חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת הריכוזיות ועדת טרכטנברג והקפיטליזם האמיתי, סיפורו של מסע לשום מקום

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 14.11.11 6:08

האם אפשר לאפשר לפתור את תחלואי השיטה הנובחית על ידי כמה פירורים קטנים של צדק חברתי? ק. טוכולסקי מתריס נגד גיא רולניק המדבר על קפיטלזים טוב, ותוקף את חוסר התוחלת שבוועדת הריכוזיות ובוועדת טרכטנברג

ועדת הריכוזיות ועדת טרכטנברג והקפיטליזם האמיתי, סיפורו של מסע לשום מקום

בשישי בבוקר קראתי במוסף הדה-מארקר את מאמר הפתיחה של גיא רולניק. בחלק הראשון של המאמר, כשהוא דיבר על קפיטליזם אמיתי מול קפיטליזם ריכוזי, חשבתי שאני קורא סופר מדע בדיוני או כהן דת, הרי בכל העולם הקפיטליזם הוא קפיטליזם ריכוזי וקפיטליזם אמיתי, הקפיטליזם של בעלי עסקים קטנים שמנהלים תחרות ידידותית לצרכן מתוך הומניזם צרוף לא היה מעולם. בחלק השני כשחסיד הקפיטליזם האמיתי דיבר נגד השימוש במושגי ה"אתמול" קפיטליזם נגד סוציאליזם" הבנתי שהוא במקרה הטוב כהן דת ובמקרה הרע עוד עיתונאי שעטו מפיק המילים הוא בסך הכל קצה חוט שמפעיל מריונטה. אי אפשר לדבר על הצורך במושגים חדשים כתחליף לקפיטליזם ולסוציאליזם ולקרוא לנו לפעול למען הקפיטליזם הטוב בלי להתכוון בעצם ל"הלאה הסוציאליזם" כשם שאי אפשר לרצות בשיפור מצבם של העובדים החלשים ולקרוא לפירוק העבודה המאורגנת. דה-מארקר ממשיך את המסע לשום מקום, הניסיון הנואל למשוך את קוראיו אחר אמונת ההבל שצדק חברתי יושג באמצעות קפיטליזם טוב דמיוני.לא סתם העיתון תומך בהתלהבות בוועדות טרכטנברג והריכוזיות.

ועדת טרכטנברג שבינתיים למי שלא שם לב נגוזה מסדר היום הציבורי ונקברה קבורת חמור מתחת מצבה מרשימה של החלטות ממשלה הציעה לציבור פירורים גדולים ומרשימים, אבל לא הציעה שום שינוי במבנה העל הכלכלי. בזמן שהקפיטליזם קורס בצד אחד של העולם ויוצר הרס סביבתי פערים וניכור בצד השני של העולם, מנסה הוועדה הנכבדה כמו גיא רולניק להראות לנו את הדרך לאוטופיה של הקפיטליזם הטוב. נעלה קצת מסים, נוסיף כמה שירותים ציבוריים והכול יהיה בסדר. ללא העסקה ישירה, ללא עצירת ההפרטה של השירותים שהמדינה נותנת, ללא שינוי מהותי בתרבות והתפיסה הכלכליות-חברתיות. ועדת הריכוזיות מספקת לנו פירורים גדולים גם כן, אבל הפירורים שלה נטולי משקל, בועות סבון. הועדה בסך הכל מנסה להרחיב את המעמד של בעלי ההון והשליטה בישראל לקצת יותר מ-20 משפחות. במקום 20 משפחות מוקפות עושי רצונם ונוגשיהם המקורבים, יהיו לנו 40 עד 200 משפחות הון שלטון. הן יוכלו כל אחת לשכפל לעצמה ערוץ טלוויזיה או עיתון שישירו את שירת ההלל להן ויוכלו להחזיק עוד כמה פוליטיקאי מריונטה. אבל מעבר לכך, כלום. נו אז יהיו בישראל 15 בנקים בינוניים במקום 2 גדולים ו-5 בינוניים וקטנים ויהיו בישראל עוד 5 ערוצי תקשורת פרטיים ועוד כמה רשתות מזון שכל תכליתן למכסם רווחים, משהו באמת ישתנה? כלום. אבל גם ועדת הריכוזיות כמו ועדת טרכטנברג אמורה להראות לנו את הדרך לקפיטליזם האמיתי, שבו יש תחרות חיובית שאינה מסתיימת לעולם בניצחון של מתחרה אחד ובהקמת קרטל, שאינה דורשת מיכסום רווים על חשבון העובדים והצרכנים, בקיצור קפיטליזם סנטה קלאוס, זה שלא באמת קיים אבל יש מי שעצם האמונה של הציבור בקיומה של האגדה משרת אותו.

הוועדות הנכבדות כוללות אנשים בעלי רצון טוב, אבל האנשים הללו הם חלק מהשיטה והם מגישים את ניירותיהם לפוליטיקאים משרתי הון בעלי כוונות זרות. אין קפיטליזם טוב במציאות, זאת אוטופיה שבניגוד לקומוניזם שמשום מה ניסיון אחד בעל הצלחות מרובות (מודרניזציה וצמצום פערים) וכישלונות איומים (העדר דמוקרטיה ודיכוי שיטתי) הספיק כדי להגיד זה לא יעבוד, אנו משלמים את מחיר ניסיון הגשמתה החוזר ונשנה בניצול, דיכוי וזיהום סביבתי. אין קפיטליזם טוב ולא משנה מה גיא רולניק ודומיו יכתבו בעיתונים של בעלי הון  בתמימות של שוטים או בציניות של משרתי הון משופשפים זה לא יקרה. מהכישלון של הקומוניזם בגרסתו הסובייטית למד כל איש שמאל את מה שלימדה אותנו רוזה לוכסמבורג היד' שללא דמוקרטיה אין סוציאליזם. כוהני הדת של הקפיטליזם הטוב לא למדו שום דבר ומנסים למכור לנו את אותה סחורה משומשת. זאת הבעיה המרכזית במסקנות טרכטנברג וועדת הריכוזיות, שהוועדות הנכבדות בדיוק כמו עיתונאי החצר של דת הקפיטליזם האמיתי מנסות לשכנע אותנו להמשיך בדרך שלא מובילה לשום מקום.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. א. קוריאל :

  למה לשום מקום?
  הדרך של הקפיטליזם מובילה אותנו הישר לימי הביניים:
  שכבה קטנה של אצילים שמחזיקים בידיהם את כל אמצעי היצור; מתחתם שכבה ענקית של המונים מנוצלים וחסרי זכויות; וביניהם עוד שכבה מצומצמת של כוהני דת שמתחזקים את השיטה בכך שהם טורחים שוב ושוב להסביר להמונים את מקומם הנכון.

 2. אלי סתוי :

  כמי שהשתתף בדיונים בכלל הוועדות ,הריכוזיות ,טרכטנברג, מבקר המדינה, קדמי וועדת הכלכלה של הכנסת ,הם כלל הוועדות באופן גורף ובמבחן התוצאה עבורי לא היו שוות את הדלק והזמן שהושקע בהם נקודה .

 3. מיכאל לינדנבאום :

  יש קפיטליזם יצרני ויש פשע מאורגן הנקרא הפרטה

  יש קפיטליזם יזמי(הייטק למשל)ויצרני(טבע) ,ויש פשע מאורגן של ההפרטה(שוד נכסי הציבור),והריכוזיות .
  לדעתי זאת טעות לבלול בעיסה אחת עלוקות ופושעים עם יזמים ויצרנים שאין להם דבר עימם.
  הבעייה האמיתית של ועדת טרכטנברג היא שהיא באה לחזק את משטר פושעי ההפרטה והריכוזיות ולא את התשתית הבריאה של קפיטליסטים קטנים ובינוניים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.