חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד התחבורה: פעולות להפרטת הרכבת וניסוי (לקראת מיסוי)

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב, תחבורה ב 9.11.11 3:29

שתי התפתחויות של הימים האחרונים בתחום התחבורה: הגעתם לארץ של מערכי רכבת מחברת בומברדייה וניסוי  לבדיקת הרגלי נסועה  שיבוצע ע"י זכיין מלמדות על הכיוון של משרד התחבורה

מאת מנחם לוריארכבת ישראל: 

הרחק מעין הציבור החל דירקטוריון הרכבת בפירוק החברה לשלוש חטיבות (נוסעים,מסע,ותחזוקה) אשר ימכרו לזכיין פרטי בעתיד הלא ברור. ובינתיים: השבוע הגיעו לנמל חיפה ולנמל אשדוד מערכי רכבת מתוצרת בומברדייה שסופקו במכרז שהמדינה ניגשה אליו והביעה הסכמתה לביצוע הרכש אחרי שתם מועד הנחת היצרן שהיתה במכרז. זאת ועוד, הקרונות של בומברדייה נרכשו יחד עם תחזוקה שוטפת של הקרונות על ידי קבלן חיצוני – נציגי בומברדייה בישראל ולא מערך התחזוקה של רכבת ישראל.

באותו משלוח הגיעו לישראל שני קטרים,מתוך 14, שנרכשו בספרד – שוב על ידי מדינת ישראל. הקטרים החדשים הם קטרים מסוג אלקטרו דיזל. ברם, על פי מסמכי האוצר הזכיין הפרטי שירכוש את הרכבת מממשלת ישראל יפעיל רכבות נוסעים המונעות בחשמל עילי (כמו הרכבת הקלה של ירושלים).

אגרת נסועה:

משרד התחבורה הודיע ביום א האחרון על ניסוי שמטרתו לבדוק את הרגלי הנסועה של קבוצת מתנדבים במטרה,לדידו של המשרד, להוריד מיסים על כלי רכב ואפשר תמריצים לתושבי הפרפריה בגין מרחקי הנסיעה שהם נאלצים לעשות אל מרכז הארץ.

בין השיטין מלמדת אותנו הודעת דובר השר  שבעצם יוטל מס על הנסועה השנתית של כל אחד ואחד ואיתנו כאשר גובה המס והמחיר יקבעו על פי תוצאות הנסוי. במילים אחרות המדינה תעניש אותנו בצורת מס ישיר על הנסועה בכל פעם שנניע את הרכב הפרטי ונעז לנסוע לאיזשהו מקום,כי היא יכולה.

ומי עורך את הניסוי? משרד התחבורה? המדען הראשי של המשרד? לא. את הנסוי עושה קבלן פרטי , שייבחר ע"י חברת "כביש חוצה ישראל" חברה ממשלתית שאחראית מטעם המדינה על כביש 6 הפרטי.

דיון: 

כאמור רכש הקרונות מחברת בומברדייה בוצע לאחר תום תקופת ההנחה שהייתה במכרז שבומברדייה זכו בו. האם פקידי האוצר שמרו על הקופה הציבורית ורכשו במחיר ההנחה או לא – זה סוד לאומי ומן הסתם,אולי, יתגלה באחד מדוחות המבקר הבאים.

תהליך פירוק חברת רכבת ישראל החל ואני שואל מדוע רכשה המדינה קרונות וקטרים בכסף ציבורי בעוד היא עצמה מתעתדת למכור את החברה לזכיין פרטי – ולפי תוכניותיה היא לחייב אותו לחשמל את הרכבת בקו חשמל עילי – בעוד הציוד שנרכש,בכספי משלם המיסים, מתאים,לכול היותר, לחישמול הרכבת באמצעות פס שלישי (נוסף לשניים עליהם נוסעת הרכבת הפס השלישי מספק את החשמל לקטר וכל הצי של רכבת ישראל דהיום תואם לטכנולוגיה הזו).

מנין לוקח שר התחבורה את התעוזה להשית מס על הנסועה, באמצעות חברה פרטית ומבלי להעמיד את הנושא לדיון ציבורי שלא לומר לספק חלופות – כמו למשל תחבורה ציבורית יעילה וזולה. כיצד מרשה לעצמו שר התחבורה למסור ניסוי כל כך משעותי לידיה של חברה פרטית שהאינטרס שלה בהטלת מס נסועה (ומן הסתם בגבייתו) זועק לשמיים. זאת ועוד: ההוצאות לנסינים העתידים יבואו מ… הקופה הציבורית ולא מכיסו של עורך הניסוי.

על מנת ליישם את מס הנסועה ברכבו של כל אזרח ואזרח חייבת להיות מערכת איכון בזמן אמת שתדווח למערכת הגבייה על נסיעותיו אלה באינן חייבות מס ואלה שכן. ושוב בלי דיון ציבורי,ובנוסף למאגר הביומטרי הלא חוקי שכבר מחזיק משרד התחבורה, נכנסת המדינה לפרטיות של כל אחד מאיתנו ושוב מבלי לגלות זאת מראש ומבלי להעמיד את הדבר לדיון ציבורי שלא לדבר על קבלת הסכמה מראש לחדירה כזו לפרטיות.

סיכום:

הקרונות של בומברדייה מפעילים דה-פקטו את הפרטת מערך התחזוקה של רכבת ישראל.

300 מליון שקל שילמה מדינת ישראל לחברת "ווסלו" ורכשה ממנה 14 קטרי אלקטרו-דיזל שלאחר הפרטת החברה לידיים פרטיות יהפכו לציוד שאינו שווה את משקל הברזל שלו, וכל זה מכסף ציבורי למרות שבכלל הכוונה היא להפריט את הרכבת ולהפעילה באמצעות חשמל עילי.

משרד התחבורה,לאט לאט ובאין דיון ציבורי, לא רק שמחיל עלינו מיסים חדשים אלא חודר לפרטיות שלנו בלא דיון ציבורי והופך את המדינה לאח הגדול שאוחז,ברשלנות יש לומר, במאגר ביומטרי לא חוקי, במאגר ביומטרי (של תעודות הזהוי) שלא ברור כיצד יאובטח ותימנע בדלפתו והדובדבן שבשמנת באוטו של כל אחד מאיתנו מערכת איכון לצורך גבית מס אבל מה יקרה אם אני לא רוצה שמר כץ ידע איזו אישה ביקרתי,באיזו עיר ועוד בעוונותי נסעתי אליה ברכבי הפרטי – לאח כץ הפתרונים.

 בשבוע שעבר מונה למשרד התחבורה מדען ראשי. מה הוא יעשה אינני יודע אבל הנסוי לבדיקת הנסועה הלאומית נימסר לחברה פרטית שמפעילה כביש פרטי והאינטרס שלה במס הזה זועק לשמיים עד כדי כך שאולי חבל על הזמן והכסף ושפשוט יפרסמו את תוצאות הנסוי הידועות מראש – ואנחנו, ואנחנו נהגי המדינה פשוט נממן את זה…

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  כאילו לא הייתה מחאה, כאילו אין התנגדות להפרטות. המדינה ממשיכה להפריט בלי להתחשב ברצון הציבור. ומה עם ניגוד האינטרסים של אורי יוגב? האם יוגב יצא נקי מהעניין? בכל מקום בו נמצא יוגב, ברור שהכיוון הוא הפרטה.

 2. מנחם לוריא :

  והינה עמדתה של ממשלת ישראל:...

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4145938,00.html

  ולשם לב לתגובת השרה…

  מנחם

 3. עמית-ה :

  דליה
  יוגב הוא מה שקראנו פעם כשלון אזרחות, אחד שלא הצליח להסתדר במגזר הפרטי ולכן הוא חוזר למגזר הציבורי במחזוריות קבועה.
  אני מוכן לממן לו שכר ותנאים מצויינים אם רק יסכים להשאר בבית ויתן למגזר הציבורי להתאושש מנוכחותו ונוכחות נתניהו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.