המאבק במפעלי הגז – מאות משתתפים בפעולות המחאה

הודעה לתקשורת מטעם מטה המאבק נגד מפעלי הגז בעכו
מאות תושבים מחו אתמול כנגד הקמת מפעלי גז ביבשה וסיכון חייהם של עשרות אלפי תושבים
כ-400 נציגי ציבור ממפרץ עכו, מיישובי חוף כרמל ומאזורים אחרים ברחבי הארץ נכחו אתמול בערב בבנייני האומה בירושלים בכנס שיתוף ציבור שנערך בנושא היכן יוקמו מפעלי הגז והביעו
 פה אחד את התנגדותם הנחרצת להקמת מפעלי גז על היבשה, סמוך לבתיהם. המפגינים דרשו מנציגי המדינה להקים מפעלי גז עתידיים אך ורק בתוך הים, כפי שנהוג במדינות מתוקנות בעולם.

לפני הכנס הפגינו עשרות פעילי מטה המאבק נגד מפעלי הגז במפרץ עכו וכפר מסריק וועדי הפעולה "עשר המכות" ו" אסדה בים" כנגד כוונתו של הטייקון יצחק תשובה להקים מפעל גז יבשתי ענקי (375 דונם) על חורבות המפעל הכימי "פרוטרום" שבעכו, שנסגר לפני מספר שנים. המפגינים הניפו שלטי מחאה, עטו על עצמם מסכות אב"כ ומסכות עם פרצופו של יצחק תשובה וריססו את השטח במטהרי אויר המדמים את הגז שעלול לדלוף במקרה של פגיעת טיל על המפעל. חבר הכנסת דב חנין המזוהה עם נושאים סביבתיים ניגש לשוחח עם המפגינים והביע את תמיכתו במאבקם.

לאחר הצגת מצגת תמ"א 37 ח' החלו עולים לבמה נציגי הציבור שתקפו בשאלות קשות ומקצועיות את נציגי ועדת העורכים והמתכנן גדעון לרמן (עומד בראש הצוות שכתב את הדוח), שנראו נבוכים ולא ידעו להשיב על חלק מהשאלות.

במהלך הכנס קרא הקהל קריאות ביניים והניף שלטים. גל גלאון ממטה המאבק של מפרץ עכו קם וצעק: "אני רוצה לראות את היד שלכם חותמת על מסמך שמאשר הקמת מפעל יבשתי 500 מטר מגן הילדים שלכם".

ישראל בן עזרא איש המטה ונציגו של ראש העיר עכו שמעון לנקרי מעכו נזף במתכנן ובצוותו: " לא דיברתם על בני אדם במצגת הדוח, דיברתם על דגים".

שתי אמירות מרכזיות נשלחו כלפי נציגי הממשלה: האחת- שלא מתקיים באמת הליך של שיתוף ציבור כיוון שהציבור אינו שותף בקבלת ההחלטות. ולמעשה זוהי מריחה ציבורית שבאה לכסות ישבנים. השנייה היא אטימות שלטונית לכל קריאה של הציבור להקמת המפעלים בים.

נציגי המדינה דיברו על אמינות גבוהה של מפעל יבשתי ולא התייחסו לאפשרות הסבירה של פגיעה המונית בחיי אדם. טענתם הייתה שהסבירות שייפול טיל על מפעלי הגז היא נמוכה. מנגד- טענו נציגי מטה המאבק נגד מפעלי הגז במפרץ עכו כי אלפי טילים כבר נחתו בגליל המערבי במלחמת לבנון השנייה ושתשובות נציגי המדינה הזויות ומנותקות לחלוטין מן המציאות.

איל רייז מזכיר קיבוץ כפר מסריק אמר בדיון: "אנחנו מצויים על מסלול התנגשות ולקראת מלחמה. נציגי המדינה העמידו פנים כאילו באו להקשיב. בפועל הם באו לדיון באוזניים אטומות. זה לא שיתוף ציבור, זוהי מריחת הציבור. הם מחפשים מה טוב לגז ושוכחים שיש עשרות אלפי בני אדם שעלולים להיפגע ואף לשלם בחייהם.

רייז הוסיף כי מטה המאבק נגד מפעלי הגז בעכו ימשיך בכל כוחו להתנגד לחלופה היבשתית לא רק באזורו אלה בכל החלופות היבשתיות.

Tags: , , , ,

Leave a Reply