חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה באמת קרה בכלכלה העולמית?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 15.11.11 6:02

מזה חודשים ארוכים, הכלכלה העולמית מיטלטלת עקב משברים פיננסיים שונים. דניאל גיגי עושה סדר בטלטלה העולמית, ההשפעה על ישראל והאזרח הקטן

בשלושים השנה האחרונות הכלכלנים הקפיטליסטיים הניאו-ליברליים הצליחו להשתלט על הדיון הכלכלי, בטענה שרק להם יש את התשובות הנכונות, וכך הם כופים עלינו את האמונות שלהם. המחאה החברתית העולמית התפרצה כמחאה על המדיניות הניאו-ליברלית הזאת וכדי שהיא תצליח, צריך להבליט את האלטרנטיבה הכלכלית שהמחאה הזאת מביאה. המשבר הכלכלי בעולם חשף את הכשלים הכלכליים החמורים של הגישה הניאו-ליברלית שהתפתחה בשנות ה-70, והיום צריכים להשתמש בכשלים האלה כדי להציג תיאוריה כלכלית חברתית אלטרנטיבית, שתסביר טוב יותר את מה שמתרחש היום בעולם.

הקריסה הכלכלית של ארה"ב

בארה"ב הוויכוח האידיאולוגי הכלכלי נמצא בשיאו, כאשר לפני המשבר הכלכלי שלטון בוש הנהיג בעיקר מדיניות ניאו-ליברלית שכללה הורדת מיסי חברות, הפחתת ההוצאות הממשלתיות (למעט המלחמה כמובן), וצמצום הרגולציה הממשלתית בכלכלה. בפרוץ המשבר הכלכלי שנבע בעיקר מחוסר רגולציה מספקת על הבנקים ומהתערבות מעטה מדי של השלטון בנעשה בשוק ההון, טענו חסידי הגישה הניאו-ליברלית שהמשבר נובע מהגירעון והבזבוז של הממשלה. באופן תמוהה הכלכלנים הניאו-ליברלים התעלמו מכך שארה"ב נמצאת בגירעון בגלל שבממשל בוש תהליך הורדת המיסים הגיע לשיאו, וכך נוצר המצב שבוא לממשלה אין תקציב כדי לספק אפילו את הצרכים הבסיסיים של האזרחים.

מתחילת המשבר הכלכלי הרפובליקנים- הנציגים הפוליטיים של הניאו-ליברליזם- מכשילים כל יוזמה של הנשיא אובמה לשקם את הכלכלה- מונעים השקעה גדולה יותר תקציבים ממשלתיים, אינם מאפשרים העלאת מיסוי על העשירים, ומתנגדים לחוקי רגולציה גדולים יותר על המשק. בניגוד לכלכלנים הניאו-ליברלים, כלכלנים מתונים בארה"ב, שבשום אופן לא נחשבים לסוציאליסטים בדעותיהם, סבורים שהמשבר בארה"ב נובע בעיקר מחוסר מעורבות ממשלתית, ולא ממעורבות יתר אליבא הרפובליקנים. המדינה לא פיקחה על הבנקים שנתנו משכנתאות לאנשים בידיעה שהם לא יוכלו לעמוד בהחזרים, לא פיקחה על בעלי חברות הביטוח שהעניקו ביטוחים למשכנתאות אלה, ולא הטילה מספיק רגולציה ומיסים על חברות שחילקו מיליונים בדיבידנדים למנהליהם על חשבון משלם המיסים. לכן היום ארה"ב נמצאת בגירעון גדול, באחוזי אבטלה גדולים, ובמצב שבו המשק כולו על סף קריסה. בניגוד לכלכלנים ניאו-ליברליים שרק מדברים על קיצוץ בתפקידי הממשלה, כלכלנים דמוקרטיים תומכים בהגדלת ההוצאה הציבורית, פיקוח חזק יותר על שוק ההון והחברות, הפרשת הון לתשתיות והטלת מיסוי גבוהה יותר על העשירים, למרבה הצער הרפובליקנים לא מאפשרים את זה, ולכן האבטלה גועשת והחוב של ארה"ב רק הולך וגודל.

 

הקריסה באירופה

המשבר הכלכלי שעובר על האיחוד האירופאי הצית את אותו ויכוח שמתקיים בארה"ב, וגם באירופה ניתן לזהות שתי אידיאולוגיות כלכליות שונות לחלוטין. בעוד כלכלנים ניאו-ליברליים טוענים שהסיבות להתמוטטות הכלכלה האירופאית היא מדיניות רווחה חסרת אחריות של מדינות כמו יוון איטליה וספרד, יש כלכלנים רבים, שסבורים שהמשבר הוא דווקא תוצאה של מדיניות ניאו-ליברלית, שמנעה מעורבות מוניטארית ופיסקאלית בכלכלה האירופאית.

הכלכלנים המתונים יותר מסבירים שלא יתכן שיוון ואיטליה קורסות רק בגלל מדיניות הרווחה שלהן כפי שטוענים הכלכלנים הניאו-ליברלים, כי אחרת איך ניתן להסביר שגם מדינות כמו אירלנד שלא הייתה מדינת רווחה, נמצאת על סף פשיטת רגל. כמו כן איך ניתן להסביר מדינות כמו שוודיה שעליהן המשבר הכלכלי לא השפיע כלל, למרות ששוודיה היא מדינת רווחה מובהקת. המסקנה שלהם היא שלא מדינת הרווחה כשלה, אלא המדיניות של הגוש האירופי שבלי לשים לב יצר פערים גדולים בין המדינות החברות באירו, ולא אפשר למדינות אלה להתערב מספיק בכלכלה כדי להציל את עצמם. בדיוק כמו שבוש והרפובליקנים מנעו כל מעורבות בכלכלה וכך הרסו את הכלכלה בארה"ב, כך האירו יצר מצב באירופה שבו המדינה מוגבלת ביכולת לשלוט בכלכלה, ומוטט את הכלכלה של יוון ואיטליה. זה נכון שמדינות אלה התנהלו כמדינות רווחה, אבל שלא כמו מדינות רווחה אחרות לא היה להם את הכלים המונטריים והפיסקליים שהם חלק חשוב ביכולת של המדינה לגייס כספים ולהתמודד עם גירעונות ולכן הם נאלצו לקחת הלוואות בריבית גבוהה מאוד.

האם ישראל ניצלה מהמשבר?

נתניהו ותומכיו שמקדמים את הכלכלה הניאו-ליברלית בישראל, טוענים שהכלכלה הישראלית ניצלה מהמשבר בזכות המדיניות הכלכלית הניאו-ליברלית שמקדמת צמיחה ויעילות במשק. הסבר אחר שאנחנו לא שומעים עליו הרבה הוא ההסבר, שדווקא בגלל שישראל הוא עדיין במידה מסוימת מדינת רווחה היו בה מנגנונים שמנעו את המשבר. לטענת כלכלנים מתונים יותר דווקא בגלל העובדה שבישראל ישנה רגולציה גדולה יותר על פעילות הבנקים ועל הכלכלה נמנע המשבר גם בישראל. ישראל אומנם צועדת בצעדי ענק לעבר כלכלה ניאו-ליברלית דומה לזאת שבארה"ב, אבל בגלל שבישראל עדיין יש לאנשים ביטוח רפואי, עדיין יש חינוך חינם ועדיין יש עזרה מסוימת לחלשים ניצלנו מההתדרדרות שאנחנו רואים בכלכלה האמריקאית, שבה מעמד הביניים קורס לחלוטין.

העובדה שניצלנו הפעם אבל לא מבטיחה שאנחנו לא עומדים במפני משבר כלכלי נוסף, שהפעם עלול לפגוע בנו דווקא בגלל המדיניות הניאו-ליברלית שכופה עלינו האוצר. בזמן הקרוב המשק הישראלי צפוי להיכנס למיתון שאת הסימנים שלו רואים כבר עכשיו, ובמידה והממשלה תיצמד לאידיאולוגיה הניאו-ליברלית אנחנו הפעם צפויים להיפגע מהמשבר כאשר בעיקר במעמד הביניים והחלשים שלא נהנים בכלל מהצמיחה שעליה מדבר נתניהו, ירגישו בפגיעה.

המשבר הכלכלי והמחאה החברתית מוכיחים שכלכלה היא לא מדע מדויק, אלא מדע חברתי שבוא לאמונה ולאידיאולוגיה יש תפקיד חשוב. אסור לנו לקבל את ההנחות הניאו-ליברליות כמדע, וחייבים להציג אידיאולוגיה כלכלית חדשה ששמה בראש סדר העדיפויות את האדם ולא את התועלת והצמיחה. השאלה הכלכלית היא איזה חברה אנחנו רוצים לבנות פה, האם אנחנו רוצים חברה קפיטליסטית קיצונית שבה יש אחוזי צמיחה גבוהים אבל יש בה מיליונים ממעמד הביניים שמתדרדרים לעוני מחפיר, או האם אנחנו רוצים חברה מוסרית שבה הצמיחה והיעילות משרתות את האזרח הקטן?        

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

תגובה אחת

  1. Judaica :

    Global economy

    thanks, never thought that it's so complicated, yet can be explained easily

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.