חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דרי רחוב עם תחלואה כפולה – נופלים בין הכיסאות

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות, רווחה ושירותים חברתיים ב 1.11.11 5:57

מסמך של ד"ר גלעד נתן ממרכז המחקר והמידע של הכנסת סוקר את מצבם העגום של החלשים ביותר בחברה – דרי רחוב ("הומלסים") הסובלים מבעיות מרובות, כגון מחלת נפש ביחד עם התמכרות לסמים או לאלכוהול

רקע

בישראל יש הבחנה בין דרי רחוב לבין מחוסרי דיור.

דר רחוב "הנו אדם (גבר או אשה) מעל גיל 18 הגר ברחוב, בבתים נטושים, גנים ושטחים ציבוריים, אתרי בנייה וכו'. שרוי בהזנחה גופנית ו/או נפשית, בדרך כלל נמצא בניתוק או ניכור ממשפחה תומכת. דר הרחוב אינו נאבק לשנות מצבו ואינו מסוגל לנהל חיים נורמטיביים". הטיפול בדרי רחוב הוא באחריות משרד הרווחה והשירותים החברתיים. בשנים האחרונות מוכרים לרשויות כ-2,000 דרי רחוב. ההשערה היא שכ-1,000 דרי רחוב נוספים אינם מוכרים ואינם מטופלים. בשנת 2009 היו בישראל 2,052 דרי רחוב. בשנת  2010 טופלו  1,768 דרי רחוב.

מחוסרי דיור משתייכים לאוכלוסייה פגועה אשר בעיית הדיור הכריעה אותה, אך היא בדרך כלל פעילה, נאבקת לשינוי ולשיפור מצבה, ופתרון בעיית הדיור עשוי לפתור את בעייתה. הטיפול באוכלוסייה זו הוא באחריות משרד הבינוי והשיכון.

יש לציין כי בנתונים של משרד הרווחה ומשרד השיכון נכללים רק דרי הרחוב וחסרי הדיור שפנו לקבל עזרה ומי שתואמים את ההגדרה "דרי רחוב", ומכאן שסביר להניח כי מדובר בהערכת חסר. סביר להניח גם שהערכת מספר דרי הרחוב נפגעי הנפש ומספר הסובלים מתחלואה כפולה בקרבם חסרה בשל קשיים באבחון אוכלוסייה זו.

תחלואה כפולה תחלואה כפולה היא מצב שבו החולה סובל משתי מחלות בו-בזמן. מכורים הסובלים מתחלואה כפולה הם מכורים לסמים או לאלכוהול הסובלים מהפרעה פסיכיאטרית או מבעיה פיזית. מכורים הסובלים מתחלואה כפולה נפשית זקוקים למסגרות גמילה ושיקום מיוחדות לשם טיפול הן בהתמכרות והן בפגיעה הנפשית. נוסף על בעלי התחלואה הכפולה הנפשית יש הסובלים מתחלואה כפולה פיזית סובלים ממחלות גופניות ונזקקים לטיפול מיוחד בעת הליך הגמילה בשל מצבם הפיזי. … ההכרה באדם כנפגע נפש הזכאי לשירותים הניתנים במסגרת סל השירותים לנפגעי נפש היא בסמכות משרד הבריאות. הסובלים מתחלואה כפולה נתונים באחריות של שני משרדים: משרד הבריאות בהיותם נפגעי נפש ומשרד הרווחה בהיותם מכורים.

סיכום המסמך:

 • הטיפול באוכלוסיית דרי הרחוב הסובלים מתחלואה כפולה, שהם בקצה הרצף של מי שמוגדרים אוכלוסייה בקצה הרצף הטיפולי, לוקה בחסר. אין מסגרות מתאימות לאבחון, לטיפול ולשיקום, ואין מסגרות לתחזוקה בעבור מי שאינם בני שיקום. כך, אוכלוסייה זו אינה מקבלת שירותים שיאפשרו לה שיקום וקיום בכבוד.
 • אנשי מקצוע וגורמי טיפול העוסקים באוכלוסיית דרי הרחוב סבורים שיש להקים בעבורם מסגרת אבחון, להתאים להם מסגרות אשפוז ולהקים מסגרות לטיפול, לשיקום ולטיפול תחזוקתי.
 • יש לתת מענה מתאים לצרכים של קבוצות בתוך אוכלוסייה זו – נשים וגברים, מכורים לסמים ומכורים לאלכוהול, בני שיקום ושאינם בני שיקום, צעירים וחולים כרוניים.
 • ההגדרה של דרי הרחוב צרה, ויש להביא בחשבון את דרי הרחוב בפועל אשר נכללים בה. בקרב זרים, בעיקר שב"חים, מסתננים ומבקשי מקלט, יש תופעה של צריכה מופרזת של סמים ואלכוהול ויש מקרים רבים של תחלואה כפולה נפשית ופיזית. אסירים משוחררים וקטינים אשר אינם מוכרים כדרי רחוב אמורים להיות מטופלים בידי גורמים אחרים, אולם לא תמיד הם מקבלים מענה מתאים, בשל מחסור במסגרות מתאימות.
 • אין מסגרות מתאימות לטיפול תחזוקתי לדרי רחוב הסובלים מתחלואה כפולה – לא לבני שיקום ולא למי שאינם בני שיקום. יש לתת את הדעת על כך שגם מי שאינם בני שיקום זקוקים לטיפול ודרושה להם מסגרת ייעודית.
 • בתשובה על שאלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת השיב משרד הבריאות כי הוא מטפל בדרי רחוב הסובלים מתחלואה כפולה נפשית כפי שהוא מטפל בשאר הסובלים מתחלואה כפולה. יש לציין כי משרד הבריאות מכיר בכך שהטיפול בבעלי תחלואה כפולה אינו מספק. יתרה מזו, מכיוון שהטיפול הראשוני מתאים לצרכים וטיפול ההמשך בקהילה הוא שלוקה בחסר, נוצר מצב לא סביר שהמערכת נותנת טיפול ראשוני בלבד, והמטופלים שבים ומקבלים את אותו טיפול במקום להתקדם.
 • הטיפול בדרי רחוב הסובלים מתחלואה כפולה נתון באחריות משרד הבריאות ומשרד הרווחה – ובכל משרד הוא נחלק בין כמה מחלקות – וכן באחריות המוסד לביטוח לאומי. מן הראוי כי משרדים אלו ירחיבו את שיתוף הפעולה ביניהם בטיפול באוכלוסייה זו ויקבעו נוהלי עבודה משרדיים ובין-משרדיים משותפים.

להורדת המסמך המלא: דרי רחוב ומחוסרי דיור בעלי תחלואה כפולה

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  לאף אחד לא אכפת. כרגיל, מסמך מזעזע, רמת האטימות וחדלון המערכות לא השתנו.
  שום דבר לא השתנה.

 2. עמית - ה :

  דווקא לי אכפת

 3. האזרח דרור :

  אכפת אבל

  הצרה היא שהטיפול הוא "במורד השרשרת" אחרי שצריך לטפל בילדים עניים, בניצולי שואה, במניעת פשיעה וכו'. ככה שהם נמצאים בתחתית של התחתית.

  הפתרונות לאוכלוסיות האלה די שונות – האחת צריכה סיוע בדיור, השניה צריכה כנראה סיוע נפשי וגופני ואולי גם קהילתי, את זה המערכת דהיום לא ממש מסוגלת לתת – בגלל שהתקציב לא שקוף ולא הולך למקומות הנכונים, בגלל שיעור השתתפות נמוך בעבודה ובגלל הריכוזיות במשק שגורמת לנזק כלכלי שמונע מהמעמדות הנמוכים להיות חזקים יותר.

 4. דקל-דוד עוזר :

  סיפור של חבר רופא
  בבתי החולים נכנסים כל הזמן אנשים בעלי מחלות נפש/פיגור ומחלות נוספות. בתי החולים נותנים להם עזרה ראשונה ואז זורקים אותם לרחוב.
  לפני כשבוע, חברי העובד כסטאג'ר, טיפל במחוסר בית עם סכיזופרניה שהיה צריך שיעזרו לו להזריק איזה שהיא תרופה והוא לא ידע להזריק אותה בבית.
  אז לאחר שהוא קיבל את הזריקה, חברי סירב לשחרר אותו (בשעה 2300), העיר את העובדת הסוציאלית התורנית ואמר שימצאו לו מוסד טיפולי, כי אי אפשר לזרוק אותו למות וזה מנוגד לאמנת הרופאים.
  על פי כללי בתי החולים, ניתן לאשפז אדם אשפוז סוציאלי וכך נעשה לאחר לחצים עצומים שהופעלו עליו והוא לא הסכים לוותר.
  בסופו של יום, הלחץ עזר ובבוקר מצאו לו מוסד טיפולי.
  מאותו היום קוראים לו "הרופא המוסרי" שזה קצת מוזר, אבל הסיפור שהוא סיפר לי הבהיר לי שאין לאנשים האלה בכלל לאן לפנות ובסופו של דבר הם פונים לבתי החולים ולכן הטיפול צריך להתחיל בהנחיות טיפול לבתי חולים.
  יש לקבוע שבית חולים לא משחרר אותם אלא לאחר שהבטיח מקום מגורים ולהטיל אחריות על הרופא המשחרר. אם כך ייעשה, אף רופא לא ישחרר אותם והוא ייתקעו את בתי החולים ולכן האנשים ששולטים בגוף הזה שנקרא "מדינה" יהיו מחוייבים להגיב

 5. דורית :

  לצערי יש לי בן דוד שסיפורו עגום ממש ולדעתי נופל בין הכסאות וממש נכלל בהגדרה הזו.
  הוא עלה לארץ לפני חודשיים כאשר אני והוריי ניסינו לקלוט אותו ולעזור לו להיקלט אך בעיית ההתמכרות שלו גברה גם עלינו עד שלא הייתה לנו ברירה וסילקנו אותו לרחוב.
  במשך החודשיים האלו, בתקופות שהוא כן היה מעוניין במוסד גמילה אנחנו מנסים בראיונות ובוועדות להשיג לו עזרה אבל זה לא יאומן כמה תירוצים וסירובים הוא מקבל.
  הוא סובל מתסמונת טורט מאוד קשה ובהיכרות ראשונית הוא בן אדם מאוד לבבי וכובש אבל שום דבר לא עוזר איתו ואף ארגון או מוסד לא מוכן להושיט יד!
  אנחנו מאוד מתוסכלים מהמצב ויום יום דואגים לשלומו ומנסים לקדם את קבלתו למוסד גמילה כלשהו- אנחנו בשוק טוטאלי שלאף אחד לא אכפת!
  היינו כבר במלכישוע, קריית שלמה ובאברבנל- כולם סירבו לקבלו והסתכלו עלינו במבטים של חוסר אונים.
  המצב בארץ פשוט מקומם!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.