן לא שמאל והן רעות לדמוקרטיה, עיתונות משרתת הון שלא היתה מעולם שמאל היא גם נזק לדמוקרטיה.

  השמאל בישראל לא ממש מותקף כי אין כאן שמאל, אבל הימין מסית כנגד המרכז הליברלי וכנגד הבסיס לדמוקרטיה וקורא לזה שמאל.

  הימין הוא אויב וסרטן שמשרת את ההון ורעיונות לאומניים מסוכנים, אבל משתפי הפעולה שלו בתקשורת שכעת מרגישים שנבגדו צריכים להוכיח שהם רציניים במאבק על הדמוקרטיה ולא רק חלק מספין שנועד להציג את הצלת "חופש העיתונות" של עיתונות ההון כמספקת.

 6. דקל-דוד עוזר :

  מדינה פאשיסטית

  מהי מדינה פאשיסטית שאלתם?
  אז הנה התשובה:
  מדינה פאשיסטית, בניגוד למדינה דמוקרטית, היא מדינה שבה יש שלטון, ויש אזרחים והאזרחים צריכים לקיים את רצון השלטון אחרת הם בוגדים.

  ההפך ממדינה פאשיסטית אינו דמוקרטיה "סתם". יש דבר כזה דמוקרטיה פאשיסטית (אולי מישהו יבין את זה כבר), אלא חופש הפרט, וזה אומר שחופש הפרט הוא קדוש ולא ניתן לפגוע בו אלא במקרים חריגים; זה אומר שהמדינה בכלל לא מוסמכת לחוקק חוקים הקשורים לחופש הפרט כי אין דבר כזה מדינה יש רק (מי שרוצה לקרוא לזה דמוקרטיה ליברליות מוזמן למרות שזה שם לא נכון).

  ישראל נוסדה כדמוקרטיה פאשיסטית. ככה היא הוקמה. בהתחלה השלטון היה יותר "נאור" (נניח לצורך העניין יש מי שיתווכח על זה). היום השלטון פחות "נאור" (נניח, יש מי שיתווכח על זה). אבל שיטת המשטר לא שונתה.

  זוהי דמוקרטיה פאשיסטית שבה מתקיים דיון על "חובות הפרט למדינה" ולא לאחיו ולחברה; הדיון הזה מוזן על ידי הימין וה"שמאל" לדורותיו.

  אין בישראל יותר מדי שמבקשים לשנות את המצב הזה, אבל זה מתחיל להשתנות.

 7. אורי יזהר :

  לדקל
  אינני יודע מאיפה לקחת את המונח "דמוקרטיה פאשיסטית" ועל מה הסתמכת כשכתבת שישראל נוסדה כדמוקרטיה פאשיסטית. זה נראה לי חסר בסיסי לגמרי.
  הניגוד לדמוקרטיה אינו פאשיזם אלא דיקטטורה. הפאשיזם הוא אחד מסוגי הדיקטטורה. יש גם דיקטטורות לא פשיסטיות – קומוניסטית, צבאית, תיאוקרטית, ועוד.
  בספרות המקצועית מבדילים בין דמוקרטיה רפובליקנית לדמוקרטיה ליברלית. ברפובליקנית שמים את הדגש על הטוב המשותף ובליברלית על הטוב של הפרט. ישראל נוסדה כדמוקרטיה רפובליקנית שביטויה הישראלי היה עיקרון הממלכתיות שטבע בן גוריון. אם לזה התכוונת כשאמרת דמוקרטיה פשיסטית, אז טעית טעות חמורה במיווח. לא סתם טעות, אלא הוצאת דיבה. תיזהר, יריב לוין מאחריך. תקופת אשכול מאופיינת במעבר מדמוקרטיה רפובליקנית לדמוקרטיה ליברלית. אבל המעבר לא היה מלא. יסודות של רפובליקניזם נשארו כמו התביעה לגיוס לצבא של כולם. אבל גם זה נחלש. לכל אחד משני סוגי הדמוקרטיה יש יתרונות ומגבלות, אבל אף אחד מהם אינו פשיזם.
  תהיה הדמוקרטיה הישראלית רפובליקנית או ליברלית, היא נתונה היום בסכנה. על זה צריך להיאבק ולא להתברבר בכל מיני דקדוקי עניות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.