חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עיריית תל אביב נגד ח' זה חינוך

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 17.11.11 6:07

לאחר פינוי האוהלים משדרות רוטשילד, התפנתה עיריית תל אביב לפעילות נוספת נגד המחאה החברתית: ביטול קונגרס בנושא מעורבות הורים שהתקיים תחת הסיסמא "ח' זה חינוך". נבות זיו אב מספר על ביטול האירוע בבית הספר דוד ילין, על מטרות הקונגרס ועל התנהלות העירייה

שלום רב,
הקונגרס בנושא מעורבות הורים שתוכנן להתקיים בבית הספר דוד-ילין בתל אביב בתאריך 20-11-2011 לא יתקיים בתאריך המתוכנן.
עריית תל אביב דרשה מהנהלת בית הספר שלא לקיים את הקונגרס עקב הצגת הסיסמה "ח' זה חינוך", אשר ליוותה קונגרסים קודמים בנושא החינוך מאז הקיץ, כסיסמת הקונגרס.
הנהגת ההורים החליטה ברוב קולות להענות לתביעת העיריה ולבטל את קיום הקונגרס בניגוד לעמדת החתום מטה.
אנו מודים לכל האנשים שעזרו בהכנות לקונגרס ולכל הנרשמים, ומקווים למצוא מסגרת חלופית לקיום רב שיח בנושא זה.
הקונגרס ,אשר מטרתו היא לקדם שותפות פעילה של ההורים בחינוך ילדיהם, על ידי רב-שיח והצעות יוזמה ופעולה, התארגן על ידי הורי בית הספר דוד ילין בתל-אביב ,הנהלתו וצוות המוסד.
אל הקונגרס הוזמנו הורים ואנשי חינוך בקהילה, כל בתי הספר ומוסדות החינוך ברובע צפון מזרח, אנשי חינוך ברחבי הארץ מזרמים שונים, אנשי האקדמיה, סגל הוראה במוסדות הכשרה למורים, ובמכוני מחקר חברתי חינוכי, בעלי ניסיון מעשי במסגרות חינוך בהן מתקיימת למעשה שותפות הורים, וועד ההורים של תל-אביב יפו, אנשי משרד החינוך,מנהלות מינהל החינוך בעיריית תל-אביב יפו.
כל אלה הוזמנו להשתתף בחשיבה , בשיח הפתוח והיוזמה, אשר קהילת החינוך של דוד ילין תל-אביב ,החלה ליישם לקראת הידוק שיתוף הפעולה החינוכי קהילתי, ולשיפור איכות החינוך והסולידריות הקהילתית.
מתכונת הקונגרס- רב שיח סביב שולחנות עגולים, מונחים ע"י  אנשי חינוך בליווי מומחים – התקיימה בהצלחה ברחבי המדינה ,בין השאר, ברחבת משרד החינוך בירושלים ובביה"ס התיכון גמנסיה הרצליה בתל-אביב, וסחפה אלפי אנשים, בהם גם אנשי משרד החינוך , בכירים במערכות חינוך עירוניות, כולל מינהל החינוך העירוני של עיריית תל-אביב, תחת הכותרת ח' זה חינוך.
ח' זה חינוך היא סיסמה שנחרתה על ידי ציבור שוחרי חינוך, העוסקים בחינוך ועובדים ומתפרנסים מחינוך, במערכת החינוך הציבורית והרשמית של מדינת ישראל.
פעילותם בארגון הקונגרסים הצליחה לעורר את הענין הציבורי בחינוך ,את המעורבות וההשתתפות של הציבור בחינוך , על מנת לחדד את השיח, ללבן את  הנושאים במחלוקת, ולהעלות הצעות יוזמה ופעולה.
ח' זה חינוך היא סיסמה הקוראת לציבור להשתתף בשיח החינוכי במטרה לשפר את איכות החינוך , ולהעלותו לתודעה ככלי מרכזי ליצירת חברה אזרחית סולידרית.
ח' זה חינוך היא סיסמה אשר כבר יצרה מודעות לחשיבות ההשתתפות האזרחית בחינוך, ובכך העלתה את מעמדו של החינוך ומעמדם של העוסקים בו, ממעמד של פקידים  נותני שירות אזרחי הכרחי ,למעמד של אנשים המבצעים שליחות, ולרוב בתנאים בהחלט לא קלים .
בשבוע החולף ,פנו להנהלת בית הספר דוד ילין, מנהלות במינהל החינוך של עיריית תל-אביב יפו, בקריאה לדיון דחוף ,ובדרישה לבטל את הקונגרס ,בטענה ש- ח' זה חינוך אינה סיסמתם התמימה של שוחרי חינוך, אלא התארגנות פוליטית מפלגתית של הורים חתרנים, המבקרים בחריפות את ראשי משרד החינוך ואנשיו, ואת מינהל החינוך של עיריית תל-אביב. הן הציעו לה לארגן קונגרס בנושא  מעורבות הורים בחינוך בסיוע עיריית תל-אביב ואנשי מינהל החינוך העירוני, כמובן ,ללא הסיסמה ח' זה חינוך.
תחת לחץ מעסיקיה ואנשי משרד החינוך, קיבלה הנהלת בית הספר החלטה לבטל את הקונגרס ,בהותירם לה רק את הברירה הזו.
 פניות לעיריית תל-אביב לבחון מחדש את הההחלטה , תוך דגש חזק על כך שהסיסמה ח' זה חינוך , היא לא  תנועה המזוהה פוליטית או מפלגתית,
 וכן דגש על כך שבכירי משרד החינוך ואנשי חינוך בכירים, כולל מנהלי בתי ספר ומורים בתל אביב, משתתפים בפעילות  ובקונגרסים, המאורגנים תחת הסיסמה ח' זה חינוך כשוחרי החינוך ושיפור איכותו, נענו באותה לשון של סירוב לאפשר את קיום הקונגרס בבית הספר דוד ילין.
בית הספר הינו המקום הטבעי ביותר לקיום שיח של הורים על שותפות ומעורבות הורים בתרומה לשיפורו של החינוך בבית הספר. החינוך הציבורי בישראל זקוק להורים כשותפים תורמים ופעילים.
מימסד החינוך וגופי החינוך הרשמיים במדינת ישראל אמורים לקדם במאור פנים ובשותפות אינטרסים יוזמה של התארגנות הורים להעמקת מעורבותם ותמיכתם באנשי חינוך.
לאחר שנים של ניכור ואדישות ציבורית , הטחת ביקורת  באנשי חינוך ,לעיתים קרובות בלתי מרוסנת ואף אלימה, הורדת מעמד המורה לשפל המדרגה הציבורית, קם ציבור ההורים ויזם פעילות מאורגנת להפליא, ממוקדת בתכנית לשותפות ומעורבות, להשבחת החינוך על בסיס התנדבותי, ותוך גיוס  משאבי קהילה נוספים , לצורך השבת החינוך לידיו הטבעיות -ההורים- ולחיקו של הציבור בכלל.
אנשי ונשות מינהל החינוך בעיריית תל אביב , בתמיכת אנשי משרד החינוך , נהגו מעשה פחדני ובלתי מוסרי , בלתי דמוקרטי ובלתי חוקתי ,והשתמשו לרעה בכוחן ובסמכותן המינהלית , תוך חציית גבולות של אתיקה ציבורית  ברגל גסה, והתערבו בהתארגנות דמוקרטית חוקית ואזרחית מן המעלה הראשונה,  ואף בלא כל בסיס מציאותי ועובדתי .
אנשי ונשות חינוך אלה איבדו במעשיהם ובתגובותיהם את הבסיס המוסרי למילוי תפקידיהן.
נשאלת השאלה, בהעדר  בסיס עובדתי לטענות כלפי ח' זה חינוך כתנועה או גוף פוליטי, האם בסמכותה של הרשות למנוע מהורים להתכנס בבית הספר הקהילתי שלהם, לדון על החינוך ועל מעורבותם בו. כמובן שלא.
גם  אם מבנה  ביה'ס הוא עירוני ציבורי, אחד מיעודיו המהותיים והבסיסיים הוא ,להזמין ולשתף הורים בשיח ובמעשה של מעורבות ושותפות בחינוך, ובהקמת מחסום בפני ההורים מאבד המוסד את כיוונו והעירייה מאבדת את תוקפה השלטוני.
מהו המסר החינוכי של הרשות ושל אנשי החינוך בעיריית תל-אביב לציבור ההורים ,התלמידים והמורות.
כיצד צריך הציבור בישראל לנהוג באנשי ציבור ללא מצפן  דמוקרטי , במיוחד בתקופה זו בה העם  מוחה כנגד אטימות הלב של השלטונות.
אנשי ונשות מינהל החינוך בעיריית תל-אביב ואנשי משרד החינוך ובכיריו,  הוזמנו להיות אורחי הקונגרס, כשותפים. ארגון הקונגרס נעשה באחריות ובשמירה קפדנית על שותפות זו, ומתוך תחושת סולידריות וכוונה להעמיק את הקשר ההדדי למען שיפור איכות החינוך והכרה בחשיבותו.
לסיום, מומלץ וראוי כי מינהל החינוך של עיריית תל-אביב יפו וראש העירייה ,יאמצו את סיסמת ח ' זה חינוך כסיסמתם, ואף יניפו את דגל ח' זה חינוך על בית העירייה , ואף יוסיפו ויכריזו כי בכוונתם לעודד ולהשתתף בארגון קונגרסים בנושא שותפות ומעורבות הורים בקהילות חינוך המעונינות בכך, ברחבי תל-אביב יפו.
בכך, ינקו את כתם סתימת הפיות וההתערבות המגונה של השלטון בזכות היסוד של חופש הביטוי ,במיוחד בנושא החינוך, אשר כה יקר לליבנו ובוודאי גם לליבם של אנשי עיריית תל-אביב יפו.
בכך, יכירו אנשי עיריית תל-אביב יפו בחשיבות עידודם של התושבים להשתתפות בשיח הדמוקרטי ובהשפעה פעילה על חיי היום-יום שלהם.
אם יהססו לנהוג כך ,יקדימו אותם אנשי מינהלי חינוך בישובים ובערים המתקדמות בגישתן החינוכית כלפי שיתוף מהותי של הורים.
בברכה
נבות זיו אב navot ziv av
נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

7 תגובות

 1. דליה :

  למתענינים, הנה קישור לחזון החינוכי של נבות זיו אב http://cafe.themarker.com/post/2394075/

 2. גליה :

  נתוני 2010 OECD

  ב70% מהמדינות החברות בארגון מעורבות ההורים מאוד גבוהה ויש להם מגוון אפשרויות להשפיע על מדיניות בית הספר.

 3. עמית-ה :

  צריך לזכור שראש עיריית תל אביב חולדאי הוא דמוקרטור בהגדרה.
  אני מקווה שבבחירות הבאות (עוד שנתיים) תושבי תל אביב יגלו בגרות ויפסיקו לבחור שריפים לראשות העיריה.

 4. חיים :

  מינהל החינוך מעוניין רק בעבדים

  מינהל החינוך הוא אחד המוסדות המושחתים ביותר בעיריית תל אביב,מינהל החינוך מעוניין בעבדים כמו עובדי "יובל חינוך" בחינוך הפורמלי או עובדי "חברת מוסדות חינוך" בחינוך הבלתי פורמלי. הגיע הזמן שיקום גוף למען העסקה ישירה של עובדים אילו בעיריית תל אביב.
  די לעבדות

 5. איתי :

  מעורבות הורים זה כמו זכויות התלמיד – במינון מסוים זה דבר נפלא וחיוני (אני אומר זאת כחבר וועד הורים), אבל במינון מוגזם זה נהיה גורם שדווקא פוגם בסמכות המורה והמנהלת, וזה מנוגד לחלוטין לאחד מהיעדים המרכזיים של "ח' זה חינוך".

  הרושם שלי הוא שהבעיה הזו חריפה במיוחד בבתי ספר שבהם ההורים ממעמד גבוה, שם יש לעתים הורים אגרסיביים שמנסים לנהל את המנהל ולתת הוראות למורה, וקשה מאוד להדוף אותם. לאנשים כאלה קל מאוד לאיים על מנהל בתביעה משפטית או גרוע מזה – בפנייה לעיתונאי שיכול ב"תחקיר" אחד להרוס להם את הקריירה.

  עם זאת, אני לא חושב שצריך להסתכל על מעורבות הורים בתור דבר פסול, כי כאמור הורים מעורבים שעובדים בשיתוף עם ההנהלה והמורים יכולים מאוד לקדם את בית הספר. פשוט צריך להחזיר למנהלים ולמורים את הסמכות להציב גם להורים גבולות. איך עושים את זה? סיפור מורכב. בעיית הסמכות של אנשי החינוך לא תיפתר בחקיקה (או ביטול חקיקה) או במשכורת הייטק, יש פה בעיה תרבותית עמוקה.

 6. הדבה :

  מערכת שלא מסדירה את מעורבות ההורים, סופה שתהיה פתוחה להתערבות הורים בעלי כוח בלבד.
  המנהלים ימשיכו להיות מונחתים על בתי ספר חלשים, בלי שום התחשבות ברצון קהילת בית הספר.
  ו "ח זה חינוך" בהחלט עוסק בהעצמה אזרחית, שזה בין השאר יכולת של קהילה על החינוך שהיא צעניקה לבנותיה.

 7. נאור :

  כלנית 31

  דואר ישראל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.