חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא הפלייה מתקנת אלא תיקון הפלייה

נושאים דעות, זכויות אדם ב 14.11.11 6:00

איך מצמצמים את ההפלייה בחברה? דקל דוד-עוזר מציע מודל אלטרנטיבי למודל ההפלייה המתקנת במאמר שלפניכם

בימים האחרונים מלאה וגעשה הארץ על הדרישה למינוי שופטים מיהדות מדינות ערב ושופטים דתיים לאומיים לבית המשפט העליון, ובעניין זה כמו בכל עניין, ישר קמו קולות בעד ונגד, כאשר הדיון התנהל על "הזכות לייצוג שווה" מצד אחד, ומצד שני טיעון "השוויון" תחת הטענה כי בית המשפט העליון אינו מקום לעשות בו תיקונים ו"לשם צריך את הטובים ביותר" בלי לעשות תיקונים.

במאמרה של עינת ברזילאי בynet טוענת הכותבת: "אינני רוצה שופט דתי, כי זה יעליב אותו", כמוה אנשים נוספים אשר טועים כי הפלייה מתקנת היא דבר מעליב ובעצם היא פוגעת בלגיטימיות של מי שייבחר על פיה, והרי ברור שאדם שנבחר כך לעולם יראה עצמו כמי שהגיע בחסד ולא בזכות.

במאמרי זה אנסה להסביר מדוע השימוש בביטוי "הפלייה מתקנת" הוא שימוש פסול בכל הנוגע למינוי השופטים לבית המשפט העליון. המינוח הנכון הוא "כללים לתיקון שיקול דעת מפלה".

נתחיל מהסוף: לאף אחד, וזה אומר אף אחד, אין כלים אובייקטיביים למדוד מי יהיה "שופט טוב" ומי יהיה "שופט רע". שופט שיתפרסם הוא שופט שיהיה שופט בבית המשפט העליון, ייקח חלק בתיקים מתוקשרים בינלאומית ויקבל החלטות שנויות במחלוקת כאשר עמדתו תהיה העמדה המקובלת על העיתונות העולמית ואנשי האקדמיה, כלומר: כל אחד יכול להיות שופט "טוב" גם אם אין לו הכשרה משפטית במידה והוא יהיה במקום הנכון, או יותר נכון: שישימו אותו במקום הנכון.

ובהיעדרם של כלים אובייקטיביים לבחון שופט, הרי מה שנשאר הוא כלים התרשמותיים של הועדה למינוי שופטים אשר הרכבה, יהיה כפי שיהיה, הוא הרכב בני אדם.

כל בני האדם מפלים ומעדיפים את הדומים להם. סרגל המדידה של "טוב" ו"לא טוב" הוא סרגל סובייקטיבי המושפע מדעותיו האישיות של כל אדם ואדם; יש אנשים שמתכחשים לכך וטוענים שהם חסינים מהטיות. לרוב אלו הם המפלים הגדולים ביותר. העובדה שבני אדם אוהבים ומדרגים מוצרים ואנשים אחרים לפי המוכר להם ולפי הדומה להם הוכחה במחקרים רבים והתוצאות הן חד משמעיות.

כך יוצא שחברי הועדה למינוי שופטים בוחרים באמת לפי מיטב השפיטה ומכוונה טובה ותמיד, כמה מפתיע, יוצא להם "בן התרבות הנכונה" – אדם "איכותי ונאור" שאוהב אופרות וסולד מתכניות ריאליטי, למד באוניברסיטה הנכונה, שירת ביחידה הנכונה ואת האנשים הנכונים והתחתן עם האישה הנכונה. זה לא בכוונה, הם באמת חושבים שהוא יותר טוב.

ואז יגיעו התירוצים: הבעיה היא ב"ריבוד החברתי", ה"מזרחיים", ה"דתיים" וה"ערבים" הם פשוט קורבנות של מערכת חינוך דפוקה! הוריהם נטולי תרבות שמקשיבים לזוהר ארגוב ואייל גולן ולכן יש להם נזק מוחי שלא מאפשר להם לעולם להתפתח – אין ספק, זהו הסבר ממצה שעושה שכל. הבעיה היא באייל גולן ובהורים העניים של הנחותים האלה. בגלל זה הם לא מתאימים.

למי מכם שלא הבין, הפסקה האחרונה מלאה באירוניה.

ברור שיש בקרב המשפטנים מתרבות ערב, היהודים והערבים או היהודיות והערביות לצורך העניין, כאלו שאינם נופלים בשום דבר משופטי בית המשפט העליון ומהמועמדים האחרים לבית המשפט העליון, אלא שחברי הועדה למינוי שופטים פשוט לוקים בהפליה מאחר והם בני אדם. אם הם היו נמלים או חתולים הכל היה בסדר, אבל בן האדם הוא ייצור שאחת מתכונותיו הטבעיות והבלתי נמנעות הוא הפלייה תרבותית והעדפה של עצמו.

ולכן במקרה כזה, פשוט צריך לתקן את שיקול הדעת ולקבוע מכסות על מנת להבטיח ייצוג הולם של שופטי עליון בהתאם להרכב התרבותי באזור השיפוט של אותו בית המשפט.

זוהי לא הפלייה מתקנת, אלא תיקון של הפלייה. זה לא מעליב ששופט ממונה כי מתקנים הפלייה, זה מעליב את האינטליגנציה שחשבו שהוא פחות טוב בגלל שהוא לא נבחר על ידי בני אדם המפלים כלל בלי להתכוון.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.