חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין חוק האברכים לצדק חברתי

נושאים דעות, פוליטי ב 31.10.11 0:23

ההתמקדות בחרדים כיריב על קופה מוגבלת של סיוע לדיור מסיטה את המבט ממדיניות ההפרטה מזיקה של ביבי נתניהו וחבריו

מאת: עדי אדמית

לכאורה, מחאת הקיץ האחרון הציגה לראשונה שינוי מהותי בתפיסת עולמם של ציבור הסטודנטים שהוביל אותה: לא עוד זעקות אופייניות להורדת שכר הלימוד, אם כי קריאה כוללת לשינוי הסדר החברתי הקיים. לא עוד צעקות נגד ההטבות הניתנות למגזר החרדי בסגנון "אם הם מקבלים,למה לא אנחנו"?, אלא כעס נגד המדיניות הכלכלית הדורסנית שחלחלה עמוק לתוך מעמד הביניים.

עד לא מזמן, היה ברור שהדבר היחיד שיוציא את הסטודנטים מהבית הוא הפגנות על שכר הלימוד או זעקות לשוויון בנטל מול החרדים. כך הייתה ההפגנה הגדולה על העלאת שכר הלימוד ב1998, ההפגנה נגד המלצות ועדת שוחט ב2007 וההפגנה נגד חוק האברכים לפני שנה.

האומנם?

ההפגנה הירושלמית האחרונה נגד תוכנית "מחיר למשתכן"  מוכיחה שלא. המחאה שהתחילה בזעם על יוקר המחיה וסחפה את העם בקריאות נגד הפערים החברתיים חזרה לנקודת ההתחלה חמישה ימים לאחר סיום העצרת הגדולה:  במאבק נגד תוכנית  משרד הבינוי והשיכון, המשווקת את מרבית הדיור בר השגה בעיר לציבור החרדי, "ציבור בריא שלא טורח לעבוד", לדברי תנועת "התעוררות" שיזמה את ההפגנה. בכלל, סביר להניח שלדעת כל אדם ממוצע שנכח בהפגנות וקרא לצדק חברתי, הפתרון לכל אותם בעיות בגינם הפגין מתמצה במילה אחת: חרדים.

החרדים שלא עובדים ומנצלים את כולנו. החרדים שמביאים ילדים בלי חשבון ומצפים לקבל קצבאות כל עוד אין איזה טומי לפיד שאורב להם בפינה. אם לא היו חרדים, כל הכסף שהם מקבלים היה עובר לשכבות החלשות ובא לציון גואל.

סטודנט שהולך ומפגין נגד הטבות לחרדים לא מוטרד ממצוקתן של  חד הוריות או מחוסרי דיור (למרות שמבחינה מעשית בהחלט יתכן שרבים מהם נאבקים גם על מטרות חברתיות כאלה ואחרות).  מעצבן אותו שהוא הולך לצבא, עושה מילואים ומשלם מיסים בעוד שחרדים מתחמקים מכל אלו ועוד עובדים בשחור כאחרוני הנצלנים.

מעצבן אותו בדיוק זה: שוויון בנטל ולא שוויון לכולנו. חלוקה צודקת של עול המיסים ולא חלוקה צודקת של העוגה. משל האיש השמן והאיש הרזה, רק שהאיש הרזה זה אנחנו והאיש השמן אלו אחיינו חובשי השטריימלים. לא רחוק מהתפיסה של מפלגת שינוי ז"ל, שוורסיה שלה מאיימת לקום ולמשוך לכיוונה את מפגיני המחאה.

הטענה כאילו ניקח את כל כספי החרדים ואו אז בעיותינו יפתרו כלא היו מתעלמת מהבעיות החברתיות העמוקות בחברה הישראלית נגדן הפגנו בקיץ האחרון,  בעיות שלא היו נפתרות גם לו היה אחרון הקיצונים שבחרדים היה הולך ועובד למחייתו.

סטודנטים צריכים לקבל הנחות בשכר דירה כי מגיע להם לקבל הנחות בשכר דירה, ולא בגלל שאברכים זכאים לכך גם. בדיוק כמו שחיילים משוחררים צריכים לקבל מענקי שחרור, כי מגיע להם לקבל וכיוון שמדינה מעוניינת לתגמל את אותם חיילים התורמים מחייהם למדינה. המשוואה של חרדים תמורת כל תחלואי החברה צריכה להיזנח במיוחד לקראת המאבק בתקציב בחורף הקרוב. אם כבר חרדים, אז להתמקד בבעיה האמיתית של עידוד יציאה לעבודה, אותו מסר שנבלע עמוק בהפגנה האחרונה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. א. קוריאל :

  בהפגנה בתל אביב במוצ"ש האחרון נאם רב חרדי. בקושי נתנו לו לדבר וניסו להשתיק אותו בצעקות מהקהל של "גיוס לכולם" ושאר ססמאות של שינוי (זכרה לא-לברכה) ושל אהוד ברק מודל 99'.
  כנראה שהמסר לא חלחל עד הסוף. כנראה שלפוליטיקה של השנאה עדיין יש יותר מדי כוח, ויותר קל לגייס אנשים סביב מסר שלילי ומסית מאשר סביב מסר חיובי ומגייס.
  אין דבר, נמשיך לדרוש דיור, חינוך, בריאות, עבודה ורווחה לכולם: לחילונים, לחרדים, לערבים וליהודים.

 2. עמית-ה :

  לכל קפיטליסט או סתם שוטה שאומר שוויון חובות/ לכו לעבוד וכו', צריך לומר:
  שלב א' עבודה צריכה לפרנס בכבוד לא ייתכן ש50% מהעובדים ישתכרו 5000 ש"ח ומטה לחודש.
  שלב ב' שיעור העובדים בישראל יעלה, וחלקם יהיו חרדים.
  כרגע כפי שאמר קפיטליסט משכיל אחד (ירון זליכה) אם החרדים יצטרפו למחפשי העבודה נקבל בסך הכל אחוז גדול יותר של מחפשי עבודה משום שאין מספיק לכולם.
  ובדיחה ישנה לסיום – בימים של המיתון הגדול בשנות ה-60 כשהמדינה יצרה עבודות ייזומות העיקר שלא יהיו מובטלים, הגיע בוקר אחד מנהל עבודה לקבוצה שלו ואמר: חבר'ה אין היום מספיק מעדרים אז תישענו אחד על השני.

 3. דקל-דוד עוזר :

  אם יש הצעת חוק מוצדת בישראל, הרי היא איסור פירסום אחוז האבטלה והיתר לפרסם אך ורק את שיעור המועסקים ובכלל זה לפרסם את שיעור בעלי משרה מלאה, בעלי משרה חלקית ושיעור המשתכרים מעל ל5000 שקלים

 4. לקסי :

  מה שיקרה

  במצב הנוכחי אם יפקיעו את כלל ההטבות הניתנות לחרדים (ואני מסתכן לומר שאין רבים היודעים כמה הן בדיוק), יילך רוב הכסף לשיפור מצבם של הטייקונים שנחלשו (נפשית) מתנועת המחאה והם זקוקים לתמיכה (שאצלם היא רק כסף, ואצל אחד מהם גם הבאבא סאלי).

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ממשלת הרשע

  רק היום נודע לי שהממשלה קיצצה 27מיליון שקל מהתקציב לניצולי השואה.
  כנראה עוד צעד בכיוון שמציע לקסי:

  לממן טיפול פסיכולוגי לטייקונים האומללים..

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לדר וירונו בשירי-לשלום לכה זכה לבי ומדינת ישראל נהפכת-ל-,,תחת-משה , {מושחתת} מה שהיה יהיה ,,,ועוד,,,יסופר,,,,@@@[email protected]@@מנורה! בנימין בן שרה אח אחד הפשוט מישראל !!! אמן ואמן ! פתאום אל תוך פי פי-תהום, יאחזו כולם יראה ופחד , וגם הצבא שהיה לא השיג שום שלום וכולם מדברים לשלום ומתכונים למלחמה , ודוד המלך המשיח ,שלחם להשיג השלום וכי המה אנוכי אדבר ואדביר למלחמה , לא ולא שלום לרחוק ושלום לקרוב אמר השם ,,,ועוד,,,יסופר,,,, ועוד בכלל המלחמה הבאה חס-ושלום בישראל תהייה , בטילים טילים של חידושיי-אורייתא ,כי אין לנו בכלל צורך במקלטים להגנת העורף המשוסף בגרונם , ויש לבדוק גם כל מניי-מיניים ומלשינים ששיכים לכל מני-קבוצות של אלוקים אחוריים מה האחוז ששם לא מתגייס ?! חלס נמאס לנו מהטמטום האטום בים אטומים ,,,ועוד,,,יסופר,,,@@@[email protected]@@מנורה!.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.