postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "הסכנה האירנית" – תעלול הטעיה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"הסכנה האירנית" – תעלול הטעיה

נושאים דעות, פוליטישוק ב 6.11.11 3:34

ראשי השלטון מודאגים מקואליציות חוצות מגזרים, בעיקר בין ערבים ומזרחים, שנוצרו בעקבות המחאה-החברתית ומעוררים מחדש את הפחד מפני איראן כדי לתקוע טריז ביניהם

מאת הני זובידה

כותרות העיתון זעקו, הגזרה באירן מתחממת! הם לא בדיוק יודעים מה לעשות עם המידע הזה. מחד, הם אלו שטיפחו את המחאה החברתית בחודשים האחרונים, ומאידך הם מתחילים לקבל מידע כי הכיסוי של המחאה אינו מוצא חן בעיני הפוליטיקאים הטייקונים ועוד כל מיני פונקציונרים כאלו ואחרים. והעיתונאים, הם חיים במצב אמביוולנטי, מחד כתבות מאירות עיניים על כך שהסוכנות האטומית לנשק גרעיני טוענת כי אירן קרובה לניסוי גרעיני וממשיכים בדיווחים ברמה של כותרות עמוד ראשון על היתכנות תקיפה ישראלית באירן, ומאידך, הם מפמפמים לנו כי זהו "ספין גרעיני".

בתוך כל הבלגן הזה נמצא הציבור הישראלי, לא באמת יודע מה לעשות, שהרי ברק הוא רמטכ"ל לשעבר וחייל מוערך, לפחות על ידי חלקנו, האם יתכן שהוא משקר? האם הטרוף כה עמוק עד כי הוא יצא למלחמה שעלולה להצית את כל האזור רק על מנת להוכיח שהוא רלוונטי? ומה בדבר נתניהו? האם הוא יעשה הכול על מנת למעוך ולהשכיח את העובדה שכשליש ממחוסרי הדיור הם אנשים עובדים במשרה מלאה? ומה בדבר העובדה כש-60 אחוז ממבקשי השלמת ההכנסה הם נשים וגברים העובדים משרה מלאה?

עולה השאלה, מה קורה כאן? מצד אחד פוליטיקאים שמושכים בכול הכוח להעלות את העניין האירני לראש סדר היום הציבורי, ומצד שני יש "אנשי מקצוע" ראש המוסד לשעבר מאיר דגן וראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין הם אלו שעומדים מאחורי הניסיון למנוע זאת. ברגעים כאלו אני תמיד נזכר בסרט "כשכש בכלב" וחושב הייתכן? האם יש מצב שראש ממשלה ושר ביטחון יכניסו את המדינה למצב מלחמה בשל חששם מאיבוד כוחם הפוליטי, וזאת נגד דעתם של מי שזה לא מכבר היו אחראים על ביטחוננו, ראש המוסד והשב"כ?

כמובן שיש לקחת בחשבון כי המחאה החברתית האחרונה יצרה כאן דברים שעד כה נחשבו לבלתי אפשריים. החיבורים בין הפלשתינאים הישראלים לאנשי הפריפריה, בעיקר מזרחיים, הם איום מרכזי על ההגמוניה של התרבות האירו-צנטרית השולטת בישראל מאז הקמתה, ואפילו לפני. אכן, המחאה התחילה על ידי אותם אנשי "מעמד בינוני" אולם הם עזבו את השטח והשאירו המוני אנשים לחפש את עצמם ללא עזרה לחלל זה נכנסו כמה ארגונים ישנים וחדשים, פורום גוש הפריפריות, כוח לעובדים, הקואליציה הצפונית והקשת הדמוקרטית המזרחית החלו להפגין נוכחות רחבה יותר ויותר בשטח ואילו אותם אנשי מעמד ביניים נעלמו להם מהשטח, וכעת מנהלים התנגחות תקשורתית בינם לבין עצמם.

אולם טעות היא לחשוב שהשטח ממתין לאותם אנשים להוביל ולהנהיג, זמנים חדשים נראים בשטח, פלישות לבתים, הפגנות מול בתי שרים ועוד המון פעולות גרילה קטנות בשיתוף של ערבים יהודים, נשים וגברים, מכל גווני הקשת הפוליטית מטילות מורא על הפוליטיקאים. דרישות לשנות את חלוקת המיסים הקלוקלת מארנונה וחלוקה מחודשת של משאב הקרקע הכה נדיר בישראל עולות ממקומות שונים ומדאיגות את האליטה השלטת. השאלה המתבקשת היא: מדוע? ובכן זו הפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל שנוצר שילוב מיוחד מהסוג הבא:  ערבים אזרחי ישראל הבינו כי השמאל הבורגני המשוקע בתפיסות יורו-צנטריות לא יבוא את הגאולה,  ומאידך, תושבי הפריפריה, בעיקר מזרחים, הבינו כי האויב האמיתי שלהם הוא לא הערבים, אלא ממשלות שנמצאות תחת שליטה של בעלי ההון המדכאות אותם מזה שנים.

השילוב הזה זועק לשמים! והשילוב הזה מפחיד ומדאיג את האליטה הכלכלית-פוליטית-משפטית של מדינת ישראל, אז מה נותר לעשות? לתקוע חיץ בין בקבוצות השונות ולהחזיר את הסדר הישן על כנו ומה יעבוד טוב יותר מאשר איחוד מפוברק למען ביטחון המדינה נגד איום מרכזי, בעיקר אם הוא בא מכיוון מוסלמי (במקרה זה חייבים לציין כי האירנים אינם ערבים!)?

וכעת כל שנותר לשאול הוא, האם עברנו כברת דרך ארוכה מספיק על מנת לראות את ההונאה, להתנגד לה ולהמשיך בדרך לשנות את הסדר הקיים? או שלא? כולי תקווה שהתשובה לשאלה הראשונה היא כן!

נקודה למחשבה לסיום, פלישת חסרי דיור לבתים בישראל היא לגיטימית ואמורה להיות נשק מרכזי נגד הגניבה הגדולה ביותר בתחום הדיור. את הקבלן בועז יונה שפטו לשבע שנות מאסר בשל הונאה של כ-118 מיליון שקליםאולם את אלו שגנבו את הדיור הציבורי במיליארדים של שקלים ומונעים מנשים ילדים גברים וטף את זכותם הבסיסית לדיור משאירים בחושך, עד מתי רשעים יעלוזו!?

לבלוג של הני

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

16 תגובות

 1. ל רפי :

  להג סרק

  הנושא האיראני לא נולד אתמול, ולא בגלל המחאה. הוא גם לא יעלם בזכות המחאה. הוא כאן על מנת להשאר בחסדם של האיראנים. אילו התנהלו הם אחרת, היה הנושא מקבל אופי אחר ומשמעות אחרת. במוקדם או במאוחר תצטרך ישראל לקבל החלטה בנושא זה כשהעיתוי הוא פונקציה של המודיעין שבידה. לא מן הנמנע שגם דו"ח סאב"א הוא טריגר לגיטמי לדיון כזה. אולם, אלה העובדות והכותב אינו עוסק בעובדות אלא בספקולציות, כאלה שמתאימות להרהורי ליבו. ומדוע הירהורי ליבו טובים או חשובים יותר מאלה של רוב הציבור?!
  הבעיה החברתית קיימת, בכך אין ספק. היא אינה סיבה ואינה תרוץ לעבור על החוק. המגזר הערבי אחראי לא מעט למצבו הכלכלי, משום שהוא עוסק יותר מדי בפוליטיקה שעיקרה איך להפוך את מדינת הלאום היהודי למשהו אחר, ופחות מדי – באופן יחסי כמעט לחלוטין לא – בשאלה כיצד משתלבים הערבים בכוח העבודה במשק הישראלי, וכיצד הם יכולים לעזור לעצמם; לא במקום המדינה אלא בנוסף לה, משום שברור לכל מי שעיניו בראשו שאין למדינה פתרונות זמינים לכל הבעיות, ובוודאי שגם אלה שקיימים, יישומם ימשך שנים לא מעטות.
  העיסוק באנשים עובדים שאינם יכולים לממש את כל הפנטזיות הכלכליות שלהם, הוא עיסוק דמגוגי. תנאי הכרחי לקיום בכבוד, היה והינו השתייכות לכוח העבודה. אבל זה אינו תנאי מספיק. שני תנאים הכרחיים נוספים לכך הם במה עובדים ומהו פיריון העבודה. רוב אבירי המאבק החברתי עוסקים במרץ רב בהשוואת ישראל למדינות ה- OECD, אבל שוכחים שבשלושה תחומים מרכזיים ישראל נמצאת בתחתית הסולם בקבוצת מדינות זו – פיריון העבודה, השתתפות האוכלוסיה בכוח העבודה ותמהיל העיסוקים.
  אם שיתוף הפעולה בין "המזרחיים" שחלקם "מסכנים כרוניים" במשק הישראלי לבין ערביי ישראל (עוד מגזר של "מסכנים כרונים", כאלה שבאמת מבקשים להיות אזרחי המדינה ולא רק יונקי טובות הנאה ממנה, אם שיתוף פעולה זה יניב שינוי מהותי בגישתם להכשרה לתעסוקה נדרשת להשתלבות בכוח העבודה לתרומה לפריון העבודה, ליזמות עיסקית וכלכלית ועוד – יבורכו! אם כל הרעיון יהיה להאבק על חלוקה קצת אחרת של תשלומי ההעברה, הם ישארו, ברובם, פרזיטים, ובתנאים אלה יובסו בסופו של דבר ע"י המגזרים הדתי והחרדי.
  תנאי הכרחי לפתרון של בעיה הוא אבחנה בקיומה והתיחסות מציאותית לסיבותיה ולמרכיביה. את אלה חסר המאמר כמעט מראשיתו ועד סופו.

 2. הני זובידה :

  נו רפי

  חוץ מתודה מה יש לי להגיד? שהרי אני חלק מה"מסכנים הכרוניים" — ואתה איש העבודה המסורה, בנם של אלו שעבדו בפלחה ומאז ממיכים לפרנס את כולנוף הדתיים הערבים והמזרחים (מעניין איזו קבוצה חסרה כאן?) ועל מנת להשלים את המשנה הגזענית שלך בסך הכול היית צריך להוסיף את הנשים בתור כוח לא יצרני. שיח ניאו-ליברלי לעילא ולעילא — יישר כוח!

  מה שאתה עיוור אליו הוא מבנה ההזדמנויות החברתי, העובדה שרוב הערבים בעלי התארים האקדמיים משמשים כמורים בישראל ואין להם שום סיכוי למוביליות חברתית! העובדה שגבר מזרחי מרויח כמו אישה אשכנזיה — ואילו בראש פירמידת השכר עומדים גברים ממוצא אשכנזי…אבל למה לנו להתעכב על הבניות חברתיות והסללות מקצועיות? אםשר לנתח הכול בצורה מאוד נקייה ולהתייחס רק למספרים….אל לנו להתעכב על הנקודה החשובה כי המגזר המזרחי והחרדי הם אלו שמאפשרים לך ולשכמותך להמשיך ולקרוא למדינת ישראל מדינת הלאום היהודי — בעיקר בנושא הילודה…אבל הרי זה לא העיקר, נכון?

 3. ק. טוכולסקי :

  הני כשאתה מתווכח איתי או עם בעצם…. כל אחד אחר באתר מל. רפי, עוד יש סיכוי שמשהו יצא מהדיון.

  אם זה מנחם אותך אז גם לי, אשכנזי בן אשכנזי שמשפחתו באה מהאזור הספציפי בגרמניה שהוא באמת אשכנז (כל מי שלא בא מאזור קהילות שו"ם הוא לא באמת אשכנזי!!!), יש לל. רפי תמיד מה לומר.

  בגדול לפי המגיב הנכבד ל. רפי כל מי שלא עשיר אשם במצבו ובכלל צריך לזבוח זבח לבעלי ההון שגואלים אותנו מנבערות ועני, ורצוי שהזבח יהיה ההסתדרות.

 4. הני זובידה :

  טוכולסקי יקירי

  גם אנשים כמו ל רפי צריכים להבין שהשטויות שהם מלהגים לא יעברו ללא תגובה…תהיתי האם רק אני שמתי לב לגבב השטויות הניאו ליברלי שהוא כתב או שיש עוד מישהו…תודה על האישוש…ועדיין עם זאת נמשיך לענות לו אפילו שהוא טרול ניאו-ליברלי

 5. ק. טוכולסקי :

  לענות גם אני עונה צריך לכבד את הקוראים, אבל היות שאתה לוקח כל דבר ללב, רציתי להמליץ לך לענות לו ברוגע, חבל על הלב שלך.

 6. הני זובידה :

  אני מנסה...

  תודה רבה 🙂

 7. דני זמיר :

  הני אתה מדווח מהשטח או ראוה מהרהורי ליבך?

  כשאתה מדבר על שינוי שמתחולל בכך ש"חיבורים בין הפלשתינאים הישראלים לאנשי הפריפריה, בעיקר מזרחיים" מתרחשים כולל "פעולות גרילה" משותפות של ערבים ויהודים, אתה מדווח על דברים שקורים או שאתה מאד רוצה שיקרו?
  זה לא קשור לשאלה המטרידה הרצינית והעיקרית שהעלית האם מערכת הביטחון מאפשרת דיון ציבורי בסוגיית תקיפת מתקני הגרעין האירני משיקולים פוליטיים או משיקולים תחבולניים של "תחזיקו אותי" כדי להפחיד את האירנים אבל זה מאד מטריד אותי כי במאהל בבאר שבע ובג'סי כהן שמעתי מסקנות פוליטיות הפוכות משלך מהאנשים שם, משהו בסגנון רק ליברמן יוכל לעשות סדר. לכן מעניין אותי אם אתה יודע על דברים אחרים שקורים באופן משמעותי או שאתה בעיקר מקווה שכך יקרה.

 8. דני זמיר :

  תגובה 7 אבל עם הגהה...

  כשאתה מדבר על שינוי שמתחולל בכך ש"חיבורים בין הפלשתינאים הישראלים לאנשי הפריפריה, בעיקר מזרחיים" מתרחשים כולל "פעולות גרילה" משותפות של ערבים ויהודים, אתה מדווח על דברים שקורים או שאתה מאד רוצה שיקרו?
  זה לא קשור לשאלה המטרידה הרצינית והעיקרית שהעלית האם מערכת הביטחון מאפשרת דיון ציבורי בסוגיית תקיפת מתקני הגרעין האירני משיקולים פוליטיים או משיקולים תחבולניים של "תחזיקו אותי" כדי להפחיד את האירנים אבל זה מאד מטריד אותי כי במאהל בבאר שבע ובג'סי כהן שמעתי מסקנות פוליטיות הפוכות משלך מהאנשים שם, משהו בסגנון רק ליברמן יוכל לעשות סדר. לכן מעניין אותי אם אתה יודע על דברים אחרים שקורים באופן משמעותי או שאתה בעיקר מקווה שכך יקרה.

 9. הני זובידה :

  הי דני

  אני מקווה שאתה קצת עוקב אחרי מה שאני עושה, אנא תן מבט במה שנקרא "פורום גוש הפריפריות" ותקרא קצת בבלוג שלי….

 10. רביב נאוה :

  עקבתי, בדקתי

  וראיתי שכמה עשרות חבר'ה באמת נחמדים יצאו לסמינר של יומיים ומבצע הרואי של השתלטות על מבנה נטוש, שפונה אח"כ ובטח זכה לקצת סיקור בעיתונות המקומית בירושלים.

  אחר-כך יצאתי לרחוב ושאלתי שלושה מזרחים ושלושה ערבים מה הם חושבים אחד על השני.

  אין לי מושג על איזה "חיבורים בין פלשתינאים ישראלים לאנשי פריפריה" אתה מדבר, אבל כנראה לנתניהו וברק יש, כי עובדה שהם כל-כך נבהלו שהם התחילו לדבר על איראן.

 11. הני זובידה :

  רביב כרגיל פנינים שו....

  כמובן, בדקת ובידיך כל האמת, ורומא נבנת ביום אחד, ואתה מראה ניצוצות של גאונות יוצאת מגדר הרגיל בחשיבה כי תהליך חברתי כה מורכב נבנה ביומיים.

  כל הכבוד!!! כעת הבנתי אני טועה אתה צודק, ואלו הם כל הדברים שקרו…העיקר שאתה לא מפחד…
  הני

 12. הני זובידה :

  ברח לי הנ.ב.

  נ.ב. וכמובן הסקר עם המדגם המייצג שעשית הוא כל מה שאנו זקוקים על מנת להפריך כל מה שנכתב כאן. ואומרים עליך שאתה לא מתנשא ופטרנליסט, מי? תראו לי מי!!!!

 13. דקל-דוד עוזר :

  שני דברים:
  א. לא יודע אם צריך לתקוף את איראן או לא. אני יכול לתת אלף הסברים למה לא, למה כן, למה ההוא צודק ולמה ההוא צודק. מה שאני יודע הוא שאינני סומך ולו במילימטר על הצמד ביביברק, על השלישיה ליברביברק ובעיקר לא על ברק.
  ב. ראיתי קטע חדשותי מ-2007 שבו ראש אמן הודיע בכנסת שעד שנת 2009 יהיה לאיראן נשק גרעיני (-:

 14. איתי :

  הני,

  לי אין כסף לעשות סקרים המוניים וברור שלשאול 3 אנשים לא שווה, אבל אפשר לנסות להגדיר איך צריכה להיראות בסקרים התופעה שאתה מתאר במשפטים האלה:

  "זו הפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל שנוצר שילוב מיוחד מהסוג הבא: ערבים אזרחי ישראל הבינו כי השמאל הבורגני המשוקע בתפיסות יורו-צנטריות לא יבוא את הגאולה, ומאידך, תושבי הפריפריה, בעיקר מזרחים, הבינו כי האויב האמיתי שלהם הוא לא הערבים, אלא ממשלות שנמצאות תחת שליטה של בעלי ההון המדכאות אותם מזה שנים."

  1. ערבים יפסיקו להצביע בהמוניהם למרצ ולעבודה.
  2. תושבי הפריפריה, בייחוד המזרחים, יתחילו להצביע בהמוניהם למפלגה סוציאליסטית ערבית-יהודית

  תופעה מס' 1 התרחשה כבר לפני שנים, ללא שום קשר לשת"פ יפו-התקווה. אחוז הערבים המצביעים למפלגות ציוניות הולך וקטן.

  לתופעה מס' 2 אנחנו לא רואים שום אינדיקציה בסקרים שמתפרסמים מעת לעת בעיתונות.

  אני בהחלט מייחל למשהו שיוכל להזיז את מצביעי ליכוד/ליברמן/שס בפריפריה חזק שמאלה, אבל אני לא מאמין שאותן פעולות גרילה והפגנות קטנות שתיארת יכולות לעשות את זה.

  צריך לזכור שיש כבר שנים שיתופי פעולה בין שמאל יהודי אקטיביסטי לערבים בנושאים של צדק חברתי וצדק חלוקתי, גם במגזר הערבי וגם במגזר היהודי.

  זה לא ממש הביא ערימות של קולות לחד"ש בפריפריה היהודית, ולחלופין זה לא הביא להקמתה של מפלגה אלטרנטיבית לצד חד"ש, למשל ע"ב הקשת המזרחית (חלופה לא קומוניסטית, יותר יהודית, יותר נשית-פמיניסטית)

 15. רביב נאוה :

  גילוי נאות

  לא באמת ירדתי לרחוב ושאלתי 3 אנשים. זו היתה מטפורה, או איך שלא קוראים לזה.
  האמת היא ששאלתי הרבה יותר: חבר'ה מהמילואים, חברים לעבודה, השניים שישבו לידי באוטובוס ולא ראו שאני מקשיב לשיחה שלהם, מובילי דעת-קהל באמצעי-התקשורת. מכל השיחות האלה מתקבל רושם אחר לגמרי מהסולידריות הערבית-מזרחית שאתה מתאר. זה לא מדעי, נכון, אבל כמו שאיתי אמר, גם ההתרשמות ההפוכה לא.

  אני אולי פטרנליסט ומתנשא (שאף אחד לא יספר לך שלא) אבל יושב בתוך עמי.

 16. הני זובידה :

  דקל, נחמד...השילוב על הלשון

  אבל מאוד גרוע לחיינו — וכן הייתה גם הערכה כי לאירן יהיה ניסוי גרעיני ראשון ב-2010…הערכות לחוד וחיים לחוד.

  איתי, יופי של נקודות, אבל המציאות מה שאנו רואים הוא שיותר מחצי הערביי ישראל מצביעים למפלגות לא ערביות או לא מצביעים כלל, שהרי משקלם של ערביי ישראל הוא כ-22% מכלל האוכלוסיה, אך נציגיהם בכנסת, 11, מהוים פחות מ-10% כך שיש שם עוד עבודה לעשות. אבל התודעה מתחילה להראות שינוי לפחות חלקי, חלק כבר מבינים כי השמאל המסורתי האחוסל"י בישראל לא יביא את הישועה….

  לגבי המזרחים, אכן יש עוד דרך ארוכה אולם אני מאמין שאנו רואים ניצנים של התופעה, אני לא מאמין שאם יהיו בחירות מחר רוב המזרחים יצביעו מרכז שמאל, אבל מה שקרה כאן הוא ההתחלה ומניסיונות כמו פורום גוש הפריפריות יתפתח משהו גדול יותר ומקיף יותר….מעניין למה חלק מהאנשים כאן מאוד סקפטיים או חוששים מהניסיון הזה?!

  רביב, אין ספק שתוך עמך אתה יושב — מזכיר לי שיחה ששמעתי כאן ב-2003 אני חושב כשבאתי לארץ לחופשה וישבתי בבית קפה תל אביבי וחבורה ניהלה שיחה מאחורי ומדבריהם נראה כי מרצ עבודה הולכים לקחת את הבחירות ובגדול, כי: "של מי שאנחנו מכירים מצביע מרצ עבודה" — בדיוק כמוך – צר עולמך כעולם נמלה….רחמנות מהולה בתחושות אחרות שלקסי בטח ירצה לצנזר….
  כנראה שעמך הוא לא עמי!
  הני

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.