חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גם בנדל"ן אין כל חדש

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 15.11.11 6:04

האוהלים התקפלו מזמן אבל אין בשורה של ממש בשוק הדירות. ק. טוכולסקי בוחן את המצב הנוכחי ומציע מספר פתרונות לשינוי

גם בנדל"ן אין כל חדש

בתחילת השבוע דווח על האכזבה של קונים שהגיעו ליריד הנדל"ן הגדול של מרכז הבנייה. דירות במחיר שלא משעבד את הקונים ל-30 שנה משכנתא או לחלופין דירות בקרבת מוקדי החיים, העבודה הלימודים והפנאי, של דורשי הדירות לא היו שם. כרגיל יכול הישראלי המצוי לבחור בין לגור בהתנחלות במרחק סביר מעבודתו בגוש דן או ירושלים או לגור הרחק מעבודתו באזור מוכה אבטלה. בקיצור גם בנדל"ן אין כל חדש, ואיך יהיה? האוהלים התקפלו הרבה לפני שנמצא פתרון מרוב המאהלים ושום מענה לא ניתן לא לצרכי בני המעמד הבינוני המודאגים מפני שיעבוד אפשרי למשכנתא ולא לצרכי העניים ודרי הרחוב. ברקע מנשבות רוחות מיתון ואלו ישפיעו גם על שוק הנדל"ן, רק מה עד שהמיתון יגיע הקבלנים יפסיקו לבנות ולמבקשים לרכוש דירה לא יהיה מאיפה לממן את רכישת הזכות הטבעית לכאורה לדיור. משחקי ה"מי שולף ראשון" בין קבלנים שמצהירים שעכשיו אפשר לקנות יותר בזול אבל עוד חודשיים הביקוש יעלה בגלל המחסור בדירות לבין הקונים הסבלניים שמעודדים מעט מהירידות או העצירה בעליות המחיר, לא יביאו לאף אחד מהצדדים השג. השוק החופשי של ענף הנדל"ן נכשל. הוא העשיר את קופות הבנקים, הוא העשיר מספר קבלנים. הוא סנדל את חסכונות המעמד הבינוני שמולטו מהבורסה לתקווה שהנדל"ן יעלה לנצח, אותה תקווה שקברה את תקוות המעמד הבינוני הצעיר לדירה. שוב השוק החופשי הכיח כי השוק החופשי הוא בעיקר שוק חופשי מהיגיון, ממתן מענה על צרכי הרוב המוחלט של האנושות ומצדק חברתי, מכל אלו הוא באמת חופשי.

עם כל הכבוד לבנק ישראל ולשר האוצר, כל עוד המדינה תמקסם את רווחיה ממכירת אדמות ותצפה מהקבלנים לגלות פילנתרופיות מחיר הנדל"ן לא ירד. הקבלנים לא נכנסו לעסק לעשות צדקה. גם הוזלת מחיר הקרקעות ושיווקן בזול לקבלנים לא תתרום להורדה משמעותית במחירי הנדל"ן. הקבלנים כאן בשביל להרוויח ומחירים אולי עולים בקלות, אבל הם לא יורדים בקלות. רק מעורבות ממשלתית משמעותית באמצעות בנייה של דיור ציבורי ובנייה של דיור בערבות מדינה לקבלנים ובמחיר נקוב (מחיר למשתכן) יכולה לעשות את השינוי המהותי בשוק הנדל"ן באופן יזום. המשך המדיניות הנוכחית תביא לקץ החגיגה או במיתון או בהתפוצצות הבועה ואז נמצא עצמנו כמו ארצות הברית או ספרד מבוססים בשפל.

ממשלת ישראל חייבת לשנות את מדיניותה הנוכחית, מדיניות שטובה רק לקבלנים ובנקים. הגיע הזמן לבנייה ציבורית הן להשכרה והן למכירה. הן באמצעות המדינה והן באמצעות קבלנים. בנייה שמחיר הדירה בה נקוב מראש ומיועד להבטיח שלא יהיו הפסדים עם רווח נקוב לקבלן בלי צורך בהלוואות מבנקים ובלי אפשרות של ניפוח מחיר. המדינה תוציא מכרזים לבנייה במחיר למשתכן ולבנייה של דיור ציבורי. את הדיור הציבורי יממנו מהכסף שהתקבל ממכירת דירות עד כה. את הדיור במחיר למשתכן לא צריך באמת לממן. הערבות של המדינה תבטיח שהבנקים לא יוכלו לסחוט את הקבלנים שבתורם יסחטו את הקונים והדירות ימכרו.

הסיפור כמובן מורכב יותר מבנייה. השוק החופשי שואף למקסם רווחים ולכן נמשכת הבנייה של צמודי קרקע למרות המחסור החמור והצפי שהמחסור רק יחריף. כמו כן קבלנים אינם מחויבים למחזר פסולת בניין בבנייה חדשה. בנייה ציבורית בידי המדינה או בפיקוחה תבטיח את הפסקת הזיהום הסביבתי ובזבוז הקרקעות. המדינה תוכל גם לדרוש העסקת ישראלים ולא זרים בפרויקטים ציבוריים. בקיצור מהחזרת המדינה לשוק הנדל"ן כשחקן מרכזי כולנו רק נרוויח. עד שזה יקרה נמשיך לחכות לשווא ליום שהשוק הפרטי ייתן מענה לצרכי האוכלוסייה ולא רק לתאוות הבצע של בנקאים, קבלנים ובעלי הון. 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. בועת נדלן חמורה בישראל ! :

  חפשו ברשת ת הבלוג המצויין בנושא זה

  בועת נדלן חמורה בישראל –
  ״אם אתה למדת,עבדת, אתה משתכר בשכר גבוה, אחד שסבו השאיר לו דירה עוקף אותך בסיבוב.
  עד כמה הגיוני זה נשמע לכם?
  הגיוני מספיק לתקופה הנוכחית אבל ברור שהחוקיות הזאת לא יכולה להתקיים. אחרת לאנשים לא יהיה מניע ללמוד, לעבוד ולהתקדם בחיים.
  כתבתי את זה בעבר ואחזור על זה שוב. במדינה מתוקנת האדם אמור להתקיים בזכות עצמו ולא בזכות הוריו.
  האם אותם הדירות שסבא השאיר לנכדיו תהיה חוף מבטחים לדורות הבאים אלינו לטובה? ברור שלא!!!
  בני המעמד המשכיל אמורים להרשות לעצמו רמת חיים גבוהה יותר מבני מעמד הפועלים, אך גם בן למעמד הפועלים אמור להרשות לעצמו להתקיים , לכלכל את עצמו ואת בני משפחתו בכבוד בלי סבא טוביה!!!

 2. סופר טנקר, ? מישהו ? :

  תעלולי הבנקים -סיפר אמיתי

  נתקלתי בתופעה מעניינת
  לפני מספר שבועות מצאתי נכס מתאים ורציתי לקחת משכנתא.
  הובהר לי בבנק שמשכנתא תינתן בהתאם לערך החוזה או דו"ח שמאי, הנמוך מביניהם (כמובן שאת השמאי שולח הבנק).לאחר שבררתי עם מספר חברים ומשפחה, "הופתעתי" לגלות כי השמאי מטעם הבנקים מוריד את הערך מתחת לגובה החוזה בצורה ניכרת.
  מדובר בהגנה מסויימת על הבנקים.היום הייתי לי שיחה מעניינת.חבר סיפר לי על זוג מכרים עם הון של חצי מליון ש"ח שרוצים ליטול הלוואה של 1.5 מיליון.היות והם לא עומדים בתנאי המינימום, הבנק היצירתי הציע להם ליטול הלוואה של 200,000 ש"ח, ואז הם יעמדו בקריטריון וניתן יהיה לאשר את המשכנתא.

  להלן מסקנותיי/מחשבותיי…
  השמאי מטעם הבנק מוריד וימשיך להוריד את ערכי הנכסים לא רק בכדי להגן על הבנקים אלה כי פשוט ישתלם לבנק לתת הלוואות יקרות לאנשים שלא מבינים למה הם נכנסים.חשוב לציין שאין לי טענה כלםי השמאים, זה פשוט יוצר מצב שמשרת היטב את האינטרס של הבנקים.
  תארו לעצמכם כמה אנשים כבר נמצאים במצב שבו הם לקחו הלוואה כזו, מה המשמעות על היכולת שלהם לצאת ממיתון בשוק?
  הבנקים עוקפים את פישר בכל דרך אפשרית.
  אני בטוח שיש לכם עוד רעיונות לאן לקחת את הנושא, אשמח לראות פוסט בנושא לאחר בדיקתכם

  תודה
  זיו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.